Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Panou presurizat apa calda + centrala gaz

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007
Salutare,

Doresc să montez un panou presurizat + 1 rezervor de 100 - 150 L. Actual am o centrală pe gaz, în condensare Immergas Vitrix Tera 32kw.

Există o variantă prin care să conectez rezervorul de apă la centrala pe gaz, a.i atunci cand temperatura din rezervor este prea mica ( noaptea sau cand nu este soare) centrala sa o ridice la
temp dorita ? Nu as vrea sa am doua circuite separate / baterii de apa calda, unul din centrala si altul separat de la panouri

Ar fi mai potrivita varianta de a avea un panou nepresurizat iar apa din el sa intre direct in centrala termica printr-o vana de amestec a.i sa o aduca la maxim 40-50 grade sau cat este permis pe intrarea in centrala ?

Multumesc !

Edited by alpinia, 28 April 2023 - 09:35.


#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Presurizatul functioneaza cu un boiler cu 2 serpentine, el nu are rezervor pe casa ci doar un traseu de antigel, la boiler se conecteaza centrala si panoul. Asa am eu. Boilerul e incalzit de ambele, daca exista aport solar, scade consumul de gaz la centrala.

#3
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 28.11.2017
Exista si presurizate cu apa!
Nu mai au nevoie de chestia aia ca la WC sa se incarce cu apa ci apa sta in presiune in ele.
Dezavantaj este ca apa din ele cam trebuie folosita daca nu da afara pe la vreo valva de presiune din cauza temperaturii prea mari, la cele nepresurizate poate fierbe nonstop. Bonus cele presurizate este ca nu trebuie sa stea deasupra pe casa!

Tu te referi la presurizate cu antigel cu circuit separat!

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Posttheionutzradu1991, on 28 aprilie 2023 - 10:36, said:

Exista si presurizate cu apa!
Cum se descurca apa aia pe timpul iernii , se simte asa in putere si sparge tevile... ?, ca abur nu face, doar tu aburesti un pic chestiile.

Edited by keta, 28 April 2023 - 13:02.


#5
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 28.11.2017
Cu ce gresii?
Nepresurizat cu apa https://imgur.com/8iA9MkT
Presurizat cu apa https://imgur.com/LHd8sXn
Astea merg doar la temperaturi pozitive
Presurizat cu antigel https://imgur.com/1GRwfS3
Asta merge si iarna in sensul ca nu crapa de la ger!

#6
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,777
  • Înscris: 22.12.2006

View PostNeaceasca85, on 28 aprilie 2023 - 10:16, said:

Presurizatul functioneaza cu un boiler cu 2 serpentine, el nu are rezervor pe casa ci doar un traseu de antigel, la boiler se conecteaza centrala si panoul. Asa am eu. Boilerul e incalzit de ambele, daca exista aport solar, scade consumul de gaz la centrala.


asta e cea mai buna solutie

boiler trivalent : 1 serpentina antigel de la panoul solar, 1 serpentina de la centrala termica , rezistenta electrica ( optional)

#7
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007

View Postandrei_221, on 28 aprilie 2023 - 20:45, said:




asta e cea mai buna solutie

boiler trivalent : 1 serpentina antigel de la panoul solar, 1 serpentina de la centrala termica , rezistenta electrica ( optional)

nu imineste clar, avand in vedere ca cenrala mea este acm instant, cum poate ea incalzi apa dintr-un alt boiler ?
Practic, eu incalzesc cu cnetrala termica apa din serpentine, care la randul ei incalzeste apa din boiler ?

#8
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 28.11.2017
Nu mai folosi centrala pentru apa calda.
Panou presurizat si te legi cu un Teu  exact dupa centrala cu robinet dinspre partea si din centrala si robinet spre partea de panou presurizat.
Opresti ba un robinet ba altul, in functie de "soare"!

Va trebui facut un sistem cu vana antioparire.
https://magazinulins...nxoCl2IQAvD_BwE

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate