Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Trandafiri în semiumbră

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
dumi4ever

dumi4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 11.03.2012
Salutare tuturor!
Aș dori să-mi spuneți, din experiență proprie, dacă ați reușit să aveți rezultate satisfăcătoare cu plantarea și dezvoltarea normală a trandafirilor (simpli sau cățărători) în zone de semiumbră (cu intervale limitate de aproximativ 2-3 de soare).
Am un colț de grădină în care am astfel de condiții și aș vrea să știu dacă pot merge pe varianta asta. Dacă da, aș fi mai mult decât recunoscător dacă mi-ați spune cu ce soiuri ați reușit.
Pe net se găsesc suficiente variante, dar știu că e multă publicitate și exagerări ale producătorilor, de aceea aș vrea experiențe reale.
Mulțumesc anticipat!

#2
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
trandafirul nu e pretentios, insa e clar ca nu se va dezvolta bine, vor ramane mici iar inflorescentele putine si la fel, mici.

#3
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Am un New Dawn, ii merge satisfacator  in semiumbra. 2. - 3 ore cred ca e minimul de soare pt trandafiri. Il ajut cu ingrasamant special pt trandafiri.

Edited by SharonCollins, 25 April 2023 - 22:24.


#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008
Sa spui si la trandafir ca a primit ingrasamant cu o poza pe el.

#5
gpdorin

gpdorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 01.04.2013
Rezultate nesatisfacatoare.
4 trandafiri pusi in fata unei terase cu orientare spre nord. Soare doar dimineata. Flori doar la inaltimea unde depasesc terasa. Vroiam sa ii mut anul asta dar au intrat in vegetatie. In concluzie, nu recomand. E vorba de trandafiri cataratori.

#6
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
cu grija, scos cu mult pamant din jurul radacinii, merge sa ii muti si acum. Am mutat trandafiri vara si a fost ok. Acum e inca racoare, mai ploua, ii ajuta

si te vei bucura de florile lor minunate chiar din vara asta :)

#7
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Trandafirii iubesc soarele, umbra nu le prieste deloc

#8
dumi4ever

dumi4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 11.03.2012

View Postsubway_guru, on 26 aprilie 2023 - 11:53, said:

Trandafirii iubesc soarele, umbra nu le prieste deloc

Așa spune teoria, știu asta, eu întrebam pe cei care au încercat și anumite soiuri (nu orice) în alte condiții, de semiumbră.

View Postgpdorin, on 26 aprilie 2023 - 08:03, said:

Rezultate nesatisfacatoare.
4 trandafiri pusi in fata unei terase cu orientare spre nord. Soare doar dimineata. Flori doar la inaltimea unde depasesc terasa. Vroiam sa ii mut anul asta dar au intrat in vegetatie. In concluzie, nu recomand. E vorba de trandafiri cataratori.

Ce soiuri ai încercat?

#9
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Am incercat eu, cam 15soiuri la semiumbra/umbra si nu le-a mers bine deloc dar mi-a fost lene sa-i mut.

#10
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Daca vrei flori la umbra de ce nu pui niste plante carora le place umbra?
Umbra e insa de doua feluri, umbra uscata si umbra umeda, la fel sunt si plantele potrivite, ce merge pe sec nu merge pe ud si viceversa.

Edited by subway_guru, 26 April 2023 - 19:44.


#11
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Pune hortensie de exemplu. Dar trebuie sa nu fie solul prea alcalin ca nu suporta asa ceva

#12
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Daca e Hortensie paniculata sau quercifolia merge si in teren normal, plus ca e mai rezistenta la frig si infloreste pe lemn din anul respectiv nu pe lemn de doi ani ca Hortensia macrophylla.

#13
dumi4ever

dumi4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 11.03.2012
Am 3 hortensia care se descurcă bine, sunt chiar într-o zonă în care nu prea au parte deloc de soare direct, max 1-2 ore dimineața
Zona în care aș încerca trandafiri are parte de ceva mai mult soare.
Nu sunt hotărât 100% să pun trandafiri, de asta am întrebat.

#14
gpdorin

gpdorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 01.04.2013

View Postdumi4ever, on 26 aprilie 2023 - 19:11, said:

Așa spune teoria, știu asta, eu întrebam pe cei care au încercat și anumite soiuri (nu orice) în alte condiții, de semiumbră.



Ce soiuri ai încercat?

Alb, galben, portocaliu si rosu Posted Image
Au vreo 5 ani vechime, nu mi-am notat soiurile.
Comparand cum arata cu poze de pe net ar cam fi: ilse krohn, lidi luchia (la care cred ca voi renunta, are putine petale, floarea dureaza o zi, maxim 2), polka. Ala rosu...nu am idee.

#15
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Nu mi se pare etic sa pui la umbra o planta iubitoare de soare, intr-un loc din care ar vrea sa fuga dar nu are cum daca nu e ajutata! :)

#16
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Trandafirii de care am vorbit au fost initial la soare dar in timp au crescut pomi si locul s-a umbrit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate