Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

RAR Auto-Pass

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Vânzarea unei mașini va fi condiționată de un document obținut de la RAR.
RAR Auto-Pass este valabil pentru 60 de zile și trebuie obținut de vânzător, potrivit unei legi adoptate marți la Camera Deputaților.

Quote

Operatorii economici autorizaţi sunt obligaţi:

a) să transmită către RAR, cu ocazia fiecărei prestaţii efectuate, informaţii referitoare la numărul de identificare al autovehiculului şi valoarea citită a indicaţiei odometrului autovehiculului supus prestaţiei în cauză.

b) să transmită către RAR informaţii legate de repararea şi/sau înlocuirea odometrului din dotarea autovehiculelor, inclusiv valoarea indicaţiei acestuia înainte de intervenţie cât şi după intervenţia efectuată;

c) să transmită informaţii către RAR referitoare la numărul de identificare al vehiculului, precum şi la principalele operaţii de reparaţii pentru toate vehiculele rutiere la care au fost efectuate reparaţii în urma unor evenimente care au produs avarii grave la sistemul de direcţie, sistemul de frânare, structura de rezistenţă a caroseriei ori a şasiului sau la alte sisteme de siguranţă activă ori pasivă stabilite prin ordin al ministrului transporturilor şi infrastructurii”, mai prevede proiectul adoptat de către deputaţi.

RAR eliberează contra cost, la cerere, deţinătorilor de autovehicule destinate transportului de persoane care au, în afara locului conducătorului, cel mult 8 locuri pe scaune - autoturisme, un certificat denumit „RAR Auto-Pass” care conţine informaţiile existente în registru cu privire la istoricul citirii odometrului, implicarea vehiculului rutier într-un eveniment care a produs avarii grave la sistemul de direcţie, sistemul de frânare, structura de rezistenţă a caroseriei ori a şasiului sau la alte sisteme de siguranţă activă ori pasivă, precum şi la neprezentarea vehiculului rutier în cadrul unei campanii de rechemare prevăzute la art. 6 a vehiculelor rutiere care au fost înmatriculate, înregistrate sau introduse pe piaţă în România.

Totodată, în cazul în care în registru nu sunt disponibile informaţii referitoare la vehiculul rutier respectiv, în locul certificatului „RAR Auto-Pass”, RAR va emite gratuit un document prin care se va menţiona această situaţie, mai indică iniţiativa legislativă.

In sfarsit o initiativa binevenita.
In cativa ani veti vedea ca va fi un avantaj sa cumperi o masina din Romania vs una din Germania, condusa de o batranica la biserica si la piata.

PS Exista deja gratuit istoricul de km al masinii la ITP, iar pentru 35 de lei puteti afla ce daune are inscrise la "dosar" - LINK

Attached Files



#2
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Va fi din ce in ce mai greu sa fii samsar in Romania.
Incotro ne indreptam ma oameni buni?
Si asa, e deja cam batator la ochi cu masinile din Germnia aduse si neinmatriculate.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Ii f bun.

Am editat mesajul pt că încălcam legea. ;)
Am citit acum pdf-ul atasat

Edited by dorin_2k, 25 April 2023 - 15:59.


#4
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
inca o hartie bagata pe gat de cei de la RAR ca sa le mai platim lor inca o taxa
mai bine rezolvau naibii procedura de transcriere a masinii pe numele cumparatorului, ca sa nu mai poata aia sa se plimbe cu masina ani buni si amenzile de parcare sau rovinieta sa vina pe numele vechiului proprietar

#5
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
La cat de aglomerat este RAR-ul asta mai lipsea.
La ce este buna? Daca e adusa din strainatate RAR-ul nu are acces la nici un fel de istoric de km.
Si oricum nu cred ca au nici timpul si nici rabdarea sa verifice ei bateria, ambreiajul, etc, lucruri relevante pentru un cumparator.

La partea cu verificatul ma refer la RAR expert, cred ca autopass este doar o hartie cu istoricul.

Si Auto-passul asta ce alte informatii ofera in plus fata de cele disponibile pe site-ul RAR-ului?

#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Eu sunt pentru. Mi-ar reduce dramatic concurenta neloiala. Dar ma uit la PDFul ala si vad jos la semnaturi doua nume care nu msi sunt de ceva vreme titularii functiilor.

#7
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 18.03.2014
Un mare fas, radiere de pe vanzator instant la vanzare ar fi fost mult mai bine, multi prind o masina cu asigurare facuta pe perioada mare si nu-i intereseaza transcrierea pe numele lor sau o revand si cu greu mai dai de masina care desi vanduta este in obligatiile fiscale, rutiere (amenzi camere) ale fostului propietar. Cu un clic se poate verifica online km, daune facute pe asigurare la cele inmattriculate in Romania.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003

 rexx, on 25 aprilie 2023 - 15:57, said:

inca o hartie bagata pe gat de cei de la RAR ca sa le mai platim lor inca o taxa
mai bine rezolvau naibii procedura de transcriere a masinii pe numele cumparatorului, ca sa nu mai poata aia sa se plimbe cu masina ani buni si amenzile de parcare sau rovinieta sa vina pe numele vechiului proprietar
Am citit ca se lucreaza si la asta, ceva digitalizat.

Quote

Este încă un pas înainte pe care România îl face pe drumul transformării digitale, după lansarea aplicaţiei ghişeul.ro şi a cazierului judiciar online gratuit. Ne propunem să îi oferim cetăţeanului o viaţă mai uşoară, o relaţie directă cu instituţiile statului, servicii uşor accesibile şi transparente, 24 de ore din 24, 7 zile din 7.

După adoptarea proiectului de ordonanţă de urgenţă, MAI va dezvolta o platformă, în termen de 6 - 12 luni, ceea ce va permite înmatricularea şi radierea online a autovehiculelor, în primă fază pentru acele autovehicule deja înmatriculate în România


#9
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021

 96Flo, on 25 aprilie 2023 - 16:13, said:

Un mare fas, radiere de pe vanzator instant la vanzare ar fi fost mult mai bine, multi prind o masina cu asigurare facuta pe perioada mare si nu-i intereseaza transcrierea pe numele lor sau o revand si cu greu mai dai de masina care desi vanduta este in obligatiile fiscale, rutiere (amenzi camere) ale fostului propietar. Cu un clic se poate verifica online km, daune facute pe asigurare la cele inmattriculate in Romania.
Ea se radiaza automat dupa 30 de zile de la data semnarii contractului de V-C.
Iar cu asigurarea, ar fi bine sa o denuntati dupa ce vindeti masina.

Edited by Valy_User, 25 April 2023 - 16:17.


#10
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
A citit cineva pdf-ul ala? A vazut cine-l semneaza?

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Proiectul de lege este din 2021. Abia astazi a fost votat.
https://www.cdep.ro/...t?nr=85&an=2022

Mie nu mi se pare nus' ce mare smecherie. Doar inca o susrsa de bani pentru RAR.
La acest moment, istoricul autoturismelor inmatriculate in RO e public pe https://pro.rarom.ro...ar_vehicul.aspx
Dupa intrarea in vigoare a legii, probabil ca nu vor mai fi.

Edited by pasilla, 25 April 2023 - 16:25.


#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Propunerea este veche, dar abia acum Legea a fost adoptată și merge la promulgare

 pasilla, on 25 aprilie 2023 - 16:24, said:

Proiectul de lege este din 2021. Abia astazi a fost votat.
https://www.cdep.ro/...t?nr=85&an=2022

Mie nu mi se pare nus' ce mare smecherie. Doar inca o susrsa de bani pentru RAR.
La acest moment, istoricul autoturismelor inmatriculate in RO e public pe https://pro.rarom.ro...ar_vehicul.aspx
Dupa intrarea in vigoare a legii, probabil ca nu vor mai fi.

va contine si intrarile in service pt probleme grave, nu doar nr de km.

#13
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Din ce am gasit la o cautare rapida e doar un proiect de lege de prin 2021, asa ca samsarii dorm linistiti in continuare, nu exista o astfel de lege si nici nu cred ca va exista in urmatorii 30 de ani.
Edit: mda, se pare ca m-am inselat. Desi sper sa devina lege, nu am mari sperante.

Edited by jay333, 25 April 2023 - 16:30.


#14
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Adică un motiv de a pierde vremea și banii pentru emiterea unei hîrtii perfect inutile căci RAR are kilometrajele doar pentru autoturismele care au trecut pe la niște ITP-uri în România.
Vehiculele vîndute de bătrînici care le-au folosit doar duminica strict către Markt și Kirche vor avea zero informații în mărețul Autopass.

Și de ce mă-sa nu se poate obține online? O să le ia un an să facă un sistem capabil să emită o țidulă?

Edited by radunic, 25 April 2023 - 16:35.


#15
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

 Adm, on 25 aprilie 2023 - 15:49, said:

In sfarsit o initiativa binevenita.
In cativa ani veti vedea ca va fi un avantaj sa cumperi o masina din Romania vs una din Germania, condusa de o batranica la biserica si la piata.
Un act de normalitate, la belgieni e de ceva vreme https://www.car-pass.../about-car-pass
In Germania parca au fost contre cu GDPR-ul, ca de ce sa stie altii ce ai facut tu in service. O tampenie scoasa de samsarii de cazane rupte si date cu lac, evident.

N-am vazut la noi in lege ce scrie la belgieni: Mileage fraud is a criminal offence

#16
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Cum sa nu? Art 9 din PDF.

#17
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021

Quote

(2) Punerea în circulaţie a autovehiculelor cu odometrul defect constituie infracţiune şi se
pedepseşte cu închisoare de la o lună la un an sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune
mai gravă.
Adica dacă în timpul mersului mi se strica senzorul de viteză risc închisoare?

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

 adip1962, on 25 aprilie 2023 - 16:18, said:

A citit cineva pdf-ul ala? A vazut cine-l semneaza?
Nu ai văzut că mi-am editat mesajul #3? :)

 Valy_User, on 25 aprilie 2023 - 16:42, said:


Adica dacă în timpul mersului mi se strica senzorul de viteză risc închisoare?
Punerea în circulație, nu în miscare.
Normal că poți conduce mașina daca se strica senzorul in mers. Însă îl înlocuiești rapid la service.

Edited by dorin_2k, 25 April 2023 - 16:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate