Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Romani cu capul plat (la propriu)

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Exemplu: Nicole Cherry - Asa-i romanul (cu capul plat. E imaginea distorsionata insa se vede clar cat de ingusta e capatana din profil, nici parul in spate nu reuseste sa salveze imaginea).
Alt exemplu, nu-i vreun caz iesit din comun, ci doar iei la intamplare romani si vezi ca are tipicul asta de forma a capului: Catalina Ponor

Uneori pe net vad cate un clip si cand vad pe cineva cu capul plat ma ganesc "cumva asta-i roman?". E ceva in gena de multi romani au capatana plata in spate? Ma gandesc sa nu fie si obiceiul cu legatul copilului si deci copilul sa ramana prea mult timp pe spate sa i se aplatizeze capul.
Mai e si aspectul fruntii tesite, insa asta-i altceva, si mi se pare clar genetic aici. De exemplu daca iei jurnalistii/jurnalistele Digi24, din fata nu ti-ai da seama, insa din profil vezi clar la Oana Zamfir, sau Anca Suciu (astea iti sar in ochi).

Un alt aspect legat de forma capului e faptul ca toti tinerii, sau toti oamenii care vor sa se aranjeze, isi lipesc parul la tample, ca sa para capul mai subtire privit din fata. Indiferent ca-i pe vremea lui Elvis, sau acum ..acum chiar se rade la zero lumea in zona tamplelor. Ce-i asa de evitat in a avea capul bombat in zona tamplelor? Sau e efectul ca pare mai inalt craniul (daca-i mai subtire)? Lumea isi da parul peste cap, sau creasta de cocos fix ca-n natura cum fac animalele sa para mai impozant, insa acolo nu se feresc sa para lat, daca e si creasta inalta si e si lat e cu atat mai impozant/mare. In fine, nu stiu daca va veni vreo moda vreodata unde lumea sa-si dea parul cu spray sa fie cat mai voluminos in zona tamplelor. E si acolo creier, posibil din zona procesarii sunetelor, etc.

Edited by bursucelu_viesel, 25 April 2023 - 11:19.


#2
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,526
  • Înscris: 03.10.2013
e doar o greseala a parintilor, cand erau bebelusi au fost tinuti doar pe spate
copilul se pune si pe ambele laterale cat e bebelus

#3
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View Postbursucelu_viesel, on 25 aprilie 2023 - 11:11, said:

Ce-i asa de evitat in a avea capul bombat in zona tamplelor?
Arati ca ciclopu' !  Posted Image

#4
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postbursucelu_viesel, on 25 aprilie 2023 - 11:11, said:

Ce-i asa de evitat in a avea capul bombat in zona tamplelor?
Cand ai capul prea ''bombat'' deschizi topicuri de acest gen ! E de evitat...tare Posted Image !

PS - Romanii sunt printre cei mai frumosi/frumoase natii de pe planeta si in mega top la inteligenta !

Edited by Alltrack, 25 April 2023 - 11:35.


#5
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 02.04.2009
Ai uitat că suntem și cei mai harnici și cinstiți... de numărul premiilor Nobel sau facultăți în top 500 ar fi trivial să vorbim noi acuma

#6
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
noi ne tragem din reptilienii cu cap plat, de pe centauri 8, aialalti sunt de pe 9 si au cap tuguiat. erau niste desene animate cu oblio, explica acolo clar cum e treaba...

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postsmoke, on 25 aprilie 2023 - 11:58, said:

...
Vorbeste doar de familia ta, mister, nu vorbi si in numele altora...
Eu ma trag din gorrilienii de pe Alpha Tau 3. Noi am ramas putin mai mici de inaltime (~1,80) din cauza gaurii negre ce orbiteaza planeta noastra la 200 de ani lumina, dar avem capul cat de cat oval, nu plat la partea posterioara.

Edited by Hider141, 25 April 2023 - 12:06.


#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
La inviere am vazut un copil cu capul ceva de genul

[ https://i.dailymail.co.uk/i/pix/2017/07/28/10/42C2DD2000000578-4738710-An_alien_boy_with_a_weirdly_elongated_skull_found_in_a_tomb_in_C-m-9_1501233721495.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu stiu cum a reusit sa ajunga cu capul asa tuguiat.

#9
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View Postsmoke, on 25 aprilie 2023 - 11:58, said:

noi ne tragem din reptilienii cu cap plat
Am o piesa favorita de referinta pt teste audio pe boxe (Noisia - Reptilians) si zice si acolo ca reptilienii au nevoie de sange.. n-o fi coincidenta ca suntem noi cu vampirii.
Apropo de Anca Suciu, chiar ca se vede ca un extraterestru cand capul aplatizat are tesitura aia sus ca un unghi de 90 de grade  https://youtu.be/bwanyPyK7Xc?t=3
Mi se pare ca maghiarii sau hunii sau cine-si tuguiau craniul (cand erau mici) ca sa para "reptilieni" sa sperie lumea?

View PostHider141, on 25 aprilie 2023 - 12:04, said:

Eu ma trag din gorrilienii
Gluma-i gluma dar cand vorbeam cu cineva ca ne tragem din maimute, mi-a zis " voi poate, dar eu ma trag din leu". Era zodia leu, si mandru foc de zodia lui. Si incepuse serios chiar cu forma capului ca seamana cu un leu. Nebunie mare..

View PostBursul, on 25 aprilie 2023 - 12:09, said:

Nu stiu cum a reusit sa ajunga cu capul asa tuguiat.
Cred ca de astia ziceam si eu. De mici le strangeau capul "The Huns practised cranial modification. They applied sustained pressure to the heads of their children – starting from very shortly after birth – to change the shape of their skulls, pushing them in and making them longer."

#10
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 16.03.2007

View Postbursucelu_viesel, on 25 aprilie 2023 - 11:11, said:

si vezi ca are tipicul asta de forma a capului: Catalina Ponor

eu vad ca are buca latā...

#11
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View PostAlltrack, on 25 aprilie 2023 - 11:34, said:

PS - Romanii sunt printre cei mai frumosi/frumoase natii de pe planeta si in mega top la inteligenta !


Chiar frate ....  cum de nu mi-am dat seama. Sunt si campioni la coruptie, la dat si luat spaga. Dar hai sa ramana intre noi.....

#12
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,621
  • Înscris: 16.08.2010
Eu am fruntea înaltă, capul destul de voluminos, plin cu creier, sunt și deștept - se poate vedea cu ochiul liber, nici nu trebuie să deschid gura...

View Postbursucelu_viesel, on 25 aprilie 2023 - 12:14, said:

Gluma-i gluma dar cand vorbeam cu cineva ca ne tragem din maimute,

La școală, la ora de biologie, profesorul le spune elevilor că ne tragem din maimuțe.
Bulă răspunde repede:

- Dumneavoastră poate, dar mămica mea nu.

#13
nicolaev

nicolaev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 26.07.2005
Si eu am capul tesit la spate si ca mine sunt si altii (de. ex. Florin Calinescu, Marean Vanghelie) lume unu si unu....

#14
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Se numește plagiocefalie și apare la bebeluși datorită făptului că dorm doar în anumite poziții. A fost și cazul lui fiu-miu, nu suporta să doarmă decât pe spate. Pediatra a zis să mai așteptăm, poate se va bomba. Și s-a bombat când a mai crescut. Altfel ar fi fost nevoie de o cască specială.
Legat de capete, eu am observat persoane cu capete extrem de înguste când te uiți din față. Probabil ține tot de viața de bebeluș, când se închid fontanelele etc.
Capul lui Ciolacu l-ați văzut? Are arcadele de deasupra ochilor proeminente ca la maimuțe. Și fruntea teșită. Acolo nu mai ține de viața de bebeluș, ține de dezvoltarea creierului. Bine, vorbim de Ciolacu, varianta masculină a lui Dăncilă la intelect.

Edited by caiuscorneliu, 25 April 2023 - 13:19.


#15
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Plat, neplat, numai sa nu fie patrat!

#16
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006

View Postcaiuscorneliu, on 25 aprilie 2023 - 13:18, said:

arcadele de deasupra ochilor proeminente ca la maimuțe. Și fruntea teșită.

Asta face parte din acel 2 % moştenire genetică pe care Homo sapiens o are de la Homo neanderthalensis. Alături de părul drept, fără cârlionţi. Posted Image

Edited by lupini, 25 April 2023 - 13:51.


#17
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
In perioada marilor migratii  deformarea craniului era o practica curenta: "Otrăsăturădistinctăaacestorsemiţiiesteaceeaeipracticau
frecvent un ritual de deformare artificială a craniului - prin bandajare încă din copilărie (partea frontal occipitală). Acest obicei, socotit ca
un semn de distincţie şi frumuseţe, a fost împrumutat de ei d i n Asia.
Se pare că nu toate grupurile sarmate practicau acest ritual ( la alani era
celmai răspândit), era l imitat totuşi la med iu l societăţii sarmate"

#18
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Mai nou are Digi24 o reclama la o urmatoare emisiune despre capul plat al romanilor. Cei cu "eu nu cred in coincidente" ar trebui sa creada ca cineva de la Digi24 are legatura cu forumul. Eu cred in coincidente in schimb, deci nu cred ca s-au inspirat dupa topicul asta. Daca da, atunci as avea eu niste mesaje sa le transmit .. ceva "de dulce".

Edited by bursucelu_viesel, 26 April 2023 - 21:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate