Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Volvo v40 1.6 sau vw jetta 1.6?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Fraaa

Fraaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.04.2023
Buna ziua!
Doresc sa achiziționez o masina de aprox. 9.000e.
Am fost zilele trecute la un parc de mașini și am pus ochii pe doua mașini, un Volvo V40, D2, 1.6D, 2014 (160.000 km, distribuția fiind schimbată la 140.000)  și un VW Jetta 2013, 1.6D. ( 190.000 km) ambele invartindu-se în jurul sumei de 9000-8500e.
Păreri?


#2
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Clar Volvo. Varianta euro5 de 1.6 psa este mult mai fiabila decat vechile modele euro4, unde erau o gramada de probleme cu dpf si turbine.

Acum na, asta daca-ti place si masina :).

#3
Fraaa

Fraaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.04.2023
Da, masina îmi place, însă stiu ca piesele acestei mărci sunt maricele, bineinteles, drept dovada si calitatea/siguranța, cum că filtrul de particule ar pica pe la 200.000km și costul acestuia ar fi exorbitant.

#4
Fraaa

Fraaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.04.2023
Ah, am uitat sa precizez ca o voi folosi și la drum mai lung ( aprox. 600 km pe saptamana )

#5
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
Am avut V40 1.6. Motorul e cam zgomotos si pica injectoarele , poti sa te astepti sa le schimbi toate in jurul a 200.000 Km . Cost 3-3500 lei + manopera.

#6
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Volvo e masina de lux VW e masina poporului... nemuritoare daca ai timp si bani destui :P

#7
Fraaa

Fraaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.04.2023

 V A L I, on 24 aprilie 2023 - 12:16, said:

Am avut V40 1.6. Motorul e cam zgomotos si pica injectoarele , poti sa te astepti sa le schimbi toate in jurul a 200.000 Km . Cost 3-3500 lei + manopera.
îmi poți spune te rog cât ajunge Asigurarea și impozitul la aceasta?

#8
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

 Fraaa, on 24 aprilie 2023 - 12:01, said:

Da, masina îmi place, însă stiu ca piesele acestei mărci sunt maricele, bineinteles, drept dovada si calitatea/siguranța, cum că filtrul de particule ar pica pe la 200.000km și costul acestuia ar fi exorbitant.
Cum adica piesele sunt mari? E totusi autoturism, nu camion. Nu pica niciun filtru de particule la 200k. Sau poate pica daca aia 200k sunt toti in oras sau vreo 100k ii are dati inapoi.

 Fraaa, on 24 aprilie 2023 - 15:50, said:

îmi poți spune te rog cât ajunge Asigurarea și impozitul la aceasta?
Impozitul e modic, fix ca la orice alta masina de 1.6, iar asigurarea e in functie de vârstă si istoric.  Ia o serie de caroserie dintr-un anunț si fano similare cu datele tale sa vezi ce iese.

#9
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
VW Jetta rugineste intr-o mare veselie si disperare ,nici nu se mai fabrica,sunt prea multe reclamatii la adresa ei(in Europa de vest unde se ia in considerare) ca in Romania nu conteaza daca se strica oricum romanul e mandru de elePosted Image   ,mai este si problema celebrei pilituri de fier ce apare in ulei si combustibil +dauna motor si o mare suparare la buzunarul tau.Mai fa niste cercetari referitor la motorul acelui Volvo,nu ma pronunt ca nu-l cunosc,deja la el sunt doua pareri ,una pro ,una contra.De Volvo se stie ca are o buna protectie anticoroziva pe care trebuie sa o iei in considerare,nu de alta dar la noi iarna se mai imprastie pe sosele si sare bruta pana crapa vopseaua si se gaureste tablaPosted Image .Mai sunt si alte marci/modele diesel pe care poti merge si nu te vor dezamagi.

Edited by PiticVerde, 24 April 2023 - 20:29.


#10
BIBION

BIBION

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 17.09.2008
Posesor de Jetta benzinar 2016. 170k km.Pana acum fara rugina sau vreo problema . Schimbat cilindru receptor ambreiaj in garantie. Avea un scartait.
Cu 9000 euro pooti cumpara ceva fabricat prin 2017 benzinar de 1,4 cu dotari suficiente . Cu noroc sub 100k km.

#11
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006

View PostFraaa, on 24 aprilie 2023 - 09:54, said:

Păreri?
motorul asta de pe Volvo se gaseste pe multe masini: Citroen, Peugeot, Ford, Mazda

nu cred ca-i nici mai bun, nici mai rau decat VW, am schimbat injectoare, turbo, egr valve si la unul si la celalalt

eu am unul pe un Peugeot van, are 147000 de mile, a inceput sa piarda ulei pe sub suportul axului cu came, problema destul de intalnita la ele, si dpf-ul l-am spalat nu de mult, in rest ok

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate