Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Recomandare de camera video de supraveghere exterior (WiFi/card)

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
citro

citro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 14.05.2004
Salut,
Va rog sa ma ajutati cu o recomandare de camera video de supraveghere. Situatia este urmatoarea: masina este parcata in fata casei, strada este ingusta si plina de gropi, masinile circula cu viteze demente si fac slalom printre gropi. Uneori slalomul nu iese, si vitezomanii agata chestii (gen oglinda, bara spate).
Caut o camera de exterior cu conectivitate WiFi si stocare pe card si rezolutie suficienta pentru a identifica numere auto de la distanta de 15-20m (inclusiv noaptea sau dimineata / seara)
Nu doresc sa o conectez la Internet pentru configurare sau accesare. Am pitici pe creier cu dial-home si chinezii. As prefera un model care sa ofere un hotspot propriu, la care sa ma conectez cu telefonul / whatever si sa il pot configura via browser - fara acces in reteaua WiFi a casei. Deasemenea, nu doresc aplicatie de acces la camera - mi-ar fi suficient acces FTP pe camera, ca sa dau jos inregistrarile de interes.
Va multumesc,

#2
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2014
Incearca cu camere DVR auto gen Viofo,inregistrare pe card si conectare numai cu telefonul .

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Hotspot propriu - si conectare prin aplicatia proprie! - au dash cam-urile din masini. N-am auzit de o camera IP cu asa ceva.

#4
citro

citro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 14.05.2004
Da, cam asta am avut in minte. Problema cu dash-ul e ca nu e pentru exterior si nu stiu daca rezista la un regim de functionare 24/7.

#5
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2014
Poti sa montezi dash-ul intr-o camera fake.

#6
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 03.12.2001
strada e cu sens unic? dacă nu, ai nevoie de două camere, filmeze din ambele unghiuri, să nu fie orbite noaptea de faruri.

#7
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View Postcitro, on 24 aprilie 2023 - 09:42, said:

Salut,
Va rog sa ma ajutati cu o recomandare de camera video de supraveghere. Situatia este urmatoarea: masina este parcata in fata casei, strada este ingusta si plina de gropi, masinile circula cu viteze demente si fac slalom printre gropi. Uneori slalomul nu iese, si vitezomanii agata chestii (gen oglinda, bara spate).
Caut o camera de exterior cu conectivitate WiFi si stocare pe card si rezolutie suficienta pentru a identifica numere auto de la distanta de 15-20m (inclusiv noaptea sau dimineata / seara)
Nu doresc sa o conectez la Internet pentru configurare sau accesare. Am pitici pe creier cu dial-home si chinezii. As prefera un model care sa ofere un hotspot propriu, la care sa ma conectez cu telefonul / whatever si sa il pot configura via browser - fara acces in reteaua WiFi a casei. Deasemenea, nu doresc aplicatie de acces la camera - mi-ar fi suficient acces FTP pe camera, ca sa dau jos inregistrarile de interes.
Va multumesc,

Pentru situatia ta sa vezi numerele la masina noaptea iti trebuie o camera de supraveghere profesionala cu 2 lentile si HDR facuta special pentru supraveghere nocturna. Camerele user consummer din comert de pana in 2000 de lei nu fac fata la situatii de genul faruri masini si afisarea numerelor de inmatriculare. Vezi masina noaptea dar nu vezi numarul la ea din cauza farururilor si din cauza ca placutele de inmatriculare sunt reflectorizante si se vor vedea albe pe inregistrari.

#8
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

View Postcitro, on 24 aprilie 2023 - 09:42, said:

Situatia este urmatoarea: masina este parcata in fata casei,

Acum un pic oftopic si fara sa jignesc pe cineva.Omul isi cumpara casa ca sa aiba o curte sa faca un gratar si sa aiba un garaj pentru masina.Facand abstractie, nu se gaseste o "palma" de pamant sa bagi masina in curte fara sa faci cheltuieli masive suplimentare ?

#9
citro

citro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 14.05.2004
Multumesc pentru informatii.
Intre timp, m-am mai documentat (cu chinezii si dial-home): am posibilitatea de setare a unui guest-network wifi, deci scap de grija conectarii camerei in aceiasi retea cu dispozitivele sensibile (NAS).

Strada e cu sens unic. Inteleg ca trebuie sa pun camera sa ia masinile din spate.
@koss: crezi ca asta ar rezolva problema vizibiltatii numerelor pe timp de noapte, cand filmarea e din spate?

Distanta de 15 - 20m am apreciat-o bazat pe inaltime (cam 6m) si distanta fata de drum (4-8m).

#10
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
NU, la mine pe strada cu dublu sens cu camera montata la strada.. nu se vad numerele nici din fata nici din spate noaptea si nu am vreo camera ieftina si e chiar scumpa. Pentru inregistrarea numerelor in trafic mai ales a masinilor in miscare peste 20-30 KM/h noaptea.. trebuie camera profesionala care a fost proiectata pentru asa ceva. Camerele obisnuite nu au HDR performant si nu sunt proiectate sau setate pentru asa ceva.

Probabil exista camere care pot sa inregistreze numerele dar trebuie luat si incercate pe rand. Eu unul din camerele ieftine n-am vazut nicio camera care sa faca ce vrei tu.

Suna daca vrei la a2t RO sau la spy shop și întreabă de o soluție care să facă ce vrei tu. Ei au mai instalat și au testat produse și stiu clar ce să-ți recomande.

Ție îți mai trebuie și o camera cu lentilă cu zoom (câmp îngust de înregistrare). O camera cu lentilă wide normală nu te avantajează la distanța aia.

Edited by -koss-, 24 April 2023 - 14:55.


#11
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023
Daca vrei fara conexiune poti cauta camere pe fir sau chiar wifi pe care le conectezi la un NVR.
Nu vor avea net, vor inregistra pe NVR.

Dupa cum zice si cineva mai sus cu camerele ieftine noaptea ai slabe sanse sa surprinzi numarul de inmatriculare al unei masini aflate in mers, mai ales mergand cu viteza.
Si la cat costa o camera capabila, mai bine pavezi de banii aia 10mp in curte sa poti baga masina acolo.
Mai naspa treaba la bloc, ca acolo n-ai unde baga masina, esti fortat sa o lasi in parcarile de langa bloc.

#12
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005

View Postcitro, on 24 aprilie 2023 - 13:29, said:

Multumesc pentru informatii.
Intre timp, m-am mai documentat (cu chinezii si dial-home): am posibilitatea de setare a unui guest-network wifi, deci scap de grija conectarii camerei in aceiasi retea cu dispozitivele sensibile (NAS).

Strada e cu sens unic. Inteleg ca trebuie sa pun camera sa ia masinile din spate.
@koss: crezi ca asta ar rezolva problema vizibiltatii numerelor pe timp de noapte, cand filmarea e din spate?

Distanta de 15 - 20m am apreciat-o bazat pe inaltime (cam 6m) si distanta fata de drum (4-8m).
nici la geometrie nu ai fost prea bun. considerand inaltimea de 6m, distanta maxima de 8m, rezulta o distanta de 10m in linie dreapta pana la masina.
era o chestie pe la scoala numita teorema lui Pitagora, dar cine isi mai bate capul cu ea?! ca doar nu iti foloseste la nimic in viata !

Edited by rexx, 26 April 2023 - 11:55.


#13
citro

citro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 14.05.2004

View Postrexx, on 26 aprilie 2023 - 11:54, said:

nici la geometrie nu ai fost prea bun. considerand inaltimea de 6m, distanta maxima de 8m, rezulta o distanta de 10m in linie dreapta pana la masina.
era o chestie pe la scoala numita teorema lui Pitagora, dar cine isi mai bate capul cu ea?! ca doar nu iti foloseste la nimic in viata !

Maica-ta spunea cu sunt bun la geometria ei.

#14
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
cu dimensiuni foarte mici este mai usor de calculat.

#15
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
o recomandare pentru o camera cu ip wifi cu microfon cam in 500 lei? mersi

#16
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Cumpără de undeva de unde poți să încerci și să dai retur. Unele camere au licurici audio pe microfon, altele dacă iei cu intercom au difuzorul slab. Trebuie să le testezi să vezi dacă îți convine calitatea audio sau sensibilitatea microfonului ori răspunsul în frecvență al microfonului la ea fiindcă la camerele de supraveghere ieftine microfonul e ultimul pe lista dotărilor de top. În general multe au streamul audio super encodat.

Edited by -koss-, 02 May 2023 - 19:33.


#17
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018

 citro, on 24 aprilie 2023 - 13:29, said:

Intre timp, m-am mai documentat (cu chinezii si dial-home): am posibilitatea de setare a unui guest-network wifi, deci scap de grija conectarii camerei in aceiasi retea cu dispozitivele sensibile (NAS).

N-ai parola la NAS?

#18
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

 -koss-, on 02 mai 2023 - 19:32, said:

Cumpără de undeva de unde poți să încerci și să dai retur. Unele camere au licurici audio pe microfon, altele dacă iei cu intercom au difuzorul slab. Trebuie să le testezi să vezi dacă îți convine calitatea audio sau sensibilitatea microfonului ori răspunsul în frecvență al microfonului la ea fiindcă la camerele de supraveghere ieftine microfonul e ultimul pe lista dotărilor de top. În general multe au streamul audio super encodat.
mersi, cat ar costa una cu microfon bun? daca stii

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate