Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Se poate restitui suma platita in avans pentru concedii medicale? (PFA)

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Serg1uu

Serg1uu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 30.03.2009
Salut, prin luna februarie a anului curent am incheiat ca PFA un contract de asigurare pentru concedii medicale cu Casa Judeteana de Asigurari Alba si am platit contributia pentru tot anul 2023. Insa incepand cu luna asta m-am angajat cu CIM si va trebui sa reziliez contractul pentru concedii medicale. Doamna de acolo nu a stiut sa-mi spuna daca suma platita in avans imi va fi restituita si nici pe internet nu am gasit informatii despre asta.

S-a mai lovit cineva de asa ceva? se mai pot recupera banii platiti in avans? Multumesc anticipat

#2
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Sigur ca sumele platite vor fi restituite. In mod normal, dupa ce angajatorul depune declaratia 112 suma virata la CASS este inregistrata si la Casa de sanatate si ar trebui sa poti incheia contractul cu ei. In mod practic trebuie sa mergi la CASS cu o adeverinta de salariat si cu o cerere.

#3
Serg1uu

Serg1uu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 30.03.2009
Exista un tip standard de cerere pt restituire? Am facut o cerere pentru incheierea contractului dar pentru restituire nu mi-a spus concret ce e de facut.. mi-a spus vag ca ar trebui sa fac o cerere si "mai vedem"...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate