Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Soylent Green (1973)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021
L-a  revazut aseara ca tot nu intelegeam o logica.
De ce mancau oameni si nu cresteau un porc, ca la o adica? Cred ca porcul crestea mai repede ca omul.
Si pe urma era faza ca pur si simplu erau prea multe persoane, ca erau valurile alea de caldura, si ca nu mai era apa. La saraci apa era rationalizata la un bidon.

Am vazut filmul acum ani de zile si din pacate unele lucruri sunt de actualitate, cum este AC-ul cu facturile astea imense, a devenit un lux.
Carnea de viata, un lux, nu stiu de cand nu am mai cumparat carne de viata, asa am mancat de revelion gatita la cuptor dar nu a fost gatita de mine, si nici cumparata.
Ma uit ca amaratele alea de pulpe de pui de erau 4-5lei 1kg... acum sunt 10 lei si ceva la frigorifer.

Si multe si mai multe.

Planul era de reducere a populatiei, cu saraci morti hraneau saraci care traiau.
Cand nu mai era biscuite verde, saraci ramasi in viata se omorau si faceau alt biscuite verde.

Si dupa ce am vazut alte filme S.F., flme si documentare despre canibali, despre avioane care pica pe vreun munte si canibalismul este ceva normal, ba, nu parut cine stie chestie ca foloseau saraci sa faca biscuite verde.
Este ca in Logans Run, pur si simplu cand am vazut filmul nu intelegeam toate alea despre care vorbeau, este fix acceasi tema, cand animalele, pesti, plankton, and sea greens, nu au mai crescut, au gasit o sursa alternativa.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rdhRf0OCx5c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MindArchitect, 22 April 2023 - 08:45.


#20
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Acum 50 de ani era o alta lume, filmul a avut alt impact.

#21
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostAlexEn, on 22 aprilie 2023 - 08:09, said:

Eu nu eram pe lumea asta in anii 70 asa ca sigur le-am vazut dupa revolutie.

Daca nu gresesc ;), in anii '80 nuvela dupa care a fost facut filmul a fost publicata intr-unul din Almanahurile Anticipatia.

#22
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Prin '83 abia m-am nascut deci nici pe aia nu am citit-o :lol:

#23
CatalinCB

CatalinCB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 07.07.2009
Ehh, amintiri. L-am văzut la tv când încă mai trăia monstrul sacru Charlton Heston.

#24
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,236
  • Înscris: 02.09.2014
Film foarte bun, din ce in ce mai actual, din pacate. Atunci cand l-am vazut, am ramas placut impresionat de Leigh Taylor-Young...Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate