Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Reclamatie demolare partiala

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Buna ziua, iar in legatura cu speta despre proprietatea pe care o avem in comun cu verisoara si la care aceasta impreuna cu familia ei ne incalca dreptul de proprietate de zeci de ani, inca de cand eram minore. Pe scurt: partea pe care verisoara o considera ca este a noastra este demolata partial, sunt distrugeri care se vede ca au fost facute intentionat, gen usa din spate scoasa de tot, geamuri sparte, graffiti pe pereti, acoperis partial cazut, etc. Mai mult ca sigur ea si familia ei au facut aceste distrugeri intentionat pentru ca nu le vindem, dar ea da vina pe vecinii minoritari. Ca prin minune acestia nu s-au atins de "partea ei".

Din punct de vedere legal nu exista partea ei si partea noastra, detinem cote parti in indiviziune pe intreaga proprietate dar noi am locuit in acea parte pe care ea o considera a noastra  cand eram mici. Intre timp ea si ai ei au s-au folosit de acea parte pe post de depozit si altele inainte sa o demoleze partial. Ne abordeaza periodic sa facem "ceva" in legatura cu situatia legala dar prin ceva singura varianta acceptata de ea si familia ei este cea in care le vindem lor pe doi lei desi noi nu ne-am exprimat niciodata dorinta sa vindem. Noi avem CI-uri facute pe acea adresa pe baza dreptului de proprietate din acte.
Ea si familia ei au stabilit ca este degradata, ei au stabilit ca trebuie sa le vindem lor, ei au stabilit si cu cat si se asteptau ca noi doar sa ne supunem ca niste oite obedinete. Se pare ca acestia nu gandesc dincolo de interesul propriu.

Am banuiala ca asteapta sa se darame si apoi sa incerce sa puna mana pe teren cumva. Deja au incercat o faza: Matusa a platit "din greseala" partea de impozit pentru sora mea ceea ce e pur si simplu o minciuna ridicola. Pe chitanta respectiva apare CNP-ul sorei care poate fi folosit pentru fals si uz de fals.

Intrebarea e ce putem face noi in aceasta situatie? Putem depune plangere pentru demolare partiala? La politie? La inspectoratul de stat in constructii? Macar sa avem ceva la mana.

Sfaturi va rog. Apreciez si multumesc anticipat.

Edited by Winc, 18 April 2023 - 10:07.


#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,809
  • Înscris: 30.08.2006
Ce te impiedica sa vinzi altuia la pretul zonei ? Scapi de probleme. Si asa nu locuiesti acolo.

#3
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Nu vindem pentru ca dreptul de proprietate din acte ne foloseste pentru CI-uri. Si oricum daca prin absurd am gasi pe cineva sa vindem putem lua doar o suma derizorie pe care va trebui sa o cheltuim sa platim pe cineva sa ne faca mutatie deci ce am lua pe mere am da pe pere, deci nu merita. Nu locuim acolo deoarece ni se interzice accesul si ni se incalca dreptul de proprietate de zeci de ani.  Eu vreau doar sa stiu daca pot sa fac reclamatie pentru demolare partiala, ce acte mi se vor da la mana in urma reclamatiei si daca acestea imi for folosi in vreun fel in cazul in care verisoara va incerca cumva sa puna mana pe tot terenul. Mersi.

Edited by Winc, 18 April 2023 - 10:48.


#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Ce scrie in actul de proprietate? Cine este proprietar?
Daca sunteti amandoua atunci nu ti se incalca niciun drept, e si proprietatea ei si poate dispune de ea asa cum dispui si tu. Zici ca iesirea din indiviziune nu este facuta deci legal nu exista vreo delimitare intre partea ta si a ei.

#5
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Noi nu dispunem de proprietate material, pentru ca ni se interzice accesul, ni se incalca dreptul de proprietate de zeci de ani, deci dispunem doar in acte prin faptul ca ne-am putut face CI-uri pe acea adresa. Sa inteleg ca verisoara poate sa lase partea pe care ea o considera ca fiind a noastra in paragina sa se darame si nici noua sa nu ne permita accesul pentru eventuale reparatii? Daca ii propun posibilitatea de a ne permite accesul pentru eventuale reparatii cel mai probabil va refuza sau nu va raspunde nimic.

Edited by Winc, 18 April 2023 - 11:10.


#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Ce intreb eu si ce zici tu...
In functie de cine apare proprietar in acte poti sa faci o reclamatie sau alta. Daca si tu esti proprietara atunci ai tot dreptul sa intri pe proprietate.
Cum ti s-a mai recomandat si in alte randuri, apeleaza la un avocat ca sa iti spuna exact ce ai de facut.

#7
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,796
  • Înscris: 17.12.2019
Winc, voi aveți stabilit un obiectiv? Ce vă doriți mai mult: să-i șicanați cu tot felul de sesizări și reclamații sau să vă clarificați situația proprietății?
Dacă posibilitatea de a vă face documentele de identitate este prioritară, puteți face o ieșire din indiviziune cu stabilirea exactă a limitelor de proprietate iar de acolo e fiecare cu treaba lui. Dacă șicanarea e prioritară, aveți grijă ce plângeri faceți să nu se întoarcă și împotriva voastră în calitate de coproprietari. Eu aș merge pe ieșirea din indiviziune.

#8
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Eu si sora avem fiecare cate 25% inca din anii '90 de cand a murit tata, unchiul avea 50% dar acest procent a trecut in proprietatea verisoarei in aprilie 2019.
Nu se poate face iesire din indiviziune deoarece ar rezulta parcele cu suprafata sub limita admisa pentru constructie deci cel mai probabil instanta ne va obliga sa ii vindem verisoarei.

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Ati dezbatut succesiunea dupa tata? Sunteti proprietare in acte?
Intrebarea colegului exquisit este prima la care trebuie sa aveti raspuns.

#10
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,796
  • Înscris: 17.12.2019

 Winc, on 18 aprilie 2023 - 11:31, said:

cel mai probabil instanta ne va obliga sa ii vindem verisoarei.
Posibil, dar măcar vânzarea se va face la prețul corect.
Din răspuns, eu înțeleg că e mult mai important scandalul așa că mă retrag din conversație.

#11
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Da eu si sora suntem proprietare prin succesiune cu cate 25% fiecare - am scris mai sus. Nu pot intra pe proprietate deoarece nu am cheie. ce sa fac, sa sar gardul sau sa tai poarta cu flexul? Am incercat prin anul 2010, am chemat politia si verisoara a imbarligat politia de asa natura incat acestia nu au luat nici o masura, am asteptat la capatul strazii dupa politie si acestia cand au venit au zis ca e caz de tribunal si ca ei nu au ce sa faca. Apoi s-au urcat in masina si au plecat, nici macar nu au recomandat depunerea unei plangeri cu numar de inregistrare, nimic.

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Da, exista si posibilitatea de sarit gardul sau de taiat poarta cu flexul.
De ce refuzi sa apelezi la un avocat ca sa iti explice ce este de facut in situatia ta? O tot lungesti cu razboiul dintre tine si verisoara.

Nu ai zis ce vrea proprietarul care are 50%

#13
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Verisoara care are 50% vrea sa ii vindem ei cu 3-4k euro asta dupa ce a stat ani de zile si s-a folosit de intreaga proprietate in timp ce noua ne-a interzis accesul fara sa o intereseze noi unde stam, am solicitat sa stam acolo si ne-a refuzat cand ea nici nu avea dreptul in acte iar acum a demolat partial partea pe care ea o considera a noastra deci s-a asigurat ca nu vom avea absolut nimic. Urmatorul pas va fi sa incerce sa puna mana pe teren cel mai probabil. Intre timp eu caut sa vad ce masuri pot lua din punct de vedere legal, de asta am deschis acest topic.

Edited by Winc, 18 April 2023 - 12:02.


#14
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Pentru bunuri indivize, nu exista partea voastra si partea lor. Sunteti toti coproprietarii aceluiasi imobil. Deci daca ea a demolat partial imobilul, practic si-a redus si partea ei. Tu ai o cota-parte din intreg imobilul.

Tu, ca coproprietar, poti sa faci reclamatie la Politie pentru distrugere.

Poti de asemenea sa ceri iesirea din indiviziune. Daca imobilul se poate imparti in natura, vei primi partea ta. Daca nu, in urma expertizei cel caruia ii ramane imobilul va trebui sa ii despagubeasca pe ceilalti.

Edited by bogdan_o, 18 April 2023 - 12:04.


#15
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,796
  • Înscris: 17.12.2019
Ți s-a mai răspuns și pe topicul cu vânzarea că în momentul de față nu există partea voastră. Dar nici verișoara nu avea obligația să vă întrețină cota parte de proprietate dacă voi ați mai fost pe acolo acum 13 ani, ocazie cu care ați constatat că nu puteți intra și nu ați acționat în judecată așa cum v-a recomandat polițistul.

#16
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Nu am actionat in judecata pentru ca instanta cel mai probabil ne-ar fi obligat sa ii vindem ei sau ma rog unchiului care era proprietar pe atunci pe un pret de 3-4k euro.  cu asemenea maruntis nu puteam face altceva decat sa ii platesc cuiva sa ne faca mutatie pentru CI-uri care ar fi expirat in 10 ani si de restul luam seminte. Si nu ma plang ca verisoara nu a intretinut cota parte ci de faptul ca a demolat partial si da vina pe minoritari.

Edited by Winc, 18 April 2023 - 12:19.


#17
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 07.03.2012
Inițiatoare, ești conștientă că celălalt coproprietar poate să solicite ieșire din indiviziune cu plata de sultă valorică, nu? Și că expertiza poate constata că valoarea sultei este tot mizeră, nu? Cea mai simplă variantă este să apelezi la un avocat specializat pe civil. Succes!

#18
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Ok, in acest caz o sa imi fac timp sa ma duc sa depun plangere.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate