Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Reclamatie demolare partiala

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
Avand in vedere situatia cred ca nu ai ce face.Verisoara stie ce face si de ce: vrea toata casa la pret redus.Calculele sunt facute.

#20
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,188
  • Înscris: 05.04.2005

 Winc, on 18 aprilie 2023 - 12:18, said:

Nu am actionat in judecata pentru ca instanta cel mai probabil ne-ar fi obligat sa ii vindem ei sau ma rog unchiului care era proprietar pe atunci pe un pret de 3-4k euro.  cu asemenea maruntis nu puteam face altceva decat sa ii platesc cuiva sa ne faca mutatie pentru CI-uri care ar fi expirat in 10 ani si de restul luam seminte. Si nu ma plang ca verisoara nu a intretinut cota parte ci de faptul ca a demolat partial si da vina pe minoritari.

Salut

Oricare dintre coproprietari poate cere iesirea din indiviziune. Daca nu ceri tu asta, e posibil ca verisoara sa o faca.

Si, in functie de ce decide expertiza, e posibil ca partajul sa se poata face in natura (chiar tu spuneai ca voi stateati intr-o parte a casei, iar ceilalti in alta).

Daca partajul nu se poate face in natura, sunt 2 optiuni:
- fie unul dintre coproprietari ii despagubeste pe ceilalti (sulta)
- fie se va dispune scoaterea la licitatie si apoi impartirea sumei obtinute

Imobilul va fi evaluat integral. Din valoarea aia tu vei primi jumatate minus valoarea creantei pentru imbunatatirile aduse imobilului de catre verisoara ta (creanta care va fi stabilita tot de instanta de judecata).

Trebuie sa intelegi ca, cu cat astepti mai mult, cu atat sansele tale sa obtii ceva semnificativ scad.

1. Fa o reclamatie la politie pentru distrugere. Sunt obligati sa deschida dosar si sa ancheteze. Te vei putea folosi de asta in proces pentru a dovedi reaua credinta a verisoarei.
2. vorbeste cu un avocat pentru a initia actiunea de partaj judiciar.

Cu cat astepti mai mult, cu atat imobilul se va degrada mai mult, verisoara va aduna sume din ce in ce mai mari cu intretinerea imobilului care se vor constutui creanta iar tu vei ramane cu mai nimic...

#21
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,585
  • Înscris: 16.08.2010

 Winc, on 18 aprilie 2023 - 11:42, said:

Nu pot intra pe proprietate deoarece nu am cheie. ce sa fac, sa sar gardul sau sa tai poarta cu flexul?

De ce nu? Nu cred ca puteti fi acuzate de violare de domiciliu dat fiind ca aveti domiciliul acolo si 50% din proprietate.

Si voi puteti sa-i faceti viata grea verisoarei nu numai ea voua. As fi curios, in cazul asta, cum ar putea verisoara sa cheme politia si cum ar putea se le explice ca nu aveti ce cauta acolo.

Dar na, e mai simplu sa faci o plangere.

 hexis, on 18 aprilie 2023 - 12:36, said:

Avand in vedere situatia cred ca nu ai ce face.Verisoara stie ce face si de ce: vrea toata casa la pret redus.Calculele sunt facute.

Verisoara nu si-a gasit nașul.

Edited by FreeThinker, 18 April 2023 - 13:37.


#22
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,067
  • Înscris: 02.09.2009
Deci ofera 3...4000 euro.
Care este valoarea de piata/reala ?
Daca nu raspunzi inseamna ca vrei sa o jecmanesti

#23
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 23.06.2004
Eu ti-am mai spus si pe topicul celalalt. Dati-va CI-urile pierdute si scoateti altele noi care au 10 ani valabilitate. In 10 ani multe se pot intampla, poate macar una din voi isi intemeiaza o familie, isi ia o casa si o ia si pe cealalta in spatiu. Sau o mosteniti pe matusa :D
Ti s-a explicat deja, avand domiciliul acolo aveti exact aceleasi drepturi. Da, sari gardul, schimbi broasca de la poarta, ii dai si matusii o cheie.
Cereti in instanta iesirea din indiviziune. Cum nu e posibila din ce spui, instanta va stabili o sulta (prin evaluator autorizat) cu care matusa sa va despagubeasca pentru partea voastra. Sau invers, daca zice ca nu are bani, ii platiti voi ei si ramaneti cu tot. Voi sa aveti CI-uri noi cand faceti demersul ca sa nu mai aveti mereu stress-ul asta.

#24
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 10.09.2018

 florinellll, on 18 aprilie 2023 - 15:04, said:

Deci ofera 3...4000 euro.
Care este valoarea de piata/reala ?
Daca nu raspunzi inseamna ca vrei sa o jecmanesti

Nu stiu si nici nu ma intereseaza ca eu nu am zis niciodata ca vreau sa vand. In fine, vad ca se poate depune sesizare online la politia locala sector 2 care e undeva pe Sos. Pantelimon doar ca zona in cauza apartine mai degraba de sectia 7 din Colentina care nu are aceasta optiune de a depune sesizare online, sau eu cel putin nu reusesc sa gasesc. Este indicat sa depun reclamatie/sesizare mai degraba la sectia 7. Ce sanse sunt ca daca depun plangerea/sesizarea online la politia locala sector 2 acestia sa o transfere la sectia 7 ?

#25
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,188
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Indicat ar fi sa mergi personal la sectia de politie pe raza careia se afla imobilul.

De asemenea ar fi indicat sa incepi sa te ocupi si de ingrijirea acelui imobil. Daca nu ti se permite accesul, fa plangere la politie (tot personal).

Important e sa poti dovedi buna credinta si dorinta de implicare.

Din ce povestesti, tu ai numai dezavantaje la un eventual proces:
- desi ai buletinul acolo, stai fara forme legale in alta parte.
- numai rudele tale s-au ocupat pana acum de intretinerea acelui imobil
- desi ai aflat de starea de degradare a imobilului, nu ai facut nimic
Prin urmare, daca ele cer iesirea din indiviziune, sansele sunt foarte mari ca ele sa ramana cu casa si tu sa primesti o sulta.

Totusi, valoarea despagubirilor s-ar putea sa nu fie chiar atat de mica. Pentru ca intra atat casa cat si terenul.

#26
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 10.09.2018
Pai daca era sa ceara iesirea din indiviziune pana acum o facea dar acest fapt nu s-a intamplat si probabil nu se va intampla din anumite motive cum ar fi:
- Pentru a deschide proces de iesire din indiviziune trebuie sa platesca cheltuieli de judecata plus procent din masa partajabila si cum ea isi estimeaza imbunatatirile pe care le-a facut acolo la un pret muuult prea mare desi fara autorizatie presupun - e clar ca acest lucru e in dezavantajul ei.
- Va trebui sa explice noi de ce nu stam acolo, de ce a ajuns jumatate din proprietate in stare de ruina si chiar daca va minti ca noi nu vrem, nu suntem interesate de proprietate este totusi demonstrabil faptul ca ne incalca dreptul de proprietate de zeci de ani.
- Vrea "partea noastra" la pret cat mai mic si fara bataie de cap sau, mai nou - vrea sa vanda "partea ei". Ramane de vazut daca o sa si reuseasca in conditiile astea si ce o sa faca noul coproprietar dupa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate