Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Reglaje REM pentru aparate auditive Phonak

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
stanciuangel

stanciuangel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.03.2019
Salutare tuturor, intenționez să schimb aparatele auditive curente cu Phonak Lumity și după multă cercetare am înțeles cât de important este sa fie făcute reglajele de tip REM(Real Ear Measurements) doar că la nici un distribuitor de Phonak din Romania nu am reușit să găsesc așa ceva, multi nici nu știu ce este și în alte locuri este standardul. Întrebarea mea este, cunoaște cineva vreun cabinet care să facă aceste reglaje pentru Phonak? Doar cei de la Audiolux am înțeles că fac aceste reglaje doar că nu comercializează Phonak, ci Signia.

#2
stanciuangel

stanciuangel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.03.2019
@elbjorn din topicul la care ai contribuit anul trecut am înțeles că ai reușit sa reglezi cu REM, corect ? Asta in străinătate nu ? Oare e o idee sa le iau de aici și să merg la cel mai apropiat cabinet din afara care are REM pentru reglaje ulterioare? Cei de la OTOTON mi-au confirmat că vor avea REM începând din iarnă în caz că intenționează și altcineva care să facă reglajele corect.

#3
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Poststanciuangel, on 17 aprilie 2023 - 22:53, said:

@elbjorn din topicul la care ai contribuit anul trecut am înțeles că ai reușit sa reglezi cu REM, corect ? Asta in străinătate nu ?
Da, in Suedia. Însă și aici am avut surprize.
Personal am avut experiențe plăcute cu Audiolux Crangasi acum un deceniu. Nu merita să întrebați dc pot face REM la Phonak contra cost ?
Partea de hardware e aceiași, însă au nevoie de programul phonak sa ajusteze in concordanță.

Phonak Lumity este o alegere interesanta.  Personal consider Phonak doar pt integrarea Roger.

#4
stanciuangel

stanciuangel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.03.2019
Sa înțeleg că acum deții Phonak Paradise ? Am întrebat deja  la Audiolux dar nu vad cum este posibil din moment ce nu au softul Phonak.

#5
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Poststanciuangel, on 17 aprilie 2023 - 23:10, said:

Sa înțeleg că acum deții Phonak Paradise ?

Da, am Audeo Paradise fix de 2 ani. Mediocre, însă Roger Select compensează din plin.

View Poststanciuangel, on 17 aprilie 2023 - 23:10, said:

... dar nu vad cum este posibil din moment ce nu au softul Phonak.
Dar poate fac rost de el :) cu puțină bunăvoință se pot rezolva multe. Din păcate aici stam de prost.

#6
stanciuangel

stanciuangel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.03.2019
Salutare, mi-au răspuns cei de la Audiolux sin păcate nu pot la Phonak să facă acele reglaje dar pot la mai multe aparate decât au în portofoliul lor deci bunăvoință au nu au încercat să mă îndrume să cumpăr ceva de la ei, par profesioniști. In legătură cu Roger On, da, și eu intenționez să l iau imediat după aparate, dar fiind dezvoltate pe aceeași platformă cu Lumity..
Sper sa nu fie tot mediocre pentru că îmbunătățiri majore nu sunt, câteva features in plus. Variantele nu sunt multe pentru mine din ce am reușit să înțeleg, Phonak cu Lumity, Oticon cu More sau ReSound cu ONE. Atât Oricine cât și ReSound au deja alte modele mai noi, Real, respectiv Omnia dar până ajung la noi mai trec doua veri ...

#7
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Nu sunt aceiasi platforma, insa sunt integrate direct, fara adaptor.  Roger Direct ii zice.
https://www.phonak.c...roger-receivers

Am avut si Oticon Alta2 Pro + Oticon Streamer+ Roger x + Roger Pen. Un cosmar!

Da, Oticon Reel este ce-a mai interesanta aparitie, insa pierzi Roger (sunt singurii de piata care au ajuns la nivelul asta).

O observatie, sunt mediocre pentru mine. Este experienta mea personala.

#8
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
cât au costat aparatele astea, de nu pot fi reglate?

#9
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Postgushpi, on 20 aprilie 2023 - 16:11, said:

cât au costat aparatele astea, de nu pot fi reglate?

Aici vorbim despre reglaje REM:
https://www.audiolux...rem-la-audiolux

Nu are nimic de a face cu prețul aparatelor !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate