Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Morfină sau medicamente opioide

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Bună! Am cartilajul ambilor genunchi făcut praf și dureri permanente și insuportabile. Aveți idee ce anume pot lua, să mai atenueze din dureri? Mă refer, cât să pot duce cât de cât o viață normală, oricum sunt foarte sedentară, dar cât să pot merge la serviciu și la Mega Image și să pot spăla vasele, nimic mai mult. Singurul lucru care mă ajută cât de cât e Doreta, dar medicul de familie abia se îndură să îmi prescrie o cutie la câteva luni. Aveți idee unde aș putea merge, ce aș putea lua? Din ce știu, este legal să se prescrie și morfină pacienților cu artrite, aveți idee unde aș putea merge pentru o asemenea rețetă? Am, evident, acte medicale care atestă starea mea. Mulțumesc mult!

#2
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 06.08.2015
morfina se da doar intr-un anumit regim de anumiti doctori. opioidele pot provoca  reactii adverse destul de urate luate in nestiinta de cauza .
de ce nu te operezi mai bine? daca se poate evident.

#3
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Merci mult de sfaturi! Sunt operata de 3 ori, cartilajul distrus nu se poate repara. Trebuie sa astept proteza, si sunt prea tanara pentru proteza, intre timp, traiesc cu dureri insuportabile. In Chiajna acolo e o farmacie anume, sau ma duc oriunde?
Sunt atenta, normal, iau doze mici, doar cat sa ma pot tine pe picioare...

Edited by Mirela2012, 17 April 2023 - 20:23.


#4
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006
Doreta este inca prea ieftina, functioneaza si asta supara pe multi!

#5
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,848
  • Înscris: 17.08.2022
Intrebarea nu trebuie adresata noua,  care nu te cunoasten, nu stim toleranta sau intoleranta
la anume medicamente si nu avem istoricul tau medical.
Intrebarea trebuie pusa la Cabinetele pentru Terapia Durerii care cu asta se ocupa.....cu probleme ca ale tale.

Edited by vio69c, 17 April 2023 - 21:38.


#6
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Injecție intra-articulară cu BPC-157 pentru mai multe tipuri de dureri de genunchi

Quote

Rezultate: BPC-157 este o peptidă cu proprietăți regenerative care poate fi utilizată pentru a ameliora mai multe tipuri de durere de genunchi. BPC157 are potențialul de a repara rupturile, de a construi cartilajul și de a reduce numărul de intervenții chirurgicale la genunchi. Datorită proprietăților sale reparatoare, tratamentul cu BPC157 oferă avantaje față de utilizarea steroizilor.

Pe lângă asta mai poate fi folosit Fucoidan, dar din nefericire încă nu este aprobat decât pentru administrare orală. Chiar și așa este foarte potent dacă sunt luate doze mari - trebuie ceva organic.

Quote

How Fucoidan Restores Cartilage
Tottori University published a study in November of 2012 showing the amazing link between the oral ingestion of Fucoidan and its remarkable ability to restore holes in cartilage. Cartilage is the connective tissue in the body that is somewhat flexible and is present in joints, the ear and nose, the rib cage, and elsewhere in the body.
Cartilage repair is usually very slow and difficult to heal with conventional methods. In fact, when cartilage in joints becomes damaged or deteriorated, joint replacement is often necessary. While Fucoidan may not help extensive cartilage holes or damage, taking Fucoidan helps repair the holes that cause serious damage or result in deterioration later in life. Fucoidan can be taken preventatively to improve cartilage health and help it retain its structure, and can also be used to help the healing process after an unfortunate accident that lead to cartilage damage. Since aging also weakens cartilage in the body, taking Fucoidan can support and reinvigorate cartilage cells to keep them strong and less susceptible to damage.
The Incredible Results:
According to the study Effect of Fucoidan… On Experimental Cartilaginous Tissues Injury, researchers observed significant cartilage repair in mammalian tests. Subjects were given varying levels of Fucoidan administered in their water, while the control group received normal water with no Fucoidan in it.
The test results were remarkable. The test subjects that received Fucoidan repaired as much as 54% more cartilage at the microscopic level than the control group, which did not receive Fucoidan. At the microscopic level, researchers were able to compare cartilage damage based on the number of pixels in microscopic photos. Subjects who had taken Fucoidan had as many as 90% more pixels of healed cartilage than the control group. As you can tell by this intriguing study, Fucoidan has been incredibly beneficial towards cartilage repair. Using Fucoidan Force™ can help you restore your cartilage damage, and also maintain the healthy cartilage you already have.

Edited by NelsonMandela, 17 April 2023 - 22:05.


#7
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Încearcă şi cu acest gel revulsiv pentru uz veterinar, Herba-gel - Promedivet.
Attached File  20220606_131010.jpg   217.73K   1 downloads
Dacă te ajută, există şi la cantitate mai mare, 1000 g, e mai ieftin.

Edited by Mike1alike, 17 April 2023 - 22:46.


#8
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Daca nu e prea tarziu, eu nu as trata efectul, ci cauza. SI as slabi.
Prin urmare: Yogaflex, Artrostop etc. Sunt destule. Parca Yogaflex ar avea mai putina chimie. Eu am folosit Yogaflex (cura de 2 luni cu una pauza parca... a fost acum multi ani) si pot spune ca intr-o saptamana durerile au incetat (artrita e la umeri. Ma rog, nu numai acolo...).
Ia-ti gandul de la morfina. Si roaga-te sa nu primesti vreodata.

#9
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Multumesc de sfatul cu slabitul, foarte dragut din partea ta. Am 48 de ani, 1.74 inaltime si 63 de kg. Am probleme cu ambii genunchi de la 22 de ani. Dar na, de unde nu-i bun simt, nici Dumnezeu nu cere... Daca nu poti sa ma ajuti cu un raspuns la intrebarea mea, te poti macar abtine de la comentarii mai mult decat deplasate.
A, si da, suplimente iau cu pumnul, nu ajuta, multumesc inca o data.

Edited by Mirela2012, 18 April 2023 - 07:31.


#10
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2006
Fara suparare, singura ta solutie este protezarea articulatiei. De ce consideri ca esti prea tanara pentru proteza? Proteza nu inseamna amputare sau "picior de lemn". Este un dispozitiv medical ce se implanteaza ca si implanturile de dinti si va inlocui articulatia bolnava, scapi de dureri. Sunt facute cele moderne din materiale biocompatibile (ceramica de pilda ca si dintii) si se tolereaza extraordinar de bine. Sfatul meu e sa-ti cauti un ortoped bun si sa iei in calcul singura alternativa decat sa-ti distrugi organismul cu antiinflamatoare sau chiar opioide. Stie doctorul de ce iti scrie cu masura, fii linistita.

#11
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Asa mi-au spus toti ortopezii, ca nu se pune proteza la varsta mea... si am fost la cei mai buni din Bucuresti.

#12
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2006
Da-mi voie sa nu cred. Am caz in familie care la varsta ta si-a pus proteza de sold deoarece i se bloca articulatia soldului si nu mai putea cobori din masina si traieste normal, lucreaza, acum de vreo 7 ani. Nu exista prea tanar. Daca ai fi suferit un traumatism sever de genunchi care ti-ar compromite articulatia, crezi ca ar ezita sa-ti puna proteza?

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 Mirela2012, on 17 aprilie 2023 - 20:03, said:

Bună! Am cartilajul ambilor genunchi făcut praf și dureri permanente și insuportabile.
......
Am, evident, acte medicale care atestă starea mea.
Care e diagnosticul, gonartroza stadiu Kellgren-Lawrence II sau III, sau mai avansata?
Medicul de familie nu ti-a propus injectii intra-articulare cu preparat cortizonic sau cu acid hialuronic?
Opioidele pe termen lung nu sunt o idee buna. Cat de des iei? Paracetamolul sau ibuprofenul in doze mai mari nu ajuta?

#14
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Crezi, nu crezi, asta e realitatea. Daca aveam un traumatism major era altceva. Asa, li se pare ca mai trag de genunchi cativa ani, cu suplimente, infiltratii si medicamente. P.S. Proteza de sold are durata de viata mai mare decat cea de genunchi, deci se pune mai repede. In cazul genunchiului, care e cea mai solicitata articulatie din corp, daca pui proteza la 40 si ceva de ani, cu siguranta vei avea la un moment dat nevoie de revizie, deci o noua proteza. Cand, depinde de multi factori, de la starea de sanatate pana la stilul de viata.

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 NelsonMandela, on 17 aprilie 2023 - 21:57, said:

BPC-157
...
Pe lângă asta mai poate fi folosit Fucoidan,
Nu sunt dovezi solide ca ajuta, de aceea nici protocoalele medicale nu le iau in considerare.

#16
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011

 Karhu, on 18 aprilie 2023 - 08:15, said:

Care e diagnosticul, gonartroza stadiu Kellgren-Lawrence II sau III, sau mai avansata?
Medicul de familie nu ti-a propus injectii intra-articulare cu preparat cortizonic sau cu acid hialuronic?
Opioidele pe termen lung nu sunt o idee buna. Cat de des iei? Paracetamolul sau ibuprofenul in doze mai mari nu ajuta?
Condropatie bilaterala de gradul 3, rotula si platou tibial (ambele fatete ale genunchiului), asta era acum cativa ani, acum probabil e deja la gradul 4. Cortizonul distruge articulatia pe termen lung, infiltratii cu substanta vascoelastica fac periodic. Paracetamol mai iau, nurofenul nu il suporta stomacul (am ulcer).

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 paul_bh, on 18 aprilie 2023 - 07:59, said:

Da-mi voie sa nu cred. Am caz in familie care la varsta ta si-a pus proteza de sold deoarece i se bloca articulatia soldului si nu mai putea cobori din masina si traieste normal, lucreaza, acum de vreo 7 ani.

Protezarea se amana pe cat posibil pt ca dupa 15-20 ani, dupa noroc, trebuie facuta revizia si inlocuita proteza, iar respectiva revizie e mult mai dificila dpdv tehnic decat protezarea initiala.

Edited by Karhu, 18 April 2023 - 08:20.


#18
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 Mirela2012, on 18 aprilie 2023 - 07:30, said:

Multumesc de sfatul cu slabitul, foarte dragut din partea ta. Am 48 de ani, 1.74 inaltime si 63 de kg. Am probleme cu ambii genunchi de la 22 de ani. Dar na, de unde nu-i bun simt, nici Dumnezeu nu cere... Daca nu poti sa ma ajuti cu un raspuns la intrebarea mea, te poti macar abtine de la comentarii mai mult decat deplasate.
A, si da, suplimente iau cu pumnul, nu ajuta, multumesc inca o data.
Eu ma stiu pe mine si genunchii mei. Si cat tot incerc sa slabesc, avand mai multi ani decat tine. Te-ai suparat absolut degeaba. Si de sugerat ti-am sugerat ce a avut efect la mine. SI inca o data repet, nu vrei sa ajungi in stadiul in care sa ti se recomande morfina pe reteta.
Pentru proteza incearca sa ajungi la spitalul municipal (ala de la eroilor). Din cate stiu sunt cei mai buni.

Edited by adip1962, 18 April 2023 - 08:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate