Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Care sunt cele mai stabile Platforme de Trading Bitcoin in 2023?

  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
salut, am incercat sa accesez niste platforme de Bitcoin mai vechi, caci am lasat balta proiectele astea. Vreau sa ma reapuc.

Deci, am accesat voxtradesignals.com si strongcoin.com

Una merge, cealalta platforma a cazut de mult se pare. Cred ca sunt multe scam/spam, caci apar peste noapte, in vreo luna dispar.

Vreo platforma stabila si serioasa nu exista pentru Bitcoin?

Edited by me_suzy, 17 April 2023 - 14:09.


#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Recomand Tradesilvania. Eu am lucrat cu ei, foarte seriosi! Si in general incercati firme romanesti. De exemplu la Binance am avut probleme pentru ca nu puteam sa convertesc bitcoinii in lei pe care sa-i retrag intr-un cont din Romania. Si aceasta problema exista cam la toate exchange-urile externe.
Si aveti grija unde ii depozitati. Recomand un portofel offline. Eu mi-am luat teapa cu Coinsbank, aveam ceva criptomonde, dupa un an m-am trezit ca nu mai era nimic cica "comisioane".

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Crypto.com, Binance, Coinbase

#4
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007

View Postbusiness11, on 17 aprilie 2023 - 15:04, said:

Crypto.com, Binance, Coinbase

pe scurt, cum functioneaza BitCoin? Adica, imi fac cont, pun cadrul. Investesc o suma de bani (sa zicem, 40 Euro la inceput), si urmaresc acolo daca creste sau scade rata. Daca creste, primesc un procent in plus la suma depusa de mine?

SI daca prin vreun noroc creste procentul, inseamna ca am mai multi bani in cont pe care pot sa-i retrag oricand prin transfer bancar?

ceva de genul?

#5
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Da. O sa bagi o suma de bani, pe care o sa o convertesti in Bitcoin. Dupa care, in functie de cum doriti ii puteti converti in fiat money(Euro, USD)(dupa o perioada de timp) pe care sa ii retrageti, in pierdere sau in castig in functie de cum variaza pretul Bitcoin.

Iar Bitcoin este o inventie interesanta. In sensul ca o sa vi se aloce un wallet de catre excange. Iar dupa, daca doriti sa faceti un transfer veti putea trimite banii intr-un alt wallet. Adica de exemplu puteti cumpara de la un exchange, dupa care sa transferati bitcoinii intr-un alt exchange.

#6
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
ok, mi-am facut cont pe Tradesilvania, am dat la scanat buletinul. Astept confirmarea lor.

In mod normal, la ce va trebui sa ma uit in mod imperios? Care este cel mai important lucru care conteaza atunci cand tranzactionez? Cum stiu daca am pierdut banii sau daca mi-au crescut?

#7
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Cred ca iti scrie singur echivalentul intre bitcoin si leu. Vezi ca acolo pe Tradesilvaniaa ai un modul in care poti sa ii dai sa iti cumpere automat daca scade pretul la un anumit nivel, si sa ti-l vanda daca creste peste un anumit nivel. Ca sa poti sa retragi o sa trebuiasca sa faci un transfer din contul tau bancar catre Tradesilvania de 10 lei, care o sa apara mai apoi in contul tau.
Incearca sa cumperi cand pretul e jos (acum de exemplu e cam sus) si multa rabdare. Poti sa stai cu bitcoinii si 2 ani. Urmareste mereu pretul bitcoinului pe coindesk.com/price/bitcoin . Si vinde/cumpara cand crezi, dar nu vinde in pierdere. Chiar daca la un moment dat o sa vezi o scadere, candva pretul o sa-si revina.

Edited by Valy_User, 17 April 2023 - 15:57.


#8
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
care este suma minima cu care este bine sa incep sa cumpar, incat sa invat mecanismul? As merge cu 30 Euro. Nu mai mult, fiindca nu vreau sa pierd.

Apoi, am auzit ca poate fi folosit limbajul Python pentru Bitcoin. Ce rol indeplineste Python aici?

#9
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Nu o sa ai nevoie de Python. Am citit ca este folosit in softurile de minare, dar nu o sa ai nevoie de asa ceva. Bitcoin-ul este scris in C++.


Trebuie sa cumperi de minim 50 de lei. M-am uitat acum.

Edited by Valy_User, 17 April 2023 - 16:59.


#10
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Eu iti recomand sa te joci cu modul demo (paper trading) al oricarei platforme de tranzactionare inainte sa cumperi ceva ce nu cunosti cu adevarat. In general e bine sa investesti in chestii pe care le intelegi, oricare ar fi ele. Platformele de tranzactionare cam sunt tintite de guvernul SUA, FTX a picat anul trecut (un furt absolut masiv), Binance e posibil sa aiba si el probleme cat de curand.

Citeste bine si informeaza-te in ce te bagi.

#11
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007

View PostValy_User, on 17 aprilie 2023 - 16:58, said:

Nu o sa ai nevoie de Python. Am citit ca este folosit in softurile de minare, dar nu o sa ai nevoie de asa ceva. Bitcoin-ul este scris in C++.


Trebuie sa cumperi de minim 50 de lei. M-am uitat acum.

BTC sau BCH ?

Unde va uitati? Pe https://tradesilvania.com/ro/ ? Ce sectiune ?

Mie inca nu mi s-a validat contul, este in asteptare. De aceea intreb ca sa stiu cand voi primi validarea contului.

#12
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
BCH e Bitcoin Cash, e altceva. BTC este Bitcoin

Aici

Attached Files



#13
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
Incearca sa cumperi cand pretul e jos (acum de exemplu e cam sus) si multa rabdare. Poti sa stai cu bitcoinii si 2 ani. Urmareste mereu pretul bitcoinului pe coindesk.com/price/bitcoin

ce inseamna cand "pretul este jos" si "pretul este sus" ?

Poti sa dai un print screen ca sa pricep mai usor?

#14
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Am pus graficul cu pretul Bitcoin. Trebuie sa-l urmaresti, pe coindesk.com/price/bitcoin, de exemplu. Uita-te pe graficele alea de acolo. Si trebuie sa-l analizezi pe, perioade lungi de timp. Deasupra lui selecteaza 1Y(un an) sau ALL. De exemplu acum a inceput sa creasca de la inceputul anului. Nu cred ca o sa mai creasca prea mult, ma astept ca sa scada in curand. Este bine sa-l cumperi cand pretul scade foarte mult si se stabilizeaza cat de cat vreo luna-doua. Si sa-l vinzi cand vezi ca se termina trendul crescator si incepe sa scada.
Pana la urma asta e secretu' si la bursa si la criptomonede. Comperi ieftin si vinzi scump.Posted Image

Attached Files



#15
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
1. Daca as incepe cu 500 Ron, in cat timp credeti ca voi avea profit?
2. Cum voi intra in posesia banilor, daca voi avea un minim de profit? Se vor vira in cont direct?

#16
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Nu e o regulă. Poți avea profit și în câteva zile sau sa pierzi dacă vinzi in pierdere, tot atât de repede.

#17
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
In asemenea tranzactii cu Bitcoin, ce inseamna sa minezi, cu Python ? la ce se refera termenul "a mina" ?

#18
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
https://bitcoin.org/...um-functioneaza

Citeste aici la partea de procesare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate