Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Coordonate Stereo 70 in format DWG

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
fyeratanye

fyeratanye

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.11.2007
Salutare.
Sunt la inceputul construiri unei case si spre ghinionul meu se pare ca trece o teava prin apropierea terenului.
Am depus actele pentru un aviz de la CONPET SA si imi cere coordonate stereo 70 in format dwg .
Am vorbit cu proiectantul si mia spus sa iau legatura cu un inginer topo .
Am cautat eu pe net cum sar putea transforma dar este peste puterea mea de intelegere, asa ca apelez la voi dragi colegi de forum,
daca puteti sa ma ajutati/daca aveti timp/daca puteti sa transformati coordonate stereo 70 in format DWG
atasez fisierele cu coordonatele
Va multumesc

Attached Files


Edited by fyeratanye, 13 April 2023 - 18:33.


#2
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
dwg este formatul in care salveaza Autocad fisierele.

#3
fyeratanye

fyeratanye

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.11.2007

 al bundy ro, on 13 aprilie 2023 - 18:58, said:

dwg este formatul in care salveaza Autocad fisierele.
Am inteles, dar cum se poate baga coordonatele stereo 70 in autocad ,

#4
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Daca bagi punctele alea, coordonatele lor, le bagi pe fiecare ca punct unic în autocad, cu valorile de-acolo, vei avea forma aceea.

Dar cel mai simplu ceri fisierul aluia care a facut cartea funciara.

#5
fyeratanye

fyeratanye

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.11.2007

 SmurfK, on 13 aprilie 2023 - 20:02, said:

Daca bagi punctele alea, coordonatele lor, le bagi pe fiecare ca punct unic în autocad, cu valorile de-acolo, vei avea forma aceea.

Dar cel mai simplu ceri fisierul aluia care a facut cartea funciara.
Nu stiu cine a facut cartea funciara ca cadastru era facut cand am luat terenul

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. dwg este un format de fisiere autocad.
2. In cadastru, cordonatele oficiale sunt in format stereo 70 si se regasesc in cadastru (se vede in poze).
Nu exista ce cere tanti acolo (coordonate stereo in format dwg).

lamureste-ne ce vrei sa faci, pentru ce ti se cer aceste infromatii.

Se pot transforma coordonatele stereo 70 in latitudine si longitudine, dar repet, nu e ceva folosit in mod curent, nu pt obtinerea de avize.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   76.56K   32 downloads
  • Attached File  2.jpg   90.75K   33 downloads


#7
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,777
  • Înscris: 22.12.2006
Topografii lucreaza in Autocad sa faca hartiile pe care le ai tu , schitele de cadastru. Au setari speciale pentru template=uri, cu dimensiuni, etc specifice Sterreo 70, in care introduc punctele masurate cu GPS / statie si fac schita.

e simplu, cei de la CONPET vor fisierul DWG cu cadastrul respectiv.

un inginer Topograf te rezolva repede.

Edited by andrei_221, 13 April 2023 - 21:49.


#8
fyeratanye

fyeratanye

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.11.2007

 Adm, on 13 aprilie 2023 - 21:12, said:

1. dwg este un format de fisiere autocad.
2. In cadastru, cordonatele oficiale sunt in format stereo 70 si se regasesc in cadastru (se vede in poze).
Nu exista ce cere tanti acolo (coordonate stereo in format dwg).

lamureste-ne ce vrei sa faci, pentru ce ti se cer aceste infromatii.

Se pot transforma coordonatele stereo 70 in latitudine si longitudine, dar repet, nu e ceva folosit in mod curent, nu pt obtinerea de avize.
Doamna aceea de la Conpet mia trimis acel mail si din ce inteleg eu ,cred ca vrea acele coordonate bagate in autocad si dupa se scoate fisierul acela din autocad .
Eu asa banuiesc . acuma chiar nu stiu ,Dar din ce am cautat pe forumuri ,majoritatea cereau ca coordonatele stereo 70 sa fie bagate in autocad, din care iese un fisier DWG.
Acum chiar nu stiu. O sai cer mai multe informatii acum dupa Pasti.

 andrei_221, on 13 aprilie 2023 - 21:47, said:

Topografii lucreaza in Autocad sa faca hartiile pe care le ai tu , schitele de cadastru. Au setari speciale pentru template=uri, cu dimensiuni, etc specifice Sterreo 70, in care introduc punctele masurate cu GPS / statie si fac schita.

e simplu, cei de la CONPET vor fisierul DWG cu cadastrul respectiv.

un inginer Topograf te rezolva repede.
Pana la urma asa trebuie sa fac , sa ma lamureasca si sai mai cer doamnei aceleia de la Conpet mai precis ce doreste

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
La prima vedere, coordonatele alea par a fi Stereo 70.
Fiind date in termeni de X/Y, inseamna ca sunt intr-un sistem cartezian, adica intr-o proiectie. Ce proiectie ar putea fi, daca nu e stereo70?
Mai exista Stereo Bucuresti, dar nu cred ca e cazul, ca arata altfel (incep cu 5xxxxx, 3xxxxx) S-a folosit pana acum vreo 10-15 ani, dar apoi s-a trecut si pe Bucuresti la Stereo70.
Daca e, ti le verific eu mai tarziu sa vad unde pica. Mi-e cam lene sa le bat eu in excel. Si nu cred ca am ortofotoplanul corespunzator sa vad unde pica acele coordonate.
Dar sunt 95% sigur ca-s stereo 70.
Sa presupunem ca n-ar fi stereo. Oricum, sa transformi niste coordonate din sistemul A in sistemul B, trebuie sa stii care-i sistemul A. In cazul tau

Daca-ti cere in format DWG, presupun ca vor o polilinie cu acele coordonate, in stereo70. Poti -o faci tu, daca ai autocadul. Sau o poti scoate din baza de date eTerra ANCPI, daca esti autorizat.
Ti-o fac eu mai tarzu, daca e. Oricum e o vrajeala ca puteau s-o faca ei, daca voiau. Nu le trebuiau decat coordonatele pe care vad ca le ai, sau identificatorul electronic de la cadastru, presupunand ca ai deja cadastru si documentatia aia nu a fost una respinsa in procesul de cadastrare.
Nu toata lumea are autocadul. E un soft de cateva mii de coco, totusi. Deci e o marlanie sa-ti ceara tie asa ceva, cand tu ai deja coordonatele printate pe hartie, sau ai identificatorul electronic(numarul cadastral) si ar putea ei sa scoata coordonatele in format DXF de la ANCPI. Dar asta-i statul romanesc.

LE:  Aaa, acum am vazut ca scrie sus STEREO70, deci nu ai ce transforma. Trebuie doar sa le pui in DWG cum vor smecherii aia. Ti le pun eu mai tarziu.

Edited by maccip, 14 April 2023 - 07:58.


#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Hai ca ti le-am facut. In buna traditie romaneasca, se pare ca coordonatele sunt gresite, in sensul ca sunt inversate X cu Y.
Daca le pun asa cum sunt, pica aiurea. Inversate cred ca pica bine pe plan.
Attached File  Screenshot 2023-04-14 091655.jpg   181.66K   50 downloads

Vezi ca am zipat fisierul ca altfel nu-l pot atasa pe forum.

Attached Files



#11
fyeratanye

fyeratanye

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.11.2007

View Postmaccip, on 14 aprilie 2023 - 08:27, said:

Hai ca ti le-am facut. In buna traditie romaneasca, se pare ca coordonatele sunt gresite, in sensul ca sunt inversate X cu Y.
Daca le pun asa cum sunt, pica aiurea. Inversate cred ca pica bine pe plan.
Attachment Screenshot 2023-04-14 091655.jpg

Vezi ca am zipat fisierul ca altfel nu-l pot atasa pe forum.
Multumesc mult!
Am mai invatat ceva,
Si nu mai zic de marlania lor ca mi-au cerut 1750 lei pentru acest aviz, e foarte greu cu statul.
Multumesc inca o data si si sarbatori fericite la toata lumea!

Edited by fyeratanye, 14 April 2023 - 09:11.


#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Sper sa-ti fie de folos!

Se merge la japca. Pentru banii aia o femeie munceste la un supermarket o luna intreaga, ii bipaie scanerul ala in cap. Si o face la fel ca o alta femeie din germania, la standardele cele mai inalte.
Alti smecheri, ultraprotejati de catre stat,"unșii cu mir ai statului" pot castiga acei bani se pare ca intr-un sfert de ora. La japca. La viol. Si asta la standarde africane, ca dupa cum vezi, inversarea coordonatelor aparent nu e nicio problema. Sau faptul ca i le dai sub forma de pedefeu.
Japca, violul. Platesti binele de care nu tu ai nevoie ci tot statul birocratic.

#13
sbanica

sbanica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 14.09.2006
În buna tradiție în proiecția Stereografică1970 axa de rotație a Pământului se reprezintă prin OX (vericala în sistemul de coordonate - nord) adică invers față de matematică unde axa OX este pe orizontală.
De unde și eventualele confuzii.

Edited by sbanica, 15 April 2023 - 06:45.


#14
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
e posibil sa iti ceara plan orto-foto?

ala face 15 lei si il iei de la ancpi

#15
fyeratanye

fyeratanye

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.11.2007

View Postmediasick, on 15 aprilie 2023 - 21:05, said:

e posibil sa iti ceara plan orto-foto?

ala face 15 lei si il iei de la ancpi
Deci , leam oferit urmatoarele acte
Copie buletin
Cerere solicitare aviz
Certificat urbanism
declaratie prelucrare date cu caracter personal
Dovada plata (1750 LEI)
Extras cadastral
Memoriu tehnic
Plan de situatie
ortofotoplan
coordonate stereo 70 in format DWG multumita lui Maccip
Acum astept.
Vad ca nu a mai cerut nimic

#16
fyeratanye

fyeratanye

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.11.2007
Salut din nou.
Am vorbit cu doamna aceea de la conpet si tot vrea coordonatelea acelea blestemate.
Doamna aceea are o harta cu toate conductele lor.
Si vreau sa va intreb : Am aceste coordonate stereo 70.
1 X -488.432,486 si Y 366.219,6
2 X- 488.414,987 si Y 366.214,215
deschid autocadul, si am harta , e undeva sa selectez, stereo 70 si dupa ce bag coordonatele astea imi da forma aia? sau din coordonatele astea le calculez in ceva si imi da forma care mia facuto Maccip.

#17
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,777
  • Înscris: 22.12.2006
pai deja ai acele coordonate in formatul DWG. ce anume mai vrea doamna ?

eu te sfatuiesc sa iei un topograf de mana, il duci la doamna de la CONPET si ii lasi sa se inteleaga pe limba lor.

din coordantele acelea rezulta niste puncte, care unite dau forma proprietatii tale.

Edited by andrei_221, 24 April 2023 - 20:18.


#18
fyeratanye

fyeratanye

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.11.2007
Off topic.
pana la urma a venit cineva de la Conpet si a vazut terenul, si spre ghinionul meu trece o conducta pe la un colt at terenului in partea de jos
Vineri o sa vina ati 2 domni de la Conpet cu un tranzotester si o sa imi exact pe unde trece acea conducta si din cate am inteles 20 m nu poti construi nimic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate