Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Zorba the Greek

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
In romana, Zorba, grecul. Cu totii stim melodia. Unii am si dansat. Dar cati au vazut filmul? Cati au tras invataminte? Vi-l recomand.

https://www.imdb.com...nm_6_q_zorba%20

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dzlcxN0lxSo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

PS: eu inca nu l-am vazut. I-am tot asteptat p'astia mai in varsta sa posteze.

#2
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,997
  • Înscris: 30.11.2021
Pot sa scriu sincer? Sa folosesc spoiler? Adica stai ca pot sa scriu ca o sa pricepi la urma despre ce ziceam.

Sfarsitul, m-a enervat, pe moment nu am inteles ce naiba este cu sfarsitul ala.

Invataminte utile nu cred ca sunt multe, este un film de viata dar este in sensul ala ca te invata sa iubesti viata indiferent ce se petrece.
Cand o sa vezi filmul o sa intelegi ce este cu dansul ala bestial.

Este un film de nu te lasa inima sa-l vezi de 2 ori.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Anthony Quinn joaca impecabil.

#4
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,997
  • Înscris: 30.11.2021
Eu am cautat pe IMDB si am mai vazut filme in care a jucat.
S-a nascut pentru rolul ala.

Doar ca eu am priceput altceva din trailer, un film amuzant, dar daca stai sa te gandesti nitel, dupa ce s-a terminat filmul, si cum ziceam? Nu vreau sa fiu spoiler ca stric filmul.
Dupa ce s-a terminat filmul gandesti ca filmul este si trist, poate mai trist pe cat te asteptai tu sa fie.

In timp ce scriam mesajul asta mi-am mai adus aminte faze de prin film.

Merita vazut? Merita. Este genial, doar ca sa nu va uitati cum m-am uitat eu, sa ma astept la un film super amuzant, comedie.

#5
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017
De la Zorba am mancat cel mai bun Gyros

Attached File  IMG_20220313_154400.jpg   362.92K   37 downloads

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMindArchitect, on 12 aprilie 2023 - 19:48, said:

Este genial, doar ca sa nu va uitati cum m-am uitat eu, sa ma astept la un film super amuzant, comedie.
In nici un caz nu poate intra la comedie. E o drama profunda, chiar prea profunda....pentru unii.

#7
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
Merită amintit că romanul lui Nikos Kazantzakis "Viața și peripețiile lui Alexis Zorbas" (pentru că filmul este ecranizarea unei opere literare) s-a inspirat dintr-o poveste de viaţă: exploatarea unei mine de lignit în Peloponez, în anul 1917, împreună cu un bătrân miner, Gheorghios Zorbas.

https://ro.wikipedia...a_Grecul_(roman)

Prietenia lor a dăinuit, cei doi continuând să corespondeze până la moartea lui Zorbas, în 1941.

#8
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,997
  • Înscris: 30.11.2021
Are si momente de comedie dar nu stiu cum sa zic?
Ma asteptam la un altfel de film.

Nu ca este un film asa de trist sa-l vezi, este un film de viata.
Mie imi aduce aminte de bunicul meu, era cu bautura, ii placea viata, a avut o viata super trista, dar cumva a mers inainte.

Chiar nu vreau sa scriu prea multe despre bunicul meu ca tot asa ca, Zorba, puteai un face un film.

Chiar si asemanarea cum se imbraca.

#9
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View PostPuferiu_, on 12 aprilie 2023 - 19:33, said:

Cu totii stim melodia. Unii am si dansat.
Dansul ala e esenta, tin minte ca acum un deceniu facea prapad criza in Grecia, era saracie si faliment peste tot, dar grecilor nu le pasa, ei ieseau in strada sa danseze.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yvEIMrqZCjc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,734
  • Înscris: 01.12.2018
bombolini:
https://www.imdb.com/title/tt0064952/
Cred ca este mult mai bun in acest rol.
Sunt 5 ani diferenta, prin urmare a intrat mai bine in pielea personajului.

Edited by tioopedi, 12 April 2023 - 20:06.


#11
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009

View Postpasilla, on 12 aprilie 2023 - 19:40, said:

Anthony Quinn joaca impecabil.

Aş îndrăzni să spun că este rolul vieţii lui.
Aşa mi l-am închipuit mereu, ca om. Cu râsul acela, eliberator. Un altfel de catharsis.

#12
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,997
  • Înscris: 30.11.2021

View PostNaoto, on 12 aprilie 2023 - 19:58, said:


Prietenia lor a dăinuit, cei doi continuând să corespondeze până la moartea lui Zorbas, în 1941.
Asta am vrut eu sa zic, mama ei de treaba, ma asteptam sa fie o poveste de prietenie, imi tot vine sa precizez "Nu ca nu este!" doar ca ma asteptam sa aiba succes, hai ca asta pot zice ca vazut filmul de la final si ce zic aia.

Spoiler

Dar asta este viata, poate daca era un film banal nici nu imi era asa de greu sa imi gasesc cuvintele cand scriu despre el.

Am avut un coleg de forum, Zorba, si era destul de baiat de treaba, de atunci am tot vrut sa ma uit la filmul asta.
Si tot asa faceam legatura, ma gandeam, Zorba, tipul de pe forum, filmul, clar este ceva amuzant.

Ps. Nu ca viata colegului de forum nu putea sa fie transformata intr-un film, ca si el avusase o viata super interesanta pana la momentul in care scria pe forum.

Vedeti voi ce vreau sa zic? Este un film de te face sa te gandesti la viata, poate viata nimanui nu este perfecta dar asta este si farmecul.

#13
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009

View PostAldulescu, on 12 aprilie 2023 - 20:01, said:

Dansul ala e esenta, tin minte ca acum un deceniu facea prapad criza in Grecia, era saracie si faliment peste tot, dar grecilor nu le pasa, ei ieseau in strada sa danseze.


Da, acel dans a devenit în sine un simbol. Care a depăşit demult graniţele Eladei.

Acum nişte ani am privit cum tineri din Beijing îi învăţau mişcările şi paşii pe muzica unui casetofon. Şi mă gândeam: oare ei ce au pierdut? ori au de câştigat?

Or avea habar din ce dramă irumpe acel extaz?

Edited by Naoto, 12 April 2023 - 20:14.


#14
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,997
  • Înscris: 30.11.2021
Si faza de final este putin ciudata, pare stupid ca analizez filmul si nu ideia lui, dar nu puteau pune naiba o frana la lemn? Aveau intelegerea cu calugari.
Spoiler

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DDybg9CNXcM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MindArchitect, 12 April 2023 - 20:17.


#15
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Eu am un Zorba langa mine. Boss, sa tundem iarba! O tunde, dar nu se atinge de rahatii cainelui. Boss, sa udam gazonul. Il uda, dar nu smulge nici o buruiana din iarba. Boss, ajuta-ma cu 500 lei sa platesc avocatul (e in scandal cu niste vecini). Si isi plateste datoria in natura.
A facut vreo 4 ani pentru tentativa de omor si inca vreo doi pentru ultraj, ca l-a batut pe politaiul din sat. Dar e prietenul meu, mai loial decat multi titrati. Chiar cand face o gafa, moaca aia plina de remuscari ma duce cu gandul la Zorba Grecul, cand s-a ales praful si pulberea de constructia lui savanta.
Un film mai mult decat genial.

#16
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Pentru a intelege mai bine totul cred ca ajuta sa vezi filmul, sa citesti cartea lui Kazantzakis si, pentru a-l intelege, cat de cat, pe Anthony Quinn (mexicano-americano-irlandezul), sa citesti macar "Lupta cu ingerul". In astea trei lucruri e mult mai mult decat un dans, cateva citate sau un film. Sau cel putin asa mi se pare mie.

#17
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
Cred ca trebuie sa vad si eu filmul.

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Trebuie.

Daca nu ma inseala memoria, si vorbesc despre acelasi film.
Momentele in care isi curata jegul dintre degetele de la picioare, mi s-au parut memorabile.
Pare ciudat, dar are o anume semnificatie.

Edited by pasilla, 12 April 2023 - 21:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate