Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

"Cererea de cipuri a scazut" - stire

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Parcă s-au apucat să construiască o fabrică de chipuri şi în S.U.A., ca să nu mai depindă de China.
Cu cât mai multe fabrici, cu atât mai bine. Siguranţă şi un minim de concurenţă. De curiozitate, acum 30 de ani se produceau procesoare/chipuri de maşini şi de computere în S.U.A. sau deja se importau doar din Taiwan?   :huh:
Nu se mai schimbă telefoanele aşa de des? E bine.   :D   Mai puţine deşeuri, poate preţuri mai mici. Şi poate reînvaţă lumea că au utilitatea lor laptopurile şi P.C.-urile.

#38
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Nu temină fabrica aia din Nevada sau unde e până invadează China Taiwanul...
Și oricum producția de acolo nu ar acoperi cererea totală.
Pe cipurile de acum 30 de ani scria Singapore, Phillipines, Malaesia, Taiwan. USA erau rarități.

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu cred ca atat timp cat SUA are dislocate trupe in Taiwan, China nu va face niciun pas pt ca toate partile implicate inteleg si constientizeaza ca treaba asta va duce la ww3.

Edited by MembruAnonim, 18 April 2023 - 09:35.


#40
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Pe plan comercial a început deja, cu taxe vamale și restricții tehnologice, sperăm doar să nu urmeze și faza pe armate.

#41
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postmihaicozac, on 18 aprilie 2023 - 09:28, said:

Pe cipurile de acum 30 de ani scria Singapore, Phillipines, Malaesia, Taiwan. USA erau rarități.
Scria asta dar mai scria si altceva - Assembled in...
Pastila de siliciu proipriu zisa era facuta in US sau in Germania.
Dar a devenit mai ieftin sa mute productia cu totul...

#42
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Păi care e diferenţa dintre pastilă şi asamblare?    :huh:

#43
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Pastila de siliciu are nevoie de tehnologie înaltă pt. a fi produsă, încapsularea este prin comparație o procedură mult mai simplă și care durează puțin. Ca să treci de la wafer proaspăt tăiat din ingot la cipuri litografiate și testate pot trece și luni de zile, sunt foarte multe operații de expunere, corodare și acoperire cu fotorezist.
Diferența dintre operațiuni e cam ca și cum ai primi placa de PC gata asamblată și tu doar o montezi în carcasa unde va fi folosită. Totuși sunt diferențe funcție de tipul capsulei cipului. Cele comerciale gen DIL în plastic sau ceramice s-ar putea asambla și în garajul propriu, dacă e suficient de curat... altele cum sunt PGA, CSP sau BGA necesită echipament mult mai performant.

#44
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010

View Postmihaicozac, on 18 aprilie 2023 - 09:28, said:

...
Pe cipurile de acum 30 de ani scria Singapore, Phillipines, Malaesia, Taiwan. USA erau rarități.
Acum 30 si mai bine de ani si Romania producea procesoare x86.

#45
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Ești sigur? am lucrat în electronică pe vremea aia și nu țin minte așa ceva, erau doar ceva clone rusești de 8086. Poate confunzi cu MMN8080 sau MMN80, care era copie după Z80, însă niciunul nu era arhitectură x86.

#46
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Eu cam ştiu ce aia litografie, dar nu pricep restul. Probabil va fi nevoie de un subiect separat.
Poate scade cererea acuma, dar e bine ca pe viitor să fie mai multe fabrici. Că măcar chestiile stategice să aibă un back-up.

#47
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
O să fie mai multe fabrici (fab-uri, cum li se spune), însă nu se pot construi de azi pe mâine, durează ani de zile doar să faci fundația, care necesită atenție specială. Orice vibrații sau deformări structurale afectează calitatea producției.

#48
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postsys, on 25 aprilie 2023 - 19:37, said:

Acum 30 si mai bine de ani si Romania producea procesoare x86.

Nu. Nu produceam nimic de genul.
Teoretic produceam Z80 dar in realitate doar incapsuleam pastila de siliciu care venea din Italia.

#49
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010

View Postmihaicozac, on 25 aprilie 2023 - 20:26, said:

Ești sigur? am lucrat în electronică pe vremea aia și nu țin minte așa ceva, erau doar ceva clone rusești de 8086. Poate confunzi cu MMN8080 sau MMN80, care era copie după Z80, însă niciunul nu era arhitectură x86.

View Posteiffel, on 26 aprilie 2023 - 09:05, said:

Nu. Nu produceam nimic de genul.
Teoretic produceam Z80 dar in realitate doar incapsuleam pastila de siliciu care venea din Italia.

Posibi. Inainte de '89 am avut un HC 85 si mai tarziu un Junior XT. Cand le-am cumparat zieau ca sunt produse integral romanesti. I-am crezut, n-am intrat in detalii.

#50
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
SI trenurile de Metrou erau "integral" romanesti, cu suspensii Made In japan...
Si vezi ca in Junior XT mai gaseai si integrate din alte tari - rusesti, cehesti, germane... Am lucrat in sectia unde se asamblau :D

#51
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Mai ales memoria RAM era de import, abia spre finalul comunismului s-au asamblat integrate 4116 la Microelectronica. Iar Epromul era sovietic, KR572IF2 parcă.

Edited by mihaicozac, 26 April 2023 - 14:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate