Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 

Intrerupator cu variator (dimmable) + faza/nul inversate

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
baicristi

baicristi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.02.2016
Intrebarea 1:

Vreau sa stiu daca un intrerupator cu variator (sau dimabil/dimmable) poate functiona corespunzator impreuna cu niste becuri dimabile in situatia in care prin intrerupator trece nulul, iar prin corpul de iluminat trece faza.
E vorba de o instalatie veche, comunista, prost facuta, stiu ca (si inteleg de ce) faza trebuie sa treaca prin intrerupator iar nulul prin bec, insa la mine e invers.
Nu vreau sa ma duc sa dau banii pe intrerupatoare cu variator + becuri dimabile ca sa aflu ori ca nu merg, ori ca palpaie pe inchis sau ce alte probleme mai pot aparea.


Intrebarea 2:

Ce pot face ca sa remediez problema inversarii fazei cu nulul? Exista vreo solutie simpla gen inversarea a 2 fire din contorul de la usa sau e nevoie de lucrari mai complicate?
Am schimbat recent contorul + tabloul de sigurante si cand ma uit la contor, vad doua fire care intra in el, doua care ies - negru + colorat. Daca inversez intre ele firele care ies, se rezolva problema, adica "dez-inversez" faza si nulul din casa?

#2
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,136
  • Înscris: 23.09.2005
In camera unde pui variatorul ar trebui sa fie o doza de legatura. De obicei e doza cea mai apropiata de usa, daca-s mai multe.

In doza aia se poate schimba faza cu nulul, in legatura de la bec.

Edited by Phobos, 09 April 2023 - 20:20.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
1. Da, daca intrerupatorul dimabil e unul clasic (rezistiv).
2. Da, daca tot circuitul respectiv e facut la fel (adica toate intrerupatoarele de pe acel circuit sunt pe nul).

Edited by pasilla, 09 April 2023 - 20:20.


#4
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,136
  • Înscris: 23.09.2005
Contorul nu e sigilat, cum vrei sa schimbi firele in el?

Oricum si daca n-ar fi sigilat, nu cred ca-i indicat, din cate stiu contorul are intrari clare pentru faza si nul, daca le inversezi, cred ca nu va mai functiona in parametri.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
La sigurantele din tablou.
Scuze, ar fi trebuit sa fiu mai explicit.

Edited by pasilla, 09 April 2023 - 20:30.


#6
baicristi

baicristi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.02.2016
@Phobos - am doze prin casa dar una singura e deasupra unui intrerupator.

@pasilla - nu stiu diferenta dintre intrerupatoarele clasice si celelalte. Intrerupatorul la care ma gandeam eu e asta: https://www.leroymer...-ip20-alb/46952

Circuitul e la fel in toata casa, adica in toate corpurile de iluminat am faza, fara bec, cu intrerupatoarele scoase. Cum fac sa inversez firele respective din contor, dat fiind faptul ca respectiva caseta este sigilata? Mi se pare ilar sa sun la Eon si sa spun "trimiteti un tehnician sa imi inverseze doua fire" Posted Image

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,178
  • Înscris: 07.11.2006

View Postbaicristi, on 09 aprilie 2023 - 20:05, said:

Intrebarea 1:

Vreau sa stiu daca un intrerupator cu variator (sau dimabil/dimmable) poate functiona corespunzator impreuna cu niste becuri dimabile in situatia in care prin intrerupator trece nulul, iar prin corpul de iluminat trece faza.
E vorba de o instalatie veche, comunista, prost facuta, stiu ca (si inteleg de ce) faza trebuie sa treaca prin intrerupator iar nulul prin bec, insa la mine e invers.
Nu vreau sa ma duc sa dau banii pe intrerupatoare cu variator + becuri dimabile ca sa aflu ori ca nu merg, ori ca palpaie pe inchis sau ce alte probleme mai pot aparea.


Intrebarea 2:

Ce pot face ca sa remediez problema inversarii fazei cu nulul? Exista vreo solutie simpla gen inversarea a 2 fire din contorul de la usa sau e nevoie de lucrari mai complicate?
Am schimbat recent contorul + tabloul de sigurante si cand ma uit la contor, vad doua fire care intra in el, doua care ies - negru + colorat. Daca inversez intre ele firele care ies, se rezolva problema, adica "dez-inversez" faza si nulul din casa?

Spre ghinionul tau aceea instalatie nu este prost facuta, pentru ca a respectat standardul de la aceea vreme.
Contorul nu este proprietatea ta. Proprietatea ta incepe de la bornele contorului, pe care oricum nu le poti accesa, fiind sigilate. Schimbi firele circuitului respectiv din siguranta aferenta.

Edited by adisz, 09 April 2023 - 20:32.


#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Da. Ala merge, dar vezi ca nu merge cu toate tipurile de becuri LED, cu alea cu incandescenta nu ai probleme.

Edited by pasilla, 09 April 2023 - 20:36.


#9
baicristi

baicristi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.02.2016
@pasilla - Nu folosesc becuri incandescente, urmeaza sa cumpar becuri cu led care functioneaza cu variator, o sa ma uit dupa simbolul "dimmable" pe ambalaj.
Sa inteleg ca pot remedia problema inversand firele din tabloul de sigurante, fara sa fie nevoie sa desigilez contorul.

@adisz - stiu ca acel contor nu e proprietatea mea, de asta am zis mai sus de sunat la Eon pentru modificari, nu de schimbat firele de capul meu.
Instalatia e prost facuta conform normelor din prezent, cand o folosesc si ma lovesc de problemele cauzate de ea. Astazi e irelevant faptul ca ea era considerata ok acum 40 de ani.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai sigurante duble  (2P, sau 1P+N) ? Daca da, atunci invereszi firele de intrare, sau iesire numai pe circuitul de iluminat. Daca nu ai sifurante si pentru nul si pentru faza, e putin mai complicata treaba.

Pentru LED-uri nu e suficienta indicatia cu dimmable.

Edited by pasilla, 09 April 2023 - 20:53.


#11
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 12.05.2005
Variatorul ala nu este pentru Led-uri.
Pentru leduri se folosesc dimmere care functioneaza prin modificarea curentului constant prin led sau prin PWM.
Indicatia "dimmable" de la led inseamna ca poate fi folosit cu un dimmer compatibil, nu cu un variator facut pentru becuri incadescente.
Personal am folosit astfel de variatoare si cu led (in perioada de tranzitie de la becuri la iluminare cu leduri), cu unele leduri nu a functionat prea bine, dar am avut si becuri led care au functionat bine desi nu erau "dimmable".

#12
baicristi

baicristi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.02.2016
@pasilla - nu stiu ce sigurante am, din cate imi aduc aminte sunt duble, dar verific inca o data maine.

@bbox - da-mi te rog un link spre un intrerupator cu variator care sa functioneze cu becuri cu led dimmable. Sunt afon pe domeniul asta, spuneam si mai sus ca nu ma pricep sa diferentiez variatoarele.

#13
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,333
  • Înscris: 24.05.2022

View Postbaicristi, on 09 aprilie 2023 - 20:05, said:

vad doua fire care intra in el, doua care ies - negru + colorat. Daca inversez intre ele firele care ies, se rezolva problema, adica "dez-inversez" faza si nulul din casa?
Daca pui astfel de intrebari NU ar trebui sa te atingi de instalatia electrica, pentru binele tau, al celor dragi si al casei. Apeleaza la un electrician autorizat.

Unul dintre pericole, de exemplu, ar fi ca daca inversezi faza si nul si ai disjunctor (siguranta) 1P+N sau doar monopolara 1P cu bara de nul, este ca nu vei mai avea nicio protectie pe faza, aceasta trecand prin disjunctor prin N si nu prin P. N-ul in astfel de disjunctoare nu are protectie magneto-termica. Daca sunt disjunctoare monopolare vei duce faza in bara de nul, depinde unde ai de gand sa inversezi firele.

Cred ca mai bine ai apela la un sustem smart gen Philips Hue sau Ikea ori alte variante, daca fondurile iti permit. Costul unor becuri led dimmable nu e foarte departe de pretul unor becuri smart, gasesti preturi rezonabile si pe OLX. In plus ar aduce optiunea unor automatizari si al montajului unor intrerupatoare smart la indemana, comenzi vocale sau din telefon.
Nu trebuie schimbata toata casa odata, poti incepe usor cum am inceput si eu, o veioza in dormitor, un lampadar in sufragerie...

#14
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 09.07.2019

 baicristi, on 09 aprilie 2023 - 20:05, said:


Intrebarea 2:

Ce pot face ca sa remediez problema inversarii fazei cu nulul? Exista vreo solutie simpla gen inversarea a 2 fire din contorul de la usa sau e nevoie de lucrari mai complicate?
Am schimbat recent contorul + tabloul de sigurante si cand ma uit la contor, vad doua fire care intra in el, doua care ies - negru + colorat. Daca inversez intre ele firele care ies, se rezolva problema, adica "dez-inversez" faza si nulul din casa?

La bec îți ajunge și faza și neutrul, că n-ar funcționa altfel.
Da, trebuie să inversezi conductoarele la bornele de ieșire ale disjunctorului, ca să ai faza trecută prin întrerupător. Doar la circuitul de lumini inversezi.

Edited by a_r_C, 10 April 2023 - 07:04.


#15
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

 baicristi, on 09 aprilie 2023 - 20:49, said:


Sa inteleg ca pot remedia problema inversand firele din tabloul de sigurante, fara sa fie nevoie sa desigilez contorul.

Nu te atinge de sigiliu.
Sau crezi că e sigilat așa, la mișto?

 a_r_C, on 10 aprilie 2023 - 07:01, said:

La bec îți ajunge și faza și neutrul, că n-ar funcționa altfel.
Da, trebuie să inversezi conductoarele la bornele de ieșire ale disjunctorului, ca să ai faza trecută prin întrerupător. Doar la circuitul de lumini inversezi.
Dă-l dracu nul, mai nou e neutru?
Și descpre care disjunctor imaginar vorbești?
Poare că omul are siguranțe clasice, E27.

#16
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,636
  • Înscris: 08.03.2017
"Am schimbat recent contorul + tabloul de sigurante si cand ma uit la contor, vad doua fire care intra in el, doua care ies - negru + colorat. Daca inversez intre ele firele care ies, se rezolva problema, adica "dez-inversez" faza si nulul din casa?"

Daca ai tablou nou clar ai sigurante faza/nul
Intorci faza cu nulul in siguranta .
Un creion de faza ai ? atunci totul e simplu .
Daca ai pusi la saltea 30k lei desigileaza si umbla la contor ...platesti reinstalare  de la zero plus penal - nu umbla acolo ! sau daca chiar te "mananca" fa cerere la distribuitor sa vina sa intoarca el firele si sa resigileze DESI are acelasi efect ca si modificarea din sigurante .

Becurile led dimmabile sunt foarte scumpe , dimmerele cu potentiometru sunt cu fiabilitate scazuta , ori pui dimmer electronic cu telecomanda sau wifi ori pui becuri de wattaj corespunzator care sa se aprinda in 2 pozitii , de exemplu : 2 becuri sau 3 becuri sau 5 becuri , iaca dimmer mecanic in 3 trepte suficient in 90% din situatii.

Posibilitate 2 - plafoniera cu telecomanda (si wifi) de 80-120W cu iluminare in 3 game de nuanta 2k-4k-6k si dimmare lina de la 0 la 100% , cam 500 lei costa una cu 5 ani garanbtie la smk de profil, hornbach are nemtesti foarter bune .

Edited by ldpe, 10 April 2023 - 07:34.


#17
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 09.07.2019

 FlapJack7, on 10 aprilie 2023 - 07:13, said:



Dă-l dracu nul, mai nou e neutru?
Și descpre care disjunctor imaginar vorbești?
Poare că omul are siguranțe clasice, E27.
E vechi de când cu electrificarea neutru (N). Vezi normativul, cap. terminologie și abrevieri.
Inițiatorul a precizat că a schimbat recent tabloul el. N-am întâlnit încă tablou schimbat recent tot cu fuzibile pe circuite.

#18
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 12.05.2005

 baicristi, on 09 aprilie 2023 - 22:54, said:

@bbox - da-mi te rog un link spre un intrerupator cu variator care sa functioneze cu becuri cu led dimmable. Sunt afon pe domeniul asta, spuneam si mai sus ca nu ma pricep sa diferentiez variatoarele.
Se pare ca totusi e bun si pentru leduri, initial nu am gasit nimic in specificatii despre asta, dar in poza a 4-a apare ca ar merge si pentru leduri intre 8-24W

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate