Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Aplicatii col uterin cu crema Aldara in Constanta

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Master_the_cat

Master_the_cat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 23.12.2022
Buna ziua !

Am zis sa intrebam si aici : ne intereseaza spital / policlinica / doctor / asistenta care face contra-cost aplicatii cu crema Aldara pe colul uterin - in Constanta.

Am sunat in vreo 12 locuri insa nimeni nu a auzit de asa ceva aici. Medicul de familie nu cunoaste. La urgente nu vor sa faca. Euromaterna nu face.

Tratament recomandat de Sanador - Bucuresti, necesar de 2 ori pe saptamana.

Multumim anticipat.

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
În prospect scrie ca nu se aplica intern. Oare de ce au recomandat cei de la sanador acest mod de aplicare?
Ar fi bine sa cereți o a doua opinie medicala, poate problema de sănătate a d-nei se tratează cu altceva sau în alt mod, cum este cel din link (ovule preparate în farmacie) :
https://farmaciacutr...e-HPV-IMIQUIMOD

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Cam orice ginecolog ar trebui sa faca (ba chiar si un medic de familie ce-si da cat de cat interesul) procedura e banal de simpla, vezi video

#4
Master_the_cat

Master_the_cat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 23.12.2022

 corinadaniela, on 09 aprilie 2023 - 18:41, said:

În prospect scrie ca nu se aplica intern. Oare de ce au recomandat cei de la sanador acest mod de aplicare?
Ar fi bine sa cereți o a doua opinie medicala, poate problema de sănătate a d-nei se tratează cu altceva sau în alt mod, cum este cel din link (ovule preparate în farmacie) :
https://farmaciacutr...e-HPV-IMIQUIMOD

Este Conf. Dr. _______ cine a recomandat tratamentul , am vazut pe forumuri ca este pt uz extern desi a mai fost recomandata intern, este un leit-motiv al discutiilor.

Noi suntem de profesie altceva, cu arii de expertiza diferite, ce putem face decat sa mergem pe mana doctorului de la un spital privat, printre cele mai bune din tara ?

I-am zis sotiei de ovule insa spune ca asa i-a fost dat tratamentul, nu poate lua ovule din proprie initiativa.

 Karhu, on 09 aprilie 2023 - 18:55, said:

Cam orice ginecolog ar trebui sa faca (ba chiar si un medic de familie ce-si da cat de cat interesul) procedura e banal de simpla, vezi video

Nu vrea nimeni sa faca, o sa ne schimbam vocea si nr de telefon si ii luam iarasi la rand pe toti din Constanta. Alte variante ?

@corinadaniela, Plus ca produsul se elibereaza ............. Produsul se elibereaza doar in baza prescriptiei medicale

Edited by Master_the_cat, 09 April 2023 - 19:14.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Master_the_cat, on 09 aprilie 2023 - 19:13, said:

Este Conf. Dr. _______ cine a recomandat tratamentul , am vazut pe forumuri ca este pt uz extern desi a mai fost recomandata intern, este un leit-motiv al discutiilor.
Noi suntem de profesie altceva, cu arii de expertiza diferite, ce putem face decat sa mergem pe mana doctorului de la un spital privat, printre cele mai bune din tara ?
Lucrurile pot fi inselatoare.
Nu se poate cere o a doua, a treia opinie ?

https://www.ema.euro...ormation_ro.pdf

Edited by pasilla, 09 April 2023 - 19:29.


#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 pasilla, on 09 aprilie 2023 - 19:19, said:

Lucrurile pot fi inselatoare.
Se recomanda si in strainatate, stai linistit.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu sunt linistit, nu sunt in situatia initiatorului.

#8
Master_the_cat

Master_the_cat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 23.12.2022

 pasilla, on 09 aprilie 2023 - 19:19, said:

Lucrurile pot fi inselatoare.
Nu se poate cere o a doua, a treia opinie ?

https://www.ema.euro...ormation_ro.pdf

Am fost la 6 medici diferiti, colposcopii, intravaginale, eco, RMN, conizatie, you name it, toti au recomandat Aldara crema pt col uterin. Din pacate doar 2 medici din Constanta, unul dintre ei vine de la Bucuresti in week-end ........... si ne-am trezit ca nu are cine sa faca tratamentul in orasul unde muncim. Nu putem sa ne mutam pe autostrada de 2 ori pe saptamana. Crema o avem.

#9
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009
Nu stiu ce nivel intelectual aveti,insa produsul este o porcarie.
Unii medici sunt vanduti tottal "comisionului"
Aprobarea de comercializare a imiquimod-ului a fost făcuta de către FDA în februarie 1997(FDA Application No. (NDA) 020723, by 3M). Imiquimod este uitlizat în tratamentul keratozei actinice, carcinomului superficial a celulelor bazale precum și pentru tratamentul negilor genitali.S-au semnalat efecte adverse,mai ales la nivel sistemic destul de grave, ceea ce a condus la anumite revizuiri ale APP.

Edited by florinellll, 09 April 2023 - 19:40.


#10
Master_the_cat

Master_the_cat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 23.12.2022
Plus ca trebuie indepartata dupa cateva ore, nu se ramane cu ea, dupa tratament repaos intins - liniste etc, exclus autostrada.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Master_the_cat, on 09 aprilie 2023 - 19:36, said:

si ne-am trezit ca nu are cine sa faca tratamentul in orasul unde muncim.
Nu vor sa umble la col, sau nu vor sa foloseasca acea crema intern, din teama ?

Edited by pasilla, 09 April 2023 - 19:46.


#12
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 pasilla, on 09 aprilie 2023 - 19:39, said:

Nu vor sa umble la col, sau nu vor sa folosesca acea crema intern, din teama ?
Like

#13
Master_the_cat

Master_the_cat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 23.12.2022

 florinellll, on 09 aprilie 2023 - 19:37, said:

Nu stiu ce nivel intelectual aveti,insa produsul este o porcarie.
Unii medici sunt vanduti tottal "comisionului"
Aprobarea de comercializare a imiquimod-ului a fost făcuta de către FDA în februarie 1997(FDA Application No. (NDA) 020723, by 3M). Imiquimod este uitlizat în tratamentul keratozei actinice, carcinomului superficial a celulelor bazale precum și pentru tratamentul negilor genitali.S-au semnalat efecte adverse,mai ales la nivel sistemic destul de grave, ceea ce a condus la anumite revizuiri ale APP.

Irelevant nivelul intelectual cand ajungi la medic sau avocat. Doar daca n-ai de gand sa-ti deschizi spital sau famacie artizanala acasa . Eventual sa preiei cazuri pro-bono la Curtea Europeana fara sa fii in barou.

Nu cred ca noi suntem de vina - sau nivelul nostru intelectual - ca platim serviciile unui doctor licentiat, care mai este si directorul policlinicii , suna cam ciudat formularea ta.

Si vad ca nu vii cu solutii ontopic, nu am pus in discutie tratamentul, ci unde se poate face in Constanta.

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ar trebui sa recomande doamna Conf. Dr. unde sa il puteti face. E experimentul dansei.

Edited by pasilla, 09 April 2023 - 19:48.


#15
Master_the_cat

Master_the_cat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 23.12.2022

 pasilla, on 09 aprilie 2023 - 19:39, said:

Nu vor sa umble la col, sau nu vor sa foloseasca acea crema intern, din teama ?

Au spus ca e foarte simplu, sa facem tratamentul acasa. Pe youtube pare simplu insa sotia a spus ca nu-si poate atinge colul singura, pur si simplu nu ajunge. Eu nu am licenta medicala insa o ajut cu altele, nu cu aplicatii pe col uterin. Ce discutie penibila.

 pasilla, on 09 aprilie 2023 - 19:48, said:

Ar trebui sa recomande doamna Conf. Dr. unde sa il puteti face. E experimentul dansei.

Problema este ca e greu sa fim pe autostrada catre Bucuresti de 2 ori pe saptamana pt un tratament de 10 min.

In Bucuresti se fac uzual. Dar asta e realitatea, cand esti bolnav daca nu te duci in Bucuresti ... mori acasa.

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Imi pare rau ca tu consideri discutia penibila.
Nu ai nevoie de licenta medicala, daca esti sigur ca e bun acel tratament. E o operatiune simpla.

#17
Master_the_cat

Master_the_cat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 23.12.2022
Oricum mi se pare foarte ciudat ca sunt aici policlinici / spitale de specialitate care fac o gramada de proceduri robotizate - similar cu Bucurestiul - dar nici una nu face aplicatii pe col.

Sau este o bagatela de 1o minute si nimeni nu vrea sa piarda timpul cu ea. Desi nu cred ca vreodata ne-a interesat sau am fi comentat cat au cerut, cat ar fi costat etc

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
De asta am si pus acea intrebare pe care tu ai considerat-o penibila.
Ar trebui sa afli motivul real, pentru care esti refuzat.
Orice medic ginecolog ar putea sa faca procedura, fara probleme, daca recunoaste valabilitatea retetei.

Edited by pasilla, 09 April 2023 - 20:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate