Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Achizitie Laptop Rtx 3060 si i5 10300H

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 15.08.2011
Salut

Am gasit modelul asta de laptop la un pret bun zic 699 euro vine cu display de 144 Rtx 3060 si i5 10300h
Ma intereseaza daca o sa faca bottleneck procesorul ala avand in vedere ca e cam vechi si doar 4nuclee 8 fire de executie



https://www.mediamar...tm_term=2011567

#2
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016
Cam face bottleneck,da.
Dar chiar si asa, pretul e bun pentru ce ofera laptopul, totusi nu am mai auzit de firma "medion" deci nu stii cat o sa te tina pe viitor sau daca gasesti piese in cazul in care se va strica ceva la el.

#3
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Firmă germană, teoretic e OK

In RO, prețurile pentru laptop cu RTX3060 incep de la ~1000€

https://www.compari....derby=1&st=3060

PS. Tot ce apare în lista sub 4600 lei are RTX3050

Edited by nei-k, 10 April 2023 - 09:34.


#4
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 22.05.2011
Ecran mare17.3 (FHD),  placa grafica buna e buna dar CPU slabutz, SSD 512, 8GB RAM ( upgrade usor)  ...  deal-ul e bun in general

Suspect doar 2.5 kg?  o avea si vreo caramida de incarcator la asa gpu :)

#5
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 15.08.2011
firma clar e germana au mai multe chestii pe piata de ceva ani ; am inteles ca de ceva ani au fost cumparati de Lenovo iar ca si sasiu etc pentru laptop-urile lor folosesc platforma de la Clevo

#6
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Laptopurile puternice sunt zgomotoase, am si eu un Lenovo Legion 5 cu Ryzen 5 5600H si RTX 3060 care are multe plusuri, tastatura, porturi, performante dar e zgomots cand il soliciti si foarte greu 2.4KG + 1KG incarcatorul.  Nu merita din punctul meu de vedere. Pana la urma mi-am mai luat un laptop dar cu placa video integrata care e mult mai usor si foarte silentios.

Toshiba dynabook 15.6'' Tecra A50-J-130, FHD IPS IGZO, Procesor Intel® Core™ i7-1165G7 https://www.pcgarage...ro-mystic-blue/
Un laptop trebuie sa aiba un ecran bun, sa fie usor, tastatura buna, silentios, sa tina bateria nu sa fie greu si zgomotos.
Daca vrei putere mare de calcul si placa video buna mai iei un desktop.

Edited by Papillon_, 10 April 2023 - 13:28.


#7
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 15.08.2011

View PostPapillon_, on 10 aprilie 2023 - 13:23, said:

Laptopurile puternice sunt zgomotoase, am si eu un Lenovo Legion 5 cu Ryzen 5 5600H si RTX 3060 care are multe plusuri, tastatura, porturi, performante dar e zgomots cand il soliciti si foarte greu 2.4KG + 1KG incarcatorul.  Nu merita din punctul meu de vedere. Pana la urma mi-am mai luat un laptop dar cu placa video integrata care e mult mai usor si foarte silentios.

Toshiba dynabook 15.6'' Tecra A50-J-130, FHD IPS IGZO, Procesor Intel® Core™ i7-1165G7 https://www.pcgarage...ro-mystic-blue/
Un laptop trebuie sa aiba un ecran bun, sa fie usor, tastatura buna, silentios, sa tina bateria nu sa fie greu si zgomotos.
Daca vrei putere mare de calcul si placa video buna mai iei un desktop.
desktop am deja un Ryzen 9 3900X cu un Rtx 2060

#8
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 22.09.2012
Eu un procesor suficient pentru RTX 3060 mobile. Este mult sub varianta de desktop, o sa fii bine cu acel procesor, oricum toate fac throttling cand ating 90 de grade.

#9
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 15.08.2011
l-am cumparat deja si spre surprinderea mea Rtx 3060 ala e cea mai puternica varianta cred deoarece am masurat consumul si total se duce undeva la 175 watt total
binenteles ca pe profilul max performance zici ca decoleaza Posted Image dar in rest pare mai mult decat OK ; tastatura RGB
in rest robust dar facut mai asa din topor - nu poti compara cu un Legion Posted Image  da la banii astia e SUPERB
o sa compar cu RTX 2060 desktop sa vad ce diferente sunt intre ele

#10
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 22.09.2012
Am un Medion din 2008, folosesc Antix Linux pe el si mai face treaba la una alta. Materiale bune si arata ca in prima zi. Il tin doar ca si valoare sentimentala :)) Culmea... mai tine si bateria vreo 10 minute. Sunt bune sa stii si fiabile.

#11
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008

View Postmonolite, on 09 aprilie 2023 - 14:12, said:

Salut

Am gasit modelul asta de laptop la un pret bun zic 699 euro vine cu display de 144 Rtx 3060 si i5 10300h
Ma intereseaza daca o sa faca bottleneck procesorul ala avand in vedere ca e cam vechi si doar 4nuclee 8 fire de executie



https://www.mediamar...tm_term=2011567
Eu ma uitam dupa un laptop cu display la 60 Hz.
O ruda si-cumparat laptop asus tuf cu placa video rtx 3050 si ma intreba de ce e asa zgomotos.
Exista si laptopuri dedicate pt gaming cu preturi care sar de 7000 lei cu o constructie mai speciala.

Cand iti cumperi un laptop trebuie sa ai in vedere ca aplicatiile pt PC sunt aceleasi cu cele care se instaleaza pe laptop.
Apoi nu are cum sa nu iti palpaie un beculet cand vezi ca pt PC se recomanda cooler care are greutatea cat a unui laptop.
Apoi mai iei in calcul ca exista placi video pt PC cu 3 ventilatoare.
Apoi mai iei in calcul ca o carcasa ok are filtru in partea din fata si in partea de sus.
Apoi mai iei in calcul ca unele carcase vin echipate cu 5 ventilatoare de 120 mm.
Apoi intri pe youtube si vezi ce constructie si ce racire are un laptop.
Apoi iti aduci aminte ca procesorul are o temperatura de lucru si daca e depasita nu mai poti folosi laptopul decat pe post de tigaie pt clatite..

Edited by mariusixy, 13 April 2023 - 07:37.


#12
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 15.08.2011

View Postmariusixy, on 13 aprilie 2023 - 07:35, said:

Eu ma uitam dupa un laptop cu display la 60 Hz.
O ruda si-cumparat laptop asus tuf cu placa video rtx 3050 si ma intreba de ce e asa zgomotos.
Exista si laptopuri dedicate pt gaming cu preturi care sar de 7000 lei cu o constructie mai speciala.

Cand iti cumperi un laptop trebuie sa ai in vedere ca aplicatiile pt PC sunt aceleasi cu cele care se instaleaza pe laptop.
Apoi nu are cum sa nu iti palpaie un beculet cand vezi ca pt PC se recomanda cooler care are greutatea cat a unui laptop.
Apoi mai iei in calcul ca exista placi video pt PC cu 3 ventilatoare.
Apoi mai iei in calcul ca o carcasa ok are filtru in partea din fata si in partea de sus.
Apoi mai iei in calcul ca unele carcase vin echipate cu 5 ventilatoare de 120 mm.
Apoi intri pe youtube si vezi ce constructie si ce racire are un laptop.
Apoi iti aduci aminte ca procesorul are o temperatura de lucru si daca e depasita nu mai poti folosi laptopul decat pe post de tigaie pt clatite..
am testat laptop-ul in forja maxima si nimic .... nu intra in protectie etc ruleaza perfect - cu zgomotul aferent
insa ce ma uimit e ca nu e fierbinte deloc - la exterior ma refer ; am avut laptopuri mult mai scumpe/performante si nu puteai tine mult laptop-ul pe brate

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate