Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Tesla Model 2/Q

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
In curand vom ajunge la discutii despre masina de 5000 EUR, Loganul din visul romanilor.

Oamenii au un soc cand se uita si vad cat costa o  masina NOUA, ICE.
Daca vor si minuni tehnologice precum cutia automata si un motor non-motocositoare, deja iti dau lacrimile, deci nu uitati ca daca luati la puricat tot ce se gaseste standard pe o Tesla, veti vedea ca ofera imens de multe optiuni in pretul de baza.

De fapt, optionalele sunt niste jucarii de care cu usurinta te poti lipsi:
- coloare exterioara/interioara
- dimensiuni roti
- diverse optiuni de autopilot, care sincer sunt inutile in UE. Cel din pachetul standard este oricum foarte bun.

Asadar, va place voua sau nu, Tesla deja vinde de rupe si musca dintr-o piata amortita, pe care putini au reusit sa o miste de prea mult timp.

Si tot coboara preturile, chestie de care sincer niciodata nu am auzit-o la producatorii "de traditie".

Edited by Courage, 09 April 2023 - 21:06.


#20
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 03.10.2010
E usor sa cobori preturile dupa ce le-ai urcat anul trecut pentru ca nu era concurenta. Daca nu erau oportunisti poate ca aveau stocuri mai mici acum.

#21
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Preturile le-au urcat pe fondul inflatiei - au si spus asta. Inflatia a fost de peste 10% in toata lumea. Asta se reflecta si in materiile prime utilizate in constructia de masini.

#22
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023
Eu cred ca este mult supraevaluata opinia generala !
Ok, se cumpara ,foarte bine, fabricile din Europa au si ele rolul lor in preturile mai mici.
Pe mine inca ma bulverseaza problemele unora cu piesele pentru masinile Mazda, curios ca despre Tesla nu zice nimeni nimic.
Bine , la cate circula pe strazi…. Nu prea are cine vorbi dar chiar si asa , cam pe unde se repara masinile astea in Romania, cum e reteaua de dealeri si service, ca de statii de incarcare ne-am lamurit, toti au panouri acasa !

#23
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
Se repara in Bucuresti aproape orice e reparabil la ea. E backorder pe piese insa si situatia se inrautateste cu fiecare masina vanduta. La BMW e similar insa. Nu e nemaivazut.

#24
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Nu stiu ce sa zic, pt ca riscul generalizarii e foarte mare.

Iti spun punctual si subiectiv din pct meu de vedere:

1. EV: EQC
- deja a fost de 3 ori in service la Mercedes si se uita la ea degeaba, ca sunt erori la parte de incarcare.
Mai sterg erorile, mai fac update la software. Niciodata nu au loc mai devreme de 2 saptamani.
In curand iese din garantie.
- la revizie au pus testerul pe ea si mi-au cerut 1000 lei pronto, taxa de smecher.

2. EV: Tesla
- nu am avut inca nevoie de service
- la DAB Auto se repara cam orice, din ce am inteles. Sunt parteneri Tesla.
- nu am dileme cu revizia, adica daca vreau, e recomandat sa schimb filtrul de polen macar la 2 ani, iar instructiunile sunt publice pe site-ul Tesla.
Cu 2 maini stangi, in 15 minute rezolvi.

Nu e dracu atat de negru si da, Tesla e o masina fiabila, pana la proba contrarie (e plin netul de povesti Horror).

#25
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
https://www.teslarat...factory-mexico/

#26
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

 ro_explorer, on 08 aprilie 2023 - 19:39, said:

Model 3 SR are baterie de 55Kwh si costa 45K euro inainte de rabla. Deja ZOE nu are nici un sens la banii aia. Model 2 va fi mai ieftin. Eu prezic ca o sa fie ~25-30K inainte de reduceri.
Nu mai zic ca se lauda cu data de livrare apr. – iun. 2023 daca o comanzi acum Posted Image

Unde se poate comanda model 2/Q?... la maxim 30.000 Euro inainte de reducerile de la stat sunt si eu interesat...
30.000 - 12.000 euro reducere de la stat = 18.000 Euro... nici nu am pretentii sa fie 25.000 EURO, e in regula 30.000 EURO.

#27
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Astepti 3 ani si dai comanda.
Eu sigur dau comanda fix in ziua in care se vor deschide comenzile.
Fiind fabricata in Mexic, vor mai trece 2 ani pana va veni in Europa si cererea va fi imensa.

#28
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

 Adm, on 19 aprilie 2023 - 09:03, said:

Astepti 3 ani si dai comanda.
Eu sigur dau comanda fix in ziua in care se vor deschide comenzile.
Fiind fabricata in Mexic, vor mai trece 2 ani pana va veni in Europa si cererea va fi imensa.

Si eu dau comanda in ziua cand o sa deschida comenzile.
Oare vom sti pretul in ziua cand se vor deschide comenzile? sau vei da comanda cu blind price?
Si daca se intampla ceva si ma razgandesc, asta e pierd 100 euro (sau cat o fi rezervarea).

Edited by mirel3003, 19 April 2023 - 09:17.


#29
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Comanda se da pe pret clar si pretul ramane fix pana la livrare, chiar daca el creste pt comenzile noi.
La Model X a crescut cu 20 000 eur in 2 ani.

#30
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Perfect... deci in ziua cand se deschid comenzile am si plasat comanda... Vad ca pe Model 3, rezervarea costa 1200 RON... deci nu e o paguba in cazul in care totusi ma razgandesc intre timp.
Singura conditie sa fie maxim 30.000 EURO (pret fara reduceri Rabla)...

#31
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 mirel3003, on 19 aprilie 2023 - 10:03, said:

Singura conditie sa fie maxim 30.000 EURO (pret fara reduceri Rabla)...
si sa ramana rabla + in valoare de 10k de euroPosted Image

#32
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Pai tinand cont ca vor sa interzica incepand cu 2036 ICE, ma gandesc ca nu sunt atat de dobitoci sa scoata Rabla de tot... acum daca scad prima si in loc de 10.000 Euro + rabla clasic ramane 5.000 Euro + rabla clasic tot o iau...

#33
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 mirel3003, on 19 aprilie 2023 - 10:18, said:

Pai tinand cont ca vor sa interzica incepand cu 2036 ICE, ma gandesc ca nu sunt atat de dobitoci sa scoata Rabla de tot...
Alte tari au scos-o deja.

#34
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 ro_explorer, on 19 aprilie 2023 - 10:33, said:

Alte tari au scos-o deja.
Ei au alta putere de cumparare, nu mai zic ca vechime parcului auto nu este la nivelul nostru.
Oricum vanzarile cresc de la un an la altul

Attached Files


Edited by cata, 19 April 2023 - 10:39.


#35
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Incentivele la electrice nu au legatura cu puterea de cumparare ci doar cu oferirea unui avantaj fiscal fata de alternativele ice. Dacă aveau legătură cu puterea de cumpărare nu se ofereau și pentru mașini de 100k EUR ci se stabilea o limita.

#36
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 ro_explorer, on 19 aprilie 2023 - 10:41, said:

Dacă aveau legătură cu puterea de cumpărare nu se ofereau și pentru mașini de 100k EUR ci se stabilea o limita.
Exista limita, chiar si la noi de anul acesta

Edited by cata, 19 April 2023 - 10:52.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate