Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Traseu Ploiesti-Vatra Dornei

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
bazucker2009

bazucker2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 09.06.2013
Va salut,

Anul asta urmeaza sa petrec concediul impreuna cu familia la hotelul Dorna din Vatra Dornei. Intrebarea mea este care ar fi cel mai ok traseu Ploiesti-Vatra Dornei? Nu conteaza distanta, doar sa fie drumul ok.

Edited by bazucker2009, 08 April 2023 - 10:09.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Ploiesti, Buzău, Bacău, Fălticeni, Gura Humorului, Vatra Dornei.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Propunerea mea ar fi prin Brasov - Miercurea Ciuc - Gheorgheni (aici ai doua variante) - Vatra Dornei. Este mult mai impresionant si mai spectaculos, mai ales ca mergi in conced, nu la raliu.

#4
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
E mai de-a dreptul pe Ploiesti- Brașov-Tg Secuiesc -Oituz- Bacău,am făcut de multe ori acest traseu.
Dezavantaj serpentinele si faptul că treci prin toate satele de munte,dar scurtezi drumul cu 65 km.
Pe Buzău mergi pe 2 benzi pe sens si ai drum drept.

View Postadisz, on 08 aprilie 2023 - 10:46, said:

Propunerea mea ar fi prin Brasov - Miercurea Ciuc - Gheorgheni (aici ai doua variante) - Vatra Dornei. Este mult mai impresionant si mai spectaculos, mai ales ca mergi in conced, nu la raliu.
Am fost si pe acest traseu,eu unul nu-l recomand .... șoseaua este șerpuită mereu... daca sunt persoane cu rău de mașină.
Da ,e foarte spectaculos ,se trece pe la lacul Sf Ana si cheile Bicazului ..

#5
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008
Treaba ar fi mai simpla judecand asa, vrei sau nu pe celebru E85?

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Pe la lacul Sf Ana nu prea se trece totusi pentru ca trebuie facuta o anume ocolire de pe E578 (drumul a fost nu de mult catastrofal, nu stiu acum cum e, eu am ramas fara un arc fata) insa treci direct prin chei daca alegi aceasta varianta de la Gheorgheni si nu mergi prin Durau, o alta portiune frumoasa.
Cum am zis mai sus, se merge in concediu, nu la raliu, asadar nu-i nevoie de graba si viteza. Dar da, daca sunt persoane sensibile la raul de masina, atunci se alege calea cea mai usoara.
Dar ceva imi spune ca nu-i cazul aici Posted Image

#7
bazucker2009

bazucker2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 09.06.2013

View Postadisz, on 08 aprilie 2023 - 11:13, said:

Pe la lacul Sf Ana nu prea se trece totusi pentru ca trebuie facuta o anume ocolire de pe E578 (drumul a fost nu de mult catastrofal, nu stiu acum cum e, eu am ramas fara un arc fata) insa treci direct prin chei daca alegi aceasta varianta de la Gheorgheni si nu mergi prin Durau, o alta portiune frumoasa.
Cum am zis mai sus, se merge in concediu, nu la raliu, asadar nu-i nevoie de graba si viteza. Dar da, daca sunt persoane sensibile la raul de masina, atunci se alege calea cea mai usoara.
Dar ceva imi spune ca nu-i cazul aici Posted Image
Nu e nimeni cu rau de masina, numai ac am vazut ac drumul pe Gheorhieni e foarte prost.

#8
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Pleci mai devreme cu 1 zi
O iei pe unde te duce volanul spre nord. Ții nord permanent .
Opresti la prima pensiune simpatică și cu cazare, mămăligă și tochitură.
A doua zi ții tot nord. Și cumva, pe oriunde o iei ajungi în dorne.
Toate drumurile sunt întreținute.
Esti în concediu. Cea mai mare greșeală ar fi să nu te bucuri cât mai mult de natură, aer, copii, soție, amante.
În tinerețe faceam naveta Neamț - Budapesta.
N-am mers de 2 ori pe aceleași drumuri....si n-am regretat 1 secundă!.... decât că trec anii ...

Edited by adnana2121, 08 April 2023 - 11:39.


#9
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Daca chiar e concediu si zona de auto, iei bilete la cuseta la IRN 1653, pleci la 23:16 si ajungi la 7:20 odihnit in Vatra Dornei Bai.
Pe valea Bistritei drumul e blocat/inchis pe la Crucea.
---------------------------
CRT. INDICATIV DRUM DE LA KM PANA LA KM DE LA DATA PANA LA DATA INTRE LOCALITATILE CAUZA MASURI DE REMEDIERE SI VARIANTE DE OCOLIRE VIZUALIZARE
4.1 DN17B 44+200 44+250 2022-08-26 01:00:00 2023-06-30 23:59:00 CRUCEA (SV) - HOLDA (SV) Circulatia rutiera este inchisa pe DN 17 B intre Vatra Dornei si Poiana Teiului(km 44+200) din cauza caderilor masive de pietre pe carosabil in timpul noptii. RUTE OCOLITOARE:
-CRUCEA - BROSTENI(autovehicole pana in 3,5to si 3,2h):CRUCEA - DN17B - TRANSRARAU - DJ175A-DN17 - FRASIN - DJ177A.
- CRUCEA - BROSTENI(autovehicule pana in 10to): CRUCEA - DN17B - VATRA DORNEI - DN17 - FRASIN - DJ177A - HOLDA - BROSTENI.
-CRUCEA - BROSTENI(autovehicole>10to): CRUCEA - DN17B - VATRA DORNEI - DN17 - PALTINOASA -- DN2E - SPATARESTI - DN2 - DN15C - DN15B - DN17B - BROSTENI
-------------
Transrarau dinspre Valea Bistritei are o singura banda mai lata in total.

Edited by vestale, 08 April 2023 - 13:35.


#10
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007

View Postvestale, on 08 aprilie 2023 - 13:32, said:

-CRUCEA - BROSTENI(autovehicole pana in 3,5to si 3,2h):CRUCEA - DN17B - TRANSRARAU - DJ175A-DN17 - FRASIN - DJ177A.
Pe DJ 175A chiar se poate circula ? M-aș mira. De la cabana Rarău se coboară în Pojorăta, pe 175B; 175 A e forestier, impracticabil pentru mașini de oraș  - din cîte știu eu. Mă înșel ? L-au asfaltat în utimii ani ?

Pe 175A am încercat să urc prima dată când am ajuns în zonă, în 2000 (fiindcă așa arăta în Atlasul Rutier al României). După ce m-am convins că nu se poate, am aflat că de fapt se urca și atunci tot din Pojorâta (175B), deși atunci nu era asfaltat; acum e aproape autostradă (până la Rarău; de la Rarău spre Chirirl e îngust, intr-adevăr).

Edited by Brainie, 08 April 2023 - 21:42.


#11
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Da, este asfaltat DJ175A, dar nu se poate coborî, ci doar urca pentru ca e sens unic. E util pentru partia de schi. Până la mănăstirea Izvorul Alb se putea ajunge si înainte de modernizare/asfaltare, dinspre Câmpulung, după... nici cu 4x4 nu merita, doar la pas.
Dar "nu trageți in mesager", eu pus ce recomanda cei de la administrarea drumurilor.
Si nici varianta Toplița- Bilbor - Dragoiasa - Păltiniș nu o recomand. Pe harta da bine, pe teren ...

#12
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
Eu am fost pe ACEST traseu acum trei ani. Tot vacanta, un traseu mai interesant, mai domol, mai cu peisaje decat cel clasic prin Buzau - Focsani - Bacau.

#13
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Attached File  Hagota.PNG   1.07MB   10 downloads
Sigur Ditrau spre est Hagota apoi Tulghes?  Acum cativa ani nu era asfaltat, cu ce masina?
E mai domol, ca diferenta de nivel pe acolo e planul pentru A8, dar cu gropile nu as zice acelasi lucru.

Edited by vestale, 10 April 2023 - 09:32.


#14
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
Scuze, Scuze ... @Vestale... ai dreptate... in repezeala nu am vazut in amanunt pe unde a rutat GMapsul... am mers prin Toplita ... adica ASA

#15
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Nu ii problema, nu cred ca a pleca @bazucker2009 pe traseul propus de tine.
Prin Toplita, pasul Borsec/Creanga si apoi Borsec, apoi Tulghes e altceva: asfalt bun, dar preferat si cei cu camioane. Problema ramane insa pe valea Bistritei cu circulatia intrerupta la Crucea -Brosteni.

#16
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008

 missionnad, on 08 aprilie 2023 - 10:56, said:

Pe Buzău mergi pe 2 benzi pe sens si ai drum drept.


E o portiune de 16-20 km maxim cu 2 benzi pe sens. Ma indoiesc ca il ajuta.

#17
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
În teorie e o bandă pe sens cu acostament extins, in practică ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate