Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Glovo cu mașina în 2023

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Driver1892

Driver1892

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.03.2023
Salutare! As dori în următoarea perioadă sa mă angajez la Glovo sau Tazz (Iași), cu mașina personală și as vrea sa știu cam care ar fi castigurile, dacă se merită. Pentru a lucra, intenționez să-mi înființez un PFA gratuit cu ajutorul celor de la solo, după care să plătesc 89 de lei pe lună contabilitatea. Menționez că mașina consuma, in medie 53 de lei la 100 km, în regim de oraș.

#2
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
Cu o masina buna nu o sa se merite niciodata! Eventual daca ai un cazan de Polo 1.2/1.4 benzina sau ceva vechitura cu 1.6 aspirat la care sa ai si GPL.
Trebuie sa iei in calcul si uzura masinii, intretinerea, etc.
Mai repede cu un scuter!

#3
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008
Legat de segmentu asta de piata, vazut la tv o golanie, de fapt tu nu muncesti direct pt glovo contractul ti- l face alta firma, plati la negru, intrat anaful pe fir.
https://stirileprotv...ane-de-lei.html
Sa fie asa cifre reale?

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
In Slatina sunt vreo 2 Glovo cu masina, un Golf 3 sau 4 harbuit si o electrica Spring.

#5
Driver1892

Driver1892

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.03.2023

 Xman_ghio, on 07 aprilie 2023 - 22:17, said:

Cu o masina buna nu o sa se merite niciodata! Eventual daca ai un cazan de Polo 1.2/1.4 benzina sau ceva vechitura cu 1.6 aspirat la care sa ai si GPL.
Trebuie sa iei in calcul si uzura masinii, intretinerea, etc.
Mai repede cu un scuter!

Am un Renault Symbol 2008, 1.4 benzina, o mașină buna, nu prea am pierdut vreodată timp in service cu ea. Pentru mine contează și siguranța, pe scuter sunt foarte expus.

 ceanu1980, on 07 aprilie 2023 - 22:24, said:

Legat de segmentu asta de piata, vazut la tv o golanie, de fapt tu nu muncesti direct pt glovo contractul ti- l face alta firma, plati la negru, intrat anaful pe fir.
https://stirileprotv...ane-de-lei.html
Sa fie asa cifre reale?

Este adevărat ce este scris în articol, dar fi atent, ANAF a găsit firme cu nereguli în perioada 2019-2022, in 2023 nu mai există așa ceva, toate firmele angajează cu contract de munca la 8h (1300 Ron/luna) sau 4h doar dacă ești student sau mai ai un alt loc de muncă. De aceea vreau să-mi fac pfa, ca să plătesc doar 10% impozit pe profit, fara carte de munca.

Edited by Dany_Darke, 08 April 2023 - 05:42.


#6
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
nu merita sub nici o forma cu vreo masina buna, cat o freci prin toate stradutele din Iasi o sa bagi banii sa o repari.

vazusem destul de des in ultima vreme pe cineva cu Solenza prin Iasi care face Glovo, are si sticker pe masina. cred ca are si GPL deci sta bine. cu un harb de ala iti permiti sa fii kamikaze si sa il pui la munca.

#7
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017
Concluzia e ca masinile noi nu prea trebuie folosite ca se strica mai rapid decat cele vechi.
Alea vechi sunt tanc tati, le repari cu un ghem de sarma de 5 lei.
La fel fiind in orice domeniu, nu face instalatii daca ai set nou de chei, nu merita, si evident, nu faci programare pe un calculator nou, mai mult bagi bani in piese.

Optiunile tale de a face glovo ar fi:
- pe jos
- cu bicicleta
- cu trotineta
- cu transport in comun
- cu scuter/moto
- cu masina

Dupa cum observi, este o relatie intre efort/comfort/siguranta si costul de deplasare.
La masina ai cheltuielile cele mai mari, dar si comfort si siguranta, insa nu este chiar cea mai eficienta (trafic, locuri de parcare, etc)
Cel mai avantajos raport ar fi scuterul pe care il excluzi din start, cheltuieli destul de mici pentru ce benificii iti ofera (rapiditate, te strecori prin trafic, parchezi cam oriunde, chiar in fata scarii, etc)
Urmatoarea cea mai avantajoasa varianta ar fi bicicleta, dar aici depui ceva efort, pierzi din rapiditate fata de scuter, si daca nu faci in exces e si ceva mai sanatos, costuri extrem de mici fata de masina/scuter.

Eu am vazut 'glovist' care a livrat inclusiv cu taxi/uber/bolt, dar probabil a fost o decizie intr-un moment dificil.
In alta ordine de idei eu zic sa te bagi daca vrei sa incerci, incepi cu ce vrei/ce ai si evaluezi ulterior daca schimbi mijlocul, nu cred ca esti obligat mereu sa livrezi cu acelasi mijloc de transport, poate vrei cu bicicleta cand e frumos si cu masina cand ploua.
Bafta.

#8
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

 Driver1892, on 07 aprilie 2023 - 22:46, said:

Am un Renault Symbol 2008, 1.4 benzina, o mașină buna, nu prea am pierdut vreodată timp in service cu ea. Pentru mine contează și siguranța, pe scuter sunt foarte expus.



Este adevărat ce este scris în articol, dar fi atent, ANAF a găsit firme cu nereguli în perioada 2019-2022, in 2023 nu mai există așa ceva, toate firmele angajează cu contract de munca la 8h (1300 Ron/luna) sau 4h doar dacă ești student sau mai ai un alt loc de muncă. De aceea vreau să-mi fac pfa, ca să plătesc doar 10% impozit pe profit, fara carte de munca.
Plus CAS si CASS.

#9
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Cu bicicleta e mai rentabil pe vreme buna (nu ploaioasa)  mai ieftina intretinerea :))
Hai si un scuter

#10
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2014
Daca poti sa intretii masina si sa ramai si cu un profit este ok, dar trebuie sa platesti taxe pentru pensie si sanatate deoarece viitorul este batranetea.

#11
Driver1892

Driver1892

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.03.2023

 stoshiba, on 08 aprilie 2023 - 11:07, said:

Daca poti sa intretii masina si sa ramai si cu un profit este ok, dar trebuie sa platesti taxe pentru pensie si sanatate deoarece viitorul este batranetea.

Într-adevăr nu este o meserie de viitor, eu as vrea să învăț programare, dar îmi trebuie și bani in perioada asta de 1 an.

 jm2010, on 08 aprilie 2023 - 06:43, said:


Plus CAS si CASS.

Lucrând din aprilie nu voi depăși pragul de 36000 de lei pe 2023, astfel plătesc doar impozitul de 10%

#12
neaRica

neaRica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 08.02.2023
din ce stiu cei care isi faceau pfa nu prea le veneau comenzi din cauza ca aplicatia nu le dadea atatea comenzi cate trebuiau, le dadea cate 1 comanda pe ora sau la 2 ore ca nu le conveneau ca tu sa iti platesti singur impozitele.

#13
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007

 ceanu1980, on 07 aprilie 2023 - 22:24, said:

Legat de segmentu asta de piata, vazut la tv o golanie, de fapt tu nu muncesti direct pt glovo contractul ti- l face alta firma, plati la negru, intrat anaful pe fir.
https://stirileprotv...ane-de-lei.html
Sa fie asa cifre reale?
Frauda e reală, cifrele de acolo sunt doar o mică parte. tot ce înseamnă industria asta de livrări sau transport alternativ prin aplicații (ridesharing) așa funcționează.

Problema este ca din genul asta de activități se castiga atat de puțin încât plata taxelor nu are de unde sa fie susținută. Așa că se merge pe fraudat statul ca sa le rămână amaratilor de livratori o sumă la care sa fie motivați sa rămână in domeniu.
De exemplu aplicațiile de transport opresc 25% din fiecare cursă. La asa comision imens de unde sa ii mai rămână șoferului sa plateasca si taxele pe lângă combustibil, uzura masinii etc. la Bucuresti mergi dintr un capat in altul al orașului cu 30 lei la taximetria asta digitala. de unde sa ii dea soferul si taxa la aplicatie, si 6 7 lei combustibil, si reparația mașinii si taxele pe cartea de munca? se eschivează de taxele pe muncă și gata. in Romania este in jur de 50 lei costul cu cartea de munca pe zi (am calculat la vreo 23 zile lucrătoare pe lună)

Dacă prin absurd s ar elimina fraudarea statului ar trebui sa fie super scumpa o livrare ca sa permită și un venit decent pt livrator si plata taxelor conform legii.

Ai grija cu domeniul asta de livrări ca nu e usor, o sa ai livrari/ridicari unde nu sunt locuri de parcare si vei fi nevoit sa lasi masina in drum riști sa iei amenzi, alergi o gramada prin mall sa ridici comenzile sau prin clădiri de birouri unde le livrezi etc. Trebuie sa fii sigur ca iti place si te poți descurca..

Edited by bossake, 10 April 2023 - 01:41.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate