Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

după activarea IPv6 pe router, internetul funcționează lent

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
Am adresă IPv4 de la ISP, dar nu am și adresă IPv6. Asta din cauză că pe router-ul care îl folosesc, IPv6 e dezactivat.

Producătorul router-ului a lăsat IPv6 dezactivat, urmând ca utilizatorul să activeze IPv6.

Am făcut upgrade la firmware-ul router-ului. Router-ul are acum cea mai recentă versiune de firmware.

Problema care o am este că după ce activez IPv6 pe acest router, primesc adrese IPv4 și IPv6 de la ISP, dar:
  • toate website-urile se încarcă foarte lent
  • toate imaginile de pe toate website-urile se încarcă foarte lent
  • unele website-uri nu pot fi accesate
  • numărul de rezultate din motorul de căutare e mai mic decât era când IPv6 era dezactivat
Iar după ce dezactivez IPv6 pe acest router, primesc adresă IPv4 dar nu și IPv6, de la ISP, și:
  • toate website-urile se încarcă rapid
  • toate imaginile de pe toate website-urile se încarcă rapid
  • toate website-urile pot fi accesate
  • numărul de rezultate din motorul de căutare e mai mare decât era când IPv6 era activat
Cum să fac să am adrese IPv4 și IPv6 și internetul să funcționeze optim?

Edited by CTU99, 07 April 2023 - 17:06.


#2
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Despre ce router vorbim (model). Poate nu face fata hardware-ul.

#3
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007

View Postkretzu77, on 07 aprilie 2023 - 17:12, said:

Despre ce router vorbim (model).
acest router e ASUS RT-AX1800U

Edited by CTU99, 07 April 2023 - 17:34.


#4
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
si ipv6-le cum e setat pe router?
ISP-ul cum ofera IPV6? dhcpv6-pd ? subnet fix? cum delegi mai departe in lan ipv6-le? ce prefix iti aloca?
vorbim de RDS? sau?
tot ce ai zis mai sus nu ajuta cu absolut nimic....

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,831
  • Înscris: 30.08.2006
Eu nu am problema asta si am tot router Asus. Ai setat ceva gresit.
Attached File  Screenshot (62)_snip.png   23.7K   69 downloads

#6
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007

View Postogo, on 07 aprilie 2023 - 17:41, said:

si ipv6-le cum e setat pe router?
ISP-ul cum ofera IPV6? dhcpv6-pd ? subnet fix? cum delegi mai departe in lan ipv6-le? ce prefix iti aloca?
vorbim de RDS? sau?

ISP-ul e DIGI. Nu știu cum oferă IPv6 ISP-ul. Nu știu să deleg IPv6 în LAN, am presupus că router-ul face asta automat.

La IPv6 pe router:
  • la "Connection type" am selectat "Native"
  • la "Interface" am selectat "PPP"
O fi de la server-ul ISP-ului? E nevoie să contactez ISP-ul să facă o setare pe server-ul lor ca să îmi funcționeze IPv6 cum trebuie? Sau trebuie să facă ISP-ul o setare pe GPON de la distanță ca să îmi funcționeze IPv6 cum trebuie? Nu e suficient că au trecut GPON-ul în mod bridge, și mai trebuie setări suplimentare la GPON pt. IPv6?

Edited by CTU99, 07 April 2023 - 18:33.


#7
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Pune si tu poze cu setarile de la ipv6 din interfata router-ului.
Si vedem ce si cum e sau trebuie setat.

#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
In acest moment NU vad care e avantajul IPv6 pentru un utilizator normal, atat pe LAN, cat mai ales pe WAN.

#9
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007

View Postogo, on 07 aprilie 2023 - 19:11, said:

Pune si tu poze cu setarile de la ipv6 din interfata router-ului.

Attached Files



#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,831
  • Înscris: 30.08.2006
Nu ai primit nici un IPv6.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostCTU99, on 07 aprilie 2023 - 17:33, said:

acest router e ASUS RT-AX1800U
Merge perfect acest router cu ipv6... e ceva setat gresit la tine.

View PostCTU99, on 07 aprilie 2023 - 18:19, said:

ISP-ul e DIGI. Nu știu cum oferă IPv6 ISP-ul. Nu știu să deleg IPv6 în LAN, am presupus că router-ul face asta automat.
Da, face automat asa cum ai intuit. Eu am un router mai vechi dar asemanator cu al tau care merge perfect de ani de zile cu ipv6.

Attached File  ipv6.jpg   58.72K   59 downloads

Verifica sa ai ultimul firmware pe el, daca nu, pune-l. Configuratia trebuie sa fie stateless nativ si ppp.

Edited by andreic, 07 April 2023 - 22:06.


#12
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006

View PostCourage, on 07 aprilie 2023 - 19:18, said:

In acest moment NU vad care e avantajul IPv6 pentru un utilizator normal, atat pe LAN, cat mai ales pe WAN.

mai ales pe WAN exista avantaje, iar cel mai mare este end-to-end principle/connectivity.
iar pe LAN peer to peer via ipv6 link-local se poate face fara sa ai vreun router in retea sau server de dhcp: pur si simplu activezi ipv6 pe 2 device-uri si se vad intre ele.
Attached File  IPV6.png   110.5K   30 downloads

#13
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
Azi am mai activat IPv6 pe router, și internetul funcționează optim. Dar acum câteva zile când am activat IPv6, nu funcționa internetul cum trebuie decât după ce dezactivasem IPv6. Și versiunea de firmware e aceeași care era acum câteva zile, cea mai recentă din martie 2023.

La router-ul vechi, un Linksys E900, era activat IPv6 de producător, nu a trebuit să-l activez eu, și nu s-a întâmplat să nu funcționeze internetul cum trebuie cu acel router.

Altceva ce nu înțeleg e: de ce Linksys a făcut firmware cu IPv6 activat by default, și Asus a făcut firmware cu IPv6 dezactivat by default? Nu era mai simplu dacă îl puneau activat by default?

 andreic, on 07 aprilie 2023 - 22:01, said:

Verifica sa ai ultimul firmware pe el, daca nu, pune-l.
Am ultimul firmware pe el, i-am făcut upgrade la firmware. Prima oară când am activat IPv6 nu mergea perfect ca la tine, dar a doua oară când am activat IPv6 merge perfect ca la tine. Nu știu dacă problema a fost de la un bug in firmware-ul router-ului sau de la ISP. Pe router-ul meu vechi Linksys, cu IPv6 activat și niciodată dezactivat, a mers perfect ca la tine.

Edited by Ravy, 08 April 2023 - 04:32.


#14
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Cred ca 99% din toti abonatii din tara asta nu au nevoie de ipv6. La ce fac cu device-urile lor nu se impune folosirea si configurarea ipv6.
Parerea mea.

#15
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
Dacă nu ai nevoie de IPv6, atunci de ce Asus și Linksys includ IPv6 în firmware-ul routerelor lor? Și de ce ISP-ul îți dă adresă IPv6? Există vreun dezavantaj dacă ai două adrese, una IPv4 și una IPv6? Dacă nu, atunci de ce să nu folosești IPv6? Nu este future-proof un router cu IPv6 activat? Observi vreo diferență la cum funcționează internetul după ce ai dezactivat IPv6 pe router? Cauzează IPv6 thermal throttling la SoC-ul router-ului?

Edited by Ravy, 08 April 2023 - 07:56.


#16
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Da, este "future-proof" un router cu IPv6 activat!
Dar repet 99% nu au nevoie de el, nu simt diferenta, nu le foloseste diferenta, iar pentru cate device au in reteaua locala si ce software-uri folosesc ei, ipv4 este arhisuficient. ipv6 este introdus de majoritatea routerelor pentru ca da bine (marketing) nu pentru ca va fi si folosit. Iar daca intrebi care diferenta dintre protocoale, cati crezi ca vor sti cu adevarat care este? Si mai ales, la ce le foloseste?
Eu nu l-am activat. Ce-i drept am si niste janghine de routere (un ax10 ptr. gigabit si un d-link sub-mediu pentru fyber 300)

Edited by adip1962, 08 April 2023 - 07:50.


#17
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Cand nu o sa se mai poata iesi din CGNAT o sa vedeti de ce trebuie sa iti faci din timp reteaua compilant pe IPv6. Cine stie cat timp mai merge cu activat DNS Dinamic ca sa ai IP public, eu am LAN-ul full pe v6 de vreo doi ani si nu ma doare daca de maine primesc doar IP-uri de CGN. Cei care trebuie sa treaca fortat pe v6 atunci cand RDS pune "stop" la IP-urile v4 publice o sa aiba dureri de cap Posted Image

Edited by Rares95, 08 April 2023 - 08:45.


#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postadip1962, on 08 aprilie 2023 - 06:44, said:

Cred ca 99% din toti abonatii din tara asta nu au nevoie de ipv6. La ce fac cu device-urile lor nu se impune folosirea si configurarea ipv6.
Parerea mea.
N-ai nevoie neaparat daca ai ipv4 routabil si nu CGN... dar majoritatea serviciilor de la site-urile mari se fac pe ipv6 de cativa ani buni, google, facebook, tiktok, pana si softpedia samd toate merg in ipv6.
Avantajul este numarul imens de ip-uri inclusiv ale tale, iti poti aloca cel putin 1000 depinde cum iti da isp-ul clasa, nu ami esti limitat la 1-2 externe si 254 lan... in ipv6 nu exista nat sau nu e necesar, poti face tunelare pentru sisteme vechi etc...

Si da, e future proof, cu cat inveti mai repede ipv6 cu atat va fi mai usor in viitor. Pare infricosator dar in realitate nu este odata ce faci un curs online si intelegi cum merge treaba mai ales cu prescurtarile, le folosesti in avantajul tau.

O alta probelma majora a internetului in ziua de azi este mentinerea unor pachete extrem de mici farta de ce permite tehnologia... 1.5k vorba aia, ca in anii 90, in loc sa evolueze la pachete de 9k... pachetele mici omoara cpu-ruile cand vrei viteze adevarate gen 10-50GB/sec. Toate placile gigabit si routerele moderne stiu sa faca frame-uri mari dar nu sunt folosite pentru ca intreaga infrastructura de retele a ramas blocata in tehnologie antica... "pentru compatibilitate". Eu abia astept pasul asta, trecerea la limite mai mari la pachete si fragmentare, sper sa nu am barba alba pana atunci Posted Image

Edited by andreic, 08 April 2023 - 10:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate