Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 

Daciile electrice iau foc?

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
139 replies to this topic

#109
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 10.01.2009

View PostmihaiC1, on 08 aprilie 2023 - 13:21, said:



Daca m-au iselat cand au dat Garantie 6 ani sau 200 000km sau cea extinsa la 9 ani si/ sau 300 000km e problema lor ca nu sunt fiabile??!! Stai linistit sunt FIABILE de nici nu visezi Posted Image
   Pana iti iese Toyota din garantie Springul o sa ajunga sa ceara probabil al treilea acumulator nou.
  Daca ai face doar Glovo si ai sta doar in masina pe care o incarci acasa din panouri s-ar putea sa fie convenabila Dacia Spring. Ziua o incarci si noaptea lucrezi in oras.

#110
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 03.10.2010
Stai linistit ca este mai rentabil Springul si daca nu faci Glovo. Este doar o chestie de optiune. Nu oricune poate fi "vazut" ca se da jos din Spring. Unii tin la imagine si sunt dispusi sa plateasca in plus pentru asta si bineinteles pentru confortul si autonomia suplimentare oferite de o electrica de cateva ori mai scumpa. Sa comparam mere cu mere, nu Dacia Spring cu Toyota.

#111
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,792
  • Înscris: 12.08.2008
Sunt curios daca springul are chestia aia interesanta de la Toyota care nu te lasa sa incarci rapid dupa doua incarcari rapide in 24 h ? Exact sa protejeze " sanatatea" bateriei !
PS eu am zis pass la EV de la toyota ca imi trebuia 3 zile sa fac 1 200 km sa fac concediul in GR Posted Image Probabil imi luam PHEV toyota daca stateam la casa.

Edited by mihaiC1, 10 April 2023 - 07:53.


#112
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,792
  • Înscris: 12.08.2008
@cata are "vana" ! Nu stau pe o bomba !!Posted Image
Intrebarea mea ramine valida : in cat timp/ zile faci Iasi la Bucuresti cu Dacia electrica fara sa ia foc/ sa se incinga si sa se opreasca in mijlocul drumului ?
PS chiar e limitata daci spring la 120 km/h ?? Inseamna ca sunt constienti astia de la dacia Posted Image

Edited by mihaiC1, 10 April 2023 - 14:44.


#113
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostmihaiC1, on 10 aprilie 2023 - 14:33, said:

Intrebarea mea ramine valida : in cat timp/ zile faci Iasi la Bucuresti cu Dacia electrica fara sa ia foc/ sa se incinga si sa se opreasca in mijlocul drumului ?
Noi facem cheta si tu testezi, daca nu face POC platesti o masa la restaurant.
Zi mersi, eu te trimiteam pana la Berlin. Drum dus, doar dusPosted Image

Edited by cata, 10 April 2023 - 14:37.


#114
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,792
  • Înscris: 12.08.2008
Nu ai raspuns la intrebari !
Multumesc pt. intentie, dar esti pe langa subiect, acum cand ai trecut la EV ai ciuda pe HEV ?! Eu te invit pe banii mei de drum sa facem concediul in GR , dar sa ajungi in 16h 1200 km si sa mergi cu EV spring la peste 37 grade C Posted Image

Edited by mihaiC1, 10 April 2023 - 15:03.


#115
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,364
  • Înscris: 22.10.2007

View PostmihaiC1, on 10 aprilie 2023 - 14:07, said:

Adica bateria de pe HEV-ul meu care e 15 ori mai mica costa peste 5 000 euro!! calculeaza cat ar trebui sa coste bateria de pe spring, asta daca stii ceva aritmetica !
Sau Toyota jumuleste clientii, n-ar fi prima oara Posted Image
Iar cand ne uitam cat costa o baterie de leaf sau altceva de capacitate similara cam aia e concluzia.

Edited by _-livio-_, 10 April 2023 - 15:10.


#116
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostmihaiC1, on 10 aprilie 2023 - 15:01, said:

Multumesc pt. intentie, dar esti pe langa subiect,
Exact!
Auzi, de ce nu iti faci jurnalul tau? Ti-as fi recunoscator.
Acolo poti sa faci shaorma cu de toate ca nu se supara nimeni. Ar fi culmea sa te superi ca posta la tine pe jurnal
PS. Poti sa Posted Image linistit

Edited by cata, 10 April 2023 - 15:08.


#117
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,792
  • Înscris: 12.08.2008

View Postcata, on 10 aprilie 2023 - 15:08, said:

Exact!
Auzi, de ce nu iti faci jurnalul tau? Ti-as fi recunoscator.
Acolo poti sa faci shaorma cu de toate ca nu se supara nimeni. Ar fi culmea sa te superi ca posta la tine pe jurnal
PS. Poti sa Posted Image linistit

Ce argumente ai adus in plus ? Faptul ca esti afon in materie de acumulatori si circuite elctrice care sa functioneze corect la 125 A !? Daca nu stii ce inseamna EV, HEV si PHEV eu iti zic "ciocul mic" Posted Image Pesemne ca nu stii ca ce e ieftin e si prost Posted Image

Edited by mihaiC1, 10 April 2023 - 15:18.


#118
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostmihaiC1, on 10 aprilie 2023 - 15:11, said:

Faptul ca esti afon
Recunosc ca sunt afon, m-ai cititPosted Image
Auzi, tu ai ceva cu Springul pentru ca ti-au luat astia cu spring Uber clienti?

Edited by cata, 10 April 2023 - 15:26.


#119
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,792
  • Înscris: 12.08.2008

View Post_-livio-_, on 10 aprilie 2023 - 15:07, said:

Sau Toyota jumuleste clientii, n-ar fi prima oara Posted Image
Iar cand ne uitam cat costa o baterie de leaf sau altceva de capacitate similara cam aia e concluzia.
La ce te referi ? Ai vazut cum arata o celula de la toyota si cum arata una de Dacia, ai ideie de calitatea lor ?

View Postcata, on 10 aprilie 2023 - 15:23, said:

Recunosc ca sunt afon, m-ai cititPosted Image
Auzi, tu ai ceva cu Springul pentru ca ti-au luat astia cu spring Uber clienti?

Cand dai de 2 ori mai putin pe un EV imi pune MARI intrebari despre calitate si fiabilitate !!
Eu fac drumuri lungi in excursii, concedii, afaceri.. asa ca nu am ales o masina care la 120 km ramane fara energie si mai rau poate lua foc Posted Image
PS poate nu stii ca trebuie sa ai instinctor la orice masina !! La EV spring cautati unul cu zapada carbonica si ala de minim 5l Posted Image

Edited by mihaiC1, 10 April 2023 - 15:48.


#120
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,364
  • Înscris: 22.10.2007
Te prinzi tu dupa ce termini inghetata.
Le: nici nu n-ai, doar dai aiurea din taste.

Daca ti-e frica de luat foc n-ai luat masina care trebuie: https://www.jerseyev...over-fire-risk/

Ideie, Instinctor? Vaiiii, deci asta e nivelul discutiei…

Edited by _-livio-_, 10 April 2023 - 15:49.


#121
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,792
  • Înscris: 12.08.2008
Macar samuraiii sunt corecti si iti schimba si presurile dupa cativa ani daca nu sunt bune.!Sa vad la daci daca te duci si zici ca miroase a ars/ incins in spring ! Te da afara si suturi in fund Posted Image
Ideie: Toyota da instinctor cu ZAPADA CARBONICA la o amarata de HEV Posted Image
Instinctorul e OBLIGATORIU !! Problema ca sansele de a lua foc una dacie electrica sunt de 10 ori mai mari decat la alta masina EV !!

#122
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

View PostmihaiC1, on 10 aprilie 2023 - 16:05, said:

Problema ca sansele de a lua foc una dacie electrica sunt de 10 ori mai mari decat la alta masina EV !!
Pune aici 10 link-uri diferite cu zece Springuri in flacari!

#123
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 02.06.2021
Dacii(oricum nici asa nu este corect), idee, extinctor...daca si matematica iti este la acelasi nivel, cred ca ai calculat gresit acele sanse de zece ori mai mari. Poate 100 de ori, dar oricum ar fi, arata.mi te rog cum ai calculat

#124
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,364
  • Înscris: 22.10.2007

View PostmihaiC1, on 10 aprilie 2023 - 16:05, said:

Macar samuraiii sunt corecti si iti schimba si presurile dupa cativa ani daca nu sunt bune.!Sa vad la daci daca te duci si zici ca miroase a ars/ incins in spring ! Te da afara si suturi in fund Posted Image
Ideie: Toyota da instinctor cu ZAPADA CARBONICA la o amarata de HEV Posted Image
Instinctorul e OBLIGATORIU !! Problema ca sansele de a lua foc una dacie electrica sunt de 10 ori mai mari decat la alta masina EV !!
Presuri d-alea de blocheaza pedala de acceleratie? Au mai dat si unii chiar au murit.
Dau extinctor d-ala ca iau foc, nu degeaba recheama un milion de masini hibrid fix din motivul asta, pare ca au sanse mai mari sa ia foc decat o dacie, desi costa dublu.

#125
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,792
  • Înscris: 12.08.2008
Presurile ale care le folosea bunicuta ? Nu mai sunt demult.
Ca sunt baieti de onoare si te cheama in service ca se poate sa ai o problema! Ei isi permit sa cheme si 10 milioane de masini in service ca sunt cam goale, tu cu o dacie te rogi la Doamne Doamne. sa te programeze in service !!
Se vede ca nu esti sofer Posted Image! E in jargonul soferilor si nu a conducatorilor auto Posted Image

Edited by mihaiC1, 10 April 2023 - 16:49.


#126
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,792
  • Înscris: 12.08.2008
Revenind la calitatea pieselor, materialelor, executia , mentenanta de pe Dacia electrica ma vad nevoit sa repet ca dau dublu dar sa am masina DECENTA, SIGURA , DURABILA, FIABILA, ATONOMIE MARE, ECONOMICA , SIGURA si nu e de fitze!
PS poate nu stiti cate stele euro ncap are spring.EV. ai toate sansele sa mori la un impact minor .. poate vrei sa fii si incinerat cand mori.

Edited by mihaiC1, 10 April 2023 - 17:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate