Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

De ce nicio formatie britanica nu a supravietuit celebritatii?

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View PostAlexEn, on 05 aprilie 2023 - 15:46, said:

Dar de Spice Girls nu zice nimeni nimic?
E una dintre cele mai de succes formatii britanice din toate timpurile.

Mie nu mi se pare ca au trecut testul timpului.

Au ars ca un foc de paie, si s-au dus. Si nu ma refer ca nu mai canta, ci ca nu stiu cine le mai asculta.

Poate ma-nsel, dar nu mi se pare ca stau pe aceeasi treapta cu cei mentionati mai sus.

Edited by Phobos, 05 April 2023 - 20:32.


#38
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,074
  • Înscris: 30.07.2006

View PostAlexEn, on 05 aprilie 2023 - 15:46, said:

Dar de Spice Girls nu zice nimeni nimic?
E una dintre cele mai de succes formatii britanice din toate timpurile.

Beatles, Queen, Police si Rolling Stones se vor asculta si peste 50 de ani.

Acum cine asculta Spice Girls?

#39
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMindArchitect, on 05 aprilie 2023 - 15:39, said:

Ma gandesc cum face ABBA, la ceva timp mai mulg un concert, o lansare.
Dar sa mai cante din nou? Pai sunt putred de bogati.

Asa si cu formatiile enumerate mai sus, a fost vremea lor, au facut o carca de bani, au lasat locul altora.

Avea BUG Mafia un vers interesant. O sa traim(sau cum naiba era) atunci cand tu dai play.
In lumea asta moderna muzica de calitate nu moare niciodata.
Poate pentru ca le place sa cante???

#40
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Emerson Lake an Palmer. Mai trăiește numai Palmer, dar au fost geniali, Reprezintă categoric, o parte foarte importantă din istoria muzicii.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qAYzSHOzRHQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,919
  • Înscris: 31.03.2003

View PostAlexEn, on 05 aprilie 2023 - 15:46, said:

Dar de Spice Girls nu zice nimeni nimic?
E una dintre cele mai de succes formatii britanice din toate timpurile.
E la misto? Tu mai auzi pe undeva Spice Girls?

View PostDigix, on 05 aprilie 2023 - 22:28, said:

Emerson Lake an Palmer. Mai trăiește numai Palmer, dar au fost geniali, Reprezintă categoric, o parte foarte importantă din istoria muzicii.


Din pacate, mult prea putin cunoscuti.
Pentru mine, cea mai tare trupa din lume, desi e clar ca Beatles sau chiar mai mult, Zeppelin sunt mult mai indreptatiti sa poarte acest titlu.

Mai este un aspect legat de topicul asta: uneori, cand iei decizia sa te retragi, nu faci decat sa lasi publicului amintiri placute despre tine.
Nu mai fortezi nota atunci cand nu mai ai de fapt nimic de spus.

#42
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Pet Shop Boys.

#43
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007

View Postoaspetele, on 06 aprilie 2023 - 06:09, said:

E la misto? Tu mai auzi pe undeva Spice Girls?

E la fel de 'la misto' ca si topicul.

#44
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,494
  • Înscris: 21.04.2014

View Postoaspetele, on 06 aprilie 2023 - 06:09, said:


Tu mai auzi pe undeva Spice Girls?


Pe YouTube. :dj:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WVQ1ZaLmfJ8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar ca ele au mai fost si alte mitziite... Atomic Kitten, Sugababes, Girls Aloud, The Saturdays si Steps. Oops, ultimele au doi baieti ca figuranti in trupa! Mai lalaie si ei din cind in cind sau doar mimeaza. :D

De The Moody Blues imi amintesc in fiecare seara, cind aterizez in asternuturile de matase. Britanici sint; si cinta cu aceleasi voci calde, ca pe vremea cind nici nu aparusem pe lume. :hypocrite:


#45
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,074
  • Înscris: 30.07.2006

View Posthoneybee, on 06 aprilie 2023 - 08:11, said:

Pe YouTube. Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WVQ1ZaLmfJ8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar ca ele au mai fost si alte mitziite... Atomic Kitten, Sugababes, Girls Aloud, The Saturdays si Steps. Oops, ultimele au doi baieti ca figuranti in trupa! Mai lalaie si ei din cind in cind sau doar mimeaza. Posted Image

De The Moody Blues imi amintesc in fiecare seara, cind aterizez in asternuturile de matase. Britanici sint; si cinta cu aceleasi voci calde, ca pe vremea cind nici nu aparusem pe lume. Posted Image

Fluturasi de astia apar si dispar rapid, dupa cativa ani nu mai stie nimeni de ei.
Astia tineri aud de Queen, dar daca le spui Sabrina, Bad Boys Blue, Modern Talking, e normal sa nu auda, inseamna ceva doar pentru generatia decreteilor

Edited by Moinesti72, 06 April 2023 - 08:23.


#46
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

View Postoaspetele, on 06 aprilie 2023 - 06:09, said:

Din pacate, mult prea putin cunoscuti.
Pentru mine, cea mai tare trupa din lume,
Cred ca primul meu concert cu adevarat deosebit de ce vazusem pana atunci a fost la Carl Palmer Band. La Sala Polivalenta din Bucurestu, unde de obicei se joaca basket, cu o sonoritate de rahao. Numai si numai mosi. Eram singurul cu gel pe freza de-acolo. Prima data m-a impresionat linistea ce se auzea in anumite momente de respiro in mijlocul unor piese. Ca la muzica simfonica.
Apoi toti mosii aia stiau textele pieselor, eu abia stiam cateva piese, fara text doar melodia. Piesele adaptate auditoriului, cel mai probabil in timp real. Desi Carl Palmer era vedeta, bateristul de la ELP (a mai fost unul Powel), a avut solouri de percutie, evident, insa nu tipul ala de solo care n-are treaba cu ritmul si melodicitatea piesei, cum fac cam toti bateristii cand ii apuca pe ei nevoia urgenta de a face un solo. Ce sa mai.. un veteran. Abia dupa concert am ascultat si eu ELP mai pe indelete.

#47
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,494
  • Înscris: 21.04.2014
Cine e pasionat de muzica dancepop, stie ca Sabrina e italianca, iar BBB si MT sint trupe nemtesti. Pe muzica ritmata a celor de la Londonbeat imi fac inviorarea. N-am cum sa-i uit. :D

#48
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
BBB suna a film deochiat.

#49
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,494
  • Înscris: 21.04.2014
Foarte interesanta gluma.
Depeche Mode, Frankie Goes to Hollywood, Pet Shop Boys si Hurts banuiesc ca-ti suna a desene animate. :hypocrite:

#50
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostBlueKing-69, on 05 aprilie 2023 - 20:24, said:

Ce dreaq se intampla cu omenirea asta, cu homo sapiens?
Internetul se întîmplă. Cantitatea de proști e aceeași ca înainte doar că acum își pot exhiba "strălucirea" foarte ușor. Înainte de apariția netului îi știau doar vecinii.

#51
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

View PostDigix, on 05 aprilie 2023 - 22:28, said:

Emerson Lake an Palmer. Mai trăiește numai Palmer, dar au fost geniali, Reprezintă categoric, o parte foarte importantă din istoria muzicii.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qAYzSHOzRHQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai au o particularitate,e prima formatie de rock care a folosit un sintetizator (Lucky Man ).

#52
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Wham!

#53
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,494
  • Înscris: 21.04.2014
Simply Red, O.M.D., Fine Young Cannibals si Smokie. :band:

#54
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postadip1962, on 05 aprilie 2023 - 15:29, said:

Acum mi-am dat seama de ceva, care pare asa infricosator precum un adevar absolut...
Nicio formatie muzicala britanica nu a trecut testul celebritatii!
Beatles, Led Zepelin, Pink Floyd, Queen s.a. niciuna nu a supravietuit.
Peste ocean, Roling Stones, ZZ Top, Aerosmith, Iron Maiden s.a. exista si acum desi unele nu mai concerteaza ca le-au murit membrii...
De ce oare?
Acum cateva zile, un coleg pe care nu o sa-l numesc a deschis un subiect referitor la o melodie a trupei Cargo care ar fi fost copiata...
M-am enervat teribil, mai ales ca dupa cateva pagini a revenit si-a zis ca asta a considerat el o gluma de 1 aprilie...
Asa ca m-am gandit sa fac altceva, lasand intentionat niste greseli. Mi s-a parut un subiect bun de discutie...
Cineva spunea ca lumea mai si moare... Led Zepelin. Doamne, cum i-as vrea inapoi pe toti! Dar totusi trebuie sa recunoastem ca au scazut dupa 1975. Care sunt cauzele? Eram prea mici si izolati sa le stim. Dar exista un timp pentru tot si mai ales pentru creatie. Poate creatia se suprapune cu o foame de bani? Cu saracia? SI atunci cand toate sunt ok cand sunt bogati si celebrii nu mai avem creatie? Nu mai avem popularitate?
Altcineva spunea de Queen. Are acel cineva idee de cate ori au fost in pragul ruperii? Fredie o luase razna, ceilalti nu-l intelegeau, noroc cu  concertul din 1986... Acel cineva zicea ca inca canta... ce canta? Cu cine canta, Cu Brian May? El fiind singurul membru?
Pink Floyd... orgolii... care sa fie sef, care sa fie compozitorul principal. Iar acum Nick Manson / Roger Waters canta singuri, iar David isi vede de batranete...
Ganditi-va numai la acestea 3 formatii... Ce-ar fi fost daca totusi ar fi incercat sa ramana impreuna, sa compuna sa faca ceva gen Roling Stones (desi trebuie sa recunoastem ca nici ei nu mai sunt in stare)? Sau Metallica? Dar nici ei nu mai pot compune...
Deep Purple, Guns&Roses dar sunt exemple nenumarate de trupe care dupa ce-au cunoscut celebritatea au luat-o razna...
Si ce este mai rau, toate dar toate ne-au privat de talentul lor comun pentru ca ca entitati separate nu au mai fost in stare de mare lucru. Si pentru asta, eu unul nu-i pot ierta.

Edited by adip1962, 06 April 2023 - 18:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate