Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Vânzare cotă-parte teren către coproprietar

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Se dă următoarea problemă: suntem doi coproprietari pe patru parcele de teren extravilan arabil. S-a făcut cadastru și intabulare pe fiecare parcelă, suntem trecuți în cartea funciară fiecare proprietar cu ce cotă-parte are fiecare pe fiecare parcelă (el are 7/8 iar eu am 1/8).

Pot să-i vând cota-partea mea de 1/8 coproprietarului printr-un simplu act de vânzare-cumpărare? Sau trebuie să o luăm de la capăt cu cadastru, împărțirea parcelelor, măsurători, etc?

Edited by Beavix, 03 April 2023 - 13:49.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se poate vinde cota parte, cu ce acte aveti acum.
Problema e ca acel teren e extravilan si trebuie urmate procedurile conform Legii 17/2014

Edited by pasilla, 03 April 2023 - 14:07.


#3
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Poti vinde orice cota parte mai mica sau egala cu cea pe care o detii, daca cumparatorul se invoieste sa o cumpere. Poti sa vinzi si o cota parte mai mica de 1/1 dintr-un bun detinut integral daca asa cad de acord partile.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si a normelor de aplicare a legii

#5
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Mulțumesc pentru răspunsuri. Cineva îmi spusese că trebuie mai întâi să facem împărțirea fizică a parcelelor între coproprietari, cu măsurători și cadastru, înainte de a putea vinde. Nu mi s-a părut normal asta, atâta timp cât eu vreau să-i vând coproprietarului cota mea parte, nu vreunui terț.

Edited by Beavix, 03 April 2023 - 14:23.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Chiar si in cazul vanzarii catre terte persoane, nu e nevoie de iesire din indiviziune.

#7
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Trebuie sa anunti la primarie ca "scoti la vanzare acea bucata de parcela"...30 zile sta acel anunt, parca, si daca nu se anunta si alti doritori, ii poti vinde celalaltui coproprietar..

Edited by wertyck, 03 April 2023 - 14:26.


#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013
Mai bine partaj facut prin intelegere la notariat, nu vanzare, cu plata unei sulte (care corespunde cu pretul din cazul vanzarii). Cred ca s-ar putea, dar nu sunt sigur, sa nu fie nevoie sa urmati procedura cu dreptul de preemptiune si/sau aprobarile speciale in anumite cazuri (aproape de granita, de obiective militare, etc). Vorbiti cu un notar si va lamureste exact.

@wertyck si @altii: Nu am verificat acum pe moment, dar parca mi-aduc aminte caPosted Imagecoproprietarii sunt primii la dreptul de preemptiune. Deci daca oricum unui coproprietar urma sa-i vanda, nu are cine altcineva sa vina cu prioritate. Dar intr-adevar daca legea prevede o procedura atunci ea trebuie urmata, chiar daca se cunoaste dinainte rezultatul.

Edited by sags, 03 April 2023 - 14:38.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Asta e clar:

a) preemptori de rang I: coproprietarii, soții, rudele până la gradul al treilea și afinii până la gradul al treilea, în această ordine;

#10
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 30.07.2007
Nu. Daca acel coproprietar isi foloseste dreptul de preemptor de rang I nu mai conteaza daca se anunta si alti doritori.

 wertyck, on 03 aprilie 2023 - 14:26, said:

Trebuie sa anunti la primarie ca "scoti la vanzare acea bucata de parcela"...30 zile sta acel anunt, parca, si daca nu se anunta si alti doritori, ii poti vinde celalaltui coproprietar..


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate