Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Sursa PC Gaming

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Detonate

Detonate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 30.03.2012
Momentan detin aceasta sursa: GIGABYTE G750H, 80+ Gold, 750W. Nu sunt sigur, dar cred ca sursa asta dupa 3 ani incepe sa fac figurui. Cand si cand mi se restarteaza PC-ul si trebuie sa apas butonul de restart de pe carcasa ca sa isi revina...altfel se aude ventilatoarele turate tare. În event viewer imi da o eroare legata de Kernel-PnP. Deci ce sursa imi recomandati pentru Gaming, minim 750w maxim 850w? Ceva bun nu balarii no-name. Cu toate ca aveam incredere in Gigabyte. Ma gandeam intre Corsair si be Quiet.

Edited by Detonate, 02 April 2023 - 16:15.


#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Ce placa video & procesor aveti? Sursa mea e Sharkoon SilentStorm SFX Gold, insa e de putere mai mica - 500W - pentru o carcasa mica. Foarte multumit. E vreo 550 lei.

#3
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Eroarea Kernel PnP are alte cauze, problemele sunt de la drivere sau dispozitive cu probleme:
https://windowsrepor...-pnp-error-411/


Înainte să te arunci la achiziții noi, verifică documentele de achiziție, sursa (ar trebui sa) beneficiază de 5 ani garanție. Așa e menționat pe site-ul Gigabyte, așa scrie și pe certificatul de garanție a exemplarului identic pe care îl dețin...

Din lista de surse modulare/semimodulare,
https://www.compari....nium/?orderby=1


Peste 600W și rating minim 80+Gold, prima cu recenzii bune ar fi XPG Core Reactor

https://www.forit.ro...ctor-650-650-w/

https://www.tomshard...-psus,4229.html

Edited by nei-k, 02 April 2023 - 16:44.


#4
Detonate

Detonate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 30.03.2012
Nei am scris pe toate forumurile de specialitate, unii ca e sursa, altii ca e priza, ca e ram-ul...nu mai inteleg nimic. Tare mie ca cumpar sursa degeaba. Din review-uri, toti o lauda pe asta: Sursa Seasonic 850W, FOCUS GX Series, 80 PLUS Gold, Full Modulara
Are 10 ani garanție, e foarte silențioasa etc. Ce parere ai? XPG aia este facuta de A-Data.

Edited by Detonate, 02 April 2023 - 17:36.


#5
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Posibil sa fie de la RAM.

#6
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Am părere bună despre Seasonic, dar aș mai investiga cauzele erorilor. Poți comanda și testa o perioadă cu o nouă sursă, și apoi o dai retur dacă problema persistă.



#7
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 03.01.2007
Din ce am citit in alta postare de-a ta, ai un ryzen 2700x ?
Eu cred ca e de la procesor https://www.reddit.c...ting_i_finally/
E greu sa obtii un sistem stabil in special cu zen 1 sau zen+. Foarte mari sanse sa nu fie stabil cu setarile default si xmp activat. Plus ca 2700x nu suporta memoriile la 3200 by default. Trebuie samsung b-die pentru asta. Mie mi-a luat 3 ani sa gasesc setarile bune pentru 1700x cu memorii la 3200 si 1 an pentru ryzen 5800x cu memoriile la 3800. Am folosit dram calculator 1.7.3 sa gasesc setarile, dar unele setari trebuiau schimbate (am vrut neaparat sa am memoriile la 3800, am un kit 2x32GB).

Edited by FeDaYin, 02 April 2023 - 18:51.


#8
Detonate

Detonate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 30.03.2012
FeDaYin nu am activat XMP pentru ca nu merge. Cu el activat trebuie sa scot bateria de pe placa de baza ca sa isi revina. In BIOS nu am umblat decat la BOOT, sa booteze de pe stick. Deci RAM-ul l-am lasat pe default in BIOS. Nu mai stiu ce sa cred si ce sa fac! Sa schimb sursa, sa schimb procesorul?

#9
Detonate

Detonate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 30.03.2012
Dupa cateva saptamani bune de cautat pe toate forumurile romanesti si internationale in sfarsit am gasit pe cineva care a gasit buba problemelor mele. Deci nu e defecta sursa nici placutele ram si nici-o componenta. Este vorba de un program idiot care facea asta. Este vorba de programul RGB Fusion de pe site-ul lui Gigabyte:
https://www.gigabyte...2/download.html
Am dezinstalat acest program si totul a revenit la normal! Nu imi imaginam ca un program dezvoltat de o companie asa mare sa creeze aceste crash-uri!

Edited by Detonate, 07 July 2023 - 09:37.


#10
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@Detonate in mod normal trebuia sa ajungi la concluzia asta dupa maxim 1 ora dupa instalare w10.
Logic problema era software ori hardware.
Hardware era mai complicat de testat pt ca ma indoiesc ca aveai pt toate componentele din carcasa altele functionale pt teste.
Iti ramanea la indemana varianta software adica reinstalare w10 si vedeai daca isi mai da restart.
Eu descarcam mai intai driverele pt placa de baza si video si apoi deconectare de la net si incepeam sa reinstalez w10.
Da si verificam la inceput si daca exista update de bios.
La final ma apucam de reinstalat w10 si neaparat deconectat de la net. Activam netul dupa ce terminam cu instalare drivere.
Acum pe bune ce om normal statea sa instaleze RGB fusion cand stia ca are probleme serioase cu pc-ul si nu reuseste sa gaseasca o solutie?
"With an integrated intuitive user interface, the RGB Fusion 2.0 provides you a better solution for customizing the lighting effects across all supported devices. From motherboards, graphics cards to the peripheral products, you can personalize your gaming rig with your own style and show off your build by sharing the profiles. In addition, the new gaming mode makes the lighting effects interactive with selected games to bring you the most immersive gaming experience."
Vezi tu cu tot deranjul cauzat de acel restart aleator si grija ta nr 1 era sa ai neaparat luminite.
Bine ca ar fi si penibil daca unitatea era sub birou.


#11
Detonate

Detonate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 30.03.2012
Am reinstalat Windows 10, Windows 11...am cumparat licenta Windows, am facut ultimul update de BIOS, ce nu am facut....sters erori, modifcat registri...fel de fel de tutoriale, etc. E la moda acest RGB si sa nu imi zici tu mie ca tu nu ai nici-o componenta in PC cu RGB (luminite)????

#12
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@Detonate folosesc de cativa ani un pc cu ddr2 pt ca am renuntat la jocuri.
Nu aveam boxe la pc asta si am gasit la carefour oferta buna la niste boxe 2.0 cu rgb.
Din prima zi am incercat sa dezactivez rgb dar am renuntat pt ca trebuie intervenit cu pistolul de lipit si pare interventie prea dificila.
Ma enerveaza la culme luminile de la boxe.

La pc-ul de generatie mai noua cu i5 9400f am dezactivat rgb la carcasa. Ventilatoarele evident sunt fara rgb. La placa video gtx 1650 gaming x de la msi cred ca apare o lumina albastra.

Ideea e ca atunci cand vrei sa testezi hardware ori software, conectezi la inceput minimul necesar iar software evident la fel.


Daca folosesti pc-ul pt ascultat manele ori alt gen de muzica e ok rgb daca dai si vreo petrecere.
Asa daca vrei sa te uiti la un film, sa te joci ori sa lucrezi e o pacoste rgb.

E ca si cum ai spune ca sunt la moda manelele.
Cred ca aici e vorba de varsta, educatie,.. gusturi care sunt diferite.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate