Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Alegere laptop sh până în 14”

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 24.12.2005
M-a rugat cineva să îi dau un sfat pentru alegerea unui laptop sh de pe niște site-uri din afară. Am găsit câteva modele apropiate din punct de vedere al caracteristicilor dar nu prea știu care merită și de ce. Laptopul în cauză va fi folosit pentru navigare pe net, filme, puțin office, practic nimic deosebit. Una dintre cerințe este dimensiunea redusă în caz că vă întrebați de ce sunt toate așa Posted Image

1. Dell Latitude 7290 i5-7300u 8GB 256GB SSD 1366x768 12,5”
2. Dell Latitude e7250 i5-5300u 8GB 128GB SSD 1366x768 12,5”
3. Lenovo ThinkPad T420s i5-2520m 8GB 128GB SSD 1600x900 14”
4. Lenovo ThinkPad T440p i5-4300m 8GB 256GB SSD 1600x900 14”
5. Lenovo ThinkPad X220 i7-2620m 8GB 256GB SSD 1366x768  12,5”
6. Lenovo ThinkPad X260 i5-6200u 8GB 256GB SSD 1366x768 12,5” .

Mersi pentru ajutor.

Edited by asul, 28 March 2023 - 00:09.


#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
X260 din ce ai pus tu acolo.
Ai pus procesoare de la generatia a 2a pana la a 7a. Cam mare diferenta intre ele. Sunt ani buni intre ele, ca si data de fabricatie. Nu lua nimic sub generatia a5a.

In tara, mai gasesti un T460p la 10000-1200 lei. Nu tot timpul, dar apar din cand in cand pe olx. Cel mai ieftin l-am vazut cu 1000 lei. Un coleg si-a luat cu 1200 lei. Sunt o afacere buna, deoarece vin cu procesoare mai bune, mai scalabile la consum si performanta. Sunt cu HQ in coada si un i5 HQ bate un i7 cu U in coada chiar si cu 3 generatii peste. Si mult mai scalabile. Consuma foarte putin la idle, dar mult la utilizare maxima.
T440p e nasol la touchpad, nu poti folosi trackpointul cum trebuie. N-are butoane ci se apasa pe touchpad. Dizain prost. Nu-mi place.
X220 T420 sunt prea vechi, nu merita. Au insa tastatura pe 7 randuri. Misto tastaturile alea, dar nu se mai fac, s-au trecut la astea gay progresiste pe 6 randuri.

Cam cele de generatia a 7a, au ajuns aici la maturitatea pretului. Cele din generatia 8 sunt cam scumpe fata de a7a si mai au si bateria neschimbabila, incompatiila cu cele mai vechi si un dizain mai firav.
Un T470p ar fi ideal, insa eu nu am vazut in tara pe olx pana acum. Doar T460p.

Daca iei X270, de 12inci, are si incarcare pe USB-C. Poti lua un charger Baseus de 60W, GaN, care-i foarte mic si convenabil.

Si musai FHD sa fie. Nu atat procesorul da impactul asupra ergonomiei ci ecranul. FHD deoarece sunt toate IPS. HD-urile si DH+urile nu sunt toate IPS si sa nu ai vreo surpriza cu ecranul, sa fie prea prost.

De Dell latitude nu stiu ce sa zic ca nu le cunosc asa de bine. Eu sunt fan Thinkpad si nu ma intereseaza Dell.

Edited by maccip, 28 March 2023 - 00:27.


#3
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 21.07.2011
Despre ce buget vorbim?
Eu iti recomanda acesta ->  Laptop LENOVO T460 i5 6300U 2.3GHz RAM 8GB SSD 480GB 14" Baterie OK -pret 700lei

#4
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014
mai apar si de generatie 8 la preturi bunicele si daca se mai poate negocia putin cu atat mai bine.
eu aseara am batut palma pe un i7, sa schimb T430ul i5 pe care il folosesc acum

#5
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 24.12.2005

 NAlexQ, on 28 martie 2023 - 05:42, said:

Despre ce buget vorbim?
Eu iti recomanda acesta ->  Laptop LENOVO T460 i5 6300U 2.3GHz RAM 8GB SSD 480GB 14" Baterie OK -pret 700lei

Bugetul nu este relevant pentru că nu se vor cumpăra din țară, dar ca idee este maxim de 250 de euro.

@maccip, mersi pentru prezentarea exhaustivă. Posted Image După cum ți-ai dat bine seama, nu prea aveam habar de generațiile de procesoare. Iar faptul că se poate schimba bateria relativ ușor este un mare plus. Am avut și eu mai mulți ani un T42 de care am fost f mulțumit (pe vremea când era încă IBM). O să îl caut și pe cel de care ai zis - T470p - să văd dacă și la ce preț îl găsesc.

#6
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014
arunca un ochi aici daca vrei sa intelegi mai multe despre generatii: https://www.thinkwik...hinkPad_History

#7
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
În acel buget ai putea găsi un laptop cu procesor i5 sau i7 din generația 8 (ix-8xxxU). Oricum, nu te duce mai jos de generația 7 (ix-7xxxU)

Caută modele business precum Dell Latitude sau Lenovo Thinkpad, au construcție solidă, sunt ușor de upgradat,  au piese de calitate mai bună care se găsesc mai ușor de înlocuit la nevoie.

La achiziție să ai în vedere că BIOS-ul sa nu fie blocat sau parolat

#8
stateadrian

stateadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.05.2004

 nei-k, on 28 martie 2023 - 10:29, said:

În acel buget ai putea găsi un laptop cu procesor i5 sau i7 din generația 8 (ix-8xxxU). Oricum, nu te duce mai jos de generația 7 (ix-7xxxU)

Caută modele business precum Dell Latitude sau Lenovo Thinkpad, au construcție solidă, sunt ușor de upgradat,  au piese de calitate mai bună care se găsesc mai ușor de înlocuit la nevoie.

La achiziție să ai în vedere că BIOS-ul sa nu fie blocat sau parolat
Exact ce a spus colegul. La 250 euro sapa bine pe site-uri locale, vezi si pe reddit unde este o supercomunitate de thinkpad si vanzari. La banii astia sub T480 sau X380 nici nu m-as uita. Chiar daca e SH se desfac usor se schimba pasta termica usor, la T480 ai doua sloturi de ram (poti baga 64) SSd se schimba usor. Ferestete de ecranele de la X-uri cu rezolutia aia (eu am si un X250 cu acel ecran si e cam naspa). DIn modelel ce ai enumerat tu in primul post mai mult de 100 euro nu merita.
Daca ai rabdare o sa gasesti. La naiba eu stiu foarte bine lucrul asta ca asta fac de vreo 2 ani si o sa ma spanzure nevasta (deja am 3 in casa si inca 3 impumutate)

#9
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Lasa-mi mesaj si iti trimit o lista cu laptopuri, specificatii si preturi daca te intereseaza. Poate te avantajeaza vreunul.

#10
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 22.09.2012
Ca sa nu deschid alt topic. Ma pricep si eu cat de cat la tech sa zic asa, dar aici chiar nu ma pot hotari. Vreau sa iau pentru cineva un laptop SH in maxim 1200 lei ( de maxim 14 inch ) Pot sa intreb aici pentru ca si pe initiator il va ajuta. E foarte im portant si ecranul sa nu fie sub 240-250 NITS.

Nu ma uit la nimic sub generatia 8, si trebuie sa fie neaparat cu U ( principala chestie e durata bateriei si sa aiba 8 thread-uri ) Va fi folosit mai mult pe Linux sau in Dual Boot. Eu mai am ceva tangente cu Thinkpad-uri dar aici am sa scriu ce cred eu despre cateva modele si daca puteti sa spuneti si voi ce parere aveti ar fi super.

Prima alegere ar fi T480 ( in special pentru durata baterie ), are baterie interna de 24 wh daca nu ma insel iar cealalta baterie poate sa ajunga pana la 72 wh daca este extinsa ( modelele Full HD sunt toate IPS dar ecranele din fabrica la T-urile sub seriile actuale, sunt foarte slabe ca si culori si luminozitate ). NVME-ul e limitat la 2 lane-uri din ce stiu dar oricum se pot atinge viteze de 1000-1500 MB/s, iar ram-ul se poate modifica liber fara nimic sudat pe placa de baza. Totusi, e ceva mai greu si are marginile mai grosute, in schimb tastatura mi s-a parut mereu geniala.

A doua alegere ar fi T480S ( mai dragut decat fratele de sus ca si margini si constructie ) Ideea e ca vine cu ram sudat, deci probabil ca de Dual Channel poate fi vorba doar daca pui inca o placa identica cu ceea ce avea, adica 4 sau 8. Are lane-urile pt SSD nvme full, deci teoretic se pot atinge cifre de peste 3 GB/s. Bateriile sunt ambele interne, pot tine suficient de bine dar cu laptop-urile SH, o sa fie ceva de investit in doua baterii fata de 1 cat ar fi la T480 daca decizi sa ignori bateria interna.... De ce zic asta ? Pt ca ai nevoie cu siguranta de amandoua ca sa ai peste 5-6 ore de utilizare. In schimb au materiale mai bune si display-ul mult peste ca si luminozitate.

A treia alegere ar fi un Dell Latitude 7400. Ca si design mi se pare peste Thinkpad-uri, materiale din nou super bune, tastatura am testat-o, e foarte buna, nu ca si la Thinkpad dar pe acolo. Fiind laptop SH te poti atepta sa ii pice tastatura la un moment dat si Doamne' ajuta se tasesc cu duiumul tastaturi, doar ca la acest Dell trebuie sa scoti toate componentele ca sa o schimbi spre deosebire de Thinkpad-uri. Bateria poate tine bine daca e in conditii bune, la nivelul unui T480's cu ambele baterii in forma buna. Se poate adauga RAM lejer, nu are nimic lipit si din ce am citit mai poate lua inca un SSD nvme daca are port Wwan.

Voi ce ati alege dintre aceste modele daca at trage linie ? La Dell-urile astea gen 7400 7390 sau 7490 am vazut ca multi se plang de fail-uri ale placii de baza si de foarte mult Throttle deoarece au sistemul de racire slab, galagios si insuficient. Au power limits mai exagerate fata de Thinkpad-uri. Pe bateria lucreaza mai rau si sunt mult mai calde. Voi din experienta voastre ce ziceti ?

Edited by MihaiTS, 31 March 2023 - 19:49.


#11
stateadrian

stateadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.05.2004
Și pe ThinkPad poți pune ssd in locul wwan. Cine e interesat este de vânzare pe o. L.  X. Un T480 la 900 pe undeva prin Neamț fara încărcător. Merita întrebat și verificat.
La T480 e ușor de modificat cam totul. Ii poți pune dualheat pipe daca nu are. 64 ram, wwan are nelocuit cu ssd ( trebuie sa fie whitelist) însă găsești o grămadă de informații online. Pe site Lenovo găsești chiar și manualele de service.

Edited by stateadrian, 01 April 2023 - 16:20.


#12
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 22.09.2012
Da, si eu tot pe T480 as merge, desi T480S vine direct cu Dual Pipe si poate sustine mai bine temperaturile, dar T480 este ceva mai spatios in carcasa si compenseaza putin chestia asta. La nivel de display, display-ul OEM din ce am vazut e mai mult la T480s dar se gasesc display-uri pentru pasionati...Desi nu cred ca initiatorul vrea sa modifice prea multe.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate