Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Sfat achzitie laptop second hand

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
viorel_andrei

viorel_andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 10.05.2009
Buna ziua,
As vrea sa cumpar un laptop second hand.
Va fi folosit de un copil (elev).  Va fi folosit de acasa.
Am vazut multe magazine care vand laptop-uri second hand.
Multe branduri, multe caracteristici.
Eu nu ma pricep.
Pret max 750 lei.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Multumesc

#2
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
pune niste linkuri cu ce ai vazut sa ne dam cu presupusul.
pe olx sunt multe ok

un exemplu
https://www.interlin...er=ASC&limit=40

ca idee, daca te pot ajuta   (in zone Buc If), gratis , da un semn. Pare ca o sa ai nevoie, dupa achizitie. (sistme de operare etc)

#3
viorel_andrei

viorel_andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 10.05.2009
Eu sunt din Bucuresti. Baiatul e intr-o comuna mai departe. Nu prea stie nici el foarte multe.
Ai dreptate. Trebuie pregatit laptopul. Multumesc pentru oferta. Tinem legatura.
Am vazut mai multe siteuri (interlink, diablocomputers, it-sh), si branduri (hp, lenovo, acer). Aici s-a terminat priceperea mea. Nu stiu sa aleg intre ele. Din ce am citit pe aici hp si lenovo sunt bune.
Cred ca are nevoie de o piesa robusta, fara chestii speciale sau de ultima ora.
Pe Olx am vazut ca sunt dar nu stiu daca au/au avut probleme. De la magazin am o garantie.
Retin propunerea dvs. si astept alte propuneri/comentarii.
Multumesc

#4
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
n-ar fi rau sa te duci un pic mai sus ca pret ( am vauzut la interlink ceva si mai ok spre 900ron)
daca suma e fixa - nu cred ca vei gasi ceva mai ok ca ala (nu am nicio treaba cu ei - i-am recomandat pt ca am vazut ca sunt okis  si niste amici si-au luat de la ei, fiind multumiti)

#5
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
https://www.cel.ro/l...-pNiEyMTwvNQ-l/

Cu tot cu sistem de operare insa SSD e mic, doar 128.

Think pad-ul de la interlink arata ok.

#6
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 09.09.2005
are tastatura FR cel de la Interlink

Edited by serginho, 25 March 2023 - 21:51.


#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Fiind copil vrea si el sa se joace, cauta unul cu placa video dedicata sa ii mearga macar un San Andreas cum trebuie.

#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007

 viorel_andrei, on 25 martie 2023 - 20:26, said:

Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Si eu tot SH iau si doar Thinkpad. Doar din seriile T sau X.  De 15+ ani fac asta si nu am avut probleme.
Pentru mine, familie, neamuri am peste 10 cumparate, poate peste 20. Nicio problema majora (exceptie balamalele de la T500 care au fost proaste la acel model si se rupeau).
Nu prea am luat de la magazine SH, poate unul sau doua. Am luat de la .. cetateni de pe olx. Ma rog, unii cu asta se ocupa, au cate zeci de thinkpaduri la vanzare.

So... daca vrei sfatul meu, pot sa recomand doar ceea ce eu fac si nu am avut probleme.
Exista riscuri cand iei la SH, insa avantajele sunt mult mai mari decat riscurile.
E unul prin Victoriei, le are un pic cam scumpe, dar toti care au luat marfa de la el, au fost multumiti.
Mai e unul prin Tineretului, care tot asa, are de regula zeci de laptopuri Thinkpad, pe care le pregateste si le vinde. Cine a luat de la el, nu a avut probleme.
Astia sunt de regula cu pretul un pic mai mare decat un cetatean X care vrea sa scape de laptopul vechi pentru un upgrade.
Eu in general de la astia din urma am luat. Pot fi si tepe, probabil riscul e mai mare. Ei dosesc unele zgaraieturi, eventual crapaturi si probleme ale laptopului, dar daca il inspectezi cu atentie si stii unde sa te uiti sa nu fie furat sau ceva, nu or sa fie probleme.
Thinkpad sunt zdravene, de aia inca mai au valoare pe SH. Cine ia SH, Thinkpad e o optiune de referinta. Mai rar cand iei nou deoarece nou e foarte scump, exagerat de scump si oamenii gasesc si alte optiuni. Dar la SH pretul se duce inspre unul mai corect. In general cumpara Thinkpad firmele care nu se complica cu o flota de alte branduri. Cumpara cu zecile si le inlocuiesc in toata firma .Cele vechi ajung pe piata de SH. De regula cheltuiala cu salariile e mult prea mare sa justifice o eventuala flota de laptopuri care incepe sa dea probleme. Asadar, la prima problema, ei prefera sa schimbe toata flota de laptopuri, unele dintre ele fiind practic aproape noi.
Cand ieiTthinkpad, de la firme din aste care se ocupa cu asa ceva, vei gasi probabil cu tastaturi germane, sau nordice. Ca aia au bani si-si permit sa schimbe flotele de laptopuri la cativa ani.
Sunt bune, nu mi-as face probleme cu defecte ascunse. Insa, posibil  mai trebuie pus un SSD, o baterie, schimbata tastatura cu una US daca nu vrei litere germanice pe tastatura.
Bateriile in general sunt bune, insa SSD-urile sunt mici. Unele firme schimba chiar ei SSDurile sau bateriilr cu unele noi (neoriginale), contra a cateva sute de lei in plus.
Deci, cam astea sunt problemele cand cumperi un Thinkpad.

Mai trebuie sa verifici sa nu aiba parola pe bios, sa nu aiba parole pe la Security, pe la Computrace sau chestii similare. De regula, nu au, insa.. to ce se poate.

Daca iei Thinkpad, e bine sa iei si un modem WWAN. Pe thinkpad poti pune o cartela sim (DIGI, YOXO, etc) si sa ai internet de sine statator prin 3G/4G, fara hotspoturi de pe telefon sau alte prostii.
La laptopurile vechi, modelele WWAN pot sa fie 30-100 lei pe olx. La astea mai noi, pot sa se duca si spre 500 de lei, ca oleixerul profita. Am vazut si scoruri de 900 de lei pentru un WWAN de T490 la un moment dat. Leptopurile astea, provenind din firme, de regula nu si le doteaza cu placi WWAN, deci tre sa le achizitionezi separat, daca vrei sa te bucuri de functionalitatea completa a Thinkpadului.

Cand cumpar, ma uit si la acest aspect. Adica, costul pe olx a placii WWAN compatibile. De 15ani am laptop thinkpad cu modem WWAN, deci nu m-as mai putea obisnui cu un laptop fara internet.
Ma rog, daca e folosit doar de acasa, nu ai nevoie de asa ceva, insa daca se polimba cu el, eu zic ca e musai. Mai ales ca Thinkpad are posibilitatea asta. Semnalul 3G/4G de pe laptop e mult mai bun decat unul de pe un telefon sau modem USB. Pentru ca are antene generoase, puse deasupra ecranului, nu unele mici ingramadide cum se gasesc prin modemuri incorporate sau telefoane.
T460 inseamna 14" generatia a 6a. T540 insemna 15" generatia a 4a.
Unele au P in coada, gen T460p. P inseamna ca-s mai zdravene. Au si grafica mai buna in genera si sunt mai scumpe.
Recomand minim generatia a 5a. In pretul pus de tine, te incadrezi cam intre gen 5-7. Recomand 14" sau mai mic, daca nu e cu jocurile.
Sub 14 inci au 12" din seria X, gen X250, X260, etc..
Cele cu s la coada sunt mai subtiri, dar si mai fragile. De exemplu T460s, T470s. Au pretul cam la fel cu cele fara s. Cele cu p sunt mai sumpe, dupa cum spuneam.

Modemurile WWAN sunt compatibile doar in cadrul aceleiasi generatii. De exemplu intre X260, T460, T460p, T560, etc..
Intre X si T, diferentele de calitate sunt minore. Sub T mai au seria L, sau E mi se pare ca. Insa eu nu am avut niciodata asa ceva. Am avut din vechia serie R, care oricum nu mai exista.

So.. ai de ales intre platformele urmatoare:
generatia 5 X250, T450 T450s, T450p, T550,  T550s, T550p
generatia 6 X260, T460, T460s, bla, bla, bla
generatia 7 X270, bla bla bla.

In cadrul unei patforme, laptopurile vin cu diverse configuratii. Poti cauta pe net de genul "thinkpad T460 platform specs" vei gasi un PDF in care sunt enumerate toate configurarile posibile.

Ai grija ca ecranul sa fie FHD, IPS. Multe modele de thinkpad vin cu ecrane proaste. Sa nu iei daca nu are FHD ca are culori si unghiuri mai proaste, in special la Thinkpad. Unele au touchscreen, dar e o prostie la un laptop. Am si eu unul, dar touchscreenul ala e enervant.

Dupa ce gasesti pe net (olx, magazine), laptopul pe care crezi ca-l vrei, uite-te pe platform specs sa vezi si alte detalii pe care vanzatorul le omite. Daca nu scrie FHD, inseamna de regula ca nu are. Nu lua ca o sa arate ca un laptop vechi, din alt deceniu. Au ecrane foarte proaste aceste modele bisnis. Ecrane bune gasesti la Apple, la Sony, la Dell XPS, nu la Thinkpad. Evident insa, la un pret mult mai mare si cu tot felul de brizbrizuri inutile. Dar un Thinkpad FHD e o alegere solida.

Apropo, toate vin cu licenta de Windows bagata in BIOS, (SLIC, cred ca se cheama chestia), deci nu vei avea probleme la reinstalare, daca instalezi modelul de windows care trebuie. (sa nu fie Home in loc de Professional sau invers).

Eu scru acum de pe un T460p, luat de la o gagica acum vreo 3 ani si ceva. Merge de n-are treaba. E mai bun decat ce am la serviciu, un laptop luat acum vreo 2 ani, care a costat 24000 lei (doua sute patruzeci milioane, adicatelea), E un dell Rugged. Foarte zdravan el asa, dar cu multe incoveniente care-l face mai putin fiabil decat un Thinkpad. Chestii minore, dar enervante. Si se misca nu mai bine decat al meu. E mai rapid, dar se si blocheaza intepeneste cand ii dai sa face ceva mai greu. Al meu merge ceva mai lent, dar nu intelepenste, indiferent de ce-i dai sa faca. E mai bun, as zice. Mai responsiv, o experienta a userului mai buna, chiar daca .. sa zicem ca face intr-un minut ce alalaltu face in 45 de secunde.

Edited by maccip, 25 March 2023 - 22:26.


#9
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 21.07.2011
Laptop LENOVO T460 i5 6300U 2.3GHz RAM 8GB SSD 480GB 14" Baterie OK

#10
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
foarte buna si oferta asta(vad ca seamana bine si cea pusa de mine)! e de preferat I5 in loc de I3 (daca ar putea sa se duca in zona 800..900 ar fi loc si de o gen mai noua un pic asa cum i-am spus).

Edited by Dany_Darke, 26 March 2023 - 12:39.


#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Voi nu intelegeti ca e pentru un copil si ala o sa se mai joace pe el, ce tot thinkpad ii recomandati? Orice laptop merge mult  si bine daca ii faci mentenanta si ai avut grija de el sa nu-l prajesti. Ii pui ram suplimentar si un ssd si aia e. Ii recomand un laptop cu procesor si placa video dedicata cat mai recenta, chiar daca o sa fie cu hdd si ram mai putin, poate face pe viitor upgrade destul de ieftin. E 100 si ceva de lei un ssd de 480gb in acest moment.

#12
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 21.07.2011
@TruculMagic
OK si tu ce ii recomanzi omului in bugetul specificat. (link , nu vorbe) Posted Image

De pe olx: Laptop Gaming Dell i7-6500U 15.6" FHD 6GB RAM Radeon R5 M430

Edited by NAlexQ, 26 March 2023 - 11:53.


#13
viorel_andrei

viorel_andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 10.05.2009
Vad ca am sanse mari sa gasesc in acest buget ceva bun si util.
Multumesc pentru ajutor.
Imi dau seama si apreciez ca dati din timpul si cunostintele dvs.
Pentru ca sunt variante pana in 750 lei, am sa raman in acest buget.

#14
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@viorel_andrei daca va fi folosit doar acasa atunci clar cumperi PC sh.
La un laptop sh daca se duce placa de baza e bun de aruncat la gunoi.
Performantele sunt mult mai slabe la laptop.
Vezi sa nu te pacalesti cu laptopul si sa cumperi dell cu adaptor universal.
Sa nu cumperi de pe olx fara garantie.

#15
viorel_andrei

viorel_andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 10.05.2009
Am cumpărat un lenovo t460 de pe olx.
Va mulțumesc tuturor pentru sfaturi.
Cu deosebit respect,
Viorel Andrei



#16
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 22.09.2012
Dadeam eu un laptop cu placa nvidia si proc i7 hq gen 6 la pret bun dar nu mai e nevoie :)) Asa ca il mai tin.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate