Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

O chestiune despre "legendara" cursa de Formula 1 la Abu Dhabi din sezonul 2021...

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013
Pentru toti iubitorii F1 nu cred ca mai este necesara vreo introducere despre ceea ce a insemnat ultima cursa a sezonului 2021 de Formula 1 disputata la Abu Dhabi...
Exista un lucru ce nu il inteleg nici pana acum, si anume replica deja celebra de agonie a celui de la Mercedes, Toto Wolf pe care i-a spus-o lui Hamilton prin radio: "No no Michael, no, that was so not right ..." atunci cand acesta a fost depasit de Verstappen la jumatatea ultimului tur de pista, furandu-i astfel cel de-a 8-lea titlu din buzunar ...
Daca este cineva care a urmarit cursa in intregime, sau este mai in tema, stie de ce i-a zis Toto treaba asta? Motivele , dupa parerea mea ar fi 2 posibile:
a) Nu a inchis unghiul la curba lasandu-l pe Verstappen sa treaca pe interior si astfel a urmat depasirea ...
b) Nu a luat exemplul lui Verstappen care, pe durata cat a fost pe pista Safety Car-ul a intrat la boxe si si-a pus cauciucuri Soft, mult mai rapide, decizie radicala in soarta cursei, care i-a adus practic titlul in maini...
Stie cineva ce a vrut sa spuna Toto Wolf cu acea replica, dupa cum am zis, celebra in ziua de azi...? (am vazut ca astazi chiar se fac tricouri si obiecte personalizate care au inscrise pe ele acea replica...)

#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005
Tu sigur ai inteles despre ce era vorba? Era o comunicare pe canalul spre directorul de curse, Michael Masi, iar Wolff se plangea de decizia de a lasa numai o parte dintre masinile depasite cu un tur sa depaseasca.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oOlR6zRC1z4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 27.09.2006
Stii engleza? Poftim raportul oficial: https://www.fia.com/...l-19-march-2022

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

 anz, on 22 martie 2023 - 22:22, said:

Exista un lucru ce nu il inteleg nici pana acum, si anume replica deja celebra de agonie a celui de la Mercedes, Toto Wolf pe care i-a spus-o lui Hamilton prin radio: "No no Michael, no, that was so not right ..." atunci cand acesta a fost depasit de Verstappen la jumatatea ultimului tur de pista, furandu-i astfel cel de-a 8-lea titlu din buzunar ...

Cum dracu sa i-o spuna lu' Hamilton cand pe asta il cheama Lewis Hamilton, mai exact Lewis Carl Davidson Hamilton iar in acea replica apare prenumele de Michael. Intre Michael si Hamilton nu exista nici o legatura.

#5
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013
Pai știu ca îl cheamă Lewis, dar ma gândeam ca e ceva porecla, diminutiv, ca între colegi, prieteni...


#6
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,988
  • Înscris: 16.07.2015

View Postadisz, on 23 martie 2023 - 09:44, said:



Cum dracu sa i-o spuna lu' Hamilton cand pe asta il cheama Lewis Hamilton, mai exact Lewis Carl Davidson Hamilton iar in acea replica apare prenumele de Michael. Intre Michael si Hamilton nu exista nici o legatura.
Suna mai degrabă a "Micky", gen diminutiv. Știu că e Michael Massi.
Bine că nu mai pot intra șefii în contact direct cu comisarii de cursă, că zici că erau colegi de bancă.

Edited by Vlad_22, 09 July 2023 - 16:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate