Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Discuții imobiliare 2023

* * * - - 16 votes
  • This topic is locked This topic is locked
22690 replies to this topic

Poll: Discuții imobiliare 2023 (292 member(s) have cast votes)

Scad prețurile la imobiliare în 2023?

  1. Nu, prețurile vor crește în continuare datorită cererii ridicate (61 votes [20.89%])

    Percentage of vote: 20.89%

  2. Da, datorită majorării dobânzilor și contextului economic actual (99 votes [33.90%])

    Percentage of vote: 33.90%

  3. Va fi doar o ajustare de câteva procente, care nu va influența major piața (104 votes [35.62%])

    Percentage of vote: 35.62%

  4. Prețurile vor fi stabile, așa cum este deja și cursul EUR/RON (28 votes [9.59%])

    Percentage of vote: 9.59%

Vote

#22663
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 26.01.2007
O sa vorbesc maine cu mama fetei sa vedem cum facem cu notarul. Fata era bucuroasa ca a gasit pe cineva sa-i dea suma dorita ca deja se saturase de toata harmalaia cu vanzarea, telefoane, vizualizari. Parintii sunt in alt judet. Chiar discutam cu sotia ca poate sa ii imbarlige altcineva cu o suma mai mare. Sunt sanse insa mici. Acum 100k acolo inseamna multicel relativ la cat se cerea anii trecuti si pe moment pare ca n-are cum sa mai zboare in sus. De la vara scad dobanzile. https://m.zf.ro/busi...lor-in-22233305
Nu e vorba ca m-am trezit asa deodata. Am vazut multe case si zone si preturi si m-am convins de niste lucruri. Alea bune si noi vor avea mereu catare chiar daca sunt scumpe. Mi-a pierit si increderea intr-o prabusire de proportii cand vad cresteri de pensii si de salarii la bugetari. Trendul a fost setat de guvern: inflatie -> cresteri de taxe si salarii -> alta inflatie -> alte cresteri de taxe si salarii. Asta nu va duce la prabusire ci la cresterea imo si la push up pe salarii si in privat. Ca sa fie prabusire trebuiau sa crape chestii nu sa ne ajustam din mers la venituri si cheltuieli. PS: nu l-am luat sa dormim in el.

Edited by pixel3cs, 17 January 2024 - 23:23.


#22664
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,824
  • Înscris: 13.08.2008

Vizualizare mesajrue_baree, pe 17 ianuarie 2024 - 21:01, a scris:

Să îți spun detaliul important: tranzacția e concretă la notar.
Daca o suna unul care da 105, când ii zice că e deja vândut, pot să apară complicații și dezamăgiri, pt tine.
Confortul de a cobora în garaj să pleci cu mașina calda iarna și rece vara face toți banii.
Daca ai ocazia sa ciupi și un loc la subsol pe cash de la un vecin, ai locul afara pentru musafiri sau a doua mașina.
Eu te felicit pentru pasul făcut.
Faptul că ai reușit cu 30k sa muti un apartament vechi la Tulcea in apartament recent la Sibiu și cu parcare e un upgrade reușit.
Apartamentul din Tulcea era de 3 camere, acesta de 2 camere. Compari mere cu pere.

#22665
tesla_s3xy

tesla_s3xy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 14.08.2023

Vizualizare mesajpixel3cs, pe 17 ianuarie 2024 - 23:14, a scris:

Mi-a pierit si increderea intr-o prabusire de proportii cand vad cresteri de pensii si de salarii la bugetari. Trendul a fost setat de guvern: inflatie -> cresteri de taxe si salarii -> alta inflatie -> alte cresteri de taxe si salarii. Asta nu va duce la prabusire ci la cresterea imo si la push up pe salarii si in privat. Ca sa fie prabusire trebuiau sa crape chestii nu sa ne ajustam din mers la venituri si cheltuieli. PS: nu l-am luat sa dormim in el.

Pai l-ai lasat singur pe colegul Radu sa prezica potopul, tu te-ai dat cu chiaburii pe care ii huleai pana recent ca tin proprietatile nelocuite?

#22666
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 26.01.2007

Vizualizare mesajvacantamijlocie, pe 17 ianuarie 2024 - 23:34, a scris:


Apartamentul din Tulcea era de 3 camere, acesta de 2 camere. Compari mere cu pere.

Era tot de 2 camere si echivalent la mp utili, numai ca ala comunist avea bucataria separata. Acesta din SB e maxim pt un cuplu fara copii si care mananca mai mult in oras si gatesc ocazional acasa si mai mult gatit la airfryer (ca nu face mult miros), exclus prajeli sau ciorbe. Nu se poate sta acolo cu copil. Dar ce-i drept feeling-ul pe care ti-l da apartamentul este unul aparte. Senzatia este de mult spatiu. Dupa ce stai in asa ceva nu prea mai vrei in apartamente stramte. E ca si cum te duci in concediu si primesti un apartament spatios si frumos si ai vrea sa ai asa si acasa, inclusiv locatia buna.

Edited by pixel3cs, 17 January 2024 - 23:48.


#22667
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,872
  • Înscris: 21.06.2016
Pixele, nu am citit prea atent, ai luat apartament de studenti la parter?

#22668
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,511
  • Înscris: 15.11.2003

Vizualizare mesajtesla_s3xy, pe 17 ianuarie 2024 - 23:36, a scris:

Pai l-ai lasat singur pe colegul Radu sa prezica potopul, tu te-ai dat cu chiaburii pe care ii huleai pana recent ca tin proprietatile nelocuite?
Prezic potopul si cand vine "vand barci, barci avemmmm !"

Edited by radu103, 18 January 2024 - 00:45.


#22669
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 26.01.2007
E la parter inalt, se urca vreo 10 trepte. Nu e de studenti dar se preteaza pentru studenti. Acolo se vor cauta mereu apartamente si se vor vinde foarte repede. Pe viitor vor deveni si mai valoroase pe masura ce la margine se construieste haotic iar populatia acumuleaza cash si dorinte de a locui mai bine. Nu am avut ceva mai bun sau mai mare in care sa parchez banii. Ne trebuie urgent si o prezenta in acte aici in SB. Sunt si alte motive.

Intereseaza pe cineva o casa langa Viena la 58k redusa de la 70k ? Au inceput reducerile si acolo. Reducerile la noi stiti care au fost ? Casa aia care ati zis ca era in fundul curtii in spate la un bloc, care era la 320k, mi-a zis agentul ca a fost la 540k in vara si a stat listata multe luni si nu a muscat nimeni apoi s-au decis sa o listeze la un pret real de 320k.

Daca iau o casa de vacanta de langa SB ca aia de langa Viena, anii 70, suprafata similara, teren similar, veti constata ca e dublu la pret in Romania.

https://www.immobili...m_source=criteo

Edited by pixel3cs, 18 January 2024 - 01:06.


#22670
cristianc1

cristianc1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 01.04.2016
E leasehold casa, nu freehold. Esti chirias 20 ani in ea, apoi pleci. Platesti acum 58 mii euro, apoi:
The rental costs are currently €8,261 per year, the contract term is 20 years (10 years + the tenant's option for a further 10 years), so far the contracts have always been extended after 20 years.

Edited by cristianc1, 18 January 2024 - 01:23.


#22671
vecim

vecim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 04.12.2023

Vizualizare mesajradu103, pe 18 ianuarie 2024 - 00:44, a scris:


Prezic potopul si cand vine "vand barci, barci avemmmm !"

Între timp.vinzi paturi suprapuse.

Vizualizare mesajradu103, pe 17 ianuarie 2024 - 22:46, a scris:


Ptr Superbu ala da-mi link, am un prieten interesat


nu e naspa deloc. Din lista ta niciuna nu-i mai buna din niciun punct de vedere in afara de spatiu

Layoff - live, se-ntampla nu vorbesc eu degeaba
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yTYAdAG7d5w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tu ce faci Radu, ca nu ma prind, stai cu laptopul în work space-urile alea la comun cu alții și te uiți la tot felul de aiureli pe YouTube?

Vizualizare mesajvacantamijlocie, pe 17 ianuarie 2024 - 23:34, a scris:


Apartamentul din Tulcea era de 3 camere, acesta de 2 camere. Compari mere cu pere.

Ap din Tulcea era într-un bloc vechi și amenajat vai de el, iar tl vs sibiu nu are sens.
Tu compari gutui cu plop.

Pri. 2034 cum va fi vremea și prețul la trotinete?

#22672
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 26.01.2007
Radule eu zic sa reconsideri. Nu stiu cum e la capitala dar la SB ap de 2 camere facute in 2019 acolo unde sper ca il iau eu au fost 1200e/mp la alb (60k 50mp), 4k parcarea, si ce au mai bagat acolo si acum se vinde cu 2k e/mp la cheie. Ieftin... uite la SB in camp se vinde deja cu 1500e/mp la alb si e in camp https://www.imobilia...moidusr=2840774

https://www.imobilia...moidusr=2840774

Iar daca ar fi pozitionate ca ala din City Residence pretul a fi de 2500 e/mp la alb https://www.imobilia...moidusr=2840774 si cat mai bagi in el il aduci la 3k e/mp la cheie.

Trendul nu e de scadere la astea noi ci de crestere la alea vechi. Dar lumea inca nu stie sau nu accepta. Ce-i 2k sau sub 2k central la cheie constructie de acum 3-4 ani e pomana. Pretul trebuia sa fie 3k la cheie

Uite-te la preturi prin supermarket. Crezi ca vor da inapoi ca zicem noi ca e mult ? A fost sotia ieri si a luat cateva produse de 100 lei. Acum 3 ani de banii astia luai dublu. Asa e si la imobiliare. Oferte mai sunt ca nu s-au updatat toti la pret. Cand va intelege lumea care e noul pret, ce iei acum ieftin se va vinde cu 50% in plus.

Edited by pixel3cs, 18 January 2024 - 07:32.


#22673
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 26.01.2007
Vor accepta toti preturile noi de nevoie cand o sa mai creasca salariile si o sa mai scada dobanzile. Asa a fost si prin 2013-2014 cand am simtit eu ca s-a mai dezghetat criza. In opinia publica preturile erau inca mari dar pe parcurs ce devenea din nou posibil sa te incadrezi si sa-ti cumperi casa/masina atunci lumea le cumpara si se incurajau unii pe altii sa le cumpere. Atata mai zic, criza precedenta a fost ca s-au injumatati preturile peste noapte acum ca s-au dublat preturile in interval scurt. Ramane ca lumea sa asimileze cresterea si sa-si urce veniturile la fel cum a fost 2012-2019.

Edited by pixel3cs, 18 January 2024 - 07:56.


#22674
vecim

vecim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 04.12.2023
Graba strica treaba, eu zic sa mai ai răbdare pana prin 2029-2032, vezi demografia, război, alegeri, oameni cu proteste, cash îs King.

#22675
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 18.03.2007

Vizualizare mesajcristianc1, pe 18 ianuarie 2024 - 01:21, a scris:

E leasehold casa, nu freehold. Esti chirias 20 ani in ea, apoi pleci. Platesti acum 58 mii euro, apoi:
The rental costs are currently €8,261 per year, the contract term is 20 years (10 years + the tenant's option for a further 10 years), so far the contracts have always been extended after 20 years.
Arata prea bine. Chiar e usor ca pici in capcana ca exista ieftinache acolo, daca nu cunosti genul asta de oferte.
E usor totusi sa verifici informatia facand o cautare proprie si vezi ce oferte sunt pe filtrele normale in zona aia.
Satul pare beton: relief, lacuri cu plaja, tren pana la Viena etc.

#22676
shase

shase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.03.2023

Vizualizare mesajradu103, pe 17 ianuarie 2024 - 22:46, a scris:

...
Layoff - live, se-ntampla nu vorbesc eu degeaba
...
S-a cam saturat lumea sa bage bani multi si neconditionat in IT si sa primeasca mizerii cu bug-uri de la niste lumbersexuali grasunei cu nasu` pe sus.

#22677
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 04.05.2007

Vizualizare mesajpixel3cs, pe 18 ianuarie 2024 - 07:28, a scris:

Radule eu zic sa reconsideri. Nu stiu cum e la capitala dar la SB ap de 2 camere facute in 2019 acolo unde sper ca il iau eu au fost 1200e/mp la alb (60k 50mp), 4k parcarea, si ce au mai bagat acolo si acum se vinde cu 2k e/mp la cheie. Ieftin... uite la SB in camp se vinde deja cu 1500e/mp la alb si e in camp https://www.imobilia...moidusr=2840774

https://www.imobilia...moidusr=2840774

Iar daca ar fi pozitionate ca ala din City Residence pretul a fi de 2500 e/mp la alb https://www.imobilia...moidusr=2840774 si cat mai bagi in el il aduci la 3k e/mp la cheie.

Trendul nu e de scadere la astea noi ci de crestere la alea vechi. Dar lumea inca nu stie sau nu accepta. Ce-i 2k sau sub 2k central la cheie constructie de acum 3-4 ani e pomana. Pretul trebuia sa fie 3k la cheie

Uite-te la preturi prin supermarket. Crezi ca vor da inapoi ca zicem noi ca e mult ? A fost sotia ieri si a luat cateva produse de 100 lei. Acum 3 ani de banii astia luai dublu. Asa e si la imobiliare. Oferte mai sunt ca nu s-au updatat toti la pret. Cand va intelege lumea care e noul pret, ce iei acum ieftin se va vinde cu 50% in plus.

Pana mai ieri dadeai din clanta ca preturile sunt mult prea mari si la ce ofera Romania ca infrastructura trebuiau sa fie cel mult la jumate. Si ca nu merita bagati bani in betoane si caramizi.
Auzi...dar daca dupa alegeri se duc in jos cu 15% folosesti franghia si sapunul?

#22678
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 04.09.2008

Vizualizare mesajpixel3cs, pe 18 ianuarie 2024 - 07:46, a scris:

Atata mai zic, criza precedenta a fost ca s-au injumatati preturile peste noapte acum ca s-au dublat preturile in interval scurt. Ramane ca lumea sa asimileze cresterea si sa-si urce veniturile la fel cum a fost 2012-2019.

Cand ai impresia ca intelegi lucrurile atunci ti-o iei mai tare. E f complicat sa prezici viitorul, cel mai bine e sa te pozitionezi astfel incat sa nu te afecteze ca urca sau coboara preturile. Poti evident sa te bagi pana in gat intr-o directie in care crezi f mult si sa vezi ce iese, dar e pacanea pana la urma.

#22679
fun_fact

fun_fact

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 26.06.2020

Vizualizare mesajpixel3cs, pe 18 ianuarie 2024 - 07:46, a scris:

Vor accepta toti preturile noi de nevoie cand o sa mai creasca salariile si o sa mai scada dobanzile. Asa a fost si prin 2013-2014 cand am simtit eu ca s-a mai dezghetat criza. In opinia publica preturile erau inca mari dar pe parcurs ce devenea din nou posibil sa te incadrezi si sa-ti cumperi casa/masina atunci lumea le cumpara si se incurajau unii pe altii sa le cumpere. Atata mai zic, criza precedenta a fost ca s-au injumatati preturile peste noapte acum ca s-au dublat preturile in interval scurt. Ramane ca lumea sa asimileze cresterea si sa-si urce veniturile la fel cum a fost 2012-2019.
In 2008 si chiar si la criza recenta si altele, cand dobanzile au crescut, au crescut si pretul apartamentelor. Cand au sczut dobanzile, imobiliare au scazut si ele. E de ajuns sa te uiti la evolutia ROBOR.

#22680
ariasi

ariasi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 25.07.2006
Păi eu exact asta înțeleg că a făcut colegul pixel, nu s-a băgat până în gât în nimic, și-a echilibrat poziția, pentru că avea prea mult cash. A luat un apartament modern, cum i-a plăcut, cu banii de pe un an de muncă. Ceea ce dorim și domniilor noastre. Mai ales că avea nevoie de niște acte, după cum a spus. Nu rămâne decât sa se bucure sănătos și fericit de el, împreună cu cei dragi!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate