Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 

Discuții imobiliare 2023

* * * - - 16 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
22690 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: Discuții imobiliare 2023 (292 membri au votat)

Scad prețurile la imobiliare în 2023?

  1. Nu, prețurile vor crește în continuare datorită cererii ridicate (61 voturi [20.89%])

    Procentaj al voturilor: 20.89%

  2. Da, datorită majorării dobânzilor și contextului economic actual (99 voturi [33.90%])

    Procentaj al voturilor: 33.90%

  3. Va fi doar o ajustare de câteva procente, care nu va influența major piața (104 voturi [35.62%])

    Procentaj al voturilor: 35.62%

  4. Prețurile vor fi stabile, așa cum este deja și cursul EUR/RON (28 voturi [9.59%])

    Procentaj al voturilor: 9.59%

Votează

#22627
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.776
  • Înscris: 26.01.2007
Nu cred ca se vor scumpi chiriile acum. Va mai dura vreo 2-4 ani sa ajunga salariile din privat/buget la nivelul inflatiei si atunci o sa mai creasca si chiriile, motivul fiind ca cei care au chirii sunt cu ochii geana pe cat castiga chiriasii si calculeaza la milimetru cat poate sa le ceara maxim pe luna in fct de costul vietii. Intre timp imobilele nu vor scadea DELOC din pret. Omul isi face calcul ce sa ia la schimb (casa sau apartament) daca vinde si cand vede ca e totul scump nu lasa nici el la pret. Mai zice si ca s-au scumpit toate, inclusiv mana de lucru si materiale. Ramane cu buza umflata cine vrea sa cumpere si nu isi mai permite. Cine are imobile tine de ele cu dintii si cine vrea sa cumpere se uita la ele.

#22628
vecim

vecim

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 476
  • Înscris: 04.12.2023

View Postvacantamijlocie, on 17 ianuarie 2024 - 10:56, said:


De exemplu, cum s-ar mai inchiria imobilele cu risc seismic ? Sau cele ipotecate la banca ?

Care e problema cu cele ipotecate la banca?

#22629
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.420
  • Înscris: 10.05.2007

View Postpixel3cs, on 17 ianuarie 2024 - 12:49, said:

cei care au chirii sunt cu ochii geana pe cat castiga chiriasii si calculeaza la milimetru cat poate sa le ceara maxim pe luna in fct de costul vietii.
Cam fals as spune, dar e usor de vorbit din exterior.

Editat de mihai93, 17 ianuarie 2024 - 14:28.


#22630
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.317
  • Înscris: 18.03.2007

View Postvacantamijlocie, on 17 ianuarie 2024 - 11:26, said:

https://www.olx.ro/d...ac-IDhRw5G.html
Ap 3 camere Rond Baba Novac, etaj 1/8, bloc 1984, 70 mp, decomandat, finisaje medii, partial mobilat, utilat.
Chirie 350 Euro/ luna- negociabil
Daca se inmulteste cu 180 ( chiria pe 15 ani ), rezulta 63.000 Euro.
Care este pretul cerut acum pentru ceva similar ?
Cat este randamentul ?
Eu as considera totusi cu x240, deci 84 000 eur, pret care nici in Tm nu e mare, chiar mic. Rezulta ca acea chirie e mica sau la pret de garsoniera in Sebastian.
De pe la 450 eur in sus, poate 500, ar fi in zona reala, dar necesita reamenajare pentru a cere 500 si mobila, minim cateva mii de euro, fara sa il faci tocmai modern ci cochet.
Fiind fara multa mobila si fara tipla, fara contract poate, fara multe, poate e oportunitate pt cineva care e pregatit pt optiunea asta.

Editat de rue_baree, 17 ianuarie 2024 - 15:50.


#22631
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.627
  • Înscris: 15.11.2003

View Postrue_baree, on 17 ianuarie 2024 - 15:48, said:

Eu as considera totusi cu x240, deci 84 000 eur, pret care nici in Tm nu e mare, chiar mic. Rezulta ca acea chirie e mica sau la pret de garsoniera in Sebastian.
De ce nu x1000 sau x60 ?
De unde si pana unde consideram normal ca minimul necesar (o locuinta) trebuie sa se-ntinda pe-aproape toata viata activa (achizitie sau amortizare)

#22632
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.317
  • Înscris: 18.03.2007
Eu consider 5% o referinta si asta e 20 de ani. Daca are o chirie care inseamna 15-17 ani, e f bine, dar e modul de evaluare propriu.
Crezi ca acel apartament face 70ke?

#22633
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.776
  • Înscris: 26.01.2007
Vin de la o vizionare. Agentul mi-a confirmat ceea ce vad de luni de zile: nu mai este nimic bun de cumparat. Mi-a zis ca are si el un apartament la et 1 pe care voia sa-l vanda sa ia altceva dar sotia i-a zis ca daca il vinde ce sa ia la schimb ? Cine are proprietati bune in perioada asta nu le scoate la vanzare. Motivele ? E posibil sa mai creasca preturile si oricum nu au ce lua la schimb pentru ca proiecte bune noi nu se mai fac si nici altii nu-si scot imobilele la vanzare. Automat a scazut si numarul de tranzactii. Nou in camp a devenit mai scump decat nou dar mai central (an 2010-2020). Lumea nu mai stie cat sa ceara pe proprietati. Constructorii daca scoteau un apartament cu 50k cost intern scoteau la vanzare la 100k, acum daca a crescut costul intern la 65k atunci la vanzare ei pastreaza marja de 100% si pretul devine 130k. Adica o crestere a costului de dezvoltare cu 15k inseamna pentru cumparator inca 30k, a mai crescut si TVA-ul. Au devenit cam scumpe proiectele noi. Oare vor fi acceptate noile preturi ? Da, dar nu acum, ci cand vor mai creste salariile si daca mai scad si dobanzile. Acum e bine de cumparat dar sa fie proiecte bune si evident sa ai cash.

Editat de pixel3cs, 17 ianuarie 2024 - 16:26.


#22634
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.538
  • Înscris: 04.09.2008

View Postpixel3cs, on 17 ianuarie 2024 - 16:14, said:

Agentul mi-a confirmat ceea ce vad de luni de zile: nu mai este nimic bun de cumparat.

Asta e principala problema intr-o piata care e in crestere si unde cei implicati cred ferm ca preturile nu o sa cada.

Eu mai observ insa un fenomen, multi din cei care au venituri bune deja au imobil (sau mai multe) sau sunt in curs de a contracta unul, ceea ce subtiaza mult si cererea. In alte cuvinte daca scoti o proprietate la asa zisul pret al pietei (umflat) e posibil sa nu gasesti cumparator imediat.

Si atunci tranzactiile ar trebui sa scada mult mai puternic decat au scazut, nu? Trebuie sa asteptam statisticile pe anul acesta cand intra si noul TVA marit.

View Postpixel3cs, on 17 ianuarie 2024 - 16:14, said:

Acum e bine de cumparat dar sa fie proiecte bune si evident sa ai cash.

Pare ca e mai bine de vandut decat e de cumparat, dar trebuie sa si ai un plan bine definit. De exemplu nu e un moment tocmai bun sa faci upgrade.

Editat de greywolfact, 17 ianuarie 2024 - 16:43.


#22635
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.627
  • Înscris: 15.11.2003
Nici la masini nu suna nimeni, nu-i normal ce se-ntampla desi am scazut cate 500 euro / sapt

#22636
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.538
  • Înscris: 04.09.2008

View Postradu103, on 17 ianuarie 2024 - 16:51, said:

Nici la masini nu suna nimeni, nu-i normal ce se-ntampla desi am scazut cate 500 euro / sapt

Realitatea e ca poti sa ai noroc si sa vinzi/inchiriezi instant aproape, dar mai curand o sa realizezi ca lumea e de regula proasta ca sta cu ceva la vanzare/inchiriere mult, cu un pret obscen ca poate poate. Si asta duce si la o alterare a pretului din anunturi ce ingreuneaza vanzarea/inchirierea peste cat te-ai astepta.

Probabil nu ai pus masina la un pret altfel decat mediu (sau chiar sub) si acum te intrebi, bai dar aia cu pretul mare, fac ceva sau doar platesc aiurea promovari/reinnoiri?

Editat de greywolfact, 17 ianuarie 2024 - 16:58.


#22637
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View Postvacantamijlocie, on 17 ianuarie 2024 - 11:26, said:

https://www.olx.ro/d...ac-IDhRw5G.html
Ap 3 camere Rond Baba Novac, etaj 1/8, bloc 1984, 70 mp, decomandat, finisaje medii, partial mobilat, utilat.
Chirie 350 Euro/ luna- negociabil
Daca se inmulteste cu 180 ( chiria pe 15 ani ), rezulta 63.000 Euro.
Care este pretul cerut acum pentru ceva similar ?
Cat este randamentul ?

Acolo pe acel apartament, acea suprafață, la etajul 1 și în stadiul în care este probabil s-ar cere la vânzare între 120 -140.000 de euro, depinde și de locația exacta, cum e situat pe casa scării etc

Oricum, din punctul meu de vedere în momentul de fata randamentul real din chirii e undeva la maxim 3% pe an, iar pe termen lung de 10-20 de ani mai real pe la 2%.
La asta se mai adaugă aprecierea imobilului în sine, care pana la urma nimeni nu are de unde sa o știe- în ultimii 14 ani, adică începând din 2010 pana în prezent aprecierea medie pe București a fost circa 2% pe an.

Iar chestia asta cu aprecierea în timp e relativă- un bloc din 1984 are deja 40 de ani, iar peste 20 de ani va avea 60 de ani. Nu știu  câți oameni își vor face credit pe 30 de ani ca să cumpere apartament în bloc vechi de 60 de ani - adică la finalul creditului blocul sa aibă 90 de ani.

Pe de alta parte strict în momentul de fata oamenii parca au înnebunit, se cer preturi cu 5-10.000 de euro mai mari de la o săptămână la alta, adică în mod concret in zone mai cautate se pune anuntul cu prețul X iar peste 10 zile vezi ca e prețul mai mare.

Problema este ca în mod real în piața sunt puține apartamente de vânzare, ceea ce duce la un cerc vicios - cei care vând pun preț mare - dintre potențialii cumpărători unii plătesc acel preț ca să termine cu căutările și așteptarea- dar acel preț mare setează noua borna în piața, adică noii vanzatori vor și ei sa vândă cu acel preț sau chiar mai mare.

Părerea mea este ca asta nu poate merge foarte mult timp, va merge atâta timp cât oferta de apartamente va fi mica cum este în prezent.

#22638
twotall

twotall

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 258
  • Înscris: 29.12.2023
La imobiliare asta este avantajul de a lucra cu un agent competent atunci cand tu nu cunosti sau nu intelegi foarte bine piata, stii de la inceput cum sa te pozitionezi ca pret, asta daca vrei sa vinzi, nu sa astepti cu lunile visand cai verzi pe pereti.
Toata lumea stie povestile cu apartamentele care se inchiriaza intr-o zi sau doua, nu sunt povesti, asa functioneaza lucrurile atunci cand stii ce faci. Cine iese cu preturi nerealiste si asteapta o saptamana inainte sa mai scada zece euro crezand ca asta face diferenta, practic nu vrea sa faca afaceri....

Macar la imobiliare se aplica zicala nu cere de mancare dar la o masina care doar sta in parcare si acumuleaza luni vechime si se depreciaza ca valoare vazand cu ochii chiar nu inteleg strategia asta de a tine cu dintii de pret in ciuda evidentei.

#22639
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 578
  • Înscris: 27.09.2016

View Postradu103, on 17 ianuarie 2024 - 16:51, said:

Nici la masini nu suna nimeni, nu-i normal ce se-ntampla desi am scazut cate 500 euro / sapt

Dă-mi un link in privat cu renault-ul. Că mă bătea gândul pentru soție acum 1 an să îi iau așa ceva. Dar eu îți spun de acum că dacă nu e un preț semnificativ mai mic decât în reprezentanța din DE sau la Tiriac, clar nu te sun 😀. Nu că n-aș avea încredere în radu de softpedia 😀

#22640
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.776
  • Înscris: 26.01.2007

View Postspider8, on 17 ianuarie 2024 - 17:10, said:

Pe de alta parte strict în momentul de fata oamenii parca au înnebunit, se cer preturi cu 5-10.000 de euro mai mari de la o săptămână la alta, adică în mod concret in zone mai cautate se pune anuntul cu prețul X iar peste 10 zile vezi ca e prețul mai mare.

Problema este ca în mod real în piața sunt puține apartamente de vânzare, ceea ce duce la un cerc vicios - cei care vând pun preț mare - dintre potențialii cumpărători unii plătesc acel preț ca să termine cu căutările și așteptarea- dar acel preț mare setează noua borna în piața, adică noii vanzatori vor și ei sa vândă cu acel preț sau chiar mai mare.

Borna de acum nu cumva e cam mare si umflata si de-aia au chiriile randament mic ? Nu prea. Chiriile sunt inca mici acum si vor mai creste. Preturile de vanzare tot cresc pentru ca lumea vede cat e pretul de nou si ajusteaza din mers. Imediat ce a crescut TVA-ul la nou a crescut si pretul la vechi exact cum crescuse pretul la masinile SH cand crescuse pretul la alea noi.

#22641
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 578
  • Înscris: 27.09.2016
Eu la imobiliare mă uit după niște criterii destul de clare cam ce mai apare la vânzare. În ultimii 2 ani am văzut fix 3 anunțuri care aveau vreun sens pentru ce caut eu și toate s-au vândut în maxim 2 săptămâni. Au mai fost 2 care aveau cât de cât sens și s-au vândut după 3-4 luni. În rest, diverse (multe) chestii postate de 1an+ care dacă nu scad 30% din preț nu se apropie de criteriile mele.

#22642
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.353
  • Înscris: 03.12.2021
S ar cere peste 120000la baba novac. Doar poate anuntul e fake si iesit la pescuit.

#22643
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmihand75, on 17 ianuarie 2024 - 17:31, said:

Eu la imobiliare mă uit după niște criterii destul de clare cam ce mai apare la vânzare. În ultimii 2 ani am văzut fix 3 anunțuri care aveau vreun sens pentru ce caut eu și toate s-au vândut în maxim 2 săptămâni. Au mai fost 2 care aveau cât de cât sens și s-au vândut după 3-4 luni. În rest, diverse (multe) chestii postate de 1an+ care dacă nu scad 30% din preț nu se apropie de criteriile mele.

Poti sa ne spui, te rog, care sunt criteriile tale ?

#22644
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.776
  • Înscris: 26.01.2007
Am batut palma la 100k. A avut oferte de 92k si de 97k dar ei isi facusera calculul la 100k fix minim. Nu parea sa zica sumele astea la vrajeala. Ideea e ca tot ce am vazut la 50mp in camp te duce peste 100k sa le faci sa arate ca asta si... esti in camp. Chiar si vechi in oras tot la 100k te duce dupa renovare si... esti in zona comunista. Avea plita cu inductie, masina de spalat vase, cuptor, frigider integrat frumos in mobila, izolatie pe podea pentru ca dedesubt este parcare, tevi de cupru la calorifere, mobila de calitate. S-a mutat acolo in 2020. O sa-si ia decat televizorul si lucrurile personale. Are loc de parcare afara care intra in pret dar ea isi inchiriase unul la subsol pentru 100 lei pe luna (ca cica e mai comod iarna si nu ninge pe masina) si culmea de vanzare era la 10k iepuroi la subsol dar de inchiriat erau la banalul pret de 20 euro lunar. Randament de 2.4% pe an la parcari. Bine... cine le-a luat le-a luat ieftin si e mai ieftin acum sa inchiriezi decat sa cumperi. Cam asa a ajuns si cu imobiliarele in ziua de azi.

Maine suna la banca sa intrebe daca poate sa-si stinga creditul la filiala din Sibiu pentru ca initial creditul a fost luat in alt judet. Creditul va fi stins cu bani de la mine. Dupa mine au venit rechinii imobiliari sa preia anuntul dar deja era luat apartamentul. Se vinde pentru ca a terminat facultatea si se muta cu prietenul/sotul si avea nevoie de bani sa plateasca la casa. Dupa ce am batut palma si-a sunat parintii sa se ocupe de banca si defapt e pe numele parintilor. https://www.romimo.r...9ih53263i5.html

Ahhh era sa uit, asta e tot in complex si l-am vazut si pe asta azi https://www.romimo.r...090809458f.html numai ca dupa ce l-am comparat cu cel de sus, asta la 96k era la parter la sol, cel la 105k era la parter destul de inaltat. Cel la 96k este muuuult mai mic si au bagat vrajeala ca e la 50mp dar nu e. Pur si simplu cel la 105k este muuult mai mare. Si cel la 96k nu avea soare ziua. Decat putin dimineata si putin seara...

Editat de pixel3cs, 17 ianuarie 2024 - 19:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate