Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Imbracaminte sofer autobuz (politica firmei)

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu nu cred ca pentru un sofer de autobuz in RO, e practica o incaltaminte alba.

#20
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 08.01.2023

 pasilla, on 17 martie 2023 - 22:18, said:

Eu nu cred ca pentru un sofer de autobuz in RO, e practica o incaltaminte alba.
Intr-adevar, nu e ok, ci pantofii ar fi cei potriviți, insa asa am vazut la majoritatea soferilor tineri de oe microbuze/ autobuze.

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E problema de jeg, nu de altceva.

#22
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 08.10.2004
trebuie sa ai si aspectul utilitatii in cazul tau, pentru ca ai nevoie de o imbracaminte potrivita. eu sugerez niste pantaloni cargo in culoare neutra, o camasa de culoare unica, fara modele, si in functie de vreme, o vesta sau un sacou sport. ca incaltaminte niste pantofi sport  comozi la condus.

#23
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 09.01.2007

 glassofwine, on 17 martie 2023 - 21:59, said:

Cămașa să fie în culori sobre, fără nuanțe extreme, fiindcă nu vrei să pară că autobuzul tău e condus de un clovn lgbt-ist.
Hai ca nuante extreme inteleg, dar musai culori sobre? Am o boala pe astia care sfatuiesc doar camasa alba si diverse nuante de albastru. Ce-are dom'ne o culoare mai deschisa, chestii gen somon, verde deschis, d-astea mai pastel asa. De ce trebuie sa fie sobre?
Cat de nesigur pe sexualitatea lui ar trebui sa fie cineva sa-l deranjeze ca vede o camasa roz? :D

#24
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005
Prea multa preocupare pentru aparente. Cine dreaq se uita la cum e imbracat soferul de autobuz? Pe ala il vezi fix 10 secunde .....
Atata timp cat e o tinuta decenta si curata, nu cred ca are importanta daca se asorteaza cravata la tenesi.....

Sa nu uitam ca e imbracaminte "de munca" - asta inseamna ca stai imbracat in ele tot programul (8 ore sau cat o fi). Asta inseamna spalari dese si in general viata scurta.
Subscriu la sfatul colegilor care au spus sa-ti iei imbracaminte mai ieftina, in mai multe exemplare - ca nu faci parada modei in autobuz, sau chiar daca o faci, oricum nu observa nimeni...

#25
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Cămăși mai accesibile ca preț găsești în Carrefour, în gama de produse Tex. Unele sunt din bumbac 100%,altele din amestec.
https://carrefour.ro...ămașă barbat
Blugi clasici și la un preț decent găsești în C&A. Încălțămintea  sport alba nu cred ca e practica, o murdărești imediat de la pedalele autobuzului. Skechers are modele confortabile de încălțări sport.
În loc de șapcă ai putea purta o basca.
Nu ai menționat bugetul de care dispui.

#26
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Acum ceva ani am fost prin Grecia si am mers la Olimp. In timp ce cascam gura si o cautam pe Afrodita, apare un autocar italienesc. Din el coboara vreo 50 de babe coconoase, dichisite si, in urma lor... Adonis. Soferul, un italiano vero ferches, la costum, cravata, pantofi impecabili, camasa alba, ochelari de soare negri. Se opreste pe scara autocarului si le binecuvanteaza pe babe: ragazzi, due ore de pauza, la care pensionarele au ciripit ceva fericite si s-au raspadit prin imprejurimi.
Mi-au cazut toate plombele.

#27
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 08.01.2023

 Don_Costica, on 18 martie 2023 - 08:21, said:

Acum ceva ani am fost prin Grecia si am mers la Olimp. In timp ce cascam gura si o cautam pe Afrodita, apare un autocar italienesc. Din el coboara vreo 50 de babe coconoase, dichisite si, in urma lor... Adonis. Soferul, un italiano vero ferches, la costum, cravata, pantofi impecabili, camasa alba, ochelari de soare negri. Se opreste pe scara autocarului si le binecuvanteaza pe babe: ragazzi, due ore de pauza, la care pensionarele au ciripit ceva fericite si s-au raspadit prin imprejurimi.
Mi-au cazut toate plombele.
Asa bine l-ai descris pe "Adonis", ca deja mi-am si imaginat :))
La ce autobuze avem noi in Romania (vorba bine ca iti trebuie camasa), iti trebuie salopeta, ca mai faci si "interventii".

#28
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

 glassofwine, on 17 martie 2023 - 21:59, said:



Blugii niciodată nu se combină cu încălțămintea sport,
Așadar, ținută office casual.

I-auzi dar cu ce, cu pantofi de malagamba ?Din aia ascutiti si in alb negru.A la ferentari.Cand ti se urca pensionarii cu petrunjel si morcovi in masina trebuie sa-i intampini in cravata altfel nu-i mai vezi.

#29
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Sa fi imbracat decent , fara culori reflectorizante . Cauta imbracaminte comoda de bumbac sa respire, sa nu stea fixa pe tine , cat mai lejer . In picioare sunt pantofi sport , adica fara toc si sireturi subtiri care se desfac , din panza sa respire piciorul cu ciorap de bumbac . Cravata este optionala , posibil sa fie ocazi de asa ceva , de exemplu la transport persoane la o ceremonie s.a., in situatia aceasta un costum lejer, o cravata care sa nu o ti sa te sugrume iar de la bust in sus sa fie totul perfect, calcat nu sa stai cu ceva camasa imbotita si plina de transpiratie . Frizura iar e foarte importanata, tuns barbateste daca ai par si daca nu o chelie cu demnitate , fara ciapilici de petrom/omv

Edited by ldpe, 18 March 2023 - 09:28.


#30
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011

 Natural4living, on 18 martie 2023 - 09:14, said:

I-auzi dar cu ce, cu pantofi de malagamba ?Din aia ascutiti si in alb negru.A la ferentari.Cand ti se urca pensionarii cu petrunjel si morcovi in masina trebuie sa-i intampini in cravata altfel nu-i mai vezi.
Doar fiindcă ai și clienți din categoria celor menționați de tine, nu înseamnă că trebuie să faci rabat de la anumite norme de conduită profesională și civilizație față de restul clienților care nu se urcă cu ”pătrunjel și morcovi”.
Inițiatorul nu a spus nimic despre firma pentru care urmează să lucreze, și nici despre ce fel de curse va efectua. Pentru curse lungi, extrajudețene, sau curse internaționale, ținuta office casual e obligatorie.

Edited by glassofwine, 18 March 2023 - 09:34.


#31
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Ia-ti camasi de lc waikiki e in medie 60-70 lei .cred ca 3 iti poti permite.
1 oereche de blugi fara franzuri
Pantofi negri decenti.poti vedea la magazine de piele pt pantofi (ccc ,deichman)

#32
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Daca firma are pretentii ar trebui sa asigure chiar ea tinuta "obligatorie".

#33
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 04.09.2013
As sugera camasi sport, nu cele elegante care se poarta la costum.

Attached File  Screenshot 2023-03-18 105745.png   366.75K   16 downloads

https://www.aboutyou...jack-jones-1122

Pentru pantaloni, eu prefer chinos ca sunt mai comozi.

https://www.aboutyou...&sort=price_low

Attached File  Screenshot 2023-03-18 110059.png   262.38K   14 downloads

Incaltaminte mai jos.

Attached File  Screenshot 2023-03-18 110339.png   131.09K   9 downloads

Attached File  Screenshot 2023-03-18 110455.png   162.53K   5 downloads

Attached File  Screenshot 2023-03-18 110424.png   264.32K   5 downloadsAttached File  Screenshot 2023-03-18 110606.png   117.14K   4 downloads

https://www.otter.ro...-piele-naturala

https://www.aboutyou...jack-jones-1122

#34
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
Daca financiar n-ai probleme iti faci la comanda si gata.

Altfel, nu baga in seama prostiile hipstero-corporatiste despre camasi de firma si alte bazaconii.

Cel mai important e sa se vada si sa se simta curat.
Pentru asta ai nevoie de 7-10 camasi uni, din materiale confortabile si moderne care nu se sifoneaza, pe care le cumperi la pret decent din supermarket.
Asa nu ai stresul cu spalatul, poti sa le speli la o saptamana 10 zile si stai linistit.
Oricat de firma ar fi o camasa daca o speli in fiecare zi dupa 20-50 spalari tot ca o carpa va arata.

Edited by danaciu, 18 March 2023 - 11:23.


#35
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Don_Costica, on 17 martie 2023 - 19:57, said:

Haina nu il face pe om. Imbraca-te la standardul maxim pe care ti-l permiti, ba chiar mai sus. E esenta ascensiunii in cariera Posted Image

Sigur. Dacă te îmbraci în frac când mături strada, aia te face imediat director.

 Alexandru_31, on 17 martie 2023 - 19:45, said:

firma imi impune sa fiu îmbrăcat corespunzator, adica cel putin in camasa.

Nu văd de ce cămașa este considerată ținută corespunzătoare, iar tricoul nu. Tricouri simple, fără firme, fără desene pe ele, ori clasice, ori polo, iar în sezonul rece pulover simplu, niște pantaloni de bumbac, sau ceva blug, dar care nu prea arată a blug, ci a cargo mai degrabă, faci ținute cât se poate de ok.
Cămășile eu nu le găsesc practice, de-asta nu prea le folosesc. O cămașă, dacă muncești în ea, nu ai cum să o porți mai mult de o zi. Și o speli, o calci, iar la câteva ore din tură, stând pe scaun, în autobuz, ea va fi plină de cute. Adică nu arată călcată frumos, decât când pleci de-acasă.

Și ține și de om. Că un bărbat cu bun simț și încrezător, va avea o eleganță aparte chiar și în tricou. Dacă iei un cocalar, să-l îmbraci cât de elegant vrei, nu va fi elegant vreodată.

#36
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 04.09.2013
Asta cu haina nu il face pe om mi-a amintit de omu' care facea masina, nu masina omu'.

Attached File  Screenshot 2023-03-18 123558.png   499.65K   27 downloads

Edited by wld-ro, 18 March 2023 - 12:36.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate