Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Cardurile Mastercard

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
1366 replies to this topic

#937
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

View Postech, on 26 martie 2024 - 17:00, said:

Eu am platit in avans la hidroelectrica prin pago. Nu vad de ce nu ar merge si la eon

Eu am facut asa (dupa ce in prealabil am adaugat furnizorul eon si inchis aplicatia):
-deschis aplicatia
- ales tab-ul furnizori
- ales eon (din lista) -> imi afiseaza locurile de consum; doua
- aleg un loc de consum

Imi afiseaza o pagina cu informatii despre locul de consum si un buton 'factura scadenta', enabled. Daca apas butonul, imi afiseaza info despre acea factura
Mai am un toggle button, nebifat, 'plati automate'

Si cam atat.

*la fel imi apare si la alt furnizor, adaugat mai demult in aplicatie, si pt care am mai platit, tot din aplicatie. La asta, chiar m-a notificat aplicatia ca s-a generat factura, dar cand merg in aplicatie n-am de unde sa platesc. (tot asa apare butonul 'factura scadenta' si atat)
**In primul tab, 'facturi' apare 'plateste 0 lei', desi teoretic am o factura neplatita (cea de la furnizorul pt care m-a notificat).

#938
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

View Postwertyck, on 26 martie 2024 - 17:41, said:

La orice plată prin pago îți permite să editezi suma înainte de a face plata, dacă atingi "pixul" de lângă sumă.

Am observat chestia cu creionasul.
Dar e ceva ciudatel la aplicatie.

Cazul meu e asa:
- Furnizor 1, adaugat mai demult in aplicatie, platit pt el din Pago atunci cand l-am adaugat.
Azi mi s-a generat din nou factura, m-a notificat PAgo (o vad si in aplicatia web a furnizorului respectiv), dar nu vad factura in aplicatia Pago.(la tabul facturi).
La tab-ul furnizori, imi apare acest furnizor, iar daca apas pe el imi arata detalii despre loc consum, cat am de plata, si butonul 'factura scadenta'(despre care am scris mai sus) + toggle-ul plati automate deselectat

- Furnizor EON, adaugat azi, cu 2 locuri de consum. (*anterior adaugarii am platit facturile din aplicatia eon-web, tot azi)
  In tab-ul furnizori, imi apare furnizorul eon; daca apas pe el ma duce la o pagina cu locuri de consum; daca apas pe un loc de consum, ma duce la o pagina cu detalii + butonul 'factura scadenta' (similar ca pt furnizor 1).
  In tab-ul facturi, imi apar cele 2 facturi (platite anterior din eon-web), ca fiind neplatite. Daca selectez una, se activeaza butonul 'plateste X', si daca apas pe el, ajung la pagina cu creionasul si ceea ce ai zis tu (cu posibilitatea de modificare, etc).

Intrebare: daca eu am platit factura din eon-web(de 96.79), si acum merg din pago, si modific suma aceea(care este afisata ca fiind tot 96.79). De ex. din 96.79 cat era factura platita, modific si pun 50 ron. Acesti 50 ron o sa ii considere adaos pe langa cei 96.79 (adica in final, o sa am sold -50 in aplicatia eon) sau o sa considere ca 50 ron e tot pt factura de 96.79 (platita anterior, tot azi) ?

#939
petrepescarul

petrepescarul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 15.02.2012

View Postwertyck, on 26 martie 2024 - 13:45, said:

Depinde prin ce aplicatie faci achizitia vinietei.

@wertyck
O solutie pentru plata prin IBAN pentru ultima zi de promotie?

Dupa nu stiu cite sesizari facute la hidro pentru netrimiterea facturilor, astazi am primit somatie de plata din partea hidro.
Am un contract intrat in viguoare cu data de 01.04.2023, peste citeva zile se face anul, nu am primit nici o factura, astazi am primit somatia asta:
Attached File  notificare.png   127.86K   45 downloads

In Pago, Paypal, MobilPay imi cere factura, am incercat plata directa prin Libra pe IBAN-ul din somatie, la tranzactii plata este lipsita de MCC, plata apare ca ordin de plata.

Edited by petrepescarul, 26 March 2024 - 18:18.


#940
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013
Plata prin IBAN nu foloseste cardul deloc, chiar daca banii se iau din contul la care este atasat cardul, si prin urmare nu are nici o treaba cu Mastermartzea. Decat sa te deconecteze sau sa te trezesti cu cine stie ca alte complicatii, mai bine renunta la firfireii din promotia Mastercard si urmeza la sange instructiunile de plata din somatie.

Edited by sags, 26 March 2024 - 18:27.


#941
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.04.2009

View Postpetrepescarul, on 26 martie 2024 - 18:17, said:

In Pago, Paypal, MobilPay imi cere factura, am incercat plata directa prin Libra pe IBAN-ul din somatie, la tranzactii plata este lipsita de MCC, plata apare ca ordin de plata.
Incearca sa platesti inca o data ultima factura primita de la HE cu o suma pe care care o consideri de cuviinta si se va face la HE alocarea sumei in contul facturilor lipsa...

#942
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,834
  • Înscris: 01.09.2006

View Postav_myjob, on 26 martie 2024 - 18:34, said:


Incearca sa platesti inca o data ultima factura primita de la HE cu o suma pe care care o consideri de cuviinta si se va face la HE alocarea sumei in contul facturilor lipsa...
Tu nu intelegi ca nu a primit nicio factura niciodata?

View Postmigaci83, on 26 martie 2024 - 17:41, said:

Eu am facut asa (dupa ce in prealabil am adaugat furnizorul eon si inchis aplicatia):
-deschis aplicatia
- ales tab-ul furnizori
- ales eon (din lista) -> imi afiseaza locurile de consum; doua
- aleg un loc de consum

Imi afiseaza o pagina cu informatii despre locul de consum si un buton 'factura scadenta', enabled. Daca apas butonul, imi afiseaza info despre acea factura
Mai am un toggle button, nebifat, 'plati automate'

Si cam atat.

*la fel imi apare si la alt furnizor, adaugat mai demult in aplicatie, si pt care am mai platit, tot din aplicatie. La asta, chiar m-a notificat aplicatia ca s-a generat factura, dar cand merg in aplicatie n-am de unde sa platesc. (tot asa apare butonul 'factura scadenta' si atat)
**In primul tab, 'facturi' apare 'plateste 0 lei', desi teoretic am o factura neplatita (cea de la furnizorul pt care m-a notificat).
La mine nu apar astfel de detalii, gen factura curenta.
Posibil sa nici nu fi adaugat hidroelectric la furnizori (nu imi aduc aminte) desi apare acolo la furnizori.
Eu doar am deschis aplicatia  am apasat pe scaneaza, am scanat o factura veche oarecare, am modificat suma de plata si am platit ...

#943
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

View Postech, on 26 martie 2024 - 19:00, said:

Tu nu intelegi ca nu a primit nicio factura niciodata?


La mine nu apar astfel de detalii, gen factura curenta.
Posibil sa nici nu fi adaugat hidroelectric la furnizori (nu imi aduc aminte) desi apare acolo la furnizori.
Eu doar am deschis aplicatia  am apasat pe scaneaza, am scanat o factura veche oarecare, am modificat suma de plata si am platit ...

Dar ziceai ca ai platit si in avans. Cum ai facut? Ai editat valoarea si ai pus mai mult? (asa cum spunea wertyck?)

#944
radumamii80

radumamii80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 03.02.2009

View Postmigaci83, on 26 martie 2024 - 19:07, said:

Dar ziceai ca ai platit si in avans. Cum ai facut? Ai editat valoarea si ai pus mai mult? (asa cum spunea wertyck?)

da, scanezi o factura si modifici suma cu cat vrei tu sa depui in cont.

#945
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,834
  • Înscris: 01.09.2006

View Postmigaci83, on 26 martie 2024 - 19:07, said:

Dar ziceai ca ai platit si in avans. Cum ai facut? Ai editat valoarea si ai pus mai mult? (asa cum spunea wertyck?)
E a 3-a oara cand scriu ca am MODIFICAT suma de plata. Acolo scria 80 de lei, eu am scris 500 ca sa platesc 500 de lei ...
Da, am editat suma  asa cum spunea wertyck ...

Edited by ech, 26 March 2024 - 19:32.


#946
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

View Postech, on 26 martie 2024 - 19:30, said:

E a 3-a oara cand scriu ca am MODIFICAT suma de plata. Acolo scria 80 de lei, eu am scris 500 ca sa platesc 500 de lei ...
Da, am editat suma  asa cum spunea wertyck ...

Sorry. N-am citit toate paginile din urma. Merci de raspuns.

#947
petrepescarul

petrepescarul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 15.02.2012

View Postsags, on 26 martie 2024 - 18:27, said:

Plata prin IBAN nu foloseste cardul deloc, chiar daca banii se iau din contul la care este atasat cardul, si prin urmare nu are nici o treaba cu Mastermartzea. Decat sa te deconecteze sau sa te trezesti cu cine stie ca alte complicatii, mai bine renunta la firfireii din promotia Mastercard si urmeza la sange instructiunile de plata din somatie.

Da, plata prin IBAN nu foloseste cardul, am si incercat imi apare ca ordin de plata. Nu imi fac probleme pentru deconectare, banii pentru facturi sint pusi in cont de economii, asteptam doar o nenoricita de factura ca sa pot face o plata, alocasem 4 carduri inregistrate in promotie.  Situatia la mine e un pic mai complicata am mai multe sesizari facute nu are rost sa fac offtopic aici.

Aici am MCC la plati facute in 19.03.2024 si cashback primit ieri 25.03.2024 la plati facute card Libra prin paypont, orange, eon gaz si rata la un credit Posted Image.
Attached File  Fără titlu.png   64.37K   34 downloads

si aici plata prin IBAN care apare ca ordin de plata
Attached File  1leu.png   50.38K   30 downloads

Edited by petrepescarul, 26 March 2024 - 20:27.


#948
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,665
  • Înscris: 20.11.2005

View Postpetrepescarul, on 26 martie 2024 - 18:17, said:

@wertyck
O solutie pentru plata prin IBAN pentru ultima zi de promotie?

Dupa nu stiu cite sesizari facute la hidro pentru netrimiterea facturilor, astazi am primit somatie de plata din partea hidro.
Am un contract intrat in viguoare cu data de 01.04.2023, peste citeva zile se face anul, nu am primit nici o factura, astazi am primit somatia asta:
Attachment notificare.png

In Pago, Paypal, MobilPay imi cere factura, am incercat plata directa prin Libra pe IBAN-ul din somatie, la tranzactii plata este lipsita de MCC, plata apare ca ordin de plata.

In ihidro.ro ai cont? Daca nici in contul ihidro.ro sau nici pe client.hidroelectrica.ro/facturi nu ai nici o factura, vezi daca poti face plata prin pago pe baza id-ului de client. E cel cu 990054.... ce se vede langa nume pe instintarea de plata.

#949
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,063
  • Înscris: 30.11.2017
Mai bine acceptau un Cashback mai mare și ar fi avut și clientela stabila daca tot vor sa fie generoși decât să pui oamenii să registreze carduri doar pt așa ceva si in rest sa fie nefolosite si chiar anulate. Cred ca face chiar o risipa de resurse. Parca ne lăudăm cu verzuirea și cumpătarea, vorba aia miliwați economisiți arbori salvati CO2 produs mai putin.

200 lei pe an per card e ceva infinizetimal de mic, Pai 200 lei lași la o masă la cantina. Cred că nu sunt clienți pt că la așa sume pe mulți nici nu-i interesează acel cashback.
Noi suntem ca aia cu fauceturile click paid, ne uitam sa adunam acolo 4 lei 7 lei 50 lei în câteva săptămâni.

Edited by cipri2bau, 26 March 2024 - 20:30.


#950
petrepescarul

petrepescarul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 15.02.2012

View Postmberila, on 26 martie 2024 - 20:20, said:

In ihidro.ro ai cont? Daca nici in contul ihidro.ro sau nici pe client.hidroelectrica.ro/facturi nu ai nici o factura, vezi daca poti face plata prin pago pe baza id-ului de client. E cel cu 990054.... ce se vede langa nume pe instintarea de plata.

Nu am cont ihidro si nu  am nici o factura primita, am cerut telefonic o serie de factura ceva, duduia mi-a spus ca nu are acces la faacturi, le vede dar nu le poate deschide. Am incercat prin pago pe baza id-ului de client, nu il recunoaste.

Edited by petrepescarul, 26 March 2024 - 20:32.


#951
petrepescarul

petrepescarul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 15.02.2012
@mberila

Cu ceva timp in urma am incercat sa fac cony ihdro. Nu am putut, imi spunea ca nu am un contract activ sau valabil nu mai retin.
Am facut acuma.
Attached File  no contract.png   30.68K   57 downloads

Iti multumesc pentru pont. Am gasit in cont dovada ca nenorocitii de la hidroelectric mint asa cum respira.

#952
petrepescarul

petrepescarul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 15.02.2012
Multumesc tuturor pentru ajutor.
Am deschis cont pe ihidro, l-am asociat in Pago, mi-a generat suma toate de plata (facturile nu au putut fi generate), am efectuat plata fractionata in sume de 500.
Sper ca pe ultima 100m sa ma incadrez si cu aceasta plata in promotie.

#953
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Te-ai încadrat, stai liniștit.

Edited by wertyck, 26 March 2024 - 21:54.


#954
romeorada

romeorada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 02.10.2006
Pentru campania urmatoare am gasit intr-un regulament mai vechi codurile astea:

Magazine alimentare - Comercianti pe teritoriul Romaniei sau in strainatate clasificati de catre
Organizatia de carduri, cu oricare din codurile categoriilor de comercianti mentionate in lista de mai jos:

5411 – GROCERY STORES OR SUPERMARKETS
5441 - CANDY, CONFECTIONERY OR NUTS STORES
5451 - DAIRY PRODUCTS STORES
5462 - BAKERIES
5499 - MISC FOOD STORES - SPECIALTY MARKETS & CONVENIENCE

Mai raman de indentificat astea: 5300, 5331, 5422

Edited by romeorada, 28 March 2024 - 12:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate