Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Eliberare buletin cu CIP

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#55
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,477
  • Înscris: 17.04.2006
Iti dau eu PM cand se lanseaza.

#56
Distracshan

Distracshan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.02.2021
M-am saturat sa am portofele ca sa incapa si paleta de CI... Cand apare la Bucale, ma infiintez imediat... Deci... prindem final 2023 cu portofel de carduri?

#57
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018
Cu Iohannis oparit c-a pus botul la fenta profesorilor la Cotroceni si cu rocada guvernamentala care nu se stie ce, unde, cum? Eu zic ca nu.

#58
ctsa

ctsa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.09.2014
Buletinele cu CIP se vor amana din nou.

CNSC au admis contestatia depusa de catre Trans Sped SA:

http://portal.cnsc.r...ator=trans sped

Referitor la aceasta licitatie (ACHIZIŢIA UNUI SISTEM PKI):

https://www.e-licita.../view/100152886

#59
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018
Pai cum altfel? Incerca iar o trupa de smecheri sa faca bani cu licitatii trucate. E bine sa se faca contestatii.

#60
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Vizualizare mesajctsa, pe 10 iunie 2023 - 10:37, a scris:

Buletinele cu CIP se vor amana din nou.

Nu este posibil asa ceva. Se tot foiesc, fac dezbateri, dau comunicate etc de ani de zile si inca nu avem un ci electronic la nivel national.

Vorba personajului Jupuitul din Morometii

"Ce dracu, mă, [...]!
Rasă de om ca dumneata (statul) n-am mai pomenit!
[...] numai dumneata (statul) o întinzi ca gaia-maţu de mai bine de cincisprezece ani!„
de şase ani de zile [...] îmi scoţi ochii ba cu [...], ba cu [...]
Află că anul ăsta nu te mai las eu pe dumneata să joci comedia! Ajunge de cincisprezece ani de când joci tiribomba."

Si se cam potriveste, de ani de zile statul o freaca aiurea, acum ne scoate ochii cu niste buletine in Cluj si cam atat. Iar acum iar o lungeste, si o lungeste, si iar o lungeste.

Edited by MembruAnonim, 10 June 2023 - 11:01.


#61
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 20.12.2010
Sper totuși sa primim liber la noile CI anul asta... ar fi cu adevărat șmecher daca pot fi puse si in Apple Wallet (probabil exista echivalent si pe Android), ca in US. Sa nu mai fie deloc nevoie sa îl ai fizic la tine.

#62
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Desigur, "speranta" moare ultima...

#63
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Apropo, se mai pot da amenzi fiindcă nu ai CI la tine, de pildă dacă ies să mă plimb undeva, să spunem, doar că li se scoală lor? În era plăților cu telefon/ceas și când poți ține documentele și pe telefon, măcar pozate, nu știu de ce ai mai cara portofelul cu tine, prin oraș, dacă nu ieși cu treburi.

Edited by Vlad_22, 23 June 2023 - 18:47.


#64
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Postkvlq, on 23 iunie 2023 - 15:45, said:

Sper totuși sa primim liber la noile CI anul asta... ar fi cu adevărat șmecher daca pot fi puse si in Apple Wallet (probabil exista echivalent si pe Android), ca in US. Sa nu mai fie deloc nevoie sa îl ai fizic la tine.

Cel putin în următori 5 ani nu,Europa este departe de eID doar din 2025 încep testările în alte țării fiindcă recent a apărut cadrul legislativ.

#65
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008

View PostVlad_22, on 23 iunie 2023 - 18:45, said:

Apropo, se mai pot da amenzi fiindcă nu ai CI la tine, de pildă dacă ies să mă plimb undeva, să spunem, doar că li se scoală lor? În era plăților cu telefon/ceas și când poți ține documentele și pe telefon, măcar pozate, nu știu de ce ai mai cara portofelul cu tine, prin oraș, dacă nu ieși cu treburi.

Nu se dau amenzi pentru așa ceva. E de ajuns să dai numele și data nașterii la un control de rutină sau dacă ești legitimat pe stradă.

Edited by caiuscorneliu, 05 July 2023 - 23:59.


#66
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca e interpretabil:
31) refuzul unei persoane de a furniza date pentru stabilirea identității sale sau de a se prezenta la sediul poliției, la cererea ori la invitația justificată a organelor de urmărire penală sau a organelor de ordine publică, aflate în exercitarea atribuțiilor de serviciu;

(2) Participanții la trafic sunt obligați ca, la cererea polițistului rutier, să înmâneze acestuia documentul de identitate sau, după caz, permisul de conducere, documentul de înmatriculare ori de înregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum și alte documente prevăzute de lege.

#67
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Dacă ești conducător auto trebuie să prezinți cartea de identitate, pe lângă permis, talon și asigurare RCA. Dacă ești pieton, pe oriunde altundeva, și nu ai CI la tine poți da datele pe care le-am spus în postarea precedentă. Nu primești amendă că nu ai CI la tine ca simplu pieton. Dacă refuzi te pot duce la secție pentru identificare. Bineînțeles, trebuie să aibă și motive temeinice pentru legitimare.

Edited by caiuscorneliu, 06 July 2023 - 00:27.


#68
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcaiuscorneliu, on 06 iulie 2023 - 00:26, said:

Bineînțeles, trebuie să aibă și motive temeinice pentru legitimare.
Jandarmeria, da, politia nu.

#69
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Nici poliția. Ia vezi tu mai bine ce zice articolul 34 din legea 218/2002.

https://lege5.ro/gra...gmytcnjxgm3tqma


#70
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Îi zici CNP-ul și e suficient, eventual și seria CI, dar aia e mai puțin importantă... Oricum prin telefon am poză cu CI, parcă, în caz de. Dacă am treabă la market-ul din apropiere, plimbare etc. nici nu car portofelul cu mine, iau doar tel, că pot și plăti cu el.

Oricum, dacă nu s-a întâmplat în primele luni ale pandemiei, când a fost lockdown, să mă legitimeze măcar 1 dată, ca și pieton, deși aveam prostia aia de declarație cu unde mă deplasez și în ce scop+ CI, acum sunt șanse minime.

View Postpasilla, on 06 iulie 2023 - 00:09, said:

Cred ca e interpretabil:
31) refuzul unei persoane de a furniza date pentru stabilirea identității sale sau de a se prezenta la sediul poliției, la cererea ori la invitația justificată a organelor de urmărire penală sau a organelor de ordine publică, aflate în exercitarea atribuțiilor de serviciu;

(2) Participanții la trafic sunt obligați ca, la cererea polițistului rutier, să înmâneze acestuia documentul de identitate sau, după caz, permisul de conducere, documentul de înmatriculare ori de înregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum și alte documente prevăzute de lege.
Și dacă ai ieșit la relax și nu ai CI la tine ce face, îți dă amendă? Evident că nu... Sunt unii, destui, care nu știu CNP-ul decât cu buletinul în față, din fericire nu și eu.

Edited by Vlad_22, 06 July 2023 - 01:27.


#71
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 23.09.2017
Imi expira peste o luna si ceva. Am vreo sansa sa primesc CI electronic?

#72
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Iti faci tot din asta obisnuit pana una alta, si in momentul cand se lanseaza la tine in localitate, il schimbi, mare scofala...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate