Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Eliberare buletin cu CIP

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#91
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 24.03.2018
Am schimbat si eu cartea de identitate, surpriza a fost ca este valabila doar 8 ani, si nici macar pana la ziua/luna nasterii, ci cu o luna mai putin. Am intrebat cand se asteapta sa inceapa sa elibereze CI de tip nou, reactia doamnei de la birou a fost: "he he, sa stiti ca mai dureaza".

Edited by Ghibos, 20 September 2023 - 09:11.


#92
auditionstir

auditionstir

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 223
  • Înscris: 17.08.2023
Eu nu inteleg obsesia asta cu buletinele noi. Ce se obtine din aceasta schimbare; cu ce ajuta situatia? Ca e cat un card bancar si ca nu mai trebuie portofel special sa-l cuprinda? Cam asta e singura explicatie pe care o aud. Orice portofel (romanesc) este capabil sa cuprinda buletinul. Probleme astea apar cand se doreste slim, sau deloc (in cazul unora). Eu nu vad beneficiul; pentru stat da, dar nu pentru populatie.

#93
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.02.2022
8 ani... Si-au luat marjă de timp ca să introducă noul model, uzat moral înainte de lansare. Lafel a fost și cu cardul de sănătate care este o relicvă din secolul trecut. Eu îi înțeleg, nu vor să supere dacii-liberi-ortodocși înainte de alegeri.

Edited by echoshoworacle, 23 September 2023 - 17:05.


#94
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.02.2022

 auditionstir, on 23 septembrie 2023 - 12:56, said:

Eu nu inteleg obsesia asta cu buletinele noi. Ce se obtine din aceasta schimbare; cu ce ajuta situatia?
Ar trebui sa se obțină multe dacă este implementat cum trebuie. Poate stoca informații. Pentru dacii-liberi-ortodocși va exista varianta fără cip.

#95
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,447
  • Înscris: 28.10.2018
Eu zic ca nu va exista varianta fara cip. Adica in strainatate nu ai optiunea sa iti faci buletin fara cip. De ce ar face comisia europeana rabat de la treaba asta pentru Romania?

Ah, sau nu stiati ca implementarea este obligatorie si ca Romania intra in infringement de la comisia europeana daca nu?

#96
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,050
  • Înscris: 25.06.2007

 abac, on 24 septembrie 2023 - 12:22, said:

Adica in strainatate nu ai optiunea sa iti faci buletin fara cip.
Ai chiar optiunea sa nu-ti faci deloc (depinde de tara, intr-adevar)...

#97
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.02.2022

 abac, on 24 septembrie 2023 - 12:22, said:

Eu zic ca nu va exista varianta fara cip. Adica in strainatate nu ai optiunea sa iti faci buletin fara cip. De ce ar face comisia europeana rabat de la treaba asta pentru Romania?
Bine ar fi să nu existe această posibilitate! Va exista această opțiune dar nu vei putea face anumite lucruri fără CI cu cip cum ar fi călătoria în afara țării sau în afara UE.
LE
O să se obișnuiască dacii și cu cip! N-ați văzut ce bun este cipul din cardul de alimente?! Deasemenea Dacii au pline telefoanele de aplicații ca să prindă puncte, reduceri etc. Mă disperă când văd cate o babă care pierde timp la casă să scaneze nu știu ce cu telefonul.

Edited by echoshoworacle, 24 September 2023 - 12:47.


#98
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 27.06.2009

 auditionstir, on 23 septembrie 2023 - 12:56, said:

Eu nu inteleg obsesia asta cu buletinele noi. Ce se obtine din aceasta schimbare; cu ce ajuta situatia? Ca e cat un card bancar si ca nu mai trebuie portofel special sa-l cuprinda? Cam asta e singura explicatie pe care o aud. Orice portofel (romanesc) este capabil sa cuprinda buletinul. Probleme astea apar cand se doreste slim, sau deloc (in cazul unora). Eu nu vad beneficiul; pentru stat da, dar nu pentru populatie.

Pai asta e avantajul principal, eu pentru asta il vreau, sa pot sa folosesc si un portofel mic. Cash si asa nu prea tin la mine cu toate ca exista si portofele mici in care poti pune cash, dar factorul care limiteaza e buletinul.
Mai sunt si alte avantaje, cred ca o sa tina loc si de card de sanatate si probabil e ceva mai greu de falsificat.
Oricum e absurd sa te impotrivesti cipului atata timp cat tii dupa tine telefonul care stie in orice moment unde esti, ce vorbesti, etc.

#99
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,447
  • Înscris: 28.10.2018

 echoshoworacle, on 24 septembrie 2023 - 12:44, said:

Bine ar fi să nu existe această posibilitate! Va exista această opțiune dar nu vei putea face anumite lucruri fără CI cu cip cum ar fi călătoria în afara țării sau în afara UE.

Eu nu vad cum ar putea exista doua acte de identitate in paralel iar comisia europeana sa haleasca asa ceva.

#100
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 27.06.2009
Pai nu iti trebuie neaparat 2 acte de identiate. Iti faci buletin fara cip si pasaport pentru calatorie. E absurd dar e o optiune probabil.

#101
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,625
  • Înscris: 23.09.2017

 djbiti1, on 24 septembrie 2023 - 13:01, said:

Pai nu iti trebuie neaparat 2 acte de identiate. Iti faci buletin fara cip si pasaport pentru calatorie. E absurd dar e o optiune probabil.

Pasaportul are aleasi tip de cip ca si cartea electronica. Deci care este logica pt dacii liberi ?
Deci daca isi fac pasaport isi baga "DRAC"-ul in casa. :)

Edited by alex342, 24 September 2023 - 13:08.


#102
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 27.06.2009
Nu stiu sincer... imi e greu sa le urmaresc logica uneori, daca exista asa ceva la ei...

#103
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Exista pasaport fara cip.

#104
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,625
  • Înscris: 23.09.2017

 pasilla, on 24 septembrie 2023 - 13:21, said:

Exista pasaport fara cip.

Este pasaportul temporar pt 12 luni si s-au inasprit regulile. Adica nu se mai face decat pentru cazurile urgente. Nu o sa ii mai elibereze nimeni pasaport temporar unui dac liber.

#105
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Nu vad cu ce incurca CIP-ul ala. Cu ce deranjeaza?

#106
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 lost_in_a_dream, on 25 septembrie 2023 - 14:21, said:

Nu vad cu ce incurca CIP-ul ala. Cu ce deranjeaza?

Probabil din acelasi motiv pentru care unii isi doresc buletin si permis de conducere fara CNP, din ala de "suveran".
Si nu stiu cine a facut magaria dar a facut-o:

Pina acum ceva vreme "document constatator al nasterii nascutului viu" era un document cu circuit scurt: maternitate (care il elibera) si "starea civila" care elibera certificat de nastere.
Nu se eliberau copii. Deci de cei care nu stiau legea. Unora care isi doreau acele acte fara CNP, de suveran.
Acum, de curind, cineva a modificat un articol din lege de genul: "la cererea titularului..sau a reprezentantului legal se pot elibera documente care AU STAT LA BAZA eliberarii actelor de stare civila"
Adica acel constatator. Acel constatator e ceva cerut de "sufletistii" care vor sa-i ajute pe spalatii pe creier si le fac acte de identitate fara CNP. Suveran Ion, nascut viu, etc.
Cine din conducerea noastra are interes sa inmulteasca persoanele cu acte false?

Edited by diaconuliviu, 25 September 2023 - 15:03.


#107
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,625
  • Înscris: 23.09.2017

 diaconuliviu, on 25 septembrie 2023 - 15:02, said:

Pina acum ceva vreme "document constatator al nasterii nascutului viu"

Apropo de acest document intitulat "document constatator al nasterii nascutului viu". De ce are in componenta "nascut viu", de ce trebuie sa se mentioneze treaba asta? Evident ca daca ala se nastea mort, nu mai ajungea sa aiba acest certificat. Este evident ca daca ai acest certificat te-ai nascut viu si esti viu in continuare Posted Image Este un fel de "baba batrana", evident ca baba este batrana, deci nu mai trebuie mentionat aspectul asta. La fel si cu nascutul viu, evident ca din moment ce are certificat a fost nascut viu.

Edited by alex342, 25 September 2023 - 15:33.


#108
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018
Certificat de deces, certificat de casatorie, certificat de inmatriculare... Doh!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate