Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Toyota versus restul lumii (non premium)

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,626
  • Înscris: 10.08.2009

View PostDocMorelli, on 20 martie 2023 - 13:55, said:

Stai ca mi-am amintit acum o chestie care m-a scarbit maxim. Toyota omologheaza in COC / CIV doar dimensiunea de jante cu care vine masina in nivelul ei de echipare. Adica chiar daca ea la baza vine cu 17", tu daca primesti 19" la echiparea mai de bogati, vei fi obligat sa mergi doar cu 19" si pe iarna. Asta inseamna ca in loc sa dai 3500 lei pe un set de otel cu tot cu anvelope bune la 17", vei ajunge sa decartezi peste 10.000 lei pentru ca Toyota a facut economie la bani si nu facut testele si pentru restul de dimensiuni de jante.


La mine in CIV la RX e trecuta dimensiunea de 20.
Dar pe stickerul de pe stalp e data si dimensiunea de 18, ambele cu presiunea necesara functie de viteza.
Nu vad o problema sa pun de 18.
Am verificat ,se poate, nu are probleme cu discurile.
Da o sa para un cocostarc.Posted Image

Edited by DANANDREI2001, 08 February 2024 - 17:29.


#38
rally8

rally8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.06.2009

View PostDocMorelli, on 20 martie 2023 - 13:14, said:

Sa adaug si eu cate ceva:

1. Numele topicului este posibil generator de flame-uri si hate-uri si va atrage zona de talibani pro sau contra marcii. Un nume mai potrivit ar fi "Toyota, cu bune si cu rele" sau ceva asemanator. Cand pui "versus" deja manusa a fost aruncata, scateia e gata, mai lipseste doar o adiere de vant.

2. Eu am rezistat doar o luna cu Toyota si mi-a fost de ajuns. Concluzia mea este ca masina (RAV4 2023), mai ales dupa scumpirea de 10k Euro in 2 ani, nu isi justifica pretul la care se vinde in acest moment. Da, 40k-55k Euro, este oarecum o suma asemanatoare cu concurenta. Dar pe langa un motor bun mai vrei si restul de masina, ceea ce la Toyota pare o chestiune imposibil de realizat la standarde europene.

Asa ca m-am folosit de cererea mare / stocurile zero pentru acest model si am revenit pe plus la marca traditionala ceheasca. La care am gasit si reduceri (da, ati citit bine, reduceri "as in discounts") si livrare la 2-3 luni pe comanda personalizata. Mi se pare funny ca am dat pe un Kodiaq mai putin decat costa acum Corolla Cross sau TS.

In continuare cred ca 2.5 eCVT, cu sau fara AWD, este cel mai bun ansamblu motor care se poate cumpara la nivel mondial. Dar sa il pui pe Lexus, nu pe Toyota. Daca ai 45-50k pentru Toyota, mai gasesti inca putin sa pui 50-55k pentru un Lexus si castigi si masina pe langa motor.

Apreciez mai mult dupa aceasta perioada ce au realizat in ultimii ani Mazda si Honda pe partea de design interior. Cand intru in HRV parca totul devine simplu, butoanele sunt acolo unde trebuie, design simplu si elegant, pare ca cineva a si muncit la acest capitol.

La verii coreeni imi place partea de design, spatiu si practicalitate. Insa nu am incredere in solutiile tehnice pentru motorizari, mi se pare ca merg foarte mult pe metoda traditionala "trial and error" pe spatele clientului. De ex. pe acelasi motor 1.6 au 4-5 transmisii fiecare complet diferite, si oricum nu gasesc multa logica la combinatia Turbo si Hibrid.

Mno .. Cheers !

View PostDocMorelli, on 20 martie 2023 - 13:14, said:

Sa adaug si eu cate ceva:

1. Numele topicului este posibil generator de flame-uri si hate-uri si va atrage zona de talibani pro sau contra marcii. Un nume mai potrivit ar fi "Toyota, cu bune si cu rele" sau ceva asemanator. Cand pui "versus" deja manusa a fost aruncata, scateia e gata, mai lipseste doar o adiere de vant.

2. Eu am rezistat doar o luna cu Toyota si mi-a fost de ajuns. Concluzia mea este ca masina (RAV4 2023), mai ales dupa scumpirea de 10k Euro in 2 ani, nu isi justifica pretul la care se vinde in acest moment. Da, 40k-55k Euro, este oarecum o suma asemanatoare cu concurenta. Dar pe langa un motor bun mai vrei si restul de masina, ceea ce la Toyota pare o chestiune imposibil de realizat la standarde europene.

Asa ca m-am folosit de cererea mare / stocurile zero pentru acest model si am revenit pe plus la marca traditionala ceheasca. La care am gasit si reduceri (da, ati citit bine, reduceri "as in discounts") si livrare la 2-3 luni pe comanda personalizata. Mi se pare funny ca am dat pe un Kodiaq mai putin decat costa acum Corolla Cross sau TS.

In continuare cred ca 2.5 eCVT, cu sau fara AWD, este cel mai bun ansamblu motor care se poate cumpara la nivel mondial. Dar sa il pui pe Lexus, nu pe Toyota. Daca ai 45-50k pentru Toyota, mai gasesti inca putin sa pui 50-55k pentru un Lexus si castigi si masina pe langa motor.

Apreciez mai mult dupa aceasta perioada ce au realizat in ultimii ani Mazda si Honda pe partea de design interior. Cand intru in HRV parca totul devine simplu, butoanele sunt acolo unde trebuie, design simplu si elegant, pare ca cineva a si muncit la acest capitol.

La verii coreeni imi place partea de design, spatiu si practicalitate. Insa nu am incredere in solutiile tehnice pentru motorizari, mi se pare ca merg foarte mult pe metoda traditionala "trial and error" pe spatele clientului. De ex. pe acelasi motor 1.6 au 4-5 transmisii fiecare complet diferite, si oricum nu gasesc multa logica la combinatia Turbo si Hibrid.

Mno .. Cheers !
Am un coleg care zice ca  KODIAQ este atit de urit incat dupa ce-l vezi iti trebuie... terapie !  Mare adevar !

#39
DocMorelli

DocMorelli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.02.2018
Eu am Kodiaq acum si nu imi trebuie terapie. Skoda nu e lumina rasaritului in materie de design dar Kodiaq nu este urat. Este in stilul cehesc.

#40
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Și eu care aștept să ajungă Kodiaq-ul…ce să fac acum?😂

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate