Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Menstruatie foarte abundenta in city break

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Am 45 de ani si o menstruatie foarte abundenta din cauza unui fibrom uterin care inteleg ca trebuie urmarit dar nu pune alte probleme deosebite deocamdata. Mi s-a recomandat un sterilet cu progesteron, dar din cate am citit are efecte secundare si astea imi mai lipsesc, deja am hipertensiune si o greutate crescuta. Nu se pune problema de anticonceptionale la varsta mea, este periculos In general nu ma deranjeaza atat de tare chestia asta ptr ca lucrez de acasa si nu prea plec departe. Dar uite ca se apropie un city break si fix atunci o sa vina. Cum sa fac sa nu stric vacanta familiei? Ca in citybreak colinzi de dimineata pana seara, mergi la toaleta pe unde apuci, iar eu si daca schimb tamponul la 2 ore tot apar probleme. Am citit de cupa menstruala, o fi oare de ajutor? Mie mi-ar trebui una cat un ibric :(

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Discuta cu medicul dacă poți lua vitamina k, am înțeles ca reduce fluxul menstrual.
Dacă nu ai voie/nu este indicat sa iei medicamente care pot amâna menstruația (orgametril, anticoncepționale), încearcă sa folosești tampoane interne plus absorbante externe, eventual poarta și o pereche de chiloti/boxeri menstruali cu grad ridicat de absorbție.
https://chilotis.com...BoaAj9gEALw_wcB

Cupa menstruala era bine s-o încerci la ciclurile anterioare, sa vezi dacă te descurci cu utilizarea ei și câte ore îți oferă protecție în zilele cu flux abundent.

#3
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Un pampers tip chilot?
Exista un pampers de la Abena care retine 2400 ml lichid, de exemplu (sunt mai multe marimi).
https://www.pukika.r...-15-bucati.html

#4
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Multumesc ptr sfat, dar nu am de gand sa port pampersi in concediu. Vai de mine..M-am programat la o consultatie online sa vad cum e cu vitamina k, si da...o sa combin tampoanele (desi am facut o proba acum, nici doua ore de plimbare lejera in parc si cel intern a fost depasit). Sa vad ce e cu chilotii aia, ma apuc de citit

#5
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

 corinadaniela, on 12 martie 2023 - 18:57, said:

Discuta cu medicul dacă poți lua vitamina k, am înțeles ca reduce fluxul menstrual.
N-are treaba vit K cu menstruatia; cu pilule gen desorgestrel ai putea reduce fluxul, sau injectie de DEPOPROVERA (medroxiprogesteron 150mg); despre ce frâna de oras va fi vorba?

#6
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Frana de oras? Nu inteleg

#7
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
city nu e oras?

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Ia o cupa menstruala.

#9
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008

 Victor5, on 12 martie 2023 - 21:48, said:

city nu e oras?
Oras e. Ar fi vorba de Atena, dar nu cred ca are importanta. Tot alergatura e oricare ar fi

 Mizu, on 12 martie 2023 - 21:54, said:

Ia o cupa menstruala.
As lua, dar nu am mai folosit si e greu sa experimentezi de-astea cand pleci dim din camera si vii seara. habar nu am cum se foloseste, cum se curata, cate imi trebuie si cat dureaza. O sa imi iau si de-astea, dar cred ca ptr alte plecari

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Ai tutoriale pe youtube si pe insta si pe tik tok si peste tot, eu nu prea am hardware sa iti zic din experienta personala, dar pare la mintea cocosului procedeul.

Good luck!

#11
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008

 Mizu, on 12 martie 2023 - 22:05, said:

Ai tutoriale pe youtube si pe insta si pe tik tok si peste tot, eu nu prea am hardware sa iti zic din experienta personala, dar pare la mintea cocosului procedeul.

Good luck!
Viteaz cu mintea cocosului. Daca ai avea o tipa noua si ai fi obligat de imprejurari sa folosesti un prezervativ nou, ceva revolutionar, intelegi de pe tiktok cum se pune dar nu ai mai folosit, te-ai simti confortabil? Nu mai am ocazia sa probez produsul, si nu vreau sa il caut prin chiloti pe Acropole

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 Deborah77, on 12 martie 2023 - 17:27, said:

Am 45 de ani si o menstruatie foarte abundenta din cauza unui fibrom uterin care inteleg ca trebuie urmarit dar nu pune alte probleme deosebite deocamdata. Mi s-a recomandat un sterilet cu progesteron, dar din cate am citit are efecte secundare si astea imi mai lipsesc, deja am hipertensiune si o greutate crescuta.
Eu pun Mirena si pacientelor in premenopauza (daca nu sunt contraindicatii). Hipertensiunea se trateaza prin adjustarea dozelor sau schimbarea medicatiei, oricum iud-ul cu progesteron cauzeaza destul de rar ridicarea valorilor tensionale (si da, la nevoie se scoate).

 Deborah77, on 12 martie 2023 - 17:27, said:

Nu se pune problema de anticonceptionale la varsta mea, este periculos
Cine ti-a zis asta si la ce fel de anticonceptionale s-a referit?
Sotia mea are cam aceeasi varsta cu tine si ia Cerazette si pt motivul ca-i induce suprimarea totala a ciclului, un efect secundar de care e extraordinar de multumita.

#13
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008

 Karhu, on 12 martie 2023 - 22:56, said:

Eu pun Mirena si pacientelor in premenopauza (daca nu sunt contraindicatii). Hipertensiunea se trateaza prin adjustarea dozelor sau schimbarea medicatiei, oricum iud-ul cu progesteron cauzeaza destul de rar ridicarea valorilor tensionale (si da, la nevoie se scoate).


Cine ti-a zis asta si la ce fel de anticonceptionale s-a referit?
Sotia mea are cam aceeasi varsta cu tine si ia Cerazette si pt motivul ca-i induce suprimarea totala a ciclului, un efect secundar de care e extraordinar de multumita.
Printre efecte secundare, cum sta sotia cu libidoul? Scuze dar nu mai tin minte exact ce anticonceptionale luam acum 18-20 de ani, dar clar afectau.Erau ceva cu O . Si iar scuze, dar la cat de rar o facem acum la batranetze, macar este f placut de cele mai multe ori. O  sa vina si menopauza, nu vrea sa stric niste chestii. Dupa anticonceptionale si dupa ce am nascut aveam o menstruatie f light, dar uite ca de cativa ani este f rau, si din ce in ce mai rau. Cum spuneam, stau cam tot timpul acasa, si 2-3 saptamani de concediu pe an nu m-au afectat pana acum, ca nimeream, fara sa calculez, cumva bine. Am  fost la controale, am facut recent ecografie, e okish fibromul ala, dar io-te ce imi face acum

#14
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 Deborah77, on 12 martie 2023 - 23:46, said:

Printre efecte secundare, cum sta sotia cu libidoul? Scuze dar nu mai tin minte exact ce anticonceptionale luam acum 18-20 de ani, dar clar afectau.Erau ceva cu O . Si iar scuze, dar la cat de rar o facem acum la batranetze, macar este f placut de cele mai multe ori. O  sa vina si menopauza, nu vrea sa stric niste chestii. Dupa anticonceptionale si dupa ce am nascut aveam o menstruatie f light, dar uite ca de cativa ani este f rau, si din ce in ce mai rau. Cum spuneam, stau cam tot timpul acasa, si 2-3 saptamani de concediu pe an nu m-au afectat pana acum, ca nimeream, fara sa calculez, cumva bine. Am  fost la controale, am facut recent ecografie, e okish fibromul ala, dar io-te ce imi face acum
Ca o chestie colaterala: 45 de ani nu e tocmai batranete. Eu pe la varsta asta simt nevoia unor contacte destule de dese (3-4 pe saptamana, poate chiar mai mult). Sunt barbat, ca sa intelegi.

#15
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014
WTF, batranete la 45 ani? :)

N-a murit nimeni de la o luna cu anticonceptionale, oricat de batrana te-ai simti.

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

 Deborah77, on 12 martie 2023 - 20:32, said:

Multumesc ptr sfat, dar nu am de gand sa port pampersi in concediu. Vai de mine..M-am programat la o consultatie online sa vad cum e cu vitamina k, si da...o sa combin tampoanele (desi am facut o proba acum, nici doua ore de plimbare lejera in parc si cel intern a fost depasit). Sa vad ce e cu chilotii aia, ma apuc de citit

Puteai profita de faptul ca acum ești la menstruatie, pentru a începe sa iei anticoncepționale, sa poți amâna următoarea menstruatie. Pentru câteva săptămâni poate ca nu este un risc asa mare pentru sănătatea ta. Sau poate fi gestionat acest risc prin ajustarea medicației pentru hta.
Dacă tot iei legătura cu medicul, întreabă ce ac îți recomanda și dacă poți sa începi sa le iei acum, la câteva zile după începerea sângerării.
Off topoc: Și mama mea, și o prietena apropiata, au avut probleme cu sângerări abundente și menstruații dureroase, din cauza fibroamelor, după vârsta de 40 de ani. Pana nu s-au operat (histerectomie totala în cazul mamei, parțială în cazul prietenei) nu au scăpat de probleme.
Interesează-te în legătură cu embolizarea fibromului.
https://medicina-int...pYaApJMEALw_wcB

#17
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Prietena mea ia vitamina k în situații de astea.
În general încercăm să planificăm să nu se întâmple chiar în vacanță, dar cu lucrurile astea nu merge mereu cum vrei.

A zis că se simte nițel ciudat dar tot e mai bine decât să se streseze in vacanță.



#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 Deborah77, on 12 martie 2023 - 23:46, said:

Printre efecte secundare, cum sta sotia cu libidoul?
La unele femei libidoul creste, nemaiexistand teama de vreo sarcina nedorita. Fiecare dupa cum ii e norocul :P

 pexCom, on 13 martie 2023 - 10:13, said:

În general încercăm să planificăm să nu se întâmple chiar în vacanță, dar cu lucrurile astea nu merge mereu cum vrei.
De ce nu-si suprima total ciclul?
Aici o multime de femei fac asa (si cam toate sportivele de performanta).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate