Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Cum se transmite varicela (vărsat de vânt)

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Bună dimineața,
Povestea pe scurt: Miercuri am rugat-o pe maică-mea dacă poate să stea cu bebelușul vreo 2-3 ore in weekend. Mi-a spus că poate să vină dar azi dimineață m-a sunat la ora 8 dimineață să îmi spună că nu ajunge la noi pentru că a stat ieri cu nepoții și ambii au vărsat de vânt.
Întrebare: atât eu cât și soția am avut în copilărie varicelă; mama a avut și ea; există posibilitatea să aducă virusul dacă ne vizitează? adică nu știu dacă este purtătoare, dacă îl poate aduce pe haine, în păr, etc...
Îmi este teamă să nu ia bebelușul pentru că are doar 3 luni și am citit că pot apărea complicații.

#2
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Cum se transmite varicela

Afectiunea se poate transmite in trei moduri:
    prin curentii de aer (deloc intamplator, boala este cunoscuta in termeni populari prin varsat de vant). Principala cale de transmitere este cea orala (tuse, stranut, saliva);
    prin contactul cu obiectele contaminate;
    prin secretiile care apar in urma spargerii veziculelor (aceste cazuri sunt mai rare).

Factori de risc ai varicelei

Varicela este o boala foarte contagioasa, se pot molipsi cu usurinta atat copiii cat si adultii care nu au fost imunizati. Virusul se transmite foarte usor, este suficient sa locuiesti cu o persoana bolnava de varicela, sau sa stai mai mult de o ora aproape de o persoana care are varicela.
Exista categorii de persoane care prezinta un risc mai mare de a contacta virusul varicelo-zosterian:

    copiii (intre 2-10 ani), din cauza sistemului lor imunitar nu foarte dezvoltat;
    persoanele care nu au avut niciodata varicela si nici nu s-au imunizat prin vaccinare;
    persoanele care au imunitatea scazuta sau care sunt imunocompromise.

#3
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2006
Odata ce ai facut varicela in viata esti imunizat la varicela, dar virusul varicelo-zosterian, care produce aceasta boala ramane latent in organism toata viata si in anumite perioade, in situatii de imunitate scazuta, poate sa se reactiveze provocand zona zoster. Deci daca persoana a facut varicela, are virusul latent in organism toata viata, nu il mai ia de la nimeni, si nu este o persoana contagioasa, poate sta cu bebelusul vostru. poate si-a gasit un pretext comod, politicos, sa nu va ajute.

#4
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Da, dar ideea e ca sa nu aduca pe haina perticule de saliva, fire de par, etc de la bolnavul celalalt care ar putea infecta bebelusul, aici n-am gasit informatii.

Adica o persoana imunizata care are contact cu un bolnav poate transmite la scurt timp dupa aia virusul?

Eu zic ca daca se schimba de haine si face un dus intre cele doua vizite chiar nu mai e nici un pericol.

Asta cu conditia ca si mama si fi facut in trecut boala, deci sa fie si ea imuna.

Edited by Phobos, 11 March 2023 - 09:18.


#5
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
"Phobos" am citit și eu articolul respectiv dar tot nu m-am lămurit.
Poate fi adus virusul de către o persoană care a făcut în trecut varicelă? Adică există un risc dacă maică-mea ne vizitează?
Din punctul meu de vedere sunt șanse mari ca mici particule să ajungă și la noi in casă dacă vine sa ne vadă.

#6
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,343
  • Înscris: 29.07.2013

 Y0samiteSam, on 11 martie 2023 - 09:14, said:


Poate fi adus virusul de către o persoană care a făcut în trecut varicelă? Adică există un risc dacă maică-mea ne vizitează?
Din punctul meu de vedere sunt șanse mari ca mici particule să ajungă și la noi in casă dacă vine sa ne vadă,


Daca ai avut varicela ai impresia ca virusul te ocoleste?
Normal ca poate sa fie purtator de virus orice persoana care a intrat in contact cu un infectat.

#7
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Am gasit asta:

În cazuri rare, infecția se poate produce și prin intermediul suprafețelor contaminate, virusul având capacitatea de a rezista în mediul exterior pentru scurt timp.

https://atlas.app/ro...ce-si-tratament

Poate aici gasesti mai multe informatii:

http://infectioasecl...NAPOCA-2002.pdf

[ https://i.postimg.cc/wMjYwY7L/Untitled.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Vad ca acolo se mai spune ca bebelusii pana in 6 luni ar avea imunitate de la anticorpii transmisi de mama... nush ce sa zic.

Edited by Phobos, 11 March 2023 - 09:31.


#8
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 paul_bh, on 11 martie 2023 - 09:12, said:

Deci daca persoana a facut varicela, are virusul latent in organism toata viata, nu il mai ia de la nimeni, si nu este o persoana contagioasa, poate sta cu bebelusul vostru. poate si-a gasit un pretext comod, politicos, sa nu va ajute.
Tocmai că nu este așa; ea insistă să vină. Eu sunt ăla paranoic și parcă refuza sa înțeleagă că pot rămâne mici particule sub unghii chiar dacă se spală...mă gândesc că se schimbă de haine, își face duș/baie dar după aia atinge iar poșetă, telefon, eșarfa. Degeaba se schimbă de haine dacă urca în mașină pe aceleași scaun unde a stat cu hainele vechi.

#9
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Cica chiar daca bebelusul e protejat in primii ani de la anticorpii mamei, totusi poate face o forma mai usoara insa nici asta nu e bine pentru el.

Insa nu prea se spune nicaieri de mod de transmitere prin obiecte, virusul avand o rezistenta scazuta in mediu.

Edited by Phobos, 11 March 2023 - 09:41.


#10
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2006
Da, esti paranoic, no offece. Virusul varicelo zosterian este un organism unicelular si cum ai auzit rezista foarte putin in afara organismului gazdei, in nici un caz 24-48 de ore, cateva ore doar. De aia e un virus, traieste doar intr-un organism infectand, nu afara ecat foarte putin. Cred ca te uiti la prea multe filme apocaliptice.
Pe de alta parte si bebelusul daca il scoti la plimbare in apropierea unui bolnav (si lunile astea de sfarsit de iarna sunt chiar propice pentru varicela), poate sa se infecteze de la alta persoana. Oricum nu-l vei putea creste intr-un clopot de sticla, asa cum nici tu nu traiesti intr-un clopot de sticla.

#11
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 paul_bh, on 11 martie 2023 - 09:42, said:

Oricum nu-l vei putea creste intr-un clopot de sticla, asa cum nici tu nu traiesti intr-un clopot de sticla.
Nu asta intentionez dar din ce am citit, am ajuns la concluzia ca este mai bine sa treci prin asta cand ai intre 4 si 12 ani si ca varicela la copii sub 1 an este o afectiune foarte severa. Ori bebele nostru are doar 3 luni (are colici, crampe, reflux...abia leaga 2-3 ore de somn, nu vreau sa fie si plin de bube).

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Poate ca ar fi mai prudent sa amâni vizita mamei tale. Altfel o sa stai cu teama în următoarele 2-3 săptămâni, urmărind cel mai mic simptom sau orice bubita care apare pe pielea bebelușului.

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

 paul_bh, on 11 martie 2023 - 09:42, said:

De aia e un virus, traieste doar intr-un organism infectand, nu afara ecat foarte putin.

Unii virusi rezista al naibii de mult in afara organismului, HB rezista cel putin 7 zile in afara organismului Posted Image

#14
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2006
Da, dar ala se transmite mai greu, prin sange, plasma, sperma, etc. nu prin aer. Initiator, dupa 9 luni poate fi vaccinat bebelusul si impotriva varicelei, dar e un vaccin ARN mesager si unii, desi nu stiau ca exista si inaintea COVID-ului astfel de vaccinuri, din epoca CIVID-ului, atatati de altii ce se cred atotstiutori, vor avea o mare reticienta in a-si vaccina copii.

#15
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Sunt ferm convins ca foarte putini parintii vor opta pentru vaccinul impotriva varicelei.
Am auzit ca in unele unele tari, parintii sunt incurajati sa duca bebelusul la gradinita astfel incat toti din grupa sa treca prin aceasta etapa la varsta timpurie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate