Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

De la sedentarism catre sala de fitness

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
122 replies to this topic

#109
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,087
  • Înscris: 04.03.2014

View PostDodo03, on 18 august 2023 - 16:20, said:

Iar de alergat, nu stiu..prefer sa fac alte tipuri de activitati.

Pune aplicatia c25k si dà-i drumul, vei vedea ca prima sesiune nu e o problema:)

Sa vezi satisfactia cand ajungi la ultima sesiune si alergi juma de ora fara se te opresti.

Edited by ionutzitaly, 18 August 2023 - 16:58.


#110
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 16.03.2006

View PostDodo03, on 18 august 2023 - 08:10, said:

77.6 astazi. Plimbarile cu rucsacul de 10kg in spate se pare ca da rezultate. Daca inainte mi se parea greu , acum pare din ce in ce mai usor. O sa trec si la 15kg daca nu se rupe �� si apoi trecem la scari 20-30 etaje /sesiune. Abdomenul e din ce in ce mai vizibil, o sa incep sa il antrenez mai des. BF..cred ca am depasit bariera de 20% iar daca elimin aripioarele ma apropii de 15-16%. Goal-ul final ar fi o greutate de 80-82kg cu un BF de 12-15%, imi propusesem mai mult dar nu cred ca este posibil fara substante anabolizante.
Felicitari pt progres!
Faza cu grasimea e complicata,mereu aproximam mai putina grasime decat avem,asa ziceam si eu,fac 70 si o sa fie bn,a fost pe naiba,tb sa mai dau jos inca 5kg sa se vada cat de cat abdomenul.Cred ca tb sa ajungi la 70 kg,apoi daca ajungi la 80 cu 15% body fat,esti tare.

#111
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007

View Poststalker2142, on 18 august 2023 - 16:04, said:


Iar in pozele care le-ai postat aripioarele si forma pectoralilor par a fi induse si de un nivel mai ridicat de estrogen


si 2 : din spate oricum nu se vad pectoralii, raman doar aripioarele😅. Acum fara gluma, cacaturile alea de aripioare le-am avut de pe la 20 de ani , de cand am inceput sa mananc ca porcul si sa nu imi pese. Atata grasime se depune acolo de zici ca o sa urmeze o foamete de 10 ani si corpul meu se pregateste sa reziste. Stiu ca am mult de lucru acolo dar o sa vina si rezultatele -aproape la jumatate am redus tesutul adipos din zona aia, daca mai reduc cel putin jumatate din cat am acum pana vara viitoare eu sunt multumit.  Sunt bucuros ca incet incet incep sa imi vad si spatele, pana acum era ceva mare si plat, nimic definit, cu un strat decent de grasime dar nu in exces .

Edited by Dodo03, 20 August 2023 - 11:56.


#112
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,087
  • Înscris: 04.03.2014
Cardio+dieta+greutati un deficit i caloric de 200-300kcal pe zi si se duce si grasime aia in cateva luni.

#113
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Da, nu stiu cum sa abordez treaba asta pentru ca e o discrepanta prea mare dpmdv intre zona aia si restul corpului . Altii sunt rotunzi cu totul in zona aia si au grasimea distribuita si pe maini, picioare ...spate . O sa ma focusez mai mult pe antrenamentul cu greutati si cardio si mai putin pe deficit sa vedem ce se intampla ,poate se mai omogenizeaza treaba. Oricum nu ma grabesc nicaieri, am 40 ani , mai am mult de tras in forta, inca 10-15 ani cel putin pana sa ajung la mentenanta.

#114
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,087
  • Înscris: 04.03.2014
Inca ai nevoie de deficit, un 4,5 kg trebuie sa se mai duca, mai ai grasime de day jos. 4,5 kg in 4-5 luni, deci deficit minim si sanatos, usor de obtinut daca faci cardio.

Ai fost sedentar 20 de ani, parametrii tai cardio nu cred ca sunt prea buni, asta trebuie sa cladesti in urmatoarele luni, grasime 15%-20% nu prea conteaza, nu poti sa ajungi fit in adevaratul sens al cuvantului fara un sistem cardiovascular performant.   Deci mult cardio vei vedea ca asta trage in sus si celelalte doua aspecte in mod natural.

Considera alergatul, cand ai alergat ultima data?   Iti va da o satisfactia enorma cand ajungi sa alergi juma de ora, apoi o ora. E ceva de care ai nevoie in long-term, un exercitiu foarte eficient pentru a arde calorii. Eftin si simplu pentru lumea ocupata, in plus il poti face oriunde, in delegatie, in vacanta.

Mie juma de ora de alergat destul de light, 5km imi face loc de vreo 400kcal, numai bine doua beri bune:) fata de vreo 180kcal care ar fi juma de ora de mers la o viteza de 3kmh, sa nu mai vorbim de beneficiile cardio.

Pune aplicatia de care ziceam mai sus, prima sesiune e 20 min, 1 min de alergare si 1.5 de mers:) dupa 25 de sesiuni ajungi la juma de ora de alergat farà oprire. bagi o zi da, una nu, sau de 3 ori pe sapt, sesiunile care te blocheaza sau ti se par grele le reperti.







#115
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007

View Postionutzitaly, on 20 august 2023 - 13:30, said:


Considera alergatul, cand ai alergat ultima data?  

La Bac la proba de sport😅. Mersi de incurajari!

#116
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 29.10.2017

View PostDodo03, on 20 august 2023 - 11:50, said:

si 2 : din spate oricum nu se vad pectoralii, raman doar aripioarele😅. Acum fara gluma, cacaturile alea de aripioare le-am avut de pe la 20 de ani , de cand am inceput sa mananc ca porcul

da, si tot din spate daca le tragi cu mainile nu se mai vad..aripioarele. Tot de 20 de ani scriai ca fumezi kent cu castel, eu asa cred ca dispunerea asta a grasimii e cauzata de tigarile astea cu filtru alb cu carbon. Daca te lasi de fumat ai putea sa vezi schimbari in compozitia corpului in decursul mai multor luni... sau daca treci pe tigari de tractoristi marlboro rosu, LM rosu

#117
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,087
  • Înscris: 04.03.2014
Asta e vreo legenda urbana si oricum nu e o problema.   Tigarile nu intra in ecuatia de viata sanatoasa si fitness, sau mai rog, 2,3 pe zi sau fumat ocZional, treaca mearga, dar nu tabagismul.

#118
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Pfoai, daca stiam bagam Marlboro :) ...sper ca e o gluma cu Kent vs Marlboro .
Pana una alta ...mi-am luat corector/ajutator de bracing , imi plac f mult detaliile de la catarama, old school. Il consider un accesoriu necesar , chiar daca nu ridici 2 tone si esti incepator ca si mine si daca este folosita corect te poate ajuta in a-ti imbunatati forma si performanta cand faci ramat, geno sau indreptari si mai tarziu chiar si la impins sau fandari . Scrisul ala cu galben nu imi place , cred ca o sa il vopsesc🤪, o bag la un tunning.

Edited by Dodo03, 23 August 2023 - 11:41.


#119
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,087
  • Înscris: 04.03.2014
Trebuie si asta, e ok, dar ce è mai important, ai reusit sa alergi 5 min? :)

#120
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Mers accelerat :) tot cu greutati in spate, din ce in ce mai mult, ultima data ~ 4km. Cred ca mi se pare si ciudat sa alerg pe strada, parc nu am aproape asa ca...mai amanam. Momentan imbunatatesc forma , programul antrenamentului cu greutati si mai vedem .

#121
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 02.12.2007
Tu ai probleme cu colana si cari greutati in spate. Mult succes!

#122
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Iti multumesc ca ai citit mai mult din jurnalul meu si ai aflat ca am probleme dar nu vreau sa dezbat acest subiect si iti spun ca peste 80% dintre noi avem probleme cu coloana vertebrala, probleme care se manifesta mai mult sau mai putin  sau deloc. Pe mine ,schimbarea pe care am facut-o m-a facut sa reduc disconfortul de la un 3-4 din 10 catre 0-1 in majoritatea timpului. Acum 10 ani aveam 3 hernii confirmate RMN si EMG si asa traiesc cu ele foarte bine. Acum nu stiu si nu ma mai intereseaza ce e acolo atata timp cat nu ma doare nimic si am un disconfort minim. Disconfortul si durerea aparea la mentinerea unei pozitii fixe pe o perioada indelungata , de obicei cateva ore sau la incarcarea cu greutate. Daca inainte simteam o jena doar cand ridicam 1 sau 2 baxuri cu apa , acum nu simt nimic nici daca ma incarc de 5 ori mai mult . Repet , exercitiile bine alese , atat cele de kinetoterapie cat si cele de stretching si mobilitate + cele cu greutati si consecventa m-au ajutat enorm . Faptul ca faci miscare cu sa fara greutati in spate este singura cale de a te recupera spre deosebire de ce cred foarte multi ca , gata , daca ai HDL , chiar si operat , nu mai ridici nici macar 2kg toata viata si stai cat mai mult lungit in pat , ceea ce este prima cauza catre recidiva si esec.

#123
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,087
  • Înscris: 04.03.2014

View PostDodo03, on 24 august 2023 - 09:33, said:

Mers accelerat :) tot cu greutati in spate, din ce in ce mai mult, ultima data ~ 4km. Cred ca mi se pare si ciudat sa alerg pe strada, parc nu am aproape asa ca...mai amanam. Momentan imbunatatesc forma , programul antrenamentului cu greutati si mai vedem .

E bun si asta, dar nu e deloc ciudat sa alergi in oras, se practica in toata lumea. E doar in capul tau, nu-i mai ciudat decat a merge cu greutati in spate:)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate