Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Înlocuire certificat de înmatriculare deteriorat

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015
Recent am ajuns la o secție de poliție Accidente Ușoare și, fără să mai intru în alte detalii, polițistul s-a enervat, mi-a dat amendă pentru că aș fi avut certificatul de înmatriculare deteriorat și mi l-a reținut. Mi-a dat o dovadă cu care pot circula timp de 15 zile.
Ieri am fost în Pipera ca să depun actele în vederea obținerii unui alt CÎ, dar am avut o mare surpriză (și neplăcută, în același timp). Angajata de la ghișeu mi-a spus că durează cam o lună și ceva până îl voi obține pe cel nou, deși în celelalte cazuri se obține de pe-o zi pe alta. Am rămas siderat.
Dacă am înțeles bine, nu doar că a fost reținut acest CÎ, dar a fost înregistrat în baza de date a lor (înțeleg că această bază este gestionată de către Brigada Rutieră de pe Udriște) și este blocat. Practic, dacă eu aș depune actele azi la Pipera, angajata trimite în câteva zile un email către Brigada Rutieră (am râs sarcastic când mi-a spus că-i trebuie câteva zile să trimită un email), aceștia trimit după vreo săptămână un email la secția Accidente Ușoare unde mi-a fost reținut CÎ (alt motiv de râs), aceștia trimit CÎ după o săptămână, poate chiar mai mult, la Brigada Rutieră, aceștia procesează deblocarea în baza de date, apoi trimit răspuns prin email la Pipera că-mi pot elibera un alt CÎ. Dacă este cineva mai în temă și consideră că am înțeles greșit pe undeva îl rog să mă corecteze.

Problema este următoarea. Am o dovadă cu care pot circula timp e 15 zile. Eu vreau să mă duc la service să-mi repar mașina (care, cum am spus în alt topic, a fost lovită cu autor necunoscut). La service mă duc când o să fiu sunat de către cei de acolo. Dacă eu rămân fără această dovadă pe care o depun la Pipera cu celelate documente, practic, rămân fără vreun document doveditor. Asta înseamnă că o lună și ceva eu nu pot circula cu această mașină. Mi se pare absurd. CÎ nu a fost reținut pentru expirare ITP, caz în care aș fi înțeles să fiu blocat în baza de date, ci pentru că, chipurile, ar fi fost deteriorat. Eu am pus problema că, dacă am depus dovada la Pipera, de acolo să primesc o altă dovadă cu care aș putea circula, dar mi s-a spus că ei nu au dreptul de a elibera așa ceva. Am întrebat de ce am fost blocat în baza de date și mi s-a răspuns cu o ridicare din umeri.

Am sunat ulterior un prieten care-i polițist (nu la rutieră, deci care nu știe chiar toate detaliile din acest domeniu). Pe lângă faptul că a rămas siderat când a aflat ce-am pățit mi-a recomandat să fac o plângere contravențională (asta oricum o făceam pentru că anumite aspecte sunt cusute cu ață albă) și, după ce o depun la judecătorie, să obțin un certificat de grefă pe care să-l depun la Brigada Rutieră pentru a mi se elibera CÎ deteriorat, iar cu acesta să mă duc din nou la Pipera ca să-mi elibereze unul nou într-o zi. Necunoscuta este următoarea. OK, să zicem că mi l-ar elibera pe cel deteriorat, dar Brigada Rutieră ar debloca și baza de date? Pentru că, fără această deblocare, tot mult ar dura eliberarea unui alt CÎ nou. Altfel, nu-mi rămân decât următoarele opțiuni:
- ori depun actele azi și aștept o lună eliberarea unui CÎ nou, dar asta înseamnă să mă duc abia atunci în service pentru a repara mașina, deci asta înseamnă că vreo lună și jumătate mașina este indisponibilă.
- ori să aștept câteva zile, poate o săptămână, până voi fi chemat de service ca să introduc mașina în reparație, după care să depun actele la Pipera, dar și-n acest caz, tot cam o lună și jumătate nu pot folosi mașina.

Ce soluții mai bune (legale, evident) aveți pentru a scurta timpul de a obține CÎ nou?

#2
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
detaliaza faza cu "s a enervat".
cam multe cusutute cu ata alba aici.

#3
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015
E un aspect secundar. Pe mine mă interesează ce soluții există pentru a obține mai repede noul CÎ.

#4
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 Otineu, on 08 martie 2023 - 07:47, said:

... să fac o plângere contravențională (asta oricum o făceam pentru că anumite aspecte sunt cusute cu ață albă) și, după ce o depun la judecătorie, să obțin un certificat de grefă pe care să-l depun la Brigada Rutieră pentru a mi se elibera CÎ deteriorat, iar cu acesta să mă duc din nou la Pipera ca să-mi elibereze unul nou într-o zi. Necunoscuta este următoarea. OK, să zicem că mi l-ar elibera pe cel deteriorat, dar Brigada Rutieră ar debloca și baza de date? Pentru că, fără această deblocare, tot mult ar dura eliberarea unui alt CÎ nou. Altfel, nu-mi rămân decât următoarele opțiuni:...

Teoretic ar trebui sa deblocheze, in acest caz , pana la solutionarea plangerii, certificatul este perfect valabil. Deci, da, ar fi o posibilitate.

(Am patit tot asa ceva, insa cu permisul: retinut, cerere la judecatorie, certificat de grefe, recuperat permis, verificat  "la cineva" daca e blocat sau nu, totul in regula)

#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
probabil ai fost cu gura mult prea mare. la mine, la tara (judet mic, ce-i drept) certificatul vine in 3-4 zile de la depunerea actelor.

Edited by strongsss, 08 March 2023 - 08:48.


#6
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012

 strongsss, on 08 martie 2023 - 08:45, said:

probabil ai fost cu gura mult prea mare. la mine, la tara (judet mic, ce-i drept) certificatul vine in 3-4 zile de la depunerea actelor.

Cand ii vezi cu ce indiferenta si durere in cot trateaza persoanele sau cazurile, cum sa vorbesti cu ei?

De asta au asa figuri pe ei, ca majoritatea se duc milogi la ei si apoi vine unul care stie ce vrea si nu accepta orice si trebuie sa-l arda.

#7
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

 Otineu, on 08 martie 2023 - 08:25, said:

E un aspect secundar. Pe mine mă interesează ce soluții există pentru a obține mai repede noul CÎ.

sa fie cu sanatate. daca asta inseamna pt tine sa lamuresti un "detaliu"( situatia expusa nu i prea frecventa), ne bucuram sa te avem printre noi:) (not).

bafta!

 opsy091, on 08 martie 2023 - 09:09, said:


Cand ii vezi cu ce indiferenta si durere in cot trateaza persoanele sau cazurile, cum sa vorbesti cu ei?

De asta au asa figuri pe ei, ca majoritatea se duc milogi la ei si apoi vine unul care stie ce vrea si nu accepta orice si trebuie sa-l arda.

mai concret? la cine te referi cand zici de figuri ? se presupune ca vorbesti de noi, forumistii , asa i ?

#8
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
Nu, la politistii care lucreaza la ghiseu si nu numai. Am si eu un dosar la ei, cu dovada pe camera de filmata. Crezi ca se face ceva? Absolut nimic. Incompetenti!

Alt coleg de munca, a trebuit el sa afle pe baza filmarilor cine i-a atins masina. Politia dupa 2 luni jumatate tot nu l-a gasit. Dar au niste pretentii si iti vorbesc cu o superioritate cand te duci la ei.

#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
nu stiu pe nimeni sa fi luat amenda pentru CI deteriorat si nu stiu pe nimeni sa fi stat o luna dupa CI nou. dar daca tu zici ca problema e la ei, asa o fi.

#10
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

 foxbat, on 08 martie 2023 - 08:07, said:

detaliaza faza cu "s a enervat".
cam multe cusutute cu ata alba aici.
Pentru detalieri de genul cusut cu ata alba si crize de nervi iti recomand Latrina3 sau Romania GhitsaTV...

La concret nu ma  mai mira demult statul uslamist care isi bate joc de cetateni cu digitizarea birocatica de rasunet mondial.

Edited by GlCA_Contras, 08 March 2023 - 12:24.


#11
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016

 strongsss, on 08 martie 2023 - 10:30, said:

nu stiu pe nimeni sa fi luat amenda pentru CI deteriorat si nu stiu pe nimeni sa fi stat o luna dupa CI nou. dar daca tu zici ca problema e la ei, asa o fi.
Mai multe schimbări sunt stabilite, prin OG 11/2023, la Codul rutier, scopul lor fiind armonizarea cadrului legal privind circulația pe drumurile publice. Ordonanța de față se aplică din 2 martie 2023.
Una dintre cele mai importante schimbări stabilite este abilitarea ofițerilor și agenților de poliție din cadrul serviciilor publice comunitare regim permise de conducere și înmatriculare a vehiculelor de a constata și sancționa o serie de contravenții.
Mai exact, șoferii pot fi amendați de către acești polițiști, în exercitarea atribuțiilor de serviciu, pentru:
- neîndeplinirea obligaţiei de a solicita autorităţii competente, în termenul prevăzut de lege, eliberarea unui nou permis de conducere sau certificat de înmatriculare ori de înregistrare, în cazul în care acestea au fost declarate furate, pierdute, deteriorate sau nu mai corespund din punctul de vedere al formei şi conţinutului celor în vigoare;
- neîndeplinirea obligaţiilor de preschimbare a certificatului de înmatriculare sau de înregistrare a autovehiculului şi tractorului agricol sau forestier ori remorcii în cazurile prevăzute de lege;
- neefectuarea radierii vehiculelor din evidență, în cazurile şi termenele prevăzute de lege;
- deţinerea simultană a două permise de conducere naţionale, dintre care unul eliberat de o autoritate competentă străină.

Amenzile prevăzute în Codul rutier pentru contravențiile de mai sus sunt cuprinse între 580 și 2.900 de lei.

Concret, în Codul rutier s-a introdus următoarea prevedere: “La cererea proprietarului sau deținătorului mandatat al vehiculului, autoritatea competentă eliberează, pentru situațiile în care se emite un certificat de înmatriculare, o dovadă înlocuitoare a acestuia care atestă înmatricularea vehiculului, valabilă până la emiterea certificatului de înmatriculare, dar nu mai mult de 30 de zile”.

Cu alte cuvinte, functionarul de la ghiseu a aplicat legea. Poate ca daca functionarul de acolo nu s-ar fi enervat (din motive despre care detaliile lipsesc), dovada inlocuitoare ar fi putut fi de 30 de zile. Unul râde, celalalt se enerveaza si-l "frige" pe primul.
Oamenii mai si râd din cand in cand chiar si sarcastic, dar se poate intampla ca tot ei sa  platesasca oalele sparte.


"Ghinion!" - citat apartinand celui dintai ales al tarii.

Edited by gabrieln2016, 08 March 2023 - 13:20.


#12
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 gabrieln2016, on 08 martie 2023 - 13:10, said:

...,  certificat de înmatriculare ori de înregistrare, în cazul în care acestea au fost declarate furate, pierdute, deteriorate ...
...

Este stabilit ce inseamna "deteriorat" sau, ca de obicei, lasam la "altitudinea" (ca latitudine nu putem zice ca un sticlete detasat la consiliul judetean are) "organului" sa hotarasca asta si, functie de cat de nefwtwt e, sa aplice sanctiuni ?

#13
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Cateodata, divinitatea, karma, soarta (dupa cum vrea fiecare) ne da cate-o palma ca sa ne regasim locul in societate. De regula cand ni se "umfla capul".
Cel putin asa consider ca mi s-a intamplat in mai multe situatii, sa zic asemanatoare din viata mea.
Otineu, din cate te cunosc, nu esti nici cel mai rabdator, nici cel mai linistit si nici cel mai politicos om. Poate ca in anturajul tau esti cunoscut si respectat ca si o valoare nationala. Nu si la Politie. Nu-s adeptul capului plecat sau vreunei atitudini umile ori whatever, dar ceva a fost acolo, pentru ca de regula  politistul nu recurge la retinerea talonului pentru acest motiv.

Edited by adip1962, 08 March 2023 - 17:52.


#14
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015
Epilog.
Astăzi am dat o fugă la Brigada Rutieră să văd ce-aș putea face pentru a scurta durata de obținere a CÎ. Am vorbit cu o domnișoară de la relații cu publicul care a fost surprinsă că mi-a fost blocat CÎ în baza de dare.
- Sigur nu a fost ITP-ul expirat?
- Sigur, domnișoară.
- Mergeți la ghișeul 1 și veți primi informațiile necesare pentru rezolvarea problemei. Am convingerea că se va rezolva mai ușor decât credeți.
OK, mă duc la ghișeul 1. Prezint pe scurt situația, iar operatorul de acolo se miră că mi-a fost blocat CÎ în baza de date.
- E de noaptea minții. V-ați intersectat cu cine nu trebuia. Altă explicație nu găsesc. Cum să vă ridice CÎ pentru că-i deteriorat? Faptul că-i rupt 1-2 cm nu-i motiv nici să vă dea amendă, nici să vi-l rețină și cu-atât mai puțin să vă blocheze în baza date. Of, Doamne!
Dă câteva telefoane să se intereseze de situație după care revine la ghișeu:
- Ați nimerit la mijloc într-un război. V-am deblocat CÎ, iar azi îl trimit la Pipera. Nu știu când ajunge. De aici înainte nu mai depinde de mine. Succes!
Plec la Pipera. Bon de ordine, ajung la ghișeu, prezint situația pe scurt. Verifică în baza de date și-mi confirmă că CÎ a fost deblocat. Verifică actele și-mi spune.
- Veniți peste 3 ore să ridicați noul CÎ de la ghișeul 44 sau 45.
Am venit și am intrat în posesia unui CÎ nou.
Concluzia.
MAI este ca societatea românească. Are și oameni profesioniști, oameni cumsecade, dar are și javre. Din ce v-am prezentat puteți să vedeți cine au fost cei cumsecade și cine a fost javră. Împotriva celor din urmă se pot lua și măsuri. Ori o plângere penală, ori una mai dulce la Corpul de Control al ministrului de interne.
Pentru cei care s-au îndoit de corectitudinea mea în acest caz le fac următoarea urare: să treceți prin ce am trecut eu. Atât.

 foxbat, on 08 martie 2023 - 08:07, said:

detaliaza faza cu "s a enervat".
cam multe cusutute cu ata alba aici.
E o situație care va face obiectul unei plângeri penale împotriva polițistului și nu pot da detalii.

 strongsss, on 08 martie 2023 - 08:45, said:

probabil ai fost cu gura mult prea mare. la mine, la tara (judet mic, ce-i drept) certificatul vine in 3-4 zile de la depunerea actelor.
Nu-mi place să mă ia cineva de prost ca să favorizeze un individ de bani gata.

 cristobob, on 08 martie 2023 - 14:19, said:

Este stabilit ce inseamna "deteriorat" sau, ca de obicei, lasam la "altitudinea" (ca latitudine nu putem zice ca un sticlete detasat la consiliul judetean are) "organului" sa hotarasca asta si, functie de cat de nefwtwt e, sa aplice sanctiuni ?
O observație pertinentă. Când este și când nu este deteriorat un CÎ? Mai mulți polițiști mi-au spus că deteriorat înseamnă când nu se mai văd bine datele autovehiculului. În exces, ar mai putea intra aici ruperea completă a unei pagini din CÎ. Niciuna din aceste situații nu a fost în cazul meu. Și, toți, absolut toți polițiștii cu care am vorbit ulterior, indiferent că erau prieteni de-ai mei sau angajați de la Brigada Rutieră sau de la Pipera, au spus cî în astfel de cazuri se dădea un avertisment. În niciun caz să se dea maximum de puncte cum a făcut acel individ.

 adip1962, on 08 martie 2023 - 17:52, said:

Cateodata, divinitatea, karma, soarta (dupa cum vrea fiecare) ne da cate-o palma ca sa ne regasim locul in societate. De regula cand ni se "umfla capul".
Cel putin asa consider ca mi s-a intamplat in mai multe situatii, sa zic asemanatoare din viata mea.
Otineu, din cate te cunosc, nu esti nici cel mai rabdator, nici cel mai linistit si nici cel mai politicos om. Poate ca in anturajul tau esti cunoscut si respectat ca si o valoare nationala. Nu si la Politie. Nu-s adeptul capului plecat sau vreunei atitudini umile ori whatever, dar ceva a fost acolo, pentru ca de regula  politistul nu recurge la retinerea talonului pentru acest motiv.
Ești ultimul individ care aveai dreptul să faci aprecieri la adresa mea. Ai pretenția că mă cunoști, dar în realitate mă cunoști 1% din postările de pe Softpedia. Stimabile, sunt o persoană care încearcă să fie corectă-n viață. Sunt o persoană care nu vrea să le dea apă la moară capetelor de cretă. Mi-a fost reținut cândva permisul pentru că am mâncat o ciocolată cu rom și de-atunci suflu și-n iaurt. Dar când știu că dreptatea e de partea mea, mi se pare normal să-mi apăr punctul de vedere. Când un individ cu șapcă de polițist încearcă să facă o ilegalitate pe seama mea nu o să rămân stană de piatră. Evident, voi depune o plângere penală împotriva acestuia pentru că individul a încălcat legea grosolan.
Ți-aș recomanda să nu te mai bagi în discuții care mă privesc. Este încă o situație în care ai dat greș.

#15
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
N ai inteles nimic din ce ti s-a intamplat.
Politistul este agent constatator. El a constatat ca certificatul e deteriorat si ti l-a retinut.  A aplicat legea adica.
Putea sa o aplice si altfel, dar unul cu gura mare tocmai ii stricase ziua.

Edited by strongsss, 08 March 2023 - 23:27.


#16
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015
Vorbești în necunoștință de cauză. N-ai fost de față ca să vezi ce a încercat polițistul să facă, așa că taci.

#17
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
Asta asa este, niciunul dintre noi nu a fost acolo si ne-am exprimat parerea doar in functie de ce a sustinut initiatorul ca s-a intamplat.
Initiator, ai scris aici ca ai primit maximum de puncte. Din ce stiu eu punctele se dau cu amenda sau cu avertisment. Ti-a intocmit proces verbal cu avertisment sau amenda si puncte si daca da poti sa ne spui daca a fost pe baza OG 11/2023 sau daca ti-a dat maximum de puncte pe ce baza a facut-o? Fiind o modificare legislativa care de abia a intrat in vigoare sunt convins ca sunt mai multi care ar fi interesati de chestia asta cu abilitarea ofițerilor și agenților de poliție din cadrul serviciilor publice comunitare regim permise de conducere și înmatriculare a vehiculelor de a constata și sancționa o serie de contravenții.
Cat despre suspendarea inmatricularii m-am uitat si eu in ce situatii se aplica si nu am gasit decat pentru lipsa ITP sau daca trec cele 90 de zile de la data instrainarii fara ca noul proprietar sa se prezinte pentru emiterea unui nou certificat. Daca cu adevar nu este prevazuta in lege aceasta sanctiune este un abuz si trebuie reclamat ca atare.

#18
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

View Postgabrieln2016, on 09 martie 2023 - 11:21, said:

Initiator, ai scris aici ca ai primit maximum de puncte. Din ce stiu eu punctele se dau cu amenda sau cu avertisment. Ti-a intocmit proces verbal cu avertisment sau amenda si puncte si daca da poti sa ne spui daca a fost pe baza OG 11/2023 sau daca ti-a dat maximum de puncte pe ce baza a facut-o? Fiind o modificare legislativa care de abia a intrat in vigoare sunt convins ca sunt mai multi care ar fi interesati de chestia asta cu abilitarea ofițerilor și agenților de poliție din cadrul serviciilor publice comunitare regim permise de conducere și înmatriculare a vehiculelor de a constata și sancționa o serie de contravenții.
Amendă cu puncte. OG 11/2023 nu este act normativ de bază, ci este un act normativ modificator al OUG 195/2002. În consecință, în niciun proces verbal nu se face referire (și nu ar trebui să se facă referire) la OG 11/2023, ci la OUG 195/2002, modificat și completat. Adică, la varianta validă din ziua respectivă.
Pe de altă parte, amenda a fost pe 01.03.2023, iar OG 11/2023 a intrat în vigoare în ziua următoare. Modificarea legislativă dădea dreptul și celor de la Pipera (ca să dau un exemplu concret) să-mi dea amendă, lucru care până acum nu era permis.

View Postgabrieln2016, on 09 martie 2023 - 11:21, said:

Cat despre suspendarea inmatricularii m-am uitat si eu in ce situatii se aplica si nu am gasit decat pentru lipsa ITP sau daca trec cele 90 de zile de la data instrainarii fara ca noul proprietar sa se prezinte pentru emiterea unui nou certificat. Daca cu adevar nu este prevazuta in lege aceasta sanctiune este un abuz si trebuie reclamat ca atare.
Asta a fost o altă mizerie a polițistului respectiv. Toți, dar absolut toți polițiștii cu care am interacționat s-au mirat că a făcut asta, că nu era legal. În plus, când au văzut că a aplicat maximum de puncte de penalizare au zis că a făcut-o prea de tot. În fine, o să urmez procedura legală de a contesta în instanță.

Edited by Otineu, 09 March 2023 - 15:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate