Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 

Liepsnele L40U VS Vitoligno 150s

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Elgeeo885

Elgeeo885

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.03.2023
Salutare! Sunt nou pe forum, mă chinui de câteva săptămâni sa găsesc discuții despre cele 2 modele iar singurele păreri sun în mare parte "e ok" sau "e super" fără prea multe detalii,  păreri mai ample, sfaturi. De aceea deschid acest topic, în speranța că unii dintre voi mă vor ajuta să mă decid.

#2
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Am un vitoligno 100-s, model mai vechi dar acelasi principiu.
Am un vecin cu liepsnele.

Ambele sunt ok, diferentele apar in functie de cazul tau particular.
Ai loc de puffer? Daca nu, Liepsnele e mai potrivita.

Ai lemne uscate de cel putin 1 an mereu la dispozitie? Daca nu, vitoligno 150-s e mai potrivita. Am ars lemne verzi, ude daca stii cum sa iit prepari jarul. Lucru imposibil la cazanele de tip lumanare.

Stii ca ai mereu acces la deseuri / porumb ieftin? Atunci Liepsnele e mai potrivita. Arde ORICE. Ca atunci cand faci ciorba. Arunci 5 porumbi, trei busteni, doua linguri de peleti, niste crengi si iese ceva bun.

Daca nu ma insel, Liepsnele e mai ieftina. De muncit oricum o sa muncesti la amandoua.
La vitoligno e musai sa scoti cenusa macar o data la 7 zile.
La cea tip lumanare scapi si o data la luna.

Daca aspectul financiar nu este o problema, ia vitoligno.
Daca e pentru cativa ani doar, ia Liepsnele. Eviti cheltuieli cu puffer, alte pompe, fitinguri, etc.

#3
Pribeanu1505

Pribeanu1505

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 15.04.2014
Treaba este ca sunt 2 centrale cu funcționare diferită, una are ardere lentă iar cealaltă rapida.
Cea cu ardere rapida pare ca arde lemne unde pentru ca produce mult jar și este condiționată de un puffer pentru ca aceea căldură trebuie distribuita undeva.
Cu lemne ude orice centrala va avea un randament prost. Un puffer are pierderile lui.
Centrală lumânare va degaja căldură lent dar v a arde și ea lemne ude pentru ca ventilatorul v a introduce mult aer.
Pentru a alege o centrala potrivita trebuie sa ști cum e construit și restul sistemului sau care cum va fi
Randament bun va fiș dacă vei opta pentru calorifere supradimensionate sau ipat.
Ce necesar de căldură are nevoie locuință la anumite temperaturi exterioare.
Curățarea centralei v a depinde de felul cum funcționează ea. Dacă funcționează prost vei avea mult de munca. Eu personal am centrala Candle fără ventilatoare, cu calorifere supradimensionate prin termosifonare


#4
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Mai intai de toate eu as recomanda sa se studieze si posibilitate descrisa in acest articol cu materialul video in Referinta: https://www.arcsib.c...iul-bine-uitat/

Apoi ar trebui trecut la analiza situatiei concrete.

Daca se doreste a se discuta sa se arda orice fel de biomasa indiferent de umiditatea sa - ma voi retrage din discutii.
Avand in vedere deprofesionalizarea profunda la nivel de intreaga tara, si chiar mai mult de atat, as evita cu orice pret echipamente care depind de multa electronica, logici de programare si calitate mentinuta la nivel inalt a energiei electrice..

Edited by andreilesan, 09 March 2023 - 14:18.


#5
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,973
  • Înscris: 02.02.2007
am citit deja la 2-3 oameni cu cazane tip lumanare ca le-au cedat dupa 4-5 ani!
probabil tocmai datorita acestui mare ,,avantaj"  de ardere mocnita! Posted Image

#6
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postrichi_e, on 11 martie 2023 - 11:34, said:

am citit deja la 2-3 oameni cu cazane tip lumanare ca le-au cedat dupa 4-5 ani!
probabil tocmai datorita acestui mare ,,avantaj"  de ardere mocnita! Posted Image
Din cele intalnite de mine in "piata" sunt foarte multi cei care aleg cazanul cat mai mare ca sa-l realimenteze la cateva zile. Daca acesta este singurul criteriu - atunci -Da! Arderea va fi mocnita si cazanul NU va avea zile multe.

Sa nu uitam ca : "Chiar si cel mai performant calculator poate ajunge un morman de fiare in mainile unui salbatic".  
Posted Image

#7
Pribeanu1505

Pribeanu1505

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 15.04.2014
Din cauza ca iarna aceasta nu a fost frig am folosit centrala decât vreo 3 săptămâni, zile adunate în care sa meargă la capacitate maxima sau umplut la maxim cu lemne. În mare parte l am umplut cam cât sa meargă pentru 24 de ore.
Acum eu umplu cam 20% din capacitate, maai mult pentru apa calda și un pic de boare în casa.
Dacă întrebi și de partea celalalt o sa afli ca la unii tot asa s au dus cazanele, chiar am văzut de curând un cos de fum care pe vârf ieșea gudron ul.

Edited by Pribeanu1505, 11 March 2023 - 20:35.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate