Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Care este procedeul pentru a obtine un permis de conducere de autoturism?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020
Se poate accelera procedeul de obtinere acestui permis in cazul in care am 17 ani ca atunci cand am 18 ani fix sa il am gata sau cat mai repede posibil?

#2
Hazideon

Hazideon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 23.06.2008
Poti incepe scoala de soferi cu 3 luni inainte de a implini 18 ani. Asta ar insemna sa incepi sa faci partea teoretica si orele de condus, iar la implinirea varstei de 18 ani sa mergi cu dosarul complet pentru a te programa la examen. In functie de oras, sunt sanse sa mai trebuiasca sa astepti si acolo 2-3 saptamani pana este gasit un loc liber.

Mai repede nu ai cum, decat daca schimbi legislatia.

#3
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2014
Trebuie sa incepi prima lectie de condus cand ai 18 ani,pana atunci pregatesti dosarul la o scoala de soferi.

#4
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 17.12.2019
Are dreptate Hazideon când spune că se poate începe școala înainte cu 3 luni de împlinirea vârstei de 18 ani dar nu se poate da examenul, nici măcar cel teoretic, înainte. În funcție de județ, se așteaptă de la câteva zile la maxim 4 luni pentru susținerea probelor.
Dacă e grabă mare și sunt bani de arucat există varianta permis b1.

#5
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Pana sa te inscrii la scoala de soferi poti invata indicatoarele, marcajele si regulile de circulatie. Le poti exersa practic plimbandu-te cu bicicleta pe sosea si respectand tot ce ai invatat.
Dupa ce le stii pe astea, continui cu contraventiile, afli cum iti poti pierde permisul si/sau banii. Mai departe, infractiunile, ca sa stii ce te poate baga in puscarie.
Cand te inscrii la scoala, sa ai legea invatata, acolo doar sa-ti clarifici ce n-ai inteles singur.

Cand incepi sa invarti de covrig, sa tii minte ca inertia e imbatabila si sa nu te iei niciodata la tranta cu ea.

#6
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020

 Hazideon, on 07 martie 2023 - 08:35, said:

Poti incepe scoala de soferi cu 3 luni inainte de a implini 18 ani. Asta ar insemna sa incepi sa faci partea teoretica si orele de condus, iar la implinirea varstei de 18 ani sa mergi cu dosarul complet pentru a te programa la examen. In functie de oras, sunt sanse sa mai trebuiasca sa astepti si acolo 2-3 saptamani pana este gasit un loc liber.

Mai repede nu ai cum, decat daca schimbi legislatia.
Ce trebuie sa contina acest dosar?

#7
Hazideon

Hazideon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 23.06.2008

 AlexNAC04, on 07 martie 2023 - 09:16, said:

Ce trebuie sa contina acest dosar?

Daca nu ma insel, copie dupa actul de identitate, cazier, fisa medicala si aviz psihologic. Asta pentru inscrierea la scoala.
Pentru inscrierea la examen scoala de soferi mai adauga la dosar o fisa de scolarizare, iar tu trebuie sa platesti taxa pentru permis (vreo 90-100 lei).

Oricum... Te lamuresc cei de la scoala de soferi. :)

#8
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 17.12.2019

 AlexNAC04, on 07 martie 2023 - 09:16, said:

Ce trebuie sa contina acest dosar?
Pentru a obține fișa medicală ai nevoie mai întâi de adeverință de medicul de familie că nu suferi de boli cronice.

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 AlexNAC04, on 07 martie 2023 - 08:31, said:

Se poate accelera procedeul de obtinere acestui permis in cazul in care am 17 ani ca atunci cand am 18 ani fix sa il am gata sau cat mai repede posibil?

In Romania nu, cu exceptia cazului ca te multumesti cu categoria AM sau B1, sau la moto, cu A1.

 exqusit_drunk, on 07 martie 2023 - 09:30, said:

Pentru a obține fișa medicală ai nevoie mai întâi de adeverință de medicul de familie că nu suferi de boli cronice.
Ca e apt pt condus, nu ca nu are boli cronice.
Sunt o multime de persoane cu astm, diabet, cardiopatie ischemica, HTA, hipercolesterolemie etc etc care conduc.

#10
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 17.12.2019
Karhu, apt pentru condus pune șeful clinicii medicale care încheie fișa medicală. După cum spui tu ar fi sificientă adeverința pentru școală/examen/înlocuire permis.

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Asa m-am inscris eu cu 3 luni inainte si dupa am avut ce astepta, orele de condus se termina repede :))

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Da, ai dreptate, e in Ro sistemul e altfel decat aici la mine, unde medicul de familie face si examinarea si elibereaza fisa.
Dar medicul de familie din Ro oricum nu poate sa scrie ca pacientul nu sufera de boli cronice, daca acesta, are hipertensiune, de exemplu,

@exqusit_drunk

#13
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 17.12.2019
Karhu, ce să fac eu dacă tu te-ai învățat cu regulile logice? Noi trebuie să ne descurcăm prin jungla noastră de reguli aberante.
Medicul de familie scrie pe adeverință ce-i reiese lui din fișa pacientului (că istoricul nu e întotdeauna cunoascut). După aceea, medicii specialiști care participă la întocmirea fișei medicale își dau cu presupusul dacă ce reiese din adeverință și consultul propriu îl face apt de condus pe doritor. Big boss pune ștampila finală pe verdict.
Și noutatea de ultimă oră: când te duci la susținerea probei teoretice (la sală) trebuie să ai scris pe coperta interioară a dosarului adresa de email și numărul de telefon. Încă nu am aflat ce se întâmplă dacă nu ești la zi cu tehnologia.

Edited by exqusit_drunk, 07 March 2023 - 10:21.


#14
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Iti faci o macheta de BMW din carton, sau poate deja ai tigaia acasa,si exersezi semnalizarile la schimbarea directiei de mers.

#15
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009
Mai baieti,are 17 ani, ce va agitati asa ?
Un pusti de 17ani gandeste ca unul de ......17.
Voi il tratati ca un adult?Posted Image

#16
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020

 Don_Costica, on 07 martie 2023 - 08:56, said:

Pana sa te inscrii la scoala de soferi poti invata indicatoarele, marcajele si regulile de circulatie. Le poti exersa practic plimbandu-te cu bicicleta pe sosea si respectand tot ce ai invatat.
Dupa ce le stii pe astea, continui cu contraventiile, afli cum iti poti pierde permisul si/sau banii. Mai departe, infractiunile, ca sa stii ce te poate baga in puscarie.
Cand te inscrii la scoala, sa ai legea invatata, acolo doar sa-ti clarifici ce n-ai inteles singur.

Cand incepi sa invarti de covrig, sa tii minte ca inertia e imbatabila si sa nu te iei niciodata la tranta cu ea.
De unde iti dai seama daca o scoala de sofer e buna?

#17
bc74abs

bc74abs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 08.01.2011
Salut
Trebuie sa ai implinita varsta de 18 ani pentru a putea participa la examenul teoretic(sala). Orele practice pot incepe cu maxim 3 luni inainte de implinirea varstei. Restul tine de tine(cat de serios esti atat la pregatirea teoretica, cat si la cea practica). Si cat de norocos esti.
Ca sa explic treaba cu norocul, am avut un cursant cu care am facut practica sfarsit decembrie 22 - inceput ianuarie 23. A implinit varsta pe 8 ianuarie. Pe 9 ianuarie am terminat pregatirea practica, am dat inchidere si pe 10 am facut programare la sala. Am mai gasit un loc pe 11. S-a prezentat la examen si ADMIS cu 26. Fuguta programare la scoala unde gasim un ultim loc pe data de 25 ianuarie in seria 2. Admis fara puncte de penalizare si pe data de 31 a sosit recompensa prin posta. Asta inseamna noroc, dar si foarte multa seriozitate.
PS jud Bacau, loc Onesti.
Succes

Edited by bc74abs, 08 March 2023 - 20:16.


#18
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

 AlexNAC04, on 07 martie 2023 - 17:23, said:


De unde iti dai seama daca o scoala de sofer e buna?
Daca invataturile se axeaza pe evitarea incidentelor, e ok. Daca te invata ce drepturi ai, ghinion. Cand tu ai niste drepturi, ceilalti au mult mai multe.
Profit de ocazie ca sa-ti spun ca permisul de conducere iti da dreptul la o arma de 3.5 tone. E alegerea ta daca o declansezi sau nu. Daca o faci, o sa curga fluvii de balega in capul tau, pe buna dreptate. Am si eu o caldare pregatita.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate