Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

cum semanam ceapa?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
Buna seara,

Cum un saculet de 500g de arpagic nu mai costa 4 sau 5 lei, ci 9 sau 10 lei si ambalat la 300 de g de catre unele firme si vandut la 7 lei, iau in calcul semanarea cepei rosii la seminte. Sincer sa fiu, habar nu aveam ca se poate semana si sub forma de seminte, numai ca nu stiu cum.
Ca sa-mi iasa randurile drepte sau mai exact sa pot planta semintele la o distanta egala una de cealalta (si reglabila daca s-ar putea), eu de ce as avea nevoie?

#2
nimeninuconteaza74

nimeninuconteaza74

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 22.11.2022
În Auchan, un kilogram de arpagic costă 12 lei.
Sămânța de ceapă nu o semeni în primăvară și îți produce ceapă în toamnă, ci în toamnă recoltezi arpagic, din care apoi iese ceapă.

#3
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,259
  • Înscris: 24.06.2006
daca semeni seminte vei culege arpagic, daca le semeni rare, arpagicul va fi mai mare, nu marunt cum e normal

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Foloseste arpagic cumparat din piata, daca nu vrei sa ramai fara ceapa.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sunt soiuri de ceapa care cresc si din seminte pe parcursul verii/an agricol, dar mai bine nu le incerci.

#6
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Pai, depinde de suprafață.
De o săpăligă sau de o semănătoare.

Poftim un link.

https://seminteplant...eapa-verde.html

Cred că te complici cu semănarea directă, dar asta e strict problema ta.

#7
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012

 dan210, on 06 martie 2023 - 23:00, said:

daca semeni seminte vei culege arpagic, daca le semeni rare, arpagicul va fi mai mare, nu marunt cum e normal

uff, pe asta nu o stiam. cred ca mai degraba ma complic cu acele seminte, deja ma ia anxietatea ca trebuie sa-mi mai cumpar inca un mini-utilaj pentru gradina, adica plantatorul de seminte

#8
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Dupa ce-ai erbicidat, sapat, maruntit, inaltat si facute santuri de scurgere, ai nevoie de un carton de oua pe un singur rand. Asta daca vrei cepele aliniate... Tu stabilesti distanta dintre ele, dar la doua...oua e ok.

#9
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Semintele alea din care iese ceapa nu sunt totuna cu semintele rezultate din inflorescentele ( maciuliile ) de la ceapa de stufat. Sunt seminte din care creste ceapa normala. Eu am vazut oamenii care fac rasad si apoi planteaza in gradina acea ceapa din seminte.
De exemplu :
https://seminteplant...a-density4.html

#10
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Sunt varietăți diverse de ceapa, unele sunt anuale, altele bianual3, altele nu se înmulțesc prin semințe ci prin înmulțirea bulbi lor..

Ceapa asta despre care vorbiți voi se produce din arpagic sau din sămânță, însă prea putini mai cultiva azi ceapa din arpagic pe suprafețe mari, majoritatea covârșitoare a cepei se produce direct din sămânță, folosind evident varietăți anuale care fac bulb în același an.

Pentru a cultiva acasă din sămânță este însă nevoie sa aplici o tehnologie complexa, manual este dificil iar achiziția de utilaje, și dacă ar exista utilaje mici în acest scop, ar fi oricum mult prea costisitoare.
De putut se poate însă pregătirea terenului, stăpânirea tehnologiilor de erbicidare șamd sunt extrem de importante.
Sau munca de nebun.

Alte varietăți de ceapa, precum ceapa cu bulb foarte mare/gigant, sau ceapa "de apa" se cultiva în mod obișnuit prin răsad, este mult de munca, e nevoie și de tehnologie dar per total și prețul este mai mare și pentru unii rentează.... Însă și în acest caz, ceapa de apa la noi, sga cam trecut la semănate directa.

Acasă, pentru suprafețe foarte mici, pentru a putea elimina o parte din tehnologia de pregătire a terenului și ck trop al buruienilor din prima parte a vegetației, când plantele sunt și foarte firave, se poate folosi producerea de răsad pt varietățile care în agricultura mare se cultiva prin semănat direct....


Însă, când cultivi câțiva mp, și folosești 2-3 kg de arpagic, în opi ia mea oricât de scump ar fi arpagicul nu are sens sa te complici mai ales când habar nu ai lucruri elementare... Din moment ce aici unii demonstrează ca galhabar nu au câte feluri de ceapa exista și cum se cultiva 3 destul de evident ca a stăpâni tehnologia e o utopie... Deci calea simpla, cunoscuta deja 3 cea mai buna în aceasta situație.






Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate