Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Deduceri PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Buna ziua,

Mi-am deschis un PFA recent pentru a oferi consultanta tehnica.
Gasesc pe net deduceri la plata impozitului cu un numar de cheltuieli, una din ele fiind cu autoturismul.

Vreau sa fac un contract de comodat pentru un autoturism aflat in posesia socrului meu pentru a-l folosi pentru deplasare la clienti.

In situatia asta cine incheie polita de asigurare RCA, spre exemplu? El tocmai ce-a cumparat masina pentru mine, urmeaza s-o inmatriculeze.
Cum ar putea incheia polita pe numele lui (cum cere legea) dar sa-mi pun si eu CUI pe polita pentru a beneficia de 50% deducere?
Ce alte cheltuieli in afara de masina pot deduce? (macar partial).

Cum as putea achizitiona un LAPTOP mai scump (gasesc niste topicuri vechi cu preturi de 2500 ron limita la nu stiu ce...).

CU respect,

#2
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

El tocmai ce-a cumparat masina pentru mine

Ieri ai venit cu altă poveste cum că vrei să scapi de RCA scump și vrei să-i vinzi lui mașina. Ce socru receptiv ai :)

Recomand să apelezi cu încredere la contabil să înveți cum se face, mai ales când folosești deduceri. Depinde iarăși dacă este în sistem real sau normă de venit șamd.

#3
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Sistem real. Sunt curios ce deduceri legale se pot face. As vrea sa schimb laptopul actual cu unul mai performant, toată activitatea se desfășoară la sediul clienților.

#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Întreabă-l pe contabil despre amortizare.
Polița RCA o încheie și plătește proprietarul mașinii. Teoretic, dacă o iei în comodat poți deduce 50% din cheltuieli - carburant, revizii, asigurări, reparații. Întreabă-l pe contabil cum se aplică în cazul tău.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate