Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Rovinieta se va scumpi in Romania incepand cu 2026

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Sufragerie pe roti. Exprimare Mircea Badea referitor la SUV.

#20
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

View PostNikoroB, on 03 martie 2023 - 13:21, said:

S-o creasca de 10 ori pentru harburi si 20-30 ori pentru cazane.

Te rog da definitia pentru harb. De asemenea te rog defineste ce intelegi prin cazan.

Edited by adisz, 03 March 2023 - 15:29.


#21
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Cazan ar fi ce depaseste 200.000 km, harb ce sare de 500.000 km? :huh:

#22
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Bre, eu am vazut Mercedesuri in Germania cu peste 500.000 la bord, excelent intretinute. Nu as fi dat 3 Dustere noi pe un taxi de-al lor. Ce vorbiti voi aici ?  Rable sunt alea prin care poti baga pumnul/degetul prin tabla, din cauza ruginii.

Sau alt caz, un BMW nu avea frane pe spate. Le scosese proprietarul ....  Ramai masca efectiv.

#23
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostNikoroB, on 03 martie 2023 - 13:21, said:

S-o creasca de 10 ori pentru harburi si 20-30 ori pentru cazane.



Taxa de drum nu trebuie confundata cu taxa de mediu. N-are nici o legatura si respectivii nici nu sunt in masura sa faca reglementari in acest sens.

View PostNeaceasca85, on 03 martie 2023 - 15:29, said:

Cazan ar fi ce depaseste 200.000 km,

Ce vorbesti ? Sunt masini care fac km aia in 4-5ani pe sosele chiar bune, la noi in Romania. As zice ca pot fi mai bune decat altele care au facut doar 100k km in 10ani la proprietar,  ca astea au avut Casco si revizii la termen fiind pe leasing.

#24
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007

View PostNikoroB, on 03 martie 2023 - 14:41, said:


Transportul e foarte ieftin, iar procentul efectiv al motorinei/taxei de drum in pretul produsului la raft este unul minuscul.

Daca tot esti in domeniu, poti spune te rog care-i pretul pe km la frigo/prelata?
Transportul nu e deloc foarte ieftin, ca e infim ce se vede la pretu de la raft...e discutabil.
Toti se halosesc cand vine vorba de cresteri tarifare si nu iese doar dupa calculul matematic.
Cativa bani plus din transport, mai cativa de la furnizor/producator, mai cativa din chirie/impozit, mai cativa din curent/utilitati + halosenia si asa ajungi la un pret inexplicabil marit la raft.

La intrebarea de pret/km nu iti pot raspunde concret  (ruta, cantitate, tranzit, conditii de plata etc )



#25
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
bine ca abia peste 3 ani, am inteles ca atunci vor fi gata toate DX-urile, autostrazile iar DN-urile vor fi toate ca-n palma. cum sa nu merite scumpirea?

#26
billhook

billhook

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.09.2022

View Postgabrolio, on 03 martie 2023 - 13:19, said:

Sursa: https://www.digi24.r...in-2026-2269207

Problema majora va fi cresterea foarte mare pentru transportatori, ceea ce inseamna ca toate aceste costuri vor fi transferate in produsele transportate si implicit in pretul produselor la raft. Si apoi nu intelegem de ce avem preturi mai mari ca in vest la alimente, totul pleaca de la guvernare... dezastruoasa in cazul nostru in ultimii ani.

Cum priviti aceasta stire?!
M-am cam pierdut in logica ta. In primul rand spui ca o sa se scumpeasca "candva" rovinetele si scumpirea o sa se tranfere produselor. ceea ce e normal. Asa a fost din totdeauna.
Dar faptul ca avem preturi mai mari la alimente acum(zici tu) . Care ii legatura.
Inteleg ca actuala guvernare ii rea. Ca aia anterioara era buna.

#27
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
S-au scumpit ratele la banca, alimentele, facturile au crescut...am stat bine merci in casa si "ne-am umflat in pene" pe forum si la spritzuri...
Romanii o duc bine....Scumpirea rovinietei e apa de ploaie.

#28
Marincos

Marincos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 03.01.2023
Foarte bine! Să facă drumuri mai bune!

#29
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostOctavian___, on 03 martie 2023 - 16:54, said:

Transportul nu e deloc foarte ieftin, ca e infim ce se vede la pretu de la raft...e discutabil.
Toti se halosesc cand vine vorba de cresteri tarifare si nu iese doar dupa calculul matematic.
Cativa bani plus din transport, mai cativa de la furnizor/producator, mai cativa din chirie/impozit, mai cativa din curent/utilitati + halosenia si asa ajungi la un pret inexplicabil marit la raft.

La intrebarea de pret/km nu iti pot raspunde concret  (ruta, cantitate, tranzit, conditii de plata etc )

Doar profita in unele cazuri. Eram la Kaufland, aceeasi mazare si pastai la borcan pe care le cumpar eu dintr-un colt unde nu prea se baga lumea, aceleasi borcane prafuite frate, de cateva saptamani. Acu' 2 saptamani erau 5 lei, peste o saptamana 5.50 iar azi 6.37lei. Deci aceeasi marfa care era pe stoc. Pai ce-i asta? scumpesti marfa de pe stoc de 2 ori pe motiv ca?
Acu' o luna erau castravetii 11lei, castraveti turcesti. I-au scumpit cu 1 leu in cateva randuri pana au ajuns la 13.99lei. Rosii din Maroc 15lei, rosii din Turcia 6.99lei. Acum 2 saptamani rosiile marocane erau 12lei, pai ce? s-a marit cumva distanta in 2 saptamani?

Eu zic, care nu-i profesor de economie sau cu studii in domeniu sa se abtina de la a emite pareri.

#30
sftp

sftp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 11.01.2023

View Postcristiany, on 03 martie 2023 - 14:02, said:

" Rovinieta ar urma să se scumpească cu aproape 40% din 2026 "
" Ministerul Transporturilor vrea să crească valoarea rovinietei "
Deci, nimic sigur.
La TV spuneau ceva de crestere 50% la cei cu euro6 si cresteri mult mai mari cu cat scade eticheta euro.
N-am inteles logica pentru care o taxa de drum e diferita in functie de ce spune eticheta euro. Se invarte roata altfel pe asfalt si uzeaza asfaltul mai tare un euro5 fata de un euro6?

View PostPaco_ste1, on 03 martie 2023 - 13:28, said:

Vigneta e pentru circulatia in afara localitatilor. Daca vor scaderea poluarii in orase ar trebui sa ofere transport gratuit in orase. Dar asta e , aveti politicieni cretini si singura lor ocupatie e sa va agreseze continuu.
Ala e drumul spre saracie.
Sunt judete unde se subventioneaza transportul "taranilor" la oras, iar asta a dus la moartea orasului din punct de vedere al fortei de munca si a ofertelor de munca. Motivul e clar, ca taranul avand transport gratis sau aproape gratis va fi mai multumit sa primeasca salariul minim, drept urmare un orasean nu mai are nici o sansa se se angajeze in oras si sa isi asigure un trai la oras, asa ca e cam fortat sa migreze.
Vezi orasele care apar in statistici ca avand majoritatea angajatilor cu salariul minim... o sa constati ca sunt asa pentru ca majoritatea angajatilor provin din mediul rural. Sunt orase unde singura sansa sa scapi de salariul minim e sa dai spaga sa te faci bugetar, atat de mort e orasul, si asta duce la migratie.

View PostNikoroB, on 03 martie 2023 - 14:41, said:

Transportul e foarte ieftin, iar procentul efectiv al motorinei/taxei de drum in pretul produsului la raft este unul minuscul.
unde gasim transportul ala foarte ieftin?

View PostNeaceasca85, on 03 martie 2023 - 15:15, said:

Nu am cumparat dar le am.Posted Image
Daca te tragi din familie de bogati... ai avut parte de mosteniri frumoase :)
Cred ca individul dorea sa te faca saracie, ca masina pe care ai cumparat-o tu nu e masina si ca apartamentul cumparat de tine nu e apartament... ca sunt din categoria de saraci, se stie ca masina e doar Clasa S, Lambo, Ferrari si apartament e doar penthouse undeva intr-un complex de milionari gen Stejarii.

View PostNeaceasca85, on 03 martie 2023 - 15:29, said:

Cazan ar fi ce depaseste 200.000 km, harb ce sare de 500.000 km? Posted Image
Nu stiu ce masini ati vazut voi cu 200.000 km, dar eu nu numai ca am vazut, dar am si detinut si chiar facut mult peste 200.000 km si numai cazan nu era masina.
Cum naiba sa spui ca e cazan o masina ce are peste 200.000 km facuti in mai putin de 8 ani vechime.
Am vazut masini cu aproximativ 500.000 km si nu numai ca nu era cazan, dar deja e dovada de prostie sa zica cineva ca erau harb.

Nu inteleg conationalii care au impresia ca o masina ce are 200.000 km e cazan, de unde pana unde ideea asta? Eu am vazut masini mai noi de 4 ani care scoteau fum, si am vazut masini mai vechi de 8m ani care aveau aproape 500.000 km si care nu scoteau nimic, puteai sa te inchizi cu masina in garaj si sa ii dai drumu ca nu te intoxicai de fum nici dupa cateva zeci de minute.

View Postsandu222, on 03 martie 2023 - 20:19, said:


Doar profita in unele cazuri. Eram la Kaufland, aceeasi mazare si pastai la borcan pe care le cumpar eu dintr-un colt unde nu prea se baga lumea, aceleasi borcane prafuite frate, de cateva saptamani. Acu' 2 saptamani erau 5 lei, peste o saptamana 5.50 iar azi 6.37lei. Deci aceeasi marfa care era pe stoc. Pai ce-i asta? scumpesti marfa de pe stoc de 2 ori pe motiv ca?
Specula. Au acaparat piata si fac bani.
Culmea e ca in magazinele mici mare parte din marfa din magazin a pastrat pretul avut acum 2 ani. Aici ma refer la magazinele non alimentare mai mult.

#31
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013

View PostPaco_ste1, on 03 martie 2023 - 13:28, said:

Va meritati soarta daca alegeti niste lichele drept politicieni sa va conduca.
Vigneta e pentru circulatia in afara localitatilor. Daca vor scaderea poluarii in orase ar trebui sa ofere transport gratuit in orase. Dar asta e , aveti politicieni cretini si singura lor ocupatie e sa va agreseze continuu.

Foarte bine punctat! Posted Image

#32
skystars

skystars

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.03.2008

View PostNikoroB, on 03 martie 2023 - 13:21, said:

S-o creasca de 10 ori pentru harburi si 20-30 ori pentru cazane.
.............
Si care ar fi motivul ? Sa mearga cu masina doar smecherii si nobilimea ?
Sa intelegem ca harburile si cazanele distrug covorul asfaltic de 10 ori mai mult decat masinile fabricate in 2022 -2023 sau decat cele electrice ? Sau tu detii un autoturism cu levitatie magnetica precum trenurile Maglev ?

#33
sftp

sftp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 11.01.2023
Legenda spune ca la euro0 roata e patrata, la euro1 roata e hexagon, la euro2 roata e heptagon, la euro3 roata e octogon, la euro4 roata e nonagon, la euro5 roata e decagon, la euro6 roata e rotunda.
Drept urmare e clar ca masinile ce au euro0-euro5 cu roti din categoria poligoanelor regulate deterioreaza asfaltul mai tare si deci trebuie sa plateasca taxa de drum mai mare.
Asta zic expertii de la UE, si stiu ei ce vorbesc ca doar ei au inventat etichetele euro.

#34
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 31.12.2008

View PostNikoroB, on 03 martie 2023 - 13:21, said:

S-o creasca de 10 ori pentru harburi si 20-30 ori pentru cazane.

Preturile la raft nu cresc de la asta ci de la lacomia magazinelor. Cum prind o ocazie, cum gata, mai baga un 10%. Daca era sa fie pe bune cresterile astea, atunci cand s-a mai ieftinit motorina trebuia sa vedem si preturile inapoi. Dar ghici ce...

Toata lumea pleaca pe fenta asta de cel putin 20 ani.
Preturile nu cresc de la  "lacomia magazinelor" ci datorita dispozitiei cumparatorului de a plati preturi ma mari
Daca le-ar scadea vanzarile ar scadea si preturile
Dar cum magazinele pline , carucioare pline (daca nu s-ar cumpara  nu ar  exista carucioare ci doar cosuri ) , bonul de casa are 2m
Strazile pline de masini, parcari la supermarket pline.
Romanul o duce bine dar se plange

#35
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Mai e vreo țară in UE in care se care plătește vinieta ptr drumuri naționale? La câți bani s-au strans pe Rovinieta până acum trebuia să avem măcar cât ungurii autostrăzi!

#36
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Directia e clara, o sa platim din ce in ce mai mult pentru servicii publice din ce in ce mai proaste.
Urmeaza din 2024 o noua guvernare ciuma rosie (mai grasa cu niste galbejiti traseisti) cu partidul balama udmr si minoritati si tare imi e ca cei din noul val (Ciolacu & co) sunt mai lacomi decat predecesorii lor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate