Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Honor Magic5 Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
646 replies to this topic

#1
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,164
  • Înscris: 14.08.2007
Honor a lansat seria Magic 5, formata din mai multe device-uri. Magic 5 Pro e flagshipul foto, de altfel a si trecut pe primul loc in DXOMark cu 152 de puncte, cu toate ca nu are senzor de 1" ci o idee mai mic (1/1.12", cu o diafragma f/1.6). Procesorul e un Snapdragon 8 Gen 2, acumulatorul are 5.100 mAh (in China se pare ca vine cu un acumulator de tip nou, Silicon-carbon 5.450 mAh in loc de Li-Po, care are o densitate energetica mai buna - adica e la fel de mare fizic dar are capacitate mai mare). Cei de la Honor zic ca nu doar camera e superioara iPhone 14 Pro Max si Galaxy S23 Ultra, dar si acumulatorul/ecranul e superior. Evident ca si viteza de incarcare e superioara (66W), dar cu asta suntem obisnuiti oricum.

Si camera tele (periscop cu focala de 90 mm) pare sa aiba o calitate chiar buna, desi senzorul nu cred ca e la fel de mare ca al unor concurenti (inca nu e clar cat de mare e) - dar are o diafragma mai mare, f/3.0). Are si un chip dedicat care il ajuta sa aiba o calitate video superioara. In rest, 8-16GB RAM, 256-512 GB spatiu de stocare. Incepe la 1.199 euro.

[ https://fdn2.gsmarena.com/vv/pics/honor/honor-magic5-pro-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://fdn2.gsmarena.com/vv/pics/honor/honor-magic5-pro-3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe ansamblu pare una dintre cele mai bune oferte actuale de pe piata, singura chestie care nu-mi place la el e ca e prea mare (ecran 6.81", 162.9 x 76.7 x 8.8 mm), in rest n-am de ce sa ma plang.

Edited by utopium, 27 February 2023 - 23:59.


#2
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,673
  • Înscris: 28.11.2001
Din față e un P40Pro/Magic4 Pro. Se lăudau că și autonomia este mai mare decât la IPhone 14 Pro Max. Este așteptat în mai-iunie în magazine.

Lansarea:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DM08T5XnicE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Sunt și o sumedenie de unboxing-uri:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FKUp7rDFkgY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Așteptăm să vedem și dacă apar modificări în modul lor de asigurare a servisării, relația cu clienții, etc. Aici sunt deficitari rău de tot în comparație cu Huawei.

Edited by badmania98, 28 February 2023 - 00:12.


#3
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,164
  • Înscris: 14.08.2007

View Postbadmania98, on 28 februarie 2023 - 00:06, said:

Din față e un P40Pro/Magic4 Pro.
Daca era cat P40 Pro de compact l-as fi cumparat ... asa, nu stiu. Mai astept sa vad daca apare P60 Pro. Eventual m-as fi asteptat sa aiba diafragma reglabila ca si Mate 50 Pro.

#4
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,673
  • Înscris: 28.11.2001
Eu aveam mari așteptări de la Honor încă de anul trecut, dar..să-i vedem anul acesta. Am renunțat la Magic4 Pro după ce l-am testat și mai ales după ce am discutat cu reprezentantul de vânzări de la Honor la Tech. La prețurile pe care le cer pe telefoane ar trebui să ofere și suportul adecvat.

Edited by badmania98, 28 February 2023 - 09:52.


#5
NoMoreFakes

NoMoreFakes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 22.12.2022

View Postbadmania98, on 28 februarie 2023 - 09:51, said:

Am renunțat la Magic4 Pro după ce l-am testat și mai ales după ce am discutat cu reprezentantul de vânzări de la Honor la Tech. La prețurile pe care le cer pe telefoane ar trebui să ofere și suportul adecvat.

Ce anume nu ti-a placut la Magic 4 pro in afara de asistenta pentru clienti? Intreb fiindca Magic 4 pro pare foarte asemanator cu telefoanele Huawei? Exceptand relatia cu clientii unde clar Huawei este mult peste Honor, cel putin in Romania.

#6
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,416
  • Înscris: 21.10.2010
Specs bagate acolo sa fie, ca suport ioc. Apple, Samsung si Huawei sunt singurele companii care au softul bine pus la punct, dpmdv. Si la ce pret o sa apara....

Edited by marcel201, 28 February 2023 - 10:18.


#7
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,005
  • Înscris: 18.09.2008
Se pare că Huawei se întoarce, prin Honor. Bună mișcare, sincer. Sper să vedem competiție pe zona de telefoane din nou. Am un cunoscut care are un Honor Magic4 Lite și zice că peste orice iPhone. Eu nu sunt așa de sigur, dar fiecare are ideile lui. Acum Huawei, pardon Honor, pompează bani la greu prin marketing. Probabil brand-ul mamă o va lăsa mai moale cu lansările, mai ales că nu au GMS.

#8
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 30.03.2009
Se pare că Gms-ul nu mai e așa mare șmecherie.

#9
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,673
  • Înscris: 28.11.2001
Adică?

#10
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,164
  • Înscris: 14.08.2007

View PostAlxdava, on 02 martie 2023 - 20:49, said:

Se pare că Gms-ul nu mai e așa mare șmecherie.
Dupa 3 ani fara GMS oficial pot sa confirm ca nu prea e :D 99% din aplicatii ruleaza si fara GMS, iar cele care chiar au nevoie de GMS pot fi si ele rulate in diverse moduri si pe Huawei.

Problema Huawei e ca au ramas in urma in unele domenii, de exemplu senzorii foto sunt mai mici decat ai concurentei (dar compenseaza partial cu diafragma variabila care incepe la f/1.4 la Mate 50 Pro). Totusi la pretul pe care il cer acum pe Mate 50 Pro, nu consider ca isi merita banii. Lipsa GMS chiar daca nu mai e asa mare smecherie, trebuie sa vina cu o reducere de pret de vreo 20% fata de concurenta, mai ales ca vine impreuna cu lipsa 5G. Magic 5 Pro sau Xiaomi 13 Pro vin cu chipuri mai noi, placi grafice mai bune, autonomie mai buna (probabil datorita chipului), senzori foto mai mari + optiuni cu mai mult RAM (12 GB vs 8 GB). Daca toate trei se invart pe la 6.000 de lei, nu vad de ce sa iei Huawei-ul.

#11
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,673
  • Înscris: 28.11.2001
Ideea este că Honor trebuia să continue în bine ceea ce a fost la Huawei. Posibil pe hardware să fie OK. Oricum aș merge oricând pe un Kirin decât pe altceva, dar nu se mai poate.
Eu estimam acum vreo câțiva anișori că Honor își va da drumul după vreo 3 ani de ”relansare” și ”eliberare” de sub tutela Huawei, pentru a nu supăra pe alții. Acum este anul 2 din cei 3 estimați.
E doar un punct de vedere.

Edited by badmania98, 03 March 2023 - 20:11.


#12
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 30.03.2009
Nu înțeleg de unde se veni reducerea de 20%. Google plătește Oem-urile pentru a avea propriile aplicații preinstalate, Android-ul fiind la liber, deci ceilalți au venituri mai mari având Google instalat.

#13
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 24.07.2022
cate actualizari de android si de securitate va avea?

#14
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 21.10.2009

View Postmiki07, on 28 februarie 2023 - 11:18, said:

Am un cunoscut care are un Honor Magic4 Lite și zice că peste orice iPhone. .

Cam orice upper-midrange Android este peste orice iPhone, nu e ca si cum iPhone-urile ar fi extraordinare... Am avut aproape 2 ani un iPhone 13 Pro si nu cred ca a fost zi in care sa nu fiu tentat sa il arunc pe geam. Bine c-am scapat de pacoste...

Acum am un S23U, initial m-am gandit sa-l pastrez, dar de cand cu mizeriile pe care le face Samsung in ultima vreme(da, sunt fan Louis Rossmann ) ma orientasem spre Xiaomi 13 Pro. Dar... parca ma atrage mai mult Honor(mi-au placut mereu flagshipurile Huawei. Ce parere aveti despre MagicOS? Au bloatware in ele? M-am saturat si de Samsung cu aplicatiile lor dublate...

Edited by lex2010, 06 March 2023 - 16:46.


#15
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,164
  • Înscris: 14.08.2007
Au lansat (in China) si o versiune Ultimate, care e doar un 5 Pro cu maxim de RAM/spatiu de stocare, bateria aia mare de 5450 mAh si alta carcasa:

[ https://fdn2.gsmarena.com/vv/pics/honor/honor-magic5-ultimate-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mie imi place ce au facut cu telefonul asta, singurul "defect" e ca e cam mare pentru gustul meu, de aia cred ca astept Huawei P60 Pro care cica va fi lansat luna asta (iar seria P e mai ingusta/compacta). Astept cu interes si Oppo Find X6 Pro, care dupa zvonurile pe care le-am auzit pare chiar interesant (va avea camera tele cu senzor mai mare decat al concurentei).

Edited by utopium, 06 March 2023 - 17:17.


#16
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,673
  • Înscris: 28.11.2001
Și fără GMS!!!

#17
meseriasu2

meseriasu2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 08.01.2007
Intre acesta si Samsung S23 Ultra sau Xiaomi 13 Pro, care e mai bun pe partea de foto-video?

Edited by meseriasu2, 06 March 2023 - 17:24.


#18
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,164
  • Înscris: 14.08.2007

View Postbadmania98, on 06 martie 2023 - 17:17, said:

Și fără GMS!!!
De ce ar fi fara GMS? Au lansat-o in China prima data, nu a zis nimeni ca nu vor aduce modelul si in Europa.

Daca te referi la P60 Pro ca e fara GMS, I don't care Posted Image Sper doar sa continue traditia de a il face macar cu 100 de euro mai ieftin decat Mate (si a veni cu oferte la precomanda, cum am prins la P40 Pro), Mate nu mi se pare ca isi merita banii pe care ii cer acum. Daca P60 vine intr-adevar si cu noul chip (8 gen 2) si baterie de 5.000 mAh cum se zvoneste (la P50 Pro au dat-o in bara cu bateria de 4.360 mAh, mult prea mica), mie imi suna chiar bine ... chiar daca senzorul foto al camerei principale e mai mic decat la unele modele existente, compenseaza din diafragma mai mare si variabila (practic la f/1.4 intra de doua ori mai multa lumina decat la f/2.0, asa ca iti permiti sa ai si senzor ceva mai mic fara sa afectezi calitatea imaginii in lumina slaba).

Edited by utopium, 06 March 2023 - 17:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate