Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina
 

Razboiul Rusiei lui Putin in Ucraina (2022 - 2023 - 2024 ...

* * * * - 69 votes
  • This topic is locked This topic is locked
29881 replies to this topic

#9235
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 30.01.2008

 adair, on 06 iunie 2023 - 06:04, said:

Evident lipesc 2 Death Star, 3 Star Destroyers si 2 nave USS Enterprise NCC-1701-D.

Incomplet .

Complet aici :

Attached File  Fx5IvdKWYAAnGz9.jpeg   85.71K   97 downloads

#9236
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,728
  • Înscris: 29.05.2011


BOMBSHELL: "Australia, the US and Ukraine are discussing sending 41 Royal Australian Air Force F/A-18 Hornets to Kyiv helping fulfil part of President Volodymyr Zelensky’s request for fighter jets, rather than sending them to the scrapheap as planned.

Sources have told The Australian Financial Review that the US, which recently gave permission to other Western allies to supply Ukraine with advanced fighter jets, including US-made F-16s, is favourably disposed to the idea of gifting Ukraine the F/A-18s."

https://twitter.com/...myg2dEt_Ow&s=19

Ghidul rusesc pentru Leopard 2.

Attached Files


Edited by adair, 06 June 2023 - 06:19.


#9237
darkzone

darkzone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 22.09.2004

 adair, on 06 iunie 2023 - 06:04, said:

A fost aruncat în aer barajul de la Nova Kakhovka.
De prin comentarii reiese că e posibil să fi căzut pur și simplu din cauza lipsei de mentenanță iar presiunea apei a rupt barajul. Greu de crezut dar nu imposibil totuși. Știm cu toții că atunci cînd nivelul apei crește peste un anumit nivel trebuie deschise porțile pentru evacuarea surplusului, altfel se pot întîmpla necazuri.

Tot prin comentarii am văzut că ar fi fost mîna ucrainenilor. Cum? Zona aia e sub control orcesc de un an de zile.

Mai departe, mai ziceau unii că, pe lîngă eventualele inundații care s-ar putea produce în zonă, se întrerupe aprovizionarea cu apă în Crimeea. Asta e o consecință care i-ar afecta nu doar pe orcii care încă sălășuiesc pe-acolo, dar și pe oricine ar veni după ei timp de cîțiva ani pînă se reconstruiește barajul.

Puse toate grămadă mie îmi rezultă că orcii sînt conștienți că vor pierde Crimeea în curînd și încearcă să distrugă cît mai mult din ea și să o facă inutilizabilă, ca să zic așa, pentru ucraineni. Dacă ei nu pot s-o aibă, atunci nimeni să n-o aibă. Găunoasă mentalitate. Exact ca Hitler.

#9238
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,728
  • Înscris: 29.05.2011
E vechi clipul asta.

#9239
Piniuli

Piniuli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,695
  • Înscris: 09.01.2006
PaI si bubuiala aia de acu 6 luni ce a fost? Nu a fost afectat atunci barajul?  Se intampla lucruri grave...

#9240
darkzone

darkzone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 22.09.2004
Am găsit asta, explică foarte detaliat situația barajului (e de acum 3 luni):

https://www.reddit.c..._destruction_3/

#9241
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,728
  • Înscris: 29.05.2011
Dovada ca e vechi clipul. Noiembrie 2022.

Attached Files


Edited by adair, 06 June 2023 - 07:11.


#9242
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,517
  • Înscris: 27.10.2007
cam asa arata barajul acum, iar orasul Nova Kakhovka (aflat in teritoriul controlat temporar de rusi) e inundat.
relatarile despre explozii sunt insa contradictorii. unele canale ucrainene din Herson spun ca nu ar fi fost explozii.
cel mai probabil a fost distrus de rusi, pentru a inunda zonele  din Herson, pe care ucrainenii le mai vizitau.

Attached File  nova_k.jpg   124.74K   187 downloads

Edited by strongsss, 06 June 2023 - 07:22.


#9243
darkzone

darkzone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 22.09.2004
A început evacuarea populației în Herson:

Quote

Latest update from Oleksandr Prokudin, the governor of the Kherson Oblast. The evacuation has begun, and in 5 hours the water will reach a critical level.

https://www.reddit.c...r_prokudin_the/

 Piniuli, on 06 iunie 2023 - 07:00, said:

PaI si bubuiala aia de acu 6 luni ce a fost? Nu a fost afectat atunci barajul?  Se intampla lucruri grave...
Atunci a fost afectat doar podul rutier, nu și barajul.

#9244
Piniuli

Piniuli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,695
  • Înscris: 09.01.2006
Uitandu-ma pe harta, asta va schimba mult geaografia locului... Oare lacul din zona Enerhodar-Nikopol era tinut tot de barajul asta?  In aval e multa mlastina si zone indundabile, poate nu va afecta asa tare localitatile. Asta e un baraj ca cel de pe Dunare, are nu are o inaltime asa mare ca barajele gen Vidraru sau Bicaz, si nu ar trebuie sa elibereze asa de multa apa dintr-o data.

https://www.google.c...1!1e3?entry=ttu

#9245
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,728
  • Înscris: 29.05.2011
Sincer e aiurea sa fie aruncat în aer de oricare din părți. Încă nu era cazul. Posibil sa fi cedat și în urma avariilor acumulate.

#9246
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 05.03.2005
sa speram ca in curand o sa cedeze si podul care duce spre Crimeea

#9247
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,517
  • Înscris: 27.10.2007

 Piniuli, on 06 iunie 2023 - 07:19, said:

Uitandu-ma pe harta, asta va schimba mult geaografia locului... Oare lacul din zona Enerhodar-Nikopol era tinut tot de barajul asta?  In aval e multa mlastina si zone indundabile, poate nu va afecta asa tare localitatile. Asta e un baraj ca cel de pe Dunare, are nu are o inaltime asa mare ca barajele gen Vidraru sau Bicaz, si nu ar trebuie sa elibereze asa de multa apa dintr-o data.

tu realizezi cat de mare e lacul acela?  2155 km2 si 18 mld mc3 de apa!
https://en.wikipedia...hovka_Reservoir

singurul lucru ce poate fi pus intr-o nota pozitiva este ca malul ocupat temporar de rusi este mai jos decat cel ramas la ucraineni.

o harta de risc cu estimarea zonele ce vor fi afectate.
Attached File  nova3.jpg   70.69K   69 downloads

Edited by strongsss, 06 June 2023 - 07:43.


#9248
Piniuli

Piniuli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,695
  • Înscris: 09.01.2006
In alta ordine de idei... stiu ca o sa va enerveze. Colega rusoaica (eu doar  de vreo cateva ori pe an sunt in acelasi birou cu ea) .. Ii zic.. "ai vazut ca au aruncat in aer barajul de langa Herson?"..  "Aaa.. pai cu barajul ala au mai fost problene si oamenii au fost evacuati  de cateva luni, dar am invatat ca nu mai poti avea incredere in stirile astea ca trebuie sa treaca timp pana intelegi ce se intampla, dar eu am incredere in guvernul nostru (cel rusesc), se descurca ei, ca sunt acolo niste unchesi care stiu ce sa faca. Nu stiu daca tu ai incredere in guvernul vostru"  Si ii zic "Al nostru nu e acolo, nu e implicat" , si cica ea:  "Crezi?", "Pai?"  "Nu e implicat deocamdata" , zice ea..  Apoi s-a dus in treaba ei. Mno... Ciudata paradigma au rusii astia... Chiar cei care nu traiesc in Rusia...

 strongsss, on 06 iunie 2023 - 07:28, said:

tu realizezi cat de mare e lacul acela?

https://en.wikipedia...hovka_Reservoir

Realizez, ca asta am zis, dar nu vine apa asa ca tsunami-ul de sus, cum ar veni la barajele inalte. E un lac cu volum mare datorita intinderii, nu datorita adancimii. Apa aia se elibereaza oarecum mai treptat... Ma rog,.. nu vreau sa zic prostii. Eu asa inteleg.

Edited by Piniuli, 06 June 2023 - 07:30.


#9249
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,701
  • Înscris: 25.04.2007
Oripilat de crima de razboi infaptuita de orci si nevenindu-mi sa cred, am uitat de bilantul zilnic aparut de 23 minute. Dragilor, parca ca razbunare pentru baraj, 800 orci nu mai regreta ca au calcat pe pamant ucrainean, au incercat ei sa mai faca vreo branza in cele 40 de atacuri in diverse directii, respinse toate. Ma gandesc ca s-au dus pe copca si o mare parte din tiktokarii lui kadirov si nici macar nu au parte de 72 de virgine ci de 72 de curmale. Stiu ca va stric amuzamentul, si eu am patit-o cand am aflat, dar asta este adevarata insemnatate a ceea ce-i asteapta dincolo, "virgine" a fost o greseala de traducere a denumirii unui soi mai special de curmale. Dar sa-i dam dracului si sa trecem la gioarsele cu care lupta orcii:
12 tancuri, 20 APC-IFV, 36 sisteme de artilerie! 6 MLRS, 2 sisteme AA, 20 diverse vehicule si 5 echipamente speciale, au fost facute praf. Antiaeriana ucraineana a doborat 1 elicopter KA-52, toate 35 rachete de croaziera X-101/X-155 lansate de orci si 23 drone.

Attached Files



#9250
darkzone

darkzone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 22.09.2004
Centrala nucleară momentan e în siguranță:

Quote

ZAPORIZHZHIA NUCLEAR: LOSS OF KAKHOVKA DAM
Zaporizhzhia NPP, Europe's largest, draws cooling water from a reservoir whose dam is now severely damaged.
All six reactors are off & cold. Almost no cooling water needed.
Unfolding event, but not a serious risk for nuclear accident.

https://twitter.com/...947369442033664

#9251
Piniuli

Piniuli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,695
  • Înscris: 09.01.2006
Totusi, faptul ca Crimeea ramane fara apa INAINTE de a fi elibertata, cred ca nu e un lucru rau. Poate pt unii va fi ultimul sut in c*r sa se care de acolo in Rusia, pe podul care e deocamata in picioare.

#9252
darkzone

darkzone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 22.09.2004
Acțiunea asta are consecințe destul de grave, mă îndoiesc că orcii nu le cunoșteau:

Quote

Russia blowing up the dam is going to have severe consequences. The act equates to the use of weapons of mass destruction under international law.
------
"Dams like the Dnipro dam in Nova Kahkovka are protected by the laws of war and the Geneva convention. Destroying it would be considered a weapon of mass destruction and an indiscriminate war crime. Article 56 of the 1977 Additional Protocol I provides:
'Works and installations containing dangerous forces, namely dams, dykes and nuclear electrical generating stations, shall not be made the object of attack, even where these objects are military objectives, if such attack may cause the release of dangerous forces and consequent severe losses among the civilian population. Other military objectives located at or in the vicinity of these works or installations shall not be made the object of attack if such attack may cause the release of dangerous forces from the works or installations and consequent severe losses among the civilian population.'
Model of the worse case attached.

https://twitter.com/...940031381594112

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

16 user(s) are reading this topic

10 members, 5 guests, 1 anonymous users

sturdza, danmihai09, kopac, casadivino, wizz_tm, liviu_np, Lawnmower, a_user, paso87, axxel4you

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate