Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Abilitati extrasenzoriale

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
tatic_distrat

tatic_distrat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.01.2010
Salutare,

Nu cunosc toate formele de abilitati extrasenzoriale, am folosit termenul generic. Din ce am mai gasit pe net am dat peste: clarviziunea, clarauditia, clarsimtirea si  clarcunoasterea. si am postat titlul generic, poate in viitor cineva vrea sa discute pe aceeasi tema.

As dori putina indrumare sau ajutor pentru dezvoltarea unei asa zise abilitati pe care o am, sau cred ca o am, si anume, aud "cuvinte", "idei", inainte de a fi exprimate verbal, mai ales de persoanele apropiate. Cand zic apropiate ma refer la sotie, copil, sau persoane dragi cu care interactionez.

Exemple: Daca joc carti cu copilul si el se gandeste la o chestie pe care ar dori sa o zica, eu o exprim verbal inaintea lui. La fel si cu sotia, doar ca aici e mai puternica frecventa, daca pot spune asa. Ne si "jucam" cumva, se gandeste la un cuvant, eu stau chill vreo cateva secunde, apoi ii spun cuvantul, si de obicei il nimeresc. Mai mult, daca mergem undeva, si se gandeste la ceva, ii spun sa inceteze, pentru ca "o aud", evident, ea neexprimandu-se verbal ...
Acelasi lucru il patesc si cu persoane dragi, dar cele din exterior, mai mult "le simt modul in care se simt" ... nu stiu daca are sens ...

Ma puteti indruma spre carti, youtube, ceva ce m-ar putea "ajuta" sa dezvolt aceasta abilitate ?
Aveti idee despre mentori, sau documentatie specifica ?

Multumesc,

#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
avand in vedere ca e legat stric de o activitate, esti sigur ca nu e doar deductie logica/intuitie, bazata pe informatiile disponibile la momentul ala?

fac test fara sa joci carti, fara sa fii in un context anume, fara sa ai la dispozitie nici un fel de informatii ale situatiei (de ex legat la ochi, antifoane pe urechi, in un mediu necunoscut - ex mall) - care e frecventa cu care mai ghicesti?

in rest...e plin netul de carti cu metode de antrenament :)))

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Posttatic_distrat, on 23 februarie 2023 - 10:45, said:

aud "cuvinte", "idei", inainte de a fi exprimate verbal

si n-ai castigat la loto inca?

#4
tatic_distrat

tatic_distrat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.01.2010

View Postsmoke, on 23 februarie 2023 - 10:56, said:

avand in vedere ca e legat stric de o activitate, esti sigur ca nu e doar deductie logica/intuitie, bazata pe informatiile disponibile la momentul ala?

fac test fara sa joci carti, fara sa fii in un context anume, fara sa ai la dispozitie nici un fel de informatii ale situatiei (de ex legat la ochi, antifoane pe urechi, in un mediu necunoscut - ex mall) - care e frecventa cu care mai ghicesti?

in rest...e plin netul de carti cu metode de antrenament Posted Image))

Cei care glumesc de-an pxxxa sa se abtina ca umplu aiurea topicul, sunt altele de hahaiala. Si nu, nu am luat-o razna, sunt angajat, practic arte martiale de f multi ani, citesc, am un regim de viata echilibrat, doar ca am crezut ca voi gasi printre forumistii softpedia pe cineva care se pricepe sau are idee in directia asta. Pana acum nu m-am gandit sa exploatez aceasta asa zisa abilitate.

Da, aud si in mall ce gandeste sotia, dar nu detaliat, spun efectiv chestii pe care le gandeste ea (imp e ca nu aude ce gandesc eu :) ); in masina la fel. Dar am senzatia ca se intampla treaba asta cand sunt eu intr-o anumita stare ... e doar o senzatie, nu as putea spune care ar fi starea respectiva ...
Imi poti sugera carti/net cu metode de antrenament ?

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Poti sa intuiesti ce gandesc acum ? Ideea e daca aceasta abilitate te-a ajutat cumva .

Edited by Leo2006, 23 February 2023 - 11:38.


#6
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
ți-a zis bine @smoke, tu poți deduce ce gândesc apropiații pt că îi cunoști bine, pt că desfășurați zi de zi ACELEAȘI activități.
deci, pt a te asigura că ai ceva „extra”-n tine, mergi cu un autobuz și vezi dacă poți ghici ce gândește babornița de lângă tine!
(dacă nu i-ai cedat locul, sigur vei ghici :P )

View Posttatic_distrat, on 23 februarie 2023 - 11:42, said:

...nu ati inteles ce ati citit, si ce rugaminte simpla a avut initiatorul (adica eu) ...

dude, regula brainstorming-ului este să nu te superi pe ideile enunțate de cei din jur!
doar așa ajungi la un rezultat.

dacă tu te superi din 2 în 2 postări, atunci nici drakku nu-și mai spune părerea și chiar că ai postat degeaba - va renunța și cel care știe despre ce-i vb...

#7
tatic_distrat

tatic_distrat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.01.2010

View Postgushpi, on 23 februarie 2023 - 11:47, said:

ți-a zis bine @smoke, tu poți deduce ce gândesc apropiații pt că îi cunoști bine, pt că desfășurați zi de zi ACELEAȘI activități.
deci, pt a te asigura că ai ceva „extra”-n tine, mergi cu un autobuz și vezi dacă poți ghici ce gândește babornița de lângă tine!
(dacă nu i-ai cedat locul, sigur vei ghici Posted Image )



dude, regula brainstorming-ului este să nu te superi pe ideile enunțate de cei din jur!
doar așa ajungi la un rezultat.

dacă tu te superi din 2 în 2 postări, atunci nici drakku nu-și mai spune părerea și chiar că ai postat degeaba - va renunța și cel care știe despre ce-i vb...

Nu e intuitie tind sa cred pt ca imi spun. Si chiar se folosesc ai mei de asta, "vb in gand" si asteapta cateva secunde si eu incep sa mananc ciuperi despre ce voiau sa zica ...

#8
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
continuă experimentele cu necunoscuți...

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003

View PostLeo2006, on 23 februarie 2023 - 11:37, said:

Poti sa intuiesti ce gandesc acum ? Ideea e daca aceasta abilitate te-a ajutat cumva .
Nu ii est drag.

#10
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,495
  • Înscris: 04.12.2003

View Posttatic_distrat, on 23 februarie 2023 - 10:45, said:


Ma puteti indruma spre carti, youtube,
Multumesc,
Intra in legatura cu Ramona Popescu ,Lidia Fecioru poate te indruma.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DRlX5lZjYew?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DcrLpS9y688?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,546
  • Înscris: 30.08.2017

View Posttatic_distrat, on 23 februarie 2023 - 11:42, said:

Unul cu portofelul, unul cu loto, unul cu ideea, unul cu "e clar" ... analfabetism mecanic, nu ati inteles ce ati citit, si ce rugaminte simpla a avut initiatorul (adica eu) ...

Daca te superi asa cand vezi ce scrie lumea, stai sa vezi cum e cand o sa auzi ce gandeste lumea despre tine :lol:

Eu zic sa nu-ti dezvolti prea mult aceasta abilitate.

#12
tatic_distrat

tatic_distrat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.01.2010

View Postgeos, on 23 februarie 2023 - 12:30, said:

Intra in legatura cu Ramona Popescu ,Lidia Fecioru poate te indruma.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DRlX5lZjYew?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DcrLpS9y688?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mc frumos!

#13
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Posttatic_distrat, on 23 februarie 2023 - 11:04, said:

Da, aud si in mall ce gandeste sotia, dar nu detaliat,

Binenteles ca nu auzi, cum sa auzi , da ce eu sunt surd, NU, nu sunt surd, doar ma prefac, prost nicidecum, ....etc (cred ca toti stim )
Blocheaza rapid toate gandurile despre posete , pantofi, haine....sau mai bine stai acasa.

Edited by keta, 23 February 2023 - 13:15.


#14
Lawnmower

Lawnmower

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 06.07.2009
Am citit o carte interesanta "An Experiment with Time" (J.W. Dunne). Chiar daca nu se refera la citirea gandurilor, e despre premonitie si precognitie si visuri si are niste teorii interesante despre simturi si timp.

#15
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

View Posttatic_distrat, on 23 februarie 2023 - 10:45, said:

As dori putina indrumare sau ajutor pentru dezvoltarea unei asa zise abilitati pe care o am, sau cred ca o am, si anume, aud "cuvinte", "idei", inainte de a fi exprimate verbal, mai ales de persoanele apropiate. Cand zic apropiate ma refer la sotie, copil, sau persoane dragi cu care interactionez.

Bine ai spus ''asa zise'' Posted Image   Cand o sa faci acelasi lucru cu persoane straine atunci sa ''cercetezi'' Posted Image

Cu persoane cunoscute toti avem aceste ''asa zise abilitati'' din cand in cand. E o chestie logica, simpla si intamplatoare sa ''citesti'' ocazional ''gandurile'' celor  cu care interactionezi foarte des. Sunt doar niste tipare in gandire bazate pe persoanele respective.

Imagineaza-ti ca joci carti cu mine! Ce gandesc?


PS: Sunt sigur ca nu te-ai gandit ca o sa-ti trag o palma Posted Image

Edited by mircea812, 23 February 2023 - 13:38.


#16
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022
După cum ți-am spus, sa șters postul meu.
Si nu era nimic jicnitor.
În fine.

Lucrurile astea trebuie să le ai puțin în tine.
Aveam un verișor, care visa noaptea ce se întâmpla ziua.
Nu întotdeauna, dar în cele din urma eram obișnuiți cu el.
Se întâmpla exact ce spunea el.
Un fel de anticipare.
Dacă lucra puțin în domeniul asta, poate mergea mai sus.

Eram un armata și un individ din Bistrița, misca un creion de pe masa fără sa îl atingă. O periuța de dinți, un ac, o moneda, adică ceva mai mic.
Inițial caporalii credeau ca sufla, asa ca ia pus o bucata de sticla în fata.
O data, după ce a băut nițeluș, a mișcat un tub de pasta de dinți de pe pat la vreo 5 m de masa.
La instrucție misca firele de iarba la cererea noastră.
Misca firul ala, sau ala.

Deci exista ceva și noi nu ne dam seama ce.

#17
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostPNX1, on 23 februarie 2023 - 14:12, said:

La instrucție misca firele de iarba la cererea noastră.
Misca firul ala, sau ala.

Deci exista ceva și noi nu ne dam seama ce.

Posted Image Posted Image Posted Image

ai auzit de vant sau curent de aer? sa stii ca exista, chiar daca nu-l vezi, nu e vreo fantoma

ce dume aveti  Posted Image

#18
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022

View PostDany_Darke, on 23 februarie 2023 - 14:21, said:

Posted Image Posted Image Posted Image

ai auzit de vant sau curent de aer? sa stii ca exista, chiar daca nu-l vezi, nu e vreo fantoma

ce dume aveti  Posted Image
Dany, citeste inca o data postul meu. Nu te repezii sa raspunzi. Da nici nu era obligatoriu.
incearca sa fi on topic si sa lasi aria asta nepoluata.
Poti?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate