Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Iphone sau cum sa ti pierzi cateva zile.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 foxbat, on 22 februarie 2023 - 22:03, said:

pai asa am zis. user cu parola uitata. cel mai banal scenariu…
si cu pin-ul uitat. si cu versiune de ios veche. si fara backup… prea i se intampla toate deodata user-ului asta…

#20
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Prefer sa pierd datele decat sa ajunga pe mana cui nu trebuie... imagineaza-ti acces la documente private, poze, care pot fi folosite impotriva ta.

Ca sa iti uiti parola si/ sau pin-ul la un device pe care-l atingi o data pe ora nu trebuie sa fii doar prost, trebuie sa fii exagerat de prost...

Also, faptul ca ai factura la un telefon nu mereu inseamna ca ai dreptul de acces la informatiile si datele din telefon. Si Apple stie asta.

De ex bati nevasta, ii iei telefonul si vrei sa ai acces la date private. Tu i-ai cumparat telefonul cadou de craciun. Ce fac androizii? il lasa pe sotul abuziv sa aiba acces la date doar ca are o factura?

Edited by Lex404, 22 February 2023 - 23:14.


#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dar de ce nu au putut fi recuperate datele? Backup-ul nu era pe serverele apple?

Edited by MembruAnonim, 22 February 2023 - 23:17.


#22
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Are Apple sigur backup-urile, are si backup la backup.
Problema cel mai probabil e un loop pe traseu,o problema comuna si la fb, google si altii de genul pentru ca sistemele lor sunt construite de dorei. Stiu asta pentru ca si eu lucrez la o corporatie mare si e o harababura peste tot. Dar data-hoarding si backup avem cat nici nu iti imaginezi.

#23
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009
Foxbat - userul tau habar nu are pe ce lume traieste. Iar tu habar nu ai cum functioneaza Apple.

in primul rand ca nu “ecosistemul” este de vina! Daca userul avea backup in iCloud (dar deh, parca vad ca a dat 1500 euro pe un telefon si nu a maindat si el 3 euro pe luna pe spatiu iCloud ca sa aiba backup la toate datele din telefon)!

in al doile rand asta e o chestie de securitate: telefonul se blocheaza dupa f multe incercari. Si da: datele de pe telefon nu pot fi recuperate. Se face reinstalare iOS si se recupereaza din iCloud ce ai salvat acolo. Daca ai salvat 0 rezulta ca recuperezi 0. Minse parensi normal pt ca ce este in iCloud este parolat.

in consecinta: userul s-a zgarcit la cativa euro si acuma din pacate plateste! Macar invata-l bine pe viitor ca sa nu mai ajunga in aceeasi situatie.

#24
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,710
  • Înscris: 21.06.2016

 foxbat, on 22 februarie 2023 - 22:03, said:

pai asa am zis. user cu parola uitata. cel mai banal scenariu. de cand mergeam cu cheia la gat la scoala. mai pierdeam cheia.

Nu e asta rolul yalei, sa nu se deschida?
Teoria ta este ca daca deschideai yala cu o surubelnita aia e yala buna.
Daca insa aveai yala serioasa imposibil de deschis ...yala de cacat domle, uite ce greu se deschide.

 foxbat, on 22 februarie 2023 - 22:11, said:


transmit. btw. daca ai un copil si tot la scoala au iphone..joc-o p'asta ( repet, nu e copilul meu)

La mine in casa nu am cheie, e cu cod. Exact ca sa scap de o problema si sa nu piarda copilul cheia. Copilul stie codul ala de cind avea 2-3 ani. Iphone o sa iaba cind o sa fie la facultate, deci nu cred sa fie mai prost.

Quote

sau si mai bine - vrei sa ti pierzi datele ? ia-ti mar.
asta este morala dpdv tehnic.

Asta e morala din pdv prostesc, nu tehnic. Nimeni nu leaga date importante de telefon, ca telefonul se fura, se strica, il scapi in apa, il uiti pe portbagaj, il scapi in canalizare sau in strada si trece masina peste el.
Datele importante au nevoie de backup incremental.


Quote

userul e prost prin definitie, cand faci un sistem il faci pt oricine! nu pentru genii only.

Am crezut ca teoria astora care habar nu au cu ce se maninca tehnologia (in afara de instalat windows, 2 comeni in linux si un upgrade de memorie) e ca "numai prostii atehnici si pipitele isi iau aifon sa-l puna pe masa in bar".

 krtyna, on 22 februarie 2023 - 23:30, said:

Are Apple sigur backup-urile, are si backup la backup.
Problema cel mai probabil e un loop pe traseu,o problema comuna si la fb, google si altii de genul pentru ca sistemele lor sunt construite de dorei.

Stii baietii aia de la liceele alea la care nu intrat voi care ajung la olimpiade internationale de mate, fizica si info si apoi sunt admisi pe la MIT si Staford? Evident nu-i stii, nu sunt de la blocul tau. Dar aia sunt doreii.

#25
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Deci userul se plange ca a pierdut cheia de la yala si nu se deschide usor , ca antifurtul pus de el nu se deschide usor , ca alarma pusa de el l-a prins , ca pet-ul lui de paza nu lasa infractori in perimetrul de aparat...cat sa mai continui ???
Ca sa nu zic ca userul e de o prostie rar intalnita prefer sa ii recomand un Nokia 1100 !

#26
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

 Lex404, on 22 februarie 2023 - 23:13, said:



Ca sa iti uiti parola si/ sau pin-ul la un device pe care-l atingi o data pe ora nu trebuie sa fii doar prost, trebuie sa fii exagerat de prost...


Teoretic s-ar putea ajunge în caz de amnezie de la o problemă medicală însă chiar și așa tot ajungi la e-mail, iar dacă ai uitat parola la un număr de telefon.

#27
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Hehe, hai sa vezi alta "smecherie" - cand aveam 13 Pro si voiam sa intru de pe PC in contul de iCloud, din ratiuni de securitate imi trimitea un cod pe telefon, pe care il introduceam in browserul din PC. Totul in regula, daca ar fi facut chestia asta doar la prima logare, ca sa considere PC-ul respectiv ca fiind "safe".
Problema e ca la fiecare ~2-3 saptamani, cand voiam sa intru in iCloud, isi facea iar verificarea de securitate si trebuia sa am telefonul langa mine ca sa imi trimita codul de acces.

Intrebare - ce naiba faceam daca imi pierdeam/imi era furat telefonul si voiam sa intru in iCloud si se nimerea exact perioada aia cand isi gasea el sa faca safety-check-ul? Simplu - trebuia sa-l intreb pe hot/gasitor care e codul de acces. Nu recomand iOS nici macar dusmanilor! In concluzie, ca sa citez primul reply - Prietenul tau isi merita soarta!

Edited by lex2010, 22 February 2023 - 23:54.


#28
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Am vreo 5 Ifoane , inclusiv un 13 , al sotiei deci nu pot fi acuzat de anti-Apple...ca mai am si altele .
Ce ma enerveaza la maxim e ca trebuie sa zici TOT , nume...locatie...lungime....grosime...diametrul anusului...adancime...amprenta...mecla...mailuri , ia mai un simplu MARS !!!
In curand trec si eu la Nokia 1100 Posted Image !

Edited by Alltrack, 23 February 2023 - 00:13.


#29
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,710
  • Înscris: 21.06.2016
Eu nu a trebuit sa zic niciodata nimic. Unde trebuie sa zici? cine te intreaba?

#30
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Stii foarte bine dar te prefaci ! Ca sa configurezi un cont ID Apple , trebe toate , sau sa faci cont de WA/etc. bagi amprente , mecla ,  trebuie conturi de mail ....multe jegosenii .
De asta mega laptopul meu Apple a ramas doar furnizor de sursa de muzica...in rest ...nu vreau sa vorbesc urat ca am multe puncte de penalizare pe SP , nu stiu sa zic frumos ca ma....pe el si ce ''suctiuni'' le doresc la aia . Eu am viata mea privata si multa.....''sanatate'' sa nu zic altfel la jegosii care vor sa stie tot despre mine .
Nu mai raspund la alte intrebari !
PS - Vreau plata cash in mod majoritar si ''mure UE'' si altora care se cred stapanii mei ! Telefonul e doar pentru a comunica cu persoanele apropiate sau urgente , ATAT !

Edited by Alltrack, 23 February 2023 - 00:44.


#31
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,710
  • Înscris: 21.06.2016
Sincer nu mai tin minte ca am cont de vreo 10 ani si nu am nici unul nou. Dar email, amprenta, mecla e normal cita vreme asta e metoda de autentificare. Folosesc apple pay in 90% din cazuri (adica de cite ori se poate).
Daca vrei sa folosesti telefonul numai ca telefon, nu ai ce sa faci cu un ifone. Ia altceva.

#32
Hazideon

Hazideon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 23.06.2008

 Alltrack, on 23 februarie 2023 - 00:39, said:

Telefonul e doar pentru a comunica cu persoanele apropiate sau urgente , ATAT !

Pentru asta exista inca telefoane cu taste. (ex. Nokia 105, Samsung E1205, etc).
Pentru restul care avem nevoie (sau dorim) sa folosim telefoanele si pentru dat cu "dejtu" pe ecran si pierdut vremea, sunt altele.
Cat despre topic, poate fi redenumit in "Cum naiba sa-ti uiti si pin-ul si parola, orice telefon ai avea?".
Daca avea date atat de importante in telefon, avand in vedere ca a dat atatia bani pe el, putea linistit sa plateasca 10-20 lei/luna pentru back-up in icloud.
Da, stiu... "e scump / nu merita / nu stia / n-avea nevoie / iphone-ul are spatiu mic de stocare si vor sa te oblige sa-ti faci upgrade la icloud+ / sa dea faliment marul / ne invadeaza extraterestii / pamantul e plat / si asa mai departe". Scuze sunt multe. Pana la urma e vina userului, nu a celor de la apple.

PS: La datele importante se face back-up. Asta-i lege. Nu faci back-up, inseamna ca nu sunt importante. Putea sa-i fie omului furat telefonul, si la fel ramanea fara date... tot vina celor de la apple era?

#33
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,710
  • Înscris: 21.06.2016
Mai mult se face backup SI acasa. Solutiile din cloud sunt mereu chestionabile.

#34
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

 Hazideon, on 23 februarie 2023 - 01:57, said:


Pentru asta exista inca telefoane cu taste. (ex. Nokia 105, Samsung E1205, etc).
Pentru restul care avem nevoie (sau dorim) sa folosim telefoanele si pentru dat cu "dejtu" pe ecran si pierdut vremea, sunt altele.
Cat despre topic, poate fi redenumit in "Cum naiba sa-ti uiti si pin-ul si parola, orice telefon ai avea?".
Daca avea date atat de importante in telefon, avand in vedere ca a dat atatia bani pe el, putea linistit sa plateasca 10-20 lei/luna pentru back-up in icloud.
Da, stiu... "e scump / nu merita / nu stia / n-avea nevoie / iphone-ul are spatiu mic de stocare si vor sa te oblige sa-ti faci upgrade la icloud+ / sa dea faliment marul / ne invadeaza extraterestii / pamantul e plat / si asa mai departe". Scuze sunt multe. Pana la urma e vina userului, nu a celor de la apple.

PS: La datele importante se face back-up. Asta-i lege. Nu faci back-up, inseamna ca nu sunt importante. Putea sa-i fie omului furat telefonul, si la fel ramanea fara date... tot vina celor de la apple era?

as face o gluma dar te vei suparat. lucrezi pentru Putin? Nu de alta dar ideea era cu totul alta dar ai reusit sa faci sa para ca e USA de vina:))
Un telefon nou, scump si un "mar" care nu e deloc eficient si "user friendly". fix ce se lauda ca este. Daca pana si un it-ist(eu) si-a prins urechile (nu mai zic de cat dureaza sa dea un "click"( ma refer la recuperare de parola de exemplu). 5 zile.

ecosistemele "Concurente" ( de fapt pana azi era concurete, acum nici nu mai intra in discutie comparatia) sunt orientate spre utilizator-orice operatie de recuperare este in timp real( ex - cont de store la samssung, cont de cloud la google, pana si mizeria de FB e prompta)
de rezultat nu mai zic, pa pa date. desi erau in telefonul controlat 100% de apple.

 lex2010, on 22 februarie 2023 - 23:53, said:

Hehe, hai sa vezi alta "smecherie" - cand aveam 13 Pro si voiam sa intru de pe PC in contul de iCloud, din ratiuni de securitate imi trimitea un cod pe telefon, pe care il introduceam in browserul din PC. Totul in regula, daca ar fi facut chestia asta doar la prima logare, ca sa considere PC-ul respectiv ca fiind "safe".
Problema e ca la fiecare ~2-3 saptamani, cand voiam sa intru in iCloud, isi facea iar verificarea de securitate si trebuia sa am telefonul langa mine ca sa imi trimita codul de acces.

Intrebare - ce naiba faceam daca imi pierdeam/imi era furat telefonul si voiam sa intru in iCloud si se nimerea exact perioada aia cand isi gasea el sa faca safety-check-ul? Simplu - trebuia sa-l intreb pe hot/gasitor care e codul de acces. Nu recomand iOS nici macar dusmanilor! In concluzie, ca sa citez primul reply - Prietenul tau isi merita soarta!

da.am uitat sa metionez asta(insa as pune-o la "plus"uri). a mers perfect 2FA-ul. din pacate nu aajutat la nimic mai putin marketing ca "avem 2FA".dormiti linistiti , datele voastre nu mai sunt.,

 Alltrack, on 22 februarie 2023 - 23:49, said:

Deci userul se plange ca a pierdut cheia de la yala si nu se deschide usor , ca antifurtul pus de el nu se deschide usor , ca alarma pusa de el l-a prins , ca pet-ul lui de paza nu lasa infractori in perimetrul de aparat...cat sa mai continui ???
Ca sa nu zic ca userul e de o prostie rar intalnita prefer sa ii recomand un Nokia 1100 !

nu cred ca am povestit tot scenariul (cum s-a ajuns la situatia in cauza- dar era usor de inteles cand am zis de colegi de scoala). e aiurea sa tragi concluzi..
sa mai zic ca si tu ai "zapacit"ce povestesc eu aici? ( situatia tehnica de gestioane o recuparare de parola/date.banal scenariu).

cat de destept este userul este alta treaba. dar daca as face comparatii cu ce e pe SP ( moderatorii nu prea curata"pleava") nu stiu cine are castiga:)

 vrajitoruldinoz, on 22 februarie 2023 - 23:49, said:


Nu e asta rolul yalei, sa nu se deschida?
Teoria ta este ca daca deschideai yala cu o surubelnita aia e yala buna.
Daca insa aveai yala serioasa imposibil de deschis ...yala de cacat domle, uite ce greu se deschide.



La mine in casa nu am cheie, e cu cod. Exact ca sa scap de o problema si sa nu piarda copilul cheia. Copilul stie codul ala de cind avea 2-3 ani. Iphone o sa iaba cind o sa fie la facultate, deci nu cred sa fie mai prost.



Asta e morala din pdv prostesc, nu tehnic. Nimeni nu leaga date importante de telefon, ca telefonul se fura, se strica, il scapi in apa, il uiti pe portbagaj, il scapi in canalizare sau in strada si trece masina peste el.
Datele importante au nevoie de backup incremental.




Am crezut ca teoria astora care habar nu au cu ce se maninca tehnologia (in afara de instalat windows, 2 comeni in linux si un upgrade de memorie) e ca "numai prostii atehnici si pipitele isi iau aifon sa-l puna pe masa in bar".



Stii baietii aia de la liceele alea la care nu intrat voi care ajung la olimpiade internationale de mate, fizica si info si apoi sunt admisi pe la MIT si Staford? Evident nu-i stii, nu sunt de la blocul tau. Dar aia sunt doreii.

deci daca pierd cheia de la iala si sparg usa o sa gasesc apartamantul gol?LOOOL

 dtd234, on 22 februarie 2023 - 22:59, said:

Raspunsuri tipice softpedia: esti prost ca nu le merg serviciile de recuperare cont la Apple.
Ramane un mister pentru mine cum de acest forum inca exista. Proabil cineva cu interese pompeaza bani la greu in le, atlfel nu imi explic cum de cel mai inutil si plin de ura forum posibil din lume o duce bine mersi de atatia ani
personal il consider ok in mare parte. pacat doar ca s-a renuntat la "calitate" in detrimentul cantitatii. dar asta este ce vrea boborul:)

 born2lose, on 22 februarie 2023 - 22:33, said:

si cu pin-ul uitat. si cu versiune de ios veche. si fara backup… prea i se intampla toate deodata user-ului asta…

de fapt era 16 si ceva. asta inseamna veche:))
fara backup - pai cum sa l acceseze daca apple i-a refuzat recuperarea datelor?
pin uitat/gresit/introdus de prea multe ori - so what? E un aparat platit ( cu enorm de multi bani -care nu se regasesc in nimic ba dimpotriva).

am uitat sa zic ca dupa ce l-a rezolvat am zis sa imi reamintesc si eu cum e cu marul pe post de smart.dupa nici o ora am renuntat,nu pot sa fac nimic din ce fac pe Huawei ul meu si pe Samsung( de viteza nu mai zic, un I13 se misca ca un telefon de acum 5 ani). si asta fiind proaspat" restaurat".
atentie- vorbesc dpdv tehnic si nu " ca nu e roz".

#35
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,710
  • Înscris: 21.06.2016
Toată lumea știe ca dacă bagi Pinul de citeva ori gresit se resetează. E făcut special așa.

Orice om care vine cu texte de genul se mișcă ca un telefon de acum 5 ani și nu pot sa fac nimic pe el, cind e netul plin de teste de perfomanta și telefonul e folosit de o mulțime de oameni care sunt zei din pdv tehnic dar și de coafeze  e clar ca are probleme majore de înțelegere.

#36
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Am un coleg care are numai Iphoane de cand il stiu...chiar m-a lamurit si pe mine sa iau unul. Si-a blocat si el iphonul de rezerva (sic! ca are mai multe) :) Nu a mai reusit sa-l deblocheze desi lucreaza la o companie GSM Posted Image  Poti sa ai si mama facturilor ca tot degeaba...
Va zic eu solutia in acest caz - te loghezi pe itunes in Chrome si ala iti salveaza parola Posted Image  deci salvarea vine tot de la concurenta!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate